HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Reviews μύλων που κυκλοφορούν στην αγορά!!

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 02 Μάιος 2015, 22:25

Δημήτρη θα ηθελα πριν μπούμε στην διαδικασία να ελέγξουμε τον μύλο για το αν υπάρχει κενό στο ρουλεμάν , έστειλα μήνυμα στην εταιρία για το παραπάνω φενωμενο και η απάντηση που πήρα ήταν η παρακάτω .

Hi Panagiotis

Thanks for your email.

I think I know what you’re now referring to.

That’s called backlash, which is when the miter gears are able to be slightly rotated.

http://en.wikipedia.org/wiki/Backlash_%28engineering%29

That’s a very good thing, and gears need that gap. If you take that out, the gears can seize or wear too quickly.

I hope this was helpful.
Στην μηχανολογία δεν κατέχω πολλές γνώσεις , γι αυτο κάθε άποψη θα ήταν χρήσιμη και πολύτιμη .
Πάντως Δημήτρη ευχαριστω για την ενημέρωση ,γιατί αν υπάρχει πρόβλημα και πρεπει να το λύσουμε αλλά και πρεπει να ενημερωθούμε όλοι ώστε να γνωρίζουμε.
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Μάιος 2015, 00:24

supperclub έγραψε:


That’s a very good thing, and gears need that gap. If you take that out, the gears can seize or wear too quickly.


:lol: :lol: Ειναι απιστευτοι.Το να κουνιεται ολοκληρος ο αξονας το ονομασαν backlash και απολυτως απαραιτητο για την καλη λειτουργια του μυλου.
Κατι παρομοιες μαλακιες ελεγαν και οταν τους κατηγορησαν στην πρωτη εκδοση οτι οταν σφιγγεις την βιδα που ακινητοποιει τον φορεα παρακεντραρεται ο φορεας αλλα επειδη εκει δεν τους πολυπαιρνει το βουλωσαν υπαναχωρησαν και προχωρησαν σε επανασχεδιασμο του φορεα αφου βεβαια ειχαν πουλησει αρκετους προβληματικους μυλους ηδη.
Τεσπα εδω δεν εχουμε κανενα τζογο στα ρουλεμαν αλλα εναν αξονα που κολυμπαει μεσα στα ρουλεμαν που τον στηριζουν.Οταν λοιπον πιανεις το κινουμενο κοπτικο απο την βιδα που το συγκρατει απο το κατω μερος του και το κουνησεις ,τοτε κανει μια κινηση αρκετη για να κοβει οπου θελει αυτο κατα την διαρκεια που ασκουνται δυναμεις απο τους κοκκους αναμεσα σε αυτο και το σταθερο κοπτικο.
Ειναι απιστευτο πως με τα λογα χτιζονται ανωγεια και κατωγεια και αυτη ειναι μια χαρακτηριστικη περιπτωση.
Σε καμμια μα σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να εχει τζογο το κινουμενο μαχαιρι οταν αλεθει.
Ουτε ισχυει αυτο που λεει ο απιστευτος μαγκας εδω οτι το χρειαζονται τα γραναζια.Δεν εχει καμμια σχεση με τα γραναζια αυτο το backlash.
Πολυ απλα ο αξονας θα επρεπε να ειναι πρεσσαριστος μεσα στα ρουλεμαν και για λογους προφανως ευκολιας στο λυσε δεσε δεν ειναι.Μπαινει ευκολα και βγαινει ευκολα και στη μηχανολογια αυτο μεταφραζεται σε μεγαλη ανοχη που σε εναν τετοιο μυλο μονο καλο δεν κανει.
Το οτι ειναι κατασκευαστικη και σχεδιαστικη αστοχια αποδεικνυεται με το οτι αλλοι μυλοι εχουν μεγαλο τζογο και αλλοι πολυ μικρο.
Οπου τους εκατσε λοιπον.
Το να κανουμε υπεροχο και ομορφο σχεδιο με βελουδινες ανοδιωσεις και παχουλη τιμη αυτο δεν σημαινει οτι και το προιον θα αποδιδει ετσι πως πρεπει να αποδιδει.Σημαινει οτι εχουμε στη διαθεση μας εκπληκτικα μηχανηματα με δυνατοτητες αλλα οπως λενε και στο χωριο μου τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους.
Οπως σου ειχα ξαναπει προσφερομαι ευχαριστως να του ριξουμε μια ματια και εαν ειναι δυνατον να κανουμε μια αποπειρα επιδιορθωσης εαν την χρειαζεται βεβαια σε καποιο βολικο χρονικο σημειο για εμενα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 03 Μάιος 2015, 05:48

Πιστεύω οτι με κάλυψες πλήρως με την απάντηση σου Δημήτρη και απο τα λίγα που ξέρω απο κινούμενα μέρη πιστεύω και εγώ οτι δεν πρεπει να έχει κενά η τζόγο ένα τέτοιο σημείο στο μύλο .
Πιστεύω να βρούμε τον χρόνο και την ευκαιρία να του ρίξουμε μια μάτια μιας και είμαστε και κοντα . Θα ηθελα να μου πεις αν μετά απο αυτη την απάντηση που στείλανε αν θα έπρεπε και εγώ με την σειρά μου θα έπρεπε να τους απαντήσω ,με μια απάντηση-απορία κάπως πιο εξειδικευμένη και θα ηθελα να μου πεις εσυ αν πρεπει να απαντήσω-ρωτηςω και τι να τους πω.
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση .
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 03 Μάιος 2015, 08:42

ΜαστροΔημητρη δεν ξερω ακριβως τι μαγικα εκανες στον δικο μου HG,αν και ψιλοκαταλαβα ανοιγοντας τον και βλεποντας στα σωθικα του,παντως ο τζογος εχει μειωθει σε επιπεδα μικροτερα του 0,02 του χιλιοστου.Μετρημενο με ρολοι.
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Μάιος 2015, 09:59

Πανο καλημερα.Σαφως και εγω δεν μπορω να σου πω τι να κανεις.Αυτο ειναι δικη σου αποφαση και πραγματικα ουτε εχω ουτε πρεπει να εχω σχεση με αυτη σου την αποφαση.
Επισης ουτε εχω ουτε θελω να εχω καμμια σχεση-επαφη-εμπλοκη με τους κατασκευαστες του μυλου σε καμμια περιπτωση.
Το πως θα αξιολογησεις τις αποψεις μου (γιατι περι αποψης προκειται) και τι θα κανεις ειναι κατι που αφορα εσενα και μονο εσενα.
Εμμενω παντως στην αποψη μου οτι ενας χειροκινητος μυλος του χιλιαρικου δεν θα επρεπε σε καμμια περιπτωση να εχει ενα κοπτικο σε μια τετοια αποσταση απο το σημειο εδρασης του αξονα του και να κουνιεται σαν πο#$@$α εξω απο τον οικο της :lol:
Εκτιμω πως η οριστικη λυση σε αυτο το προβλημα ειναι η κατασκευη εκ νεου καινουργιου αξονα πρεσσαριστου μεσα στα ρουλεμαν πραγμα αδυνατον μιας και αποκλειεται να δεχτουν τετοια επισκευη εφοσον αυτο θα σημαινει οτι παραδεχονται και το λαθος τους.
Μια τετοια επεμβαση βεβαια ειναι κατι που μπορει να γινει ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ενω απο εμας μια μεσοβεζικη λυση οπως αυτη που εχει γινει στο μυλο του στελιου μπορει και να αποδωσει μπορει ομως και οχι.
Απο οσο λεει ο στελιος προς το παρον καλα κρατει η επεμβαση αλλα δεν ξερω για ποσο ακομα θα κρατει.
Απο εμπειρια να επισημανω οτι και το παχος του αξονα σε σχεση με το μηκος του ειναι πολυ μικρο με αποτελεσμα και τζογο να μην εχει αυτος εχει μεγαλη ελαστικοτητα η οποια για τα 83αρια μαχαιρια ειναι καταστροφικη.
Μεταφραζεται αυτο σε chanelling και χαμηλα tds που η γλωσσα μπορει ευκολα να τα καταλαβει.
Μεγαλυτερος αξονας εδω με αυτα τα ρουλεμαν απλα δεν μπορει να μπει.Θελει επανασχεδιασμο ολο το εμπρος κομματι του μυλου για να γινει αυτη η δουλεια.
Τι να πω.Ο μυλος ειναι απιστευτης αισθητικης και ποιοτητος μακραν των δυνατοτητων μου και λυπαμαι που χανει σε καιρια σημεια.
Την μεγαλη μου αγωνια και χαρα να τον πιασω στα χερια μου λογω της ιδιαιτεροτητος του σχεδιασμου του διαδεχτηκε μια απογοητευση και μια λυπη για να ερθει μετα μια ικανοποιηση για τις επιλογες μου στις δικες μου κατασκευες.
Υπαρχουν και μερικα θεματακια ακομα αλλα λεω να μην σας φορτωσω αλλο γιατι θα νομιζετε οτι παω να τον βγαλω αχρηστο και θα κοψετε τις φλεβες σας στο τελος :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cadm8 » 03 Μάιος 2015, 10:53

Αυτό το thread είναι σχετικό με το πρόβλημα;

Τις τελευταίες μέρες διάβαζα κάποια πράγματα σχετικά με τους lido2 - 3 και τον Hausgrind και η αλήθεια είναι ιδιαίτερα ότι βλέπω κάποια σκόρπια ποστ που μου βάζουν αμφιβολίες για την orphan espresso γενικά... Τώρα αυτό με τον One μου φαίνεται αλήθεια απίστευτο
Άβαταρ μέλους
cadm8
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 25 Ιαν. 2015, 11:08
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: V60, aeropress
Μυλος: LSM 91
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, mokka

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 03 Μάιος 2015, 11:00

Με βλεπω η για αλλαγη η για διαζυγιο :waf: Μπορουμε βρε παιδια να βρουμε κατι που οτι λεει να ειναι.
:priest: Τι να πω ο Θεος βοηθος.
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Μάιος 2015, 14:37


Aυτο ειναι σχετικο με την απαντηση του αμερικανου σχετικα με το backlash των γραναζιων και πραγματικα ειναι ανευ σημασιας και απολυτως φυσιολογικο.Δεν επηρεαζει την αλεση σε καμμια περιπτωση.
Ειναι τελειως ασχετο με αυτο που ερωτηθη ο αμερικανος για τον τζογο που εχει ο αξονας μεσα στα ρουλεμαν του.
Τωρα αν δεν καταλαβε τι τον ρωτουσαμε και μας απαντησε για τα γραναζια ή εκανε οτι δεν καταλαβε ....αυτο δεν το ξερω.
supperclub έγραψε:Με βλεπω η για αλλαγη η για διαζυγιο :waf: Μπορουμε βρε παιδια να βρουμε κατι που οτι λεει να ειναι.
:priest: Τι να πω ο Θεος βοηθος.

Ναι μπορουμε.Στο coffeeheat οτι λεμε αυτο ειναι :lol:
Πανο μεταξυ του μυλου και της συζυγου προτεινω να διαλεξεις τη συζυγο γιατι απο οσο φαινεται ερχονται πιο δυσκολες μερες ακομα και θα βρεις καλυτερη παρηγορια σε μια ζεστη αγκαλια παρα σε μια καλη αλεση :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 03 Μάιος 2015, 22:33

Εισαι και ο πρώτος βρε Δημήτρη.
Αυτο που θα κάνω για την ωρα ειναι η να συντάξω ένα καλύτερο μήνυμα με τον αμερικανό με εικόνες και για το ρολόι που μετράει τον τζόγο στον άξονα η όταν κανονίσουμε να βρεθούμε να τραβήξω ένα βίντεο για να το βλέπει και να καταλάβει τι εννοώ για να μην το παίξει και κινέζος.
Τον γουστάρω τον μύλο πολυ γιατί έχει και θετικά αλλά δεν ειναι φτηνός για να συγχωρώ ατέλειες .
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: HG ONE - G.F. 83mm Burrs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 05 Μάιος 2015, 23:50

Λοιπόν έστειλα ένα πιο συγκεκριμένο και πιο κατατοπιστικό μυνημα για να καταλάβουν ( αν δεν είχαν καταλάβει πριν ) με φωτογραφίες και με το εργαλείο που μετράει αυτη την απόκλιση στον άξονα και η απάντηση που πήρα ήταν η παρακατω



HI Dallas,

I think I understand what your saying.

The axle cap is purely cosmetic. It doesn’t influence alignment.

We check our shafts for runout using a dial indicator like you have in your picture. .05mm is extremely good for any coffee grinder BTW. You have to dismantle the grinder to measure runout at the base of the shaft, anywhere else really doesn’t matter.

Also when grinding, the shaft will self center because of the forces on the lower conical burr.

I hope this answers your question.

kind regards,
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron