tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Reviews μύλων που κυκλοφορούν στην αγορά!!

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 13 Μαρ. 2018, 17:50

Δώσε πόνο Βαγγέλη!

Φαίνεται ωραία και σφιχτή εκχύλιση. Γευστικά σε ικανοποίησε?
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 13 Μαρ. 2018, 18:29

Καλησπέρα Χρήστο! Έτσι ακριβώς όπως τα λες! Καταντάει λίγο βαρετό βέβαια να βγαίνει έτσι κάθε φορά! :2funny:

Βασίλη, όπως είχα πει και σε ένα άλλο ποστ εκτός από το λουκ, άλεση και κατακρατήση σημαντικό είναι να αναφερόμαστε και στη γεύση γιατί μόνο από εικόνες δεν καταλαβαίνει κανεις.. Σε γενικές γραμμές δεν έχει τύχει ποτέ από σετ αυτό μύλου και μηχανής να πετάξω καφε, αυτό που λένε sink shot! Ο καφές λοιπόν είναι ψημένος από εμένα και ξέρω κάποοι μπορεί να έχουν επιφυλάξεις αλλά πρόσφατα είχα ξεμείνει και δεν είχα και χρόνο να ψήσω και πήγα και πήρα απο έξω κανονικό και decaf για τη γυναίκα και μιλώντας για ίδιους καφέδες δεν υπήρχε σημαντικά αισθητή διαφορά, που να με κάνει να πω σταματάω το ψήσιμο.. Σίγουρα εδώ πολλοί διαφωνούν και σίγουρα δεν θα πω ποτέ ότι είμαι ο καλύτερος ροαστερ αλλά όποιος έχει δοκιμάσει έχει μείνει ικανοποιημένος, που να αναβαθμίσω το ψηστήρι μου δηλαδή!! και μην ξεχνάμε την οικονομία που κάνουμε αγοράζοντας πράσινο κόκκο! γιατί όλα είναι και θέμα οικονομίας, έτσι δεν ξεκινήσαμε όλοι; Αντί να δίνουμε στα μαγαζιά τα λεφτά μας τους φτιάγχνουμε στα σπίτια μας! Απλά κάπου στη πορεία ξεφύγαμε και παίρνουμε σχεδόν επαγγελματικές ή επαγγελματικές σαν τη δική σου!

off topic: είδες τον flat max monolith?
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 13 Μαρ. 2018, 18:48

Το ότι πλέον δεν πετάς shot από μόνο του λέει πολλά για το επίπεδο άλεσης του μύλου.

''Off topic''

98άρια μαχαίρια από SSP, με νέο ισχυρότερο μοτέρ το οποίο όμως θα είναι κλειδωμένο σε χαμηλότερα rpm (400) προκειμένου να μπορεί να τα κινεί, καθώς και μεγαλύτερο εύρος ρύθμισης για espresso σε σχέση με τον Flat αλλά και τον EK43. Ένας θεός ξέρει πόασ χρήματα θα ζητήσει, αν σκεφτεί κανείς το μέγεθος των μαχαιριών. Κατά τ άλλα σχεδιαστικά είναι παρόμοιος με τον Flat, αν και πιο ογκώδης. Πάει στην ουσία να κοντράρει τον ek43 και τον caedo hero που ανακοινώθηκε πρόσφατα.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 13 Μαρ. 2018, 19:16

Gataros έγραψε:Το ότι πλέον δεν πετάς shot από μόνο του λέει πολλά για το επίπεδο άλεσης του μύλου.

''Off topic''

98άρια μαχαίρια από SSP, με νέο ισχυρότερο μοτέρ το οποίο όμως θα είναι κλειδωμένο σε χαμηλότερα rpm (400) προκειμένου να μπορεί να τα κινεί, καθώς και μεγαλύτερο εύρος ρύθμισης για espresso σε σχέση με τον Flat αλλά και τον EK43. Ένας θεός ξέρει πόασ χρήματα θα ζητήσει, αν σκεφτεί κανείς το μέγεθος των μαχαιριών. Κατά τ άλλα σχεδιαστικά είναι παρόμοιος με τον Flat, αν και πιο ογκώδης. Πάει στην ουσία να κοντράρει τον ek43 και τον caedo hero που ανακοινώθηκε πρόσφατα.



θηρίο και όχι απαραίτητα με την καλή έννοια! βέβαια όταν μερικοί έχουν εκ43 στα σπίτια τους αυτός θα τους φανεί μινιατούρα :dancing:

απλά νομίζω είδε ότι υπάρχει ψωμί ή θέλησε να ανταγωνιστεί το bigger is better..

τέσπα, τροφή για σκέψη προς τους κατασκευαστές μύλων :banghead:
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 08 Ιούλ. 2018, 17:25

Καλησπέρα,
συνεχίζοντας το "νήμα" του Drevan (Βαγγέλη) βρισκόμαι και εγώ στην ευχάριστη θέση να έχω στα χέρια μου έναν μύλο του Δημήτρη, έναν tΑlΩs !!!

Ο Δημήτρης με τίμησε με το δεύτερο μύλο της παραγωγής και τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως γι´αυτό, δεδομένου ότι η διαμονή μου στην εσπερία και τα ήξεις αφίξεις μου στην πρωτέυουσα μπορούσαν ( ή θα μπορούσαν) να είναι προβληματικά ως προς τον συντονισμό...

Ειρήσθω εν παρόδω ο δημιουργός και δημιοεργός :tooth: αν δεν σε γνωρίσει γιά να δεί, ιδίεις όμαση, ότι ερωτεύθηκες ακαριαία και μετά την πρώτη εκχύλιση καφέ τον tΑlΩs, μύλο δεν βλέπεις :tooth:

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά με το "timing" και οι πρώτοι καφέδες που δοκίμασα έγιναν με τον μύλο του Drevan που είχε επιστρέψει
στο εργαστήριο του Δημήτρη γιά κάποιες αναβαθμήσεις. Οι καφέδες ήταν υπεράνω κάθε γευστικής προσδοκίας!!! (Βεβαίως και ο καφές προς άλεση ήταν εξαιρετικός (pacamara natural).

Έκτοτε ξαναβρέθηκα με τον Δημήτρη δυό φορές με την τελευταία πριν μιά εβδομάδα όπου και περέλαβα τον tΑlΩs.

Δοκιμάσαμε πάλι "σούπερ" καφέδάκια: μία Αιθιοπία (καβουρδισμένη από έναν εξαιρετικό ...ψάλτη :priest: ), έναν από Gardeli αναερόβιας επεξεργασίας (El Vampiro) και έναν από La Cabra (Μπουρούντι peaberry ): Tα αποτελέσματα ήταν στο ύψος του tΑlΩs...ιδιαίτερα του Μπουρούντι Nkonge με τα "γήινα αρώματα" που καθιστούν, κατά την γνώμη μου, "δύσκολη" την εκχύλιση και όταν αυτή η "γήινη" γεύση "πέσει" στο φλιτζάνη. Με την άλεση του tΑlΩs είχαμε λεπτά ανθώδη αρώματα, κόκκινα φρούτα και σοκολάτα...

Άντε να κατέβεις στο κέντρο της Αθήνας και να πιείς καφέ σε κάλα "σπέσιαλτι" μετά απ´όλα αυτά...

Ο μύλος συσκευάστηκε (μαζί με το κουτί ζυγίζε 16 κιλά) και ταξίδεψε σαν αποσκευή (fragile) με το αεροπλάνο χωρίς κανένα πρόβλημα, γλιτώνοντας πάνω κα 300 ευρώ που ζήταγε η UPS.

Στο εφεξής κοσμεί την μικρή μου κουζίνα των 8 τετραγωνικών, οι εκχυλίσεις συνεχίζονται με μεγάλη ένταση ...

Πρόκειται γιά πολύ στιβαρή κατασκευή χωρίς τίποτα το περιττό που ο σχεδιασμός και η όλη υλοποίηση έχουν γίνει γιά να
εξυπερετούν την άλεση και την κατανομή στό καλάθι. Η δε κατανομή μέσα στο καλάθι γίνεται τόσο καλά που ίσως δεν χρειάζεται
ούτε OCD, ένα καλό πάτημα μόνο (ό μύλος συνοδέυεται με OCD)...


Μερικές φωτογραφίες

Talωs 1.jpg


Tαlωs 2.jpg


Tαlωs 3.jpg


Tαlωs 5.jpg


IMG_2438.JPG
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 08 Ιούλ. 2018, 20:36

Καλορίζικος, καλοδούλευτος (θα είναι 1000% όταν μιλάμε για τον πρωτο-μάστορα Δημήτρη!) και περιμένουμε και βιντεάκι με μελάτη εκχυλισούλα να μας τρέξουν τα σάλια!! :dancing:

Πραγματικά το πιστεύω αυτό, αν ο Δημήτρης είχε γενικότερα τη στήριξη που θα έπρεπε από το χώρο των 'μεγάλων' κατασκευαστών και μη, τώρα ο tAlΩs θα ήταν πραγματικό μονοπώλιο παγκοσμίως! Θυμάμαι πόσο εντυπωσιάστηκα στο coffee festival όταν τον είδα από κοντά. Μύλος-Έρωτας, που κάνει μαγικά!

Εύχομαι μόνο τα καλύτερα και σε σένα Σόλων και σε κάθε τυχερό κάτοχο του θεριού του Woodsman!! :yourock:
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 08 Ιούλ. 2018, 22:50

Σταυριανα που να δεις αυτούς από κοντά.. οι φωτο αδικούν κιόλας την κορμοστασιά και την λεπτεπιλεπτη του σιλουέτα.. την άλεση /κατανομή την αφήνω ασχολίαστη.. :2funny:

Σολων καλοριζικος και από μακριά.. από κοντά τα πάμε εξάλλου! Και να σε ευχαριστήσω για τα δύο σακουλάκια gardeli! Τους τελειωσα σχεδόν αμέσως αλλά ακόμη έχω τη γεύση :yourock:
Τουλάχιστον είσαι τυχερός γιατί είναι τέρας απόδοσης σε μικρό footprint!

Υ.γ που να δοκίμαζες τους καφέδες που έφερες με Τάλως και την lever..
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 08 Ιούλ. 2018, 23:39

Σταυριάνα,
ευχαριστώ πολύ γιά τα καλά σου λόγια και τις ευχές... Άμποτε έλθεις από δω είσαι ευπροσδεκτη στο σπίτι γιά καφέ !
Ο tΑlΩs δεν είναι μόνο "φάρος άλεση" αλλά και επιτομή άλεσης !
Σύντομα θα ανεβάσω και βίντεο αλλά πρέπει να βρω καλό καφέ, οι "Γκαρντέλι" και κάτι άλλοι πάνε τελειώσανε :tooth:




Βαγγέλη,
χάρηκα γιά την γνωριμία και γιά τις ευχές επίσης... Θα κάνω κάνα δυό "μοντιφιές" στην Pavoni γιά καλύτερη θερμική
σταθερότητα και θα κάνω εκχυλίσεις με tΑlΩs...
Μην μιλάς όμως πολύ γιά lever και βάζεις ιδέες στον Μάστορα και τρέχουμε και δεν φτάνουμε :tooth:
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 09 Ιούλ. 2018, 00:28

Σόλων καλορίζικος ο μύλος και καλές αλεσεις να έχεις.

Από Gardelli σε λογική τιμή ειναι η Αιθιοπια που εχει Nano Challa αυτή τη στιγμή και απέφυγε τον El Paraiso που εχει από Κολομβία.

Ωραίοι καφέδες από Πράγα εχει το La Boheme Cafe, εχει on line store.

Μπράβο να αυξάνονται οι μυλοι στην αγορά :)
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 09 Ιούλ. 2018, 21:50

Σολων διαβαζοντας το κειμενο σου αρχιζω να πιστευω οτι υπαρχει μετεμψυχωση τελικα.Αλλιως δεν εξηγειται ο λογοτεχνικος τροπος εκφρασης σου. :Yeah:
Ευχομαι να ειναι καλοριζικος ο μυλος σου και με τετοια αναλυση γευσεων που να σε κανει οσο πιο ευτυχισμενο γινεται.
pollux έγραψε:Μην μιλάς όμως πολύ γιά lever και βάζεις ιδέες στον Μάστορα και τρέχουμε και δεν φτάνουμε :tooth:

Απο ιδεες ειμαι τιγκα.Απο χρονο και χρημα πασχω.
Ειναι οντως στοχος να βγαλω μια lever με καποιες δικες μου επεμβασεις που να ταιριαζει πακετο με τον μυλο.
Drevan έγραψε:Υ.γ που να δοκίμαζες τους καφέδες που έφερες με Τάλως και την lever..

Πραγματικα το ταιριασμα tAlΩs με lever ειναι κατι το υπεροχο.Μια καλη lever με συγρονα προτυπα ελεγχου θερμοκρασιας θεωρω οτι κοιτα τα επτευγματα της ηλεκτρονικης εποχης απο πολυ ψηλα.
Ευχαριστω θερμα τους καλους φιλους για τα καλα τους λογια. :respect:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη