DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 15 Μάιος 2015, 08:17

Στελιο αργησες και αρχισα να ανησυχω για την υγεια σου !
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 15 Μάιος 2015, 13:26

Καλημέρα σας ανεβάζω ένα βίντεο με τον τρόπο λειτουργίας της μηχανής μου για να καταλάβετε τι εννοώ.
https://youtu.be/ek6euuPqt-o

Η θερμοκρασία είναι ρυθμισμένη στο 90. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε πως λέτε οτι έχετε θερμοκρασιακή σταθερότητα, έχετε κάποιες μετρήσεις? Τι ρύθμιση έχετε στο pid? Στέλιο, γιατί λες πως το να παίζει η πίεση είναι φυσιολογικό, πως εξηγείται τεχνικά? Γιατί μόνο στην συγκεκριμένη μηχανή? Μπορεί να ανεβάσει κάποιος ένα αντίστοιχο βίντεο? Τέλος για να μην βγω και εκτός θέματος ήθελα να πω και πάλι πως από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που προαναφέρθηκαν την θεωρω και γω κορυφαία, απλά νομίζω πως δεν λειτουργούν όλα έτσι όπως υπόσχονται. Αναμένω νέα σας
Ευχαριστώ
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dimitris_P » 15 Μάιος 2015, 15:06

blackraptor έγραψε: Στέλιο, γιατί λες πως το να παίζει η πίεση είναι φυσιολογικό, πως εξηγείται τεχνικά? Γιατί μόνο στην συγκεκριμένη μηχανή?


Μήπως οφείλεται σ' αυτό;

woodsman43 έγραψε:...
παντου και σε ολα τα κυκλωματα ανεβαινει η πιεση καργα ασχετως της σχεδιασης τους.Αν δεν το βλεπει καποιος αυτο στο μανομετρο, τοτε ειναι συνδεδεμενο στην αντλια πριν την αντεπιστροφη βαλβιδα και γι αυτο δεν φαινεται η πιεση , οπως ειναι και το 80% των επαγγελματικων μηχανων.


viewtopic.php?p=7901#p7901
Dimitris_P
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 22:07
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια:
Μηχανη: ECM Barista
Μυλος: Anfim Best
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 15 Μάιος 2015, 16:42

Σε επαγγελματικες μηχανες που εχω προσεξει σε μαγαζια δεν εχω παρατηρησει κατι, δεν το αμφησβητω, αλλα η συμπεριφορα της πιεσης επιρεαζεται απο τις ρυθμισεις του pid
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 15 Μάιος 2015, 16:43

Οσον αφορα την διακυμανση της θερμοκρασιας πανω απο τους 90c,συμβαινει γιατι η αντισταση η οποια ειναι περιπου 1200w αν δεν κανω λαθος, αποβαλει την συσωρευμενη ενεργεια που εχει αποκτησει απο την ωρα που της εκοψε την ταση το pid και για λιγα sec. Τωρα Οσον αφορα την διακυμανση της θερμοκρασιας κατω απο τους 90c,συμβαινει γιατι τα οργανα θερμοκρασιας και πιεσης εχουν το λεγομενο διαφορικο (οχι αυτο που ξερεις στο αυτοκινητο),το οποιο ειναι η διαφορα θερμοκρασιας η πιεσης απο την ωρα που κοβει την εντολη στην επιθυμητη τιμη που εχουμε ορισει,μεχρι την ωρα που θα ξαναδωσει εντολη.Το διαφορικο στα περισοτερα οργανα ελεγχου μπορεις να το ρυθμισεις απο 0,1c μεχρι καποιους βαθμους. Στην περιπτωση μας δεν ξερω αν ρυθμιζεται γιατι το βιβλιαρακι που συνοδευει την μηχανη ειναι για κλαματα, αλλα νομιζω οτι και να ρυθμιζονταν δεν θα χρειζοταν να επεμβεις. Επισης μην ξεχνας οτι το Ε61 ειναι ορειχαλκος περιπου 4kg,και αποδιδει μεγαλα ποσα θερμοτητας στον χωρο.Αν εκανες το mod του Woodsman με την μονωση,θα εβλεπες πολυ μικροτερη διακυμανση.Εν παση περιπτωση η μηχανη σου ειναι φυσιολογικοτατη,και νομιζω ανησυχεις διχως λογο. Ελπιζω να βοηθησα.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 15 Μάιος 2015, 16:50

Ευχαριστω για την απαντηση. Χωρις να εχω εμπειρια απο αλλες db μηχανες μου φενεται παραλογο να μην μπορει να μεινει σταθερη η θερμοκρασια σε ηρεμια με τα 2 μποιλερ ανοιχτα και με ακριβεια 0.1 βαθμο. Οσον αφορα το ε61 και το woodman που ανεφερες η zafirro καθοταν στο 107.8 ακινητη 24 ωρες.
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό A Speedster Lover » 15 Μάιος 2015, 22:43

Φίλε Blackraptor για την πίεση θα συμφωνείσω, ότι είναι ανεξήγητο να οπηγαλίνει από 4 στα 10 και υστερα να ξανακατεβαινει μόνη της , χωρίς να ανοίγεις την αντλία.
Το Pid κάνει hunting. Θέλει διαφοετική παραμετροποίηση, δοκίμασε κα κατεβάσεις λίγο την παράμετρο Ι για αρχή και δες πως θα πάει.
Αν δεν δεις την βελτίωση που θες, κατέβασε ελάχιστα και λίγο την παράμετρο D, έχωντας όμως αφήσει την Ι στην νέα της ρύθμιση.
Πάντως PId που να καρφώνεται για 24 ωρες σε μία θερμοκρασία εμένα μου ακούγεται "κάπως". Βέβαι αν εσύ το επιβαιβαιώνεις τι να πω? Σε πιστεύω. Απλά η αρχή λειτουργείας του PID είναι η καταμέτρηση των λαθών και η προσαρμογή και βελτίωση του σύμφωνα με το ιστορικό των λαθών. Γιαυτό και συνήθως το PID αρχίζει και μειώνει το hunting του στα 15 περίπου λεπτά, οπότε και αρχίζει να καρφώνεται σε μία θερμοκρασία και να ξεκαρφώνεται δύσκολα από εκεί.
Εσύ βλεέπις αυτή τη συμπεριφορά ακόμα και μετά απο 20 λεπτά ανοιχτής μηχανής? Αν ναι, θες μια ψιλοπαραμετροποίηση. Δεν είναι δύσκολο θα το καταφέρεις.
A Speedster Lover
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2015, 22:03
Ονομα: Παύλος
Τοποθεσια: Πήλιο
Μηχανη: Kees Van Der Westen
Μυλος: Πάντα κωνικός
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Costa Rica Tarrazu

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 16 Μάιος 2015, 03:56

Υπαρχει αναλυτικα στο manual τι τιμες πρεπει να εχουν οι παραμετροι στο pid.Κατι δεν παει καλα στη μηχανη σου,προφανως!Οσο αναφορα την θερμοκρασιακη σταθεροτητα της vbm σε κατασταση ηρεμιας,μετα από 20 min ζεστάματος η διαφοροποιηση στην ενδειξη του pid είναι της ταξης του ενός βαθμου.Δηλαδη από 91C θα πεσει στους 90C και θα ξαναπαει στους 91C μετα από 15-20sec!!!Τωρα οσο αναφορα την zaffiro και μονο η ανταλλαγη θερμοκρασίας με το περιβαλλον καθιστά πολύ περιεργο το να δειχνει,αρα και να εχει,την ιδια ενδειξη για τοσο πολύ χρονο.Μηπως εχει και η zαffiro πρόβλημα?
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 16 Μάιος 2015, 10:30

A Speedster Lover έγραψε:Φίλε Blackraptor για την πίεση θα συμφωνείσω, ότι είναι ανεξήγητο να οπηγαλίνει από 4 στα 10 και υστερα να ξανακατεβαινει μόνη της , χωρίς να ανοίγεις την αντλία.
Το Pid κάνει hunting. Θέλει διαφοετική παραμετροποίηση, δοκίμασε κα κατεβάσεις λίγο την παράμετρο Ι για αρχή και δες πως θα πάει.
Αν δεν δεις την βελτίωση που θες, κατέβασε ελάχιστα και λίγο την παράμετρο D, έχωντας όμως αφήσει την Ι στην νέα της ρύθμιση.
Πάντως PId που να καρφώνεται για 24 ωρες σε μία θερμοκρασία εμένα μου ακούγεται "κάπως". Βέβαι αν εσύ το επιβαιβαιώνεις τι να πω? Σε πιστεύω. Απλά η αρχή λειτουργείας του PID είναι η καταμέτρηση των λαθών και η προσαρμογή και βελτίωση του σύμφωνα με το ιστορικό των λαθών. Γιαυτό και συνήθως το PID αρχίζει και μειώνει το hunting του στα 15 περίπου λεπτά, οπότε και αρχίζει να καρφώνεται σε μία θερμοκρασία και να ξεκαρφώνεται δύσκολα από εκεί.
Εσύ βλεέπις αυτή τη συμπεριφορά ακόμα και μετά απο 20 λεπτά ανοιχτής μηχανής? Αν ναι, θες μια ψιλοπαραμετροποίηση. Δεν είναι δύσκολο θα το καταφέρεις.


Καλημερα το Ι το εχω απο 0 που ηταν το μαμα μεχρι 0.05 που κανει overshoot. To d απο 0.5 το εφτασα στο 99.9 που ειναι το τερμα για να δω σταθερη θερμοκρασια για πολλες ωρες στους 93 βαθμους με 11 offset. Εχω δοκιμασει συνδυασμο με μικρο Ι και μεγαλο d και το αντιστροφο αλλα τιποτα, το μονο που αλλαζει ειναι η ταχυτητα που ανεβαινει το μανομετρο και σε ποια πιεση πιανει τη θερμοκρασια που εχω ορισει. Τωρα ειναι στην καλυτερη του φαση δηλαδη πιανει τους 90 στα 9 bar ενω αλλες φορες, και στις μαμισιες ρυθμισεις, πρεπει να κατσει στο 12+ για μερικα δευτερα τρεχοντας σταγονες στο δοχειο απο υψιλη πιεση για να φτασει τους 90
Η αληθεια ειναι πως σε καθε αλλαγη ρυθμισεων δ2ν της δινω πολυ χρονο, 5λεπτα περιπου, να κανει 2 ανεβοκατεβασματα


mymenhir1971 έγραψε:Υπαρχει αναλυτικα στο manual τι τιμες πρεπει να εχουν οι παραμετροι στο pid.Κατι δεν παει καλα στη μηχανη σου,προφανως!Οσο αναφορα την θερμοκρασιακη σταθεροτητα της vbm σε κατασταση ηρεμιας,μετα από 20 min ζεστάματος η διαφοροποιηση στην ενδειξη του pid είναι της ταξης του ενός βαθμου.Δηλαδη από 91C θα πεσει στους 90C και θα ξαναπαει στους 91C μετα από 15-20sec!!!Τωρα οσο αναφορα την zaffiro και μονο η ανταλλαγη θερμοκρασίας με το περιβαλλον καθιστά πολύ περιεργο το να δειχνει,αρα και να εχει,την ιδια ενδειξη για τοσο πολύ χρονο.Μηπως εχει και η zαffiro πρόβλημα?


Πιστευω πως δεν θα επρεπε η μηχανη μας να παιζει ενα βαθμο με τα 2 μποιλερ ανοιχτα. Αν εχεις τις μαμα ρυθμισεις στο pid πες μου σε πςρακαλω αν το μανομετρο σου εχει την ιδια σθμπεριφορα, ταχυτητα ανεβοκατεβασματος και την πιεση που φτανει την επιθυμητη θερμοκρασια. Για τη zaffiro ειχα ανεβασει και video, μπορω να το βρω
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 16 Μάιος 2015, 11:05

ΜΕ scace δανεικο απο eurogat θεσσαλονικης η πτωση της θερμοκρασιας μετα απο 33"-35" εκχυλισης ειναι 0,6-0,8 C.Κατι παρομοιο που ειπε και ο Woods που την ελεγξε στην εταιρια πριν την παραλαβω(αν θυμαμαι καλα...).Η πιεση κατα την εκχυληση σταθερα στα 9.6bar που την εχω ρυθμισμενη και στα 2.8bar στο preinfusion... οσο για την μεταβολη στο μανομετρο στο εξηγησε ο xatzillias.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron