DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 14 Μάιος 2015, 06:30

Θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου δωσει πληροφοριες για την παρακατω μηχανη
α. απο αποψη ποιτητας κατασκευης
β. απο θερμοκρασιακη σταθεροτητα
γ. απο διαθεση ανταλακτικων.
δ. απο θεμα ανταποκριση αντιπροσωποιας στο after sale και στο θεμα service.
Αν δεν κανω λαθος διαθεση την κανει η Chicco Verde EPE και Barista Selections & Sia EE
Μιας και δεν ξερω πολλα και απο μηχανες και δεν εχω σκοπο να αλλαζω καθε τοσο και λιγο , γιατι το διαζυγιο δεν το γλυτωνω , θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γιατι με ενδιαφερουν και αλλες εταιριες στο ιδιο κοστος , απλα δεν θελω να πληρωσω , πραγματα που στην ουσια δεν θα μου χρειαστουνε. Το κυριοτερο για εμενα ειναι να πινω καλο espresso και χτυπα ξυλο σε περιπτωση βλαβης να εχω αμεσοτητα και σε ανταλακτικα και service.
DOMOBARSUPER1LEVETTATANK2B.jpg
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 14 Μάιος 2015, 08:46

Καλημέρα έχω τη μηχανή που ψάχνεις 2 μήνες περίπου. Είναι λίγο περίεργα τα συναισθήματα, απαντώντας πάντως στα ερωτήματά σου, νομίζω αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής. Καθημερινά πειράζω το pid δεν έχω καταφέρει να δω σταθερή θερμοκρασία οταν είναι σε ηρεμία η μηχανή. Τώρα όσον αφορα ανταλλακτικά-αντιπροσωπεία νομίζω θα σε εξυπηρετήσουν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Εγώ προσωπικά την περίμενα καλύτερη σε όλα τα σημεία, από την άλλη όμως δεν βλέπω κάτι καλύτερο στον ανταγωνισμό.
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 14 Μάιος 2015, 08:46

Καλημέρα έχω τη μηχανή που ψάχνεις 2 μήνες περίπου. Είναι λίγο περίεργα τα συναισθήματα, απαντώντας πάντως στα ερωτήματά σου, νομίζω αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής. Καθημερινά πειράζω το pid δεν έχω καταφέρει να δω σταθερή θερμοκρασία οταν είναι σε ηρεμία η μηχανή. Τώρα όσον αφορα ανταλλακτικά-αντιπροσωπεία νομίζω θα σε εξυπηρετήσουν μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Εγώ προσωπικά την περίμενα καλύτερη σε όλα τα σημεία, από την άλλη όμως δεν βλέπω κάτι καλύτερο στον ανταγωνισμό.
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 14 Μάιος 2015, 12:21

Φίλε blackraptor μήπως η κρίση σου έχει να κάνει με το γεγονός οτι έχεις δουλέψει με την zaffiro η οποία στο παράγωντα εσπρέσσο δεν έχει να ζηλέψει και πολλά απο μια διπλού μπόιλερ μηχανή και η μετάβαση σου φάνηκε όχι και πολύ μεγάλη. Κάποιος απο μια εντελώς οικιακή μηχανή μπορεί να δει τεράστιες διαφορές, το θέμα είναι αν χρειάζεται το μεγάλο οικονομικό άνοιγμα για μια τέτοιου είδους μηχανή ή να αρκεστεί σε κάτι οικονομικότερο τύπου HX ή μονό μπόιλερ.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 14 Μάιος 2015, 14:40

Πανο καλημερα.Εχω την μηχανη απο τον Οκτωβρη ,και ειναι αψογη.Μεχρι στιγμης δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα.Συγκριτικα με τις υπολοιπες του ανταγωνισμου εχει καποια επιπλεον ατου,οπως το οτι παιρνει ζεστο νερο απο το boiler του ατμου οταν το εχεις αναμενο, για το boiler του καφε , και ετσι πετυχαινεις σταθεροτητα στη θερμοκρασια. Επισης πολυ βασικο για την ποιοτητα του φλυτζανιου που θα παρεις, ειναι η προεκχειλιση που μπορεις να κανεις με την προυποθεση βεβαια οτι εχεις συνδεσει την μηχανη με το δικτυο.Αυτα πιστευω ειναι τα πιο δυνατα της οπλα .Στο εσωτερικο της ειναι ολα τακτοποιημενα οπως πρεπει,δινοντας ευρυχωρια στην περιπτωση καποιας επισκευης.Επισης η αντλια ειναι σε οριζοντια θεση ,πολυ σημαντικο για να μην κλαις το μοτερ σε περιπτωση διαρροης.Σαν μονο μειον στην ολη κατασκευη βρισκω την θεση της οθονης του PID λογω των υψηλων που δεχεται οπως το εχουμε σχολιασει σε αλλο νημα, οπου υπαρχει τροπος με ενα ευκολο mod να την προστατεψουμε.Τωρα στο θεμα της αντιπροσωπειας ειναι ολοι πολυ φιλικοι και εξυπηρετικοι και παντα διαθεσιμοι σε οποια απορια. Στο θεμα των ανταλακτικων δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω χρειαστει κατι εκτος απο τα αυτοκολητα που βρισκονται γυρω απο την οθονη,και παρα το οτι τα εχω ζητησει επανηλημενα δεν τα εχω λαβει .(συμβουλη -δεν καθαριζουμε ποτε εκεινο το σημειο με ζεστη τη μηχανη γιατι φευγουν τα αυτοκολητα ,που κακως ειναι αυτοκολητα, και οχι οπως του διακοπτη.) Μετα απο το διαστημα αυτων των μηνων που συμβιωνουμε αν αγοραζα σημερα μηχανη παλι αυτην θα επαιρνα.(αυτα διαβαζουν οι γυναικες και τρελαινονται.) :x
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό blackraptor » 14 Μάιος 2015, 14:44

Καλησπέρα και πάλι δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός, πάντως περίμενα πιο πολλά. Δεν την συγκρίνω με την zaffiro, αλλά εξετάζω αν η "κορυφαία" για πολλούς μηχανή σε αυτή την κατηγορία πραγματοποιεί αυτά που υπόσχεται. Εμένα αυτό που έλειπε από την zaffiro ήταν η επαληψημότητα, να μπορώ να φτιάχνω 5 εσπρέσσο στη σειρά. Αυτό το έχω πάρει, αλλά όχι με την θερμοκρασιακή σταθερότητα που θα ήθελα και τον τρόπο λειτουργίας ( αναφέρομαι στο μανόμετρο που σε ηρεμία παίζει από τα 4-10 bar μετά από ρυθμίσεις στο pid, εργοστασιακά έπαιζε σαν τρελο 4-12!) Αν δεν είχα αυτά τα θέματα, ψιλοφινιρισματάκια δεν θα με ενοχλούσαν καθόλου
blackraptor
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 25 Φεβ. 2014, 10:20
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη: isomac zaffiro
Μυλος: macap m4
Coffee Roaster: gene caffe
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xatziilias » 14 Μάιος 2015, 16:44

Η πιεση στο μανομετρο με την ρυθμιση του pid δεν εχουν καμια σχεση. Αν αναψεις και τα δυο boiler η μηχανη εχει απιστευτη σταθεροτητα ακομη και στο καταχειμωνο οχι για πεντε αλλα για σαρανταπεντε καφεδες στη σειρα.Εχεις ενωσει τη μηχανη με το δικτυο ? αν ναι το 4 ειναι η πιεση του δικτυου και το 10 της αντλιας. Γινε λιγο πιο σαφης να καταλαβουμε το προβλημα μηπως μπορεσουμε να βοηθησουμε.
Άβαταρ μέλους
xatziilias
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 22 Σεπ. 2014, 23:42
Ονομα: Ηλιας
Τοποθεσια: πειραιας
Μηχανη: Vibiemme super 2b
Μυλος: Compak E10 OD
Coffee Roaster: Huky 500 T
Αγαπημένοι Καφέδες: Ευτυχως home roasting

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos_v80 » 14 Μάιος 2015, 23:50

Καλησπέρα σε όλους,
Πάνο, έχω τη VBM Domobar Super 2B σχεδόν 2 χρόνια και ήρθε για να αντικαταστήσει 1 Krups XP2000. Το κοντινότερο που μπορεί να έχουν αυτές οι 2 μηχανές, είναι η απόστασή τους στην προηγούμενη πρόταση...!
Συμφωνώ σε όλα όσα ανέφερε ο Ηλίας πιο πάνω για τα πλεονεκτήματα της μηχανής, θέλω μόνο να προσθέσω ότι η σωστή υλοποίηση του Ε61 σε συνδυσμό με τα μονωμένα και συνδεδεμένα μεταξύ τους boilers καθώς και την υποστήριξη του PID, κάνουν τον παράγοντα θερμοκρασιακή σταθερότητα κάτι δεδομένο. Η επαναληψιμότητα που προσφέρει η μηχανή στις εκχυλίσεις της είναι κάτι που αρχικά σε ενθουσιάζει και μετά από λίγο καιρό δεν σε απασχολεί καν (λέμε τώρα!).
Όσον αφορά τη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και βασικά την υποστήριξη και τον επαγγελματισμό από πλευράς της εταιρείας ήταν από τους βασικούς λόγους που κατέληξα στη συγκεκριμένη μηχανή. Ό,τι αναλώσιμα χρειάστηκα (φλάτζα, σίτα, gicleur) καθώς και στην αλλαγή πρεσσοστάτη, που ανέλαβε το τεχνικό τμήμα της εταιρείας, έγιναν όλα απροβλημάτιστα και γρήγορα. Από την πρώτη στιγμή καταλαβαίνεις ότι τα παιδιά εκεί αγαπούν πραγματικά αυτό που κάνουν και αυτό φαίνεται κάθε φορά που επικοινωνείς μαζί τους, ειδικά ο Βασίλης και ο Δημήτρης, που έχω γνωρίσει και προσωπικά.
Εαν μοιράζεστε με τη γυναίκα σου την ίδια λατρεία για τον ωραίο καφέ, η συγκεκριμένη μηχανή θα σας ανταμείψει απόλυτα.
Μιλώντας από προσωπική εμπειρεία, τα καθημερινά καφεδάκια που απολαμβάνουμε με τη γυναίκα μου, είναι και η αποζημίωση για τον πολύτιμο χώρο που καταλαμβάνει στον πάγκο. Θεωρώ πάντως ότι ο μύλος που ήδη έχεις, μαζί με τη VBM θα κάνουν 1 αχτύπητο δίδυμο.
nikos_v80
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Μάιος 2015, 21:47
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: VBM Domobar Super 2Β
Μυλος: Mahlkonig Vario
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 15 Μάιος 2015, 01:20

Ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια αν και ακομα το θεμα ειναι προς σκεψη γιατι ακι το ποσο ειναι αρκετο που θα πρεπει να δωθει και ππεπει να εχω και ολα τα παραπανω που εχω αναφερει . Εκτιμω την γνωμη για τους κατοχους της παραπανω μηχανης.
Απλα η αποφαση για μια τετοια αγορα πρεπει να ειναι σαφης και να παραμειενει σαφης για αρκετο καιρο.
Ακομα για να ειμαι ειλικρινης τα μοντελα που μου αρεσουν ειναι τα παρακατω.

1.Rocket R58 V2 Double Boiler
2.VBM Domobar Super 2B

Ο χρονος απο εκει και περα θα δειξει.
Ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: DOMOBAR SUPER DUAL BOILER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 15 Μάιος 2015, 08:06

+ E61γνησιο της Faema....+ συστημα εξοικονοκισης ηλεκτρικης καταναλωσης...αν θες ομορφια παρε την Rocket,αν θες ουσια παρα την Vbm :tooth: :tooth: :tooth: Υ.Γ.η εναλλαγες στην ενδειξη του μανομετρου πιεσης ειναι φυσιολογικες.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Επόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot]

cron