Rancilio Epoca ST1

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 21 Φεβ. 2015, 02:59

Δυστηχως, λογω οικογενειακων υποχρεωσεων και ελειψης χρονου, αναγκαστηκα να δωσω την Τζενουλα μου(genecafe)
Το μικροβιο ομως της ''αλλαγης'' με χτυπησε και παλι και ετσι εδω και 2 μερες ειμαι ευτυχης κατοχος μιας ελαχιστα χρησιμοποιημενης epoca 1 γκρουπ, συγκεκριμενα την εκδοση με vibe αντλια και δοχειο νερου
Προχειρα προχειρα τοποθετηθηκε σε παγκο πριν την τελικη της θεση, γιατι με ετρωγε να ξεκινησω τις εκχυλισεις και τις δοκιμες
IMG_20150221_011235.jpg
IMG_20150221_011025.jpg


Πριν ξεικινησω ομως αλλαχτηκε η ελεεινη εξαγωνη βιδα του shower screen με μια ανωξειδωτη 5x16 που αγοραστηκε σε αμελητεα τιμη απο το κεντρο βιδας στην Νεα Ιωνια
IMG_20150221_011111.jpg

Ηρθε σχεδον προσωπο με την ντουζιερα, οχι τελειως προσωπο, ομως πλεον δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο πακ, πριν του εκανε γεωτρυση κανονικα και διεκρινα και ρογμες μετα την εκχυλιση, ακτινικα απο την βιδα

Η συγκεκριμενη μηχανη λοιπον ειναι ΜΕΓΑΛΗ
Οχι τοσο σε πλατος(38.5cm), αλλα σε βαθος(56cm) και υψος(46cm)
Προσωπικα μου αρεσει γιατι μου μεταφερει ενα ''bar'' στο σπιτι μου και ολα τα χειριστηρια της ειναι commercial size, αλλωστε και απο την ιδια την Rancilio συνισταται για παραγωγη 40 καφεδων την ωρα ή 100 καφεδων την ημερα
Βοηθεια σε αυτο δινει το 4λιτρων boiler της το οποιο ζεσταινεται απο μια αντισταση 1700w
Η μηχανη για οσους δεν την γνωριζουν ειναι Heat eXchanger(HX)

Στην πραξη τωρα
Παρα τα φαινομενικα λιγα 1700w για 4 λιτρα boiler, παροτι δεν γεμιζει μεχρι πανω, η μηχανη σε 30 λεπτα και με την βοηθεια μερικων flush, ειναι ετοιμη για χρηση

Ειπα flush και εδω ξεκιναει η πονεμενη ιστορια ΟΛΩΝ των HX μηχανων
Λογω του οτι το νερο που προοριζεται για brew περναει μεσω του HX μεσα απο το boiler, οσο μενει στασιμο τοσο ανεβαινει η θερμοκρασια του πλησιαζοντας τους 120 βαθμους
Τι σημαινει αυτο?
Θα ανεφερω οτι μια φορα σε ενα μαγαζι νομιζα οτι ειχαν ξεχασει το κουμπι ανοιχτο και ετρεχε απειρο νερο
Η epoca βεβαια δεν εχει 11+ λιτρα μποιλερ αλλα το θελει και αυτη το flush της
Δεν πρεπει να το φοβασαι, αν μεινει για πανω απο 10 λεπτα χωρις εκχυλιση μπορει να χρειαστει και 10'' flush μεχρι να πεσει το νερο χωρις να βραζει, ομως μετα το μεγεθος του μποιλερ και του ΗΧ βοηθαει στο να παρεχει σταθερη θερμοκρασια, και το συγκεκριμενο το καταλαβα με try & error φυσικα σε καφεδες που τους αφησα να τρεξουν και λιγο παραπανω(συνηθως πινω σφιχτα ριστρετο)
Η δυναμη του ατμου απο το ακροφυσιο 4 τρυπων ειναι σε καθαρα επαγγελματικο επιπεδο και δεν θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα με 4 λιτρα μποιλερ
Με τον πρεσοστατη ρυθμισμενο να αφηνει μεχρι 1.1bar την πιεση του boiler(αλλοι το βαζουν 1.2+), η δυναμη του ειναι ελαφρα πεσμενη συγκριτικα με αυτο που μπορει να δωσει, ομως το θεωρω προτιμοτερο για χρηση στο σπιτι που θα χρησιμοποιησω μικρες γαλατιερες, συν του οτι θα θελει και μικροτερα cooling flush

Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος αρκει να ειμαι προσεκτικος με τα flush ετσι ωστε να εχω σωστη θερμοκρασια
Ευτυχως εχει τεραστιο tray για τα νερα, καποιο γνωστο μελος τονισε οτι μπορω καλλιστα να κανω μεσα την μπουγαδα της ημερας :tooth: , και ετσι δεν θα μου σπαει τα νευρα με συχνο αδειασμα
Ειναι κατι που πρεπει να γινει ρουτινα σε καθε κατοχο HX και με εξασκηση πιστευω θα μπορω να παιζω ελαφρα με αυτο
ΠΧ αφηνοντας x δευτερολεπτα μετα απο το flush για το ποτε θα ξεκινησει η εκχυλιση, αυξανεται και η θερμοκρασια μεσα στο HX
Μερικοι προτεινουν σε πιο μικρα μποιλερ μια τιμη 5'' και αναλογα προσθετεις η αφαιρεις, δεν ξερω κατα ποσο θα ωφελησει ή θα μπερδεψει τα πραγματα, οι δοκιμες θα δειξουν

:Yeah:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica
{ TAGS }Παρουσίαση Review καφετιέρας espresso, Rancilio Epoca ST1,

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 21 Φεβ. 2015, 06:04

Μπράβο George καλορίζικη!
Σε χαίρομαι. :Yeah:

Οι ΗΧ έχουν ανάγκη από σωστή διαχείριση του flush το οποίο είναι ανάλογα την μηχανή. Όταν μάθεις τα δικά της χούγια...

Επειδή ξέρω τι μαμούνι είσαι...Νομίζω ότι 10'' flush είναι λίγα (πειραματίσου).
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Φεβ. 2015, 12:12

Μεγειες Γιωργο.Τεραστια ειναι ....επιασε ολο τον παγκο :new_shocked:
Επειδη την εχω φαει με το κουταλι την μηχανη αυτη να σου πω οτι θελει συχνη αφαλατωση το αργοτερο καθε τριμηνο το νωριτερο καθε μηνα μονο στο συστημα κυκλοφοριας του εσπρεσσο.Για τον ατμο μια φορα το χρονο ειναι αρκετη.
Απο την πλευρα μου παλι θα ελεγα μικρο φλασακι.Να μην περιμενεις να ακουσεις να σταματει το παφλασμα του νερου για να εκχυλισεις.Να δοκιμασεις λιγο πριν σταματησει το παφλασμα και χωρις αναμονη.Κατευθειαν.Μην το φοβασαι.Υπο πιεση λειτουργουν αλλιως τα πραγματα ειδικα κιολας στην epoca.
Kαλοδουλευτη και γρηγορα με εναν μυλο που να της ταιριαζει.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 23 Φεβ. 2015, 12:21

Παναγια μου..τι θηριο ειναι αυτο...ο παγκος πιαστηκε..πρεπει να πατησες γερο ποδι στην :waf: για να σε αφησει να κουβαλησεις το θηρίο...
Ασε που θα γινεις η χαρα της ΔΕΗ :tooth:
Περα απο τη πλακα η μηχανη φαινεται κτηνος...συντομα θα ερθω για δοκιμες :Yeah:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 23 Φεβ. 2015, 12:26

Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει αρκετές δοκιμές στον χρόνο του flush αλλά και στον χρόνο recovery και τουλάχιστον με τους καφέδες που δοκίμασα έχω καταλήξει σε 10" flush και αμέσως μετά χωρίς καθυστερήσεις κούμπωμα και εκχύλιση

Αυτό που ήθελα να σε ρώτησω και είναι δύσκολο να το καταλάβεις χωρίς βίντεο, αν είναι φυσιολογικό μετά το flush του νερου που κοχλαζει, να σταματάει μερικές φορές η εκχύλιση του νερού για κάνα δευτερόλεπτο και μετά να συνεχίζει κανονικά, όλα αυτά χωρίς να κλείσω τον διακόπτη εννοείται
Δεν ξέρω αν έγινα
κατανοητός


Υγ, η μηχανή είναι προσωρινά σε αυτόν τον παγκο, όταν μεταφερθεί θα ανεβασω φωτό
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 23 Φεβ. 2015, 12:53

Long story short....

Ο νόμος του Μέρφυ, τώρα που ήθελα να το κάνει, σχεδόν δεν το έκανε
Είναι αυτό που κάνει στο 8ο δευτερόλεπτο του βίντεο,απλά τις περισσότερες φορές σταματάει τελείως να πέφτει νερό

Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 23 Φεβ. 2015, 13:04

καλοδούλευτο το θηρίο! αυτό που αναφέρεις μου φαίνεται φυσιολογικό..
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 23 Φεβ. 2015, 13:15

Ευχαριστώ

Ένα ακόμα βίντεο που δείχνει να το κάνει στο 6-7ο
δευτερόλεπτο
Η εκχύλιση είναι λίγο underextracted λόγω πρώτης εκχύλισης νέου καφέ, με καλαθάκι reneka
Παρολα αυτά και επειδή τον εκοψα νωρίς, ήταν πολύ ευχάριστος

Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 23 Φεβ. 2015, 13:29

αν βοηθάει συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και με την Oscar που έχω..
edit: σαν να κάνεις λίγο μεγάλο flush...
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Rancilio Epoca ST1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 23 Φεβ. 2015, 13:38

Και όμως εκεί έχω δει να παίρνω σωστό αποτέλεσμα, τουλάχιστον για τα γούστα μου, δηλαδή ούτε να καίει στην γλώσσα αλλά ούτε να είναι χωρίς σώμα ή ξινός από χαμηλή θερμοκρασία
Και 5" παραπάνω να αφήσω πάντως δεν πέφτει η θερμοκρασία σε πιο χαμηλά από ότι πρέπει επίπεδα
Ίσως βοηθάει το μεγάλο HX που έχει, πάντως έχει μια ευελιξία στον χρόνο του flush, και παραπάνω να αφήσεις, συγχωρει, εκτός και αν περιμένεις λίγα δευτερόλεπτα μετά που ανεβαίνει ταχύτατα η θερμοκρασία και είδα μετά από δοκιμές ότι καίει τον καφέ
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Επόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron