Synesso Hydra MVP

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 20 Απρ. 2016, 02:17

Δυστηχως(!!!) δεν αλλαξα εγω μηχανη παιρνωντας μια 3group Hydra MVP, αλλα το αγαπημενο μου καφε(Redd coffee) που βρισκεται στο Ψυχικο, αντικαθιστοντας την απλη(και καλα) Hydra 3gr που ειχαν
IMG_20160415_192605.jpg
IMG_20160415_192552.jpg

IMG_20160414_192546.jpg
IMG_20160414_192537.jpg

Θα προσπαθησω να περασω την εμπειρια που ειχα με τα pressure profiles και ποσο σημαντικα ειναι ειτε για αλλαγη στο τελικο φλιτζανι, ειτε ως...παιχνιδι

Θα μεινω μονο στις διαφορες με την απλη hydra, μιας και μιλαμε για μια μηχανη βραχος σταθεροτητας που ειναι σε θεση να εφαρμοσει αλλαγες στην θερμοκρασια του νερου ακομα και 0.1c
H προηγουμενη hydra θα επρεπει να παραγγελθει ειτε με χειρoκινητα ειτε με αυτοματα(πληκτρα) γκρουπ, ειτε με συνδιασμο αυτων
Η νεα διαθετει γκρουπ με paddle που ειναι και χειροκινητα αλλα ειναι σε θεση να εφαρμοσουν αυτοματα ενα pressure profile χωρις την συνδρομη του χρηστη
Τα profile προσαρμοζονται ως εξης, εχουμε 4 stages που ρυθμιζουμε χειροκινητα ποση πιεση θελουμε να εχει το καθενα, και στην συνεχεια με το paddle ο χρηστης αποφασιζει να περασει απο το ενα stage στο επομενο κατα την διαρκεια της εκχυλισης, αποφασιζοντας εκεινος ποση ωρα θελει να κατσει στο καθενα
Παρακατω θα δειτε ενα pressure profile που παιζει στις πιεσεις 4 - 7.5 - 9 - 7.5, ο χρονος που μενει στο καθενα φαινεται στο βιντεο, και κατοπιν αν θελει ο χρηστης, με μια κινηση μπορει να αποθηκευσει το συνολικο προφιλ, στην συγκεκριμενη περιπτωση, ο φιλος μου ο Shahab!


Ο καφες που χρησιμοποιηθηκε ηταν εσκεμενα ενα blend απο Γουατεμαλα, Κολομβια και Αιθιοπια

Αφου δοκιμαστηκε ο καφες, στην συνεχεια καναμε μια αλλη εκχυλιση με διαφορετικο προφιλ το οποιο προτεινα εγω
4-7.5, συγκεκριμενα μειναμε στα 4 bar μεχρι να πεσει η πρωτη σταγονα και στην συνεχεια και για ολη την εκχυλιση επαιξε το stage 2 το οποιο ειναι ρυθμισμενο στα 7.5bar

Αποτελεσμα τωρα
Σε blind test θα ορκιζοσουν οτι προκειται για διαφορετικους καφεδες, το προφιλ με τις χαμηλες πιεσεις εσβησε τελειως τα σοκολατενια χαρακτηριστικα της Γουατεμαλας και ανεδειξαν τα φρουτενια της Αιθιοπιας διπλασιαζοντας ακομα και το αρωμα του
Πειραματισμο απειρο λοιπον προσφερει μια τετοια μηχανη και πηγαινει τα ορια της εκχυλισης ακομα πιο μακρια

Τι ειδα συνολικα απο μια τετοια εφαρμογη
-Ειχα την πληροφορια οτι οι χαμηλες πιεσεις αναδεικνυουν τα φρουτενια χαρακτηριστικα ενος καφε, τωρα το ειδα και στην πραξη
-Προσπαθειες μιμησεις εκχυλισεων που ηπιαμε εξω, στο σπιτι μας, ειναι τελειως ακαρπες μιας και εκτος απο διαφορα κοστους εξοπλισμου, μια μικρη αλλαγη στην πιεση αλλαζει τα δεδομενα τελειως, ακομα και αν εχουμε ακριβως το ιδιο εξοπλισμο
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 20 Απρ. 2016, 16:00

Άντε καλορίζικη και καλοδούλευτη!
Ελπίζω να πάρω κι εγώ μια τέτοια κάποτε...
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Απρ. 2016, 16:05

Πολυ ωραια χρονομετρα. !!!!!
Κατα τα αλλα ........ψιλοαπογοητευση.
100 χρονια μπροστα η la strada ep στο θεμα του pressure profiling.Oι υπολοιποι απλα προσπαθουν.
Ωστοσο η ποιοτητα της και η αξιοπιστια της ειναι τουλαχιστον εξαιρετικη.
Αυτο το χρονομετρο ομως.....ειναι ολα τα λεφτα.Για πρεσβυωπες ειδικα οπως η αφεντια μου.... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 20 Απρ. 2016, 20:17

Πολυ ωραια παρουσιαση Γιωργο ...
η Μηχανη δε φανταστικη φαινεται ...Κανε μας και εμας κανα εσπρεσσακι να πιουμε :tooth: :tooth:
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 20 Απρ. 2016, 20:30

Όντως η ποιότητα κατασκευής είναι για βιτρίνα

Εγώ πάντως θα ρυθμιζα τα stages ως εξής

4-6-9-3 για να μπορούσα να κάνω αναπαρασταση εκχύλιση lever ή όσο κοντά μπορεί να πάει
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 22 Απρ. 2016, 09:07

Έτσι για να παίζουμε, εχτές πάλι με το ίδιο blend, δοκίμασα ένα άλλο προφίλ

Ξεκίνημα κατευθείαν στα 9 bar και μέχρι την πρώτη σταγόνα, και στην συνέχεια όλη η εκχύλιση στα 7.5 bar


Αποτέλεσμα ο χειρότερος καφές που έχω πιει με τέτοιο εξοπλισμό, και πτώση κατηγορίας
Πιστεύω το ανύπαρκτο preinfusion συντέλεσε σε αυτό και νομίζω πήρα την απάντηση γιατί μηχανές σαν την baby & silvia έχουν ταβάνι απόδοσης, ίσως με κάποιο preinfusion mod θα απογειώσουν τις εκχυλίσεις τους
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Barista » 22 Απρ. 2016, 14:30

Πολύ μεγάλη ιδέα έχεις για το preinfussion, μη τρελαίνεσαι κατά την άποψη μου...

Το πρόβλημα στο προφίλ που δοκίμασες θεωρώ είναι τα 7,5 bar όχι η έλλειψη preinfusion
Άβαταρ μέλους
Barista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 06 Φεβ. 2014, 16:00
Τοποθεσία: Αθήνα ΝΠ
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Greece
Μηχανη: Alex Duetto 3
2η μηχανη: Silvia PID
Μυλος: MazzerMiniE SSP Burr
2ος Μυλος: Niche Zero
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Izzo Silver Blend :P

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 22 Απρ. 2016, 20:10

Δεν είναι διότι αν διαβάσεις πιο πριν δοκίμασα και Προφίλ 4-7.5 και ο καφές ήταν άψογος
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Απρ. 2016, 20:56

Aftergr έγραψε:Έτσι για να παίζουμε, εχτές πάλι με το ίδιο blend, δοκίμασα ένα άλλο προφίλ

Κοιτα αυτο του να περνας πολυ καιρο παρεα με την synesso δεν το καλοβλεπω καθολου μα καθολου.
Ετσι και με παρεις τηλ. να μου πεις οτι κατι δεν παει καλα με την epoca και οτι θες να μου την φερεις γιατι θελεις να πλησιαζεις τα καφεδακια που πινεις με την synesso ουεε κι αλοιμονο σου.Μαυρο φιδι που σε εφαγε :lol:





Aftergr έγραψε:Πιστεύω το ανύπαρκτο preinfusion συντέλεσε σε αυτό και νομίζω πήρα την απάντηση γιατί μηχανές σαν την baby & silvia έχουν ταβάνι απόδοσης, ίσως με κάποιο preinfusion mod θα απογειώσουν τις εκχυλίσεις τους

Νατο που ερχεται.....νατο που ερχεται.... :mad:
Αλλα για να μην το αφησω κι αυτο να πεσει κατω να σου πω εδω οτι η λεξη ανυπαρκτο δεν εχει εδω καμμια θεση.
Και η silvia αλλα και η baby εχουν καμπυλη αυξησης της πιεσης η οποια προσομοιαζει το 2-4-9.Απλως παραμενουν ελαχιστο χρονο σε αυτα τα σταδια.Για την ακριβεια τα περνανε ομαλα χωρις ενδοιασμο πραγμα που ειναι αρκετα καλο γιατι εχει σταθεροτητα στις εκχυλισεις.
Η epoca επισης το ιδιο και καλυτερα ακομα γιατι διαθετει και flow control.
Οποτε αστα τα σαπια και μην τρωγεσαι :lol:
Αααα και πουσαι.Μην μου στειλεις κανα πμ για το θεμα γιατι σε βλεπω να μην περνας την αξιολογηση. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Synesso Hydra MVP

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 22 Απρ. 2016, 23:56

Ναι έχεις δίκιο, ξέχασα για το σταδιακό ανέβασμα πίεσης λόγω της παλμικης, με χτύπησαν στο κεφάλι οι πολλοί speciality που πίνω :lol:

Όσο για μοντες, περίμενε δάσκαλε, μελετάω pressure profile σε παλμικες, με ροοστατη στην αντλία, απλά κοιμάμαι τα βράδια και ονειρεύομαι πως θα σου πλασαρω την ιδέα :killmyself:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica


Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη