Philips Saeco HD8423 Poemia

Reviews για τις μηχανές που κυκλοφορούν

Philips Saeco HD8423 Poemia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 29 Μάιος 2016, 15:02

Πριν λιγες ημερες η παλια gran gaggia που ειχα πηγε για τον παγκο φιλου τεχνικου και σε αναζητηση νεας εσπρεσσομηχανης -οικιακης συσκευης επεσα επανω στην poemia.Απο τα λιγα που ξερω ειναι αντιστοιχο μοντελο με αισθητα χαμηλοτερη τιμη απο την gran gaggia.Τωρα θα που πειτε γιατι δεν πηρα καποια καλητερη μηχανη.Γιατι στην πραγματικη ζωη και οχι στα βιντεακια του youtube η μηχανη ειναι αξεσουαρ για τον μυλο και οχι το αναποδο.Οποτε με τον delongi να κοβει για την ακριβεια να θρυμματιζει τον κοκκο,βλεπετε εχει ενα ειδος σπαστηρα και οχι μαχαιρια κανονικου μυλου, και πολυ του ητανε η λεγαμενη.Δεν θελω να σταθω στα τεχνικα χαρακτηριστικα της μηχανης, αυτα τα βρισκει ευκολα κανεις στο site της philips, οσο στην πραγματικη τιμη της μηχανης.
Τι εννοω.Φευγοντας χαρουμενος απο το καταστημα εχοντας πληρωσει τελικη τιμη 92 ευρα κοιτουσα την αποδειξη και προσπαθουσα να κανω ενα ειδος αντιστροφης κοστολογησης.δηλαδη χοντρα χοντρα.Αν απο τα 92 αφαιρεσω το φπα παει στα 71 ,αν αφαιρεσω φορο παει στα 61,αν αφαιρεσω μικτο κερδος καταστηματος παει στα 48,μεταφορα-logistic-παλετοποιηση 45 και το εμπορικο κερδος μικτο παντα της εισαγωγικης εταιριας ας πουμε ενα 20 ευρω ,αναθεμα κι αν εχει κοστος κατασκευης το ενα τεταρτο της τιμης που την αγορασα.Αξιζει τον κοπο θα ρωτησει καποιος.Αναλογα τι αγοραζεις ειναι η απαντηση.Αν ενδιαφερεσαι για εσπρεσσομηχανη με 25 ευρω κοστος κατασκευης εχεις πολυ τιμη και λιγη αξια.Αν παλι ενδιαφερεσαι για μια οικιακη συσκευη που πιανει λιγο χωρο ,καιει λιγο ,συγχωρει την χρηση καφε απο super market ,και σε απαλλασει απο την νοσο της εποχης μας την delivery-τιδα τοτε σαφεστατα ειναι μια λογικη επιλογη.Μεχρι εκει ομως.Ουτε γευστικες αναζητησεις ,ουτε καφεδες με εξωτικα ονοματα φερμενους απο μακρινα μερη θα ευχαριστηθεις,ουτε god shot και τετοια.Ο καφες θα ειναι με την κρεμα του ,διπλος για να προλαβει το pressurized portafilter να δωσει λιγο σωμα στο ροφημα και πινεται σαν φαρμακο ,με ζαχαρη και γρηγορα γρηγορα γιατι αργησαμε για την δουλεια.
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

Re: Philips Saeco HD8423 Poemia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 29 Μάιος 2016, 15:47

Πραγματικα δεν ξερω τι ακριβως θες να πεις με αυτο το θεμα φιλε Μανουσο ετσι οπως τα λες.Προορισμος του φορουμ παντως ειναι να δειξει στον κοσμο την ποιοτικη λυση αγορας εξοπλισμου και καφε καθως και να υποστηριξει οσο μπορει τα μελη που δυσκολευονται να καταλαβουν τον ΜΟΝΟ δρομο που υπαρχει για ποιοτικο αποτελεσμα.
Ενα παραδειγμα του τι εννοω μπορεις να το διαβασεις εδω.
Η λογικη μας ειναι μεγαλη πο@@#$να και παει με οτι βρει μεσα μας.Παει με συναισθηματα με ιδιοτροπιες με αναγκες με ιδεες με φοβους και γενικα τα φτιαχνει οπως θελει και τα χρωματιζει οπως θελει τα πραγματα και παντα πολυ καλα τεκμηριωμενα.
Παρτε το χαμπαρι φιλοι μου.Οπως ελεγε και ενας φιλος "αν δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν φτιαχνεις".
Προσωπικα σαβουρες σαν την παραπανω μηχανη ή τις υπεραυτοματες και οτι αλλο συνοθυλευμα κυκλοφορει θα τις προγκαω θα τις θαβω και θα παλευω εναντιον τους χωρις να με ενδιαφερει το κοστος.
Καθομαι και μονος μου αμα λαχει να ανεβαζω ποστ μονο εγω.Δεν με νοιαζει καθολου.
Ναι στη σαβουρα παντως δεν θα πω κι ας μοιαζω εκτος πραγματικοτητας.
Καλημερα σας :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Philips Saeco HD8423 Poemia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 29 Μάιος 2016, 23:18

OK.Το πιασα τι εννοεις .Ευχαριστω για το topic.Ενταξει δεν χαλασε κι ο κοσμος, το σετ θα παει δωρο σε κανα ανιψι που θα περασει στα τει απο Σεπτεμβριο,και προχωραω σε αξιοπρεπη μεταχειρισμενο εξοπλισμο.Και παλι ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες να απαντησεις. :idea:
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno

Re: Philips Saeco HD8423 Poemia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 30 Μάιος 2016, 00:31

Μπα Μανουσο μην το βλεπεις σαν απαντηση φιλε γιατι ετσι μοιαζει σαν προσωπικο.Μια τοποθετηση εκανα ετσι ωστε να φαινεται και η αποψη του διαχειριστη και γενικοτερα του φορουμ σαν λογω υπαρξης.
Δεν αντιτιθεμαι σε σενα προσωπικα (πως θα μπορουσα αλλωστε...δεν γνωριζομαστε) αλλα στις επιλογες αυτου του τυπου που μας απομακρυνουν περισσοτερο απο τον πραγματικα καλο εσπρεσσο στο σπιτι.
Μπορουμε να συνεχισουμε αυτη τη συζητηση διαφωνωντας για οσο θελουμε μιας και ετσι μπορει να φανει χρησιμη για καποιον που την διαβαζει ,ενω αν εμενε η μια αποψη μονη της τοτε θα ηταν κατευθυνομενη προς μια κατευθυνση μονο.
Παντως σε προσωπικο επειπεδο να ξερεις οτι συμμεριζομαι την περιγραφη σου και την καταλαβαινω απολυτα.Καπως ετσι ξεκινησα κι εγω πριν μερικα χρονια :killmyself:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Philips Saeco HD8423 Poemia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manosp » 30 Μάιος 2016, 19:25

Καλησπέρα
Θέλω να πώ την γνώμη μου για το θέμα χωρίς φυσικά να μου πέφτει λόγος απλά για την ιστορία.
Η απάντηση προς τον aromacafe μου φάνηκε λίγο επιθετική και απότομη , χωρίς στην ουσία να υπάρχει ουσιαστικός λόγος.
Νομίζω ότι σήμερα μπορεί κάποιος εύκολα να βρει ποιες είναι η κορυφαίες μηχανές καφέ. Επίσης εύκολα μπορεί να βρει ποια είναι τα κορυφαία αυτοκίνητα τα κορυφαία κότερα κλπ.
Όταν όμως αγοράζεις κάτι κοιτάς τις ικανότητες σου , τις αντοχές σου (και οικονομικά), τις ανάγκες σου κλπ. Αγοράζεις πχ. μία μηχανή μικρή για να φτιάχνεις το καφέ σου στο χώρο εργασίας σου την ώρα που έχεις κενό, γνωρίζοντας τα υπέρ και τα κατά. της μηχανής , και του καφέ.

Δεν διαφωνώ μαζί σου woodsman43 αλλά με κίνδυνο να φάω καμιά αδέσποτη θα ζητήσω από τον aromacafe αν θέλει και μπορεί να ανεβάσει φωτογραφία τις μηχανής χωρίς το επάνω καπάκι , απλά για να την δούμε.

όλα τα παραπάνω με την καλύτερη πρόθεση.
Άβαταρ μέλους
manosp
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 29 Οκτ. 2015, 18:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Μανώλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Philips Saeco HD8423 Poemia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό simi » 30 Μάιος 2016, 21:45

woodsman43 έγραψε:Πραγματικα δεν ξερω τι ακριβως θες να πεις με αυτο το θεμα φιλε Μανουσο ετσι οπως τα λες.Προορισμος του φορουμ παντως ειναι να δειξει στον κοσμο την ποιοτικη λυση αγορας εξοπλισμου και καφε καθως και να υποστηριξει οσο μπορει τα μελη που δυσκολευονται να καταλαβουν τον ΜΟΝΟ δρομο που υπαρχει για ποιοτικο αποτελεσμα.
Ενα παραδειγμα του τι εννοω μπορεις να το διαβασεις εδω.
Η λογικη μας ειναι μεγαλη πο@@#$να και παει με οτι βρει μεσα μας.Παει με συναισθηματα με ιδιοτροπιες με αναγκες με ιδεες με φοβους και γενικα τα φτιαχνει οπως θελει και τα χρωματιζει οπως θελει τα πραγματα και παντα πολυ καλα τεκμηριωμενα.
Παρτε το χαμπαρι φιλοι μου.Οπως ελεγε και ενας φιλος "αν δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν φτιαχνεις".
Προσωπικα σαβουρες σαν την παραπανω μηχανη ή τις υπεραυτοματες και οτι αλλο συνοθυλευμα κυκλοφορει θα τις προγκαω θα τις θαβω και θα παλευω εναντιον τους χωρις να με ενδιαφερει το κοστος.
Καθομαι και μονος μου αμα λαχει να ανεβαζω ποστ μονο εγω.Δεν με νοιαζει καθολου.
Ναι στη σαβουρα παντως δεν θα πω κι ας μοιαζω εκτος πραγματικοτητας.
Καλημερα σας :coffee:


βρε Δημητρη γιατι βαζεις για παραδειγμα παντα εμενα???? :think: θα με αναγκασεις να ζητησω πνευματικα δικαιωματα (μπας και βγαλω και κανα ευρο :dancing: )
Άβαταρ μέλους
simi
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: 28 Νοέμ. 2014, 16:42
Τοποθεσία: ΞΑΝΘΗ
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ξανθη
Μηχανη: Nouva Simonelli
2η μηχανη: tAlΩs
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Το ψάχνω ακόμα.

Re: Philips Saeco HD8423 Poemia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aromacafe » 30 Μάιος 2016, 23:34

ΩΧ .Μαζευτηκε κοσμος στο νημα.Μια στιγμη να κανω εναν καφε και ερχομαι να τα πουμε
προς woodman
Το καταλαβα οτι δεν ηταν τιποτα το προσωπικο,απλα εχεις βαρυ χερι και ποναει ακομα το αυτι μου απο το τραβηγμα :tooth: .Παντως αν θελεις αντιλογο , και μονον για την διαλεκτικη το θεματος, πολυ ευχαριστως.Βλεπεις κατα βαση συμφωνω με την τοποθετηση σου.
Απο την μια μερια υπαρχουν αυτοι που αγοραζουν μια μεριδομηχανη,εναν φτηνο μυλο και μια εξισου φτηνη μηχανη και αυτοι που αγοραζουν μια αυτοματη μηχανη.Ολοι τους εχουν κοινο οτι αγοραζουν απο καταστημα μια οικιακη συσκευη.Και ω τι συμπτωση ,σκεφτονται με ορους κοστους /αποτελεσματος.Αυστηρα.Πως μπορεις να τους κακιωσεις για αυτο, δεν ξερω.
Απο την αλλη μερια οι ειδικοι του καφε εχουν προσβαση με μηχανηματα πραγματικες μινιατουρες των επαγγελματικων και με αντιστοιχες επιδοσεις και προφανως με γνωση στον καφε.Γνησιοι απογονοι των αλχιμιστων ψαχνουν την Πεπτουσια της υλης,μοιραζονται μια πραγματικοτητα διαφορετικη απο εμας τους απλους καφεποτες.Ας πουμε το οτι κοβουν 100 -200 γρ.εκλεκτου καφε απλα για να ρυθμισουν τον μυλο ωστε να παρουν στο φλιτζανι νοτες ...εσπεριδοειδων απλα με ξεπερναει.
Παντως για την .......γνωριμια... στεκει ανοικτη προσκληση για ρακαδικο οποτε κατεβεις στο Ηρακλειο .Εκει να δεις god shot.
προς manosp
παρενθεση.ο manosp ειναι μπαρουτοκαπνισμενος τεχνικος,παλιος εκλεκτος συναδελφος αυτοματας,τον συναντησα μετα απο καιρο στο φορουμ ψαχνοντας πληροφοριες για αυτοματη μηχανη και χαρηκα πραγματικα .
Θελω δε να εκφρασω την αγανακτηση μου,βεβαιως βεβαιως,γιατι δεν μονταρει καμια παλια gaggia με ατσαλινα μαχαιρια,ρυθμιζωμενη δοση 6-9 γρ.και 15 σκαλες κοψιματος αλλα επισκευαζει αυτες τις φλουφλικες με τα κεραμικα μαχαιρια και ,ακουσων ακουσων,με 3 σκαλες κοψιματος.Τα πα και ξαλαφρωσα.
προς simi
Φιλτατε η μιμιση ειναι παντα μια μορφη φιλοφρονησης.Συνηθως δεν συνοδευεται με υλικα οφελη.Δυσκολοι καιροι για ολους.
aromacafe
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Ιαν. 2016, 15:01
Ονομα: ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηχανη: POEMIA saeco
Μυλος: DELONGHI KG79
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: tracafe,tzambacinno


Επιστροφή στο Reviews Μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron