Gaggia MD 15 vs Graef CM 702

Reviews μύλων που κυκλοφορούν στην αγορά!!

Gaggia MD 15 vs Graef CM 702

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitris___ » 19 Οκτ. 2023, 19:07

Καλησπέρα!

Έπειτα από μια έρευνα αγοράς έχω καταλήξει στους εξής δυο μύλους καφέ espresso και θα ήθελα την γνώμη σας και κάποιες επιπλέον πληροφορίες αν υπάρχουν σχετικά και με τα δύο μοντέλα.
1) Gaggia MD 15
2) Graef CM 702

Έχω διαβάσει ότι και στους δύο μύλους χρειάζεται να κάνεις μια μικρή επέμβαση για να κόβουν λεπτό καφέ για espresso και είμαι εντάξει με αυτό.

1) Παρατηρώ ότι υπάρχουν πολύ περισσότερα βίντεο με reviews για την Graef CM 702 σε σχέση με την Gaggia MD 15 – άρα είναι πιο δημοφιλής για κάποιο λόγο

2) Επίσης η Graef CM 702 έχει 24 επίπεδα άλεσης καφέ σε σχέση με την Gaggia MD 15 όπου έχει 12 επίπεδα άλεσης καφέ. Αναρωτιέμαι αν στην Graef CM 702 μπορείς να έχεις καλύτερο έλεγχο στο επίπεδο κοψίματος σε σχέση με την Gaggia MD 15.
Π.χ.
Από το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2 στην Graef υποπτεύομαι ότι τα μαχαίρια θα κλείνουν λιγότερο σε σχέση με το επίπεδο 1 στο επίπεδο 2 της Gaggia.

3) Επίσης έχω διαβάσει ότι στην Graef μένει περίπου 1-2 γραμμάρια καφέ μέσα στο μύλο όταν κόβεις. Δεν έχω διαβάσει κάποιο αντίστοιχο σχόλιο για την Gaggia (ίσως γιατί δεν υπάρχουν τόσα πολλά σχόλια/αξιολογήσεις για τον μύλο ή γιατί δεν μένει καφές μέσα κατά την άλεση)

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τους μύλους θα βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Δημήτρης
dimitris___
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 19 Οκτ. 2023, 18:50
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Delonghi EC685
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επιστροφή στο Reviews Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron