Mazzer Major doserless mini review

Reviews μύλων που κυκλοφορούν στην αγορά!!

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo164 » 10 Μαρ. 2015, 18:30

είχα το ίδιο θέμα με τα μαχαιρια στον major ενώ δεν φαινόταν να έχουν φθορά για espresso έπρεπε τα μαχαιρια να έρθουν πολύ κοντά και κάποιες φορες ακουγόταν σαν να έβρισκαν, όταν το άνοιξα είδα ότι όντως έβρισκαν

πήρα καινούρια και η διαφορα με τα παλιά που είχε ο μύλος και ήταν ιμιτασιόν στην αίσθηση ήταν τεραστια τα καινούρια ήταν πολύ πιο αιχμηρα στην υφή

με τα παλιά πριν έκοβα στο 2 περίπου με τα μαχαιρια οριακά να βρίσκουν τώρα κόβω στο 4 και τα μαχαιρια έχουν ακομα πολύ δρόμο για να αρχίσουν να βρίσκουν
δεν ξέρω και τώρα αν αρχίζουν να βρίσκουν στο 2 κάπου εκεί πρέπει να είναι μέχρι στο 2.5 περίπου που δοκίμασα ο καφές έβγαινε πούδρα κόντευε να γίνει σαν την άλεση ελληνικού

Όταν εβρισκαν και εμενα έτσι ακουγόταν σαν κάτι να πάταγε στραβά η επαφή τους δεν ήταν επίπεδη
δεν ξέρω αν το κάνει ακόμα με τα καινούρια δεν το δοκίμασα γιατί είδα τα παλιά μετά και τα δοντια είχαν αρχίσει να χαλάνε από την επαφή υπέθεσα πως ήταν τα μαχαιρια γιατί ήταν ιμιτασιόν δοκιμάσα να τους άλλαξω θέση περιστρέφοντας τα άλλαξα και μεταξύ τους αλλα δεν άλλαζε κάτι

Με τα παλιά δεν μπορούσα να ρυθμίσω τον μύλο ένα ελάχιστο πριν έρθουν σε επαφή ενώ όλα ξεκινούσαν κανονικά στο shot μετά από 10-15 δευτερόλεπτα είχα τρελό channeling ο καφές άρχιζε να τρέχει ποτάμι και με το naked πιτσιλούσε μηχανή πάγκο ένα χάος...
Όταν έδινα στον μύλο ένα ελαχιστο fine και τα μαχαιρια άρχιζαν να βρίσκουν η μηχανή μπούκωνε δοκίμασα μια φορα να φτάσω τα 30 sec να δω αν θα αρχίσει να τρέχει αλλα τίποτα είχα μονο λιγες σταγόνες που άρχιζαν να πετφούν μετά τα 20 sec

είχα αρχίσει να απογοητεύομαι μήπως ο μύλος είχε κάποια άλλη ζημια για παράδειγμα χαλασμένο ρουλεμάν η κάτι στραβό παρολο που με το μάτι όταν δεν είχα μαχαιρια δεν φαινόταν το πλάτω -φορέας (δεν ξέρω αν το λέω σωστά) που κινείται να κάνει κάποιο θόρυβο η να κινείται στραβά - έκκεντρα και με το χέρι δεν είχε το παραμικρό κενό, επίσης και τα 4 ελατήρια είχαν το ίδιο μήκος και οι φωλιές τους μέσα ήταν καθαρές

χθες άλλαξα τα μαχαιρια με new original έβαλα λίγο γράσο που είχα κατάλληλο για μηχανές παρασκευής και συσκευασίας τροφίμων στα ελατήρια στο σπείρωμα του κολάρου και στο σημείο που πατάει το κολάρο στη βάση του πάνω μαχαιριού
Τώρα όλα δουλεύουν άψογα ο μύλος κυριολεκτικά ξυρίζει ποιο ήσυχος ποιο γρηγορη άλεση και λόγο του λιπαντικού το κολάρο κινείται ποιο smooth, αν και παραμένει σκληρό με προσοχή μπορώ να δώσω ποιο εύκολα το λίγο που χρειάζεται και + - 1 με 2 sec στο shot
Theo164
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Φεβ. 2015, 13:50
Ονομα: Θοδωρής
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: MΑZZER Major DR
2ος Μυλος: Baratza Sette 270Wi
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Eighteenscreen, Mokka
{ TAGS }Παρουσίαση μύλου άλεσης καφέ, Mazzer Major doserless mini review,

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 10 Μαρ. 2015, 19:01

Τα γνήσια γράφουν mazzer από πίσω;
Δηλαδή αν δεν γράφουν είναι σίγουρα imitation?
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 10 Μαρ. 2015, 19:42

και τα δικά μου μαχαίρια γράφουν mazzer πάνω τα έχω και φωτο σε ένα άλλο thread που έχω ανοίξει για καθαρισμό μύλου mazzer..

στο προκείμενο τώρα...επειδή με πήγε τρεις και μία άρχισα να το ψάχνω μπας και βγάλουμε καμιά άκρη, να δούμε θέλει εγχείρηση ο μύλος ή να κάτσουμε στ αυγά μας και να ηρεμήσουμε..

έβγαλα τον πάνω φορέα σήμερα..για να δούμε...

20150310_175608 (Copy).jpg
πάνω φορέας και μαχαίρι


φυσιολογικό να υπάρχει καφές πάνω στον φορέα; την προηγούμενη φορά που τον καθάρισα δεν θυμάμαι αν είχε..

20150310_175630 (Copy).jpg
πάνω φορέας και μαχαίρι

20150310_180028 (Copy).jpg
κάτω φορέας και μαχαίρι

20150310_180015 (Copy).jpg
ελατήρια


Δημήτρη(woodsman) όντως το ένα ελατήριο είναι λίγο πιο κοντό από τα άλλα τρία..δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτή η μικρή διαφορά..

κι ένα βίντεο με τη λειτουργία του κάτω φορέα, αν μπορεί κάποιος να διακρίνει κάτι..


ξαναδιάβασα το τόπικ που παρέθεσες σε προηγούμενη σου απάντηση Δημήτρη..με τον όρο ρουλεμάν εννοείς τον φορέα; στην έσχατη των περιπτώσεων(και για λόγους συντήρησης του μύλου που σε είδα να γράφεις) θα είχε νόημα κάποια στιγμή να γίνει αλλαγή;

τέλος σε επικοινωνία μου με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του μύλου, μου ανέφερε πως ποτέ δεν έβγαλε κάτω φορέα και μαχαίρι..επίσης τα μαχαίρια ζήτημα να έχουν κόψει 15 κιλά καφέ..
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo164 » 10 Μαρ. 2015, 20:03

τα γνήσια γραφουν στην πίσω πλευρά mazzer
Εικόνα

έρχοναι σε αυτή την συσκευασία
Εικόνα


και εδώ μια κοντινή από τα μαχαιρια καινούρια original vs παλιά aftermarket
τη φθορά μπόρεσα να την καταλάβω όταν είχα τα καινούρια για να συγκρίνω εδώ τα παλιά δεν είναι όπως τα πήρα, λόγο της επαφής όσο το έψαχνα η φθορά είναι μεγαλυτερη
φαίνεται η διαφορα στο μέταλλο έχουν διαφορετική γωνια μήκος και βάθος στα δόντια η πρώτη διαφορα που είδα αμέσως είναι αυτή που έχω κυκλώσει
Εικόνα
Theo164
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Φεβ. 2015, 13:50
Ονομα: Θοδωρής
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: MΑZZER Major DR
2ος Μυλος: Baratza Sette 270Wi
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Eighteenscreen, Mokka

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 10 Μαρ. 2015, 20:06

Όχι μόνο έχουν διαφορά, άλλα μαχαίρια είναι....
Το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι, πάω για εγχειρηση έτσι για να μου φύγει η ιδέα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 11 Μαρ. 2015, 02:51

Εμένα τελικά είναι τα δεξιά στην φωτο, γράφουν όμως mazzer
IMG_20150311_014811.jpg


IMG_20150311_014825.jpg
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 11 Μαρ. 2015, 03:16

Λοιπον παιδια....κοντευω να τρελαθω
Ολα τα μαχαιρια παραπανω διαφερουν μεταξυ τους, βλεπετε δηλαδη 4 διαφορετικα ζευγαρια!!!!

Τι γενειν?
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo164 » 12 Μαρ. 2015, 21:26

χωρίς να γνωρίζω για να πω με βεβαιότητα ίσως κατά καιρούς έκανε διαφορες αλλαγές... ο μύλος υπάρχει αρκετά χρονια στην αγορά
σημασία έχει πως είναι original, σε αυτά που πήρα γράφει μονο mazzer όχι και τον κωδικό όπως στα δικά σου

από ότι έχω δει βγάζει 3 διαφορετικά part mumbers

151A μονοφασικός
151B titanium
151C τριφασικός
όλα έχουν ίδιες διαστάσεις και από ότι διάβασα τα C είναι ποιο agressive από τα A και τα B είναι τιτανίου
σε e eshop του εξωτερικού που έψαξα να δω είναι απλησίαστα σε τιμή

Εμενα είναι η έκδοση GROCERY http://www.mazzer.com/scheda.asp?idprod=11 και λέει πως έχει τα B για μονοφασικό και τα C για τριφασικό

Όταν τα παρήγγειλα είχαν μονο τα A τα C όχι, για τα B δεν ρώτησα μην πάθω εγκεφαλικό αλλα δεν νομίζω να τα είχαν
Theo164
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Φεβ. 2015, 13:50
Ονομα: Θοδωρής
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: MΑZZER Major DR
2ος Μυλος: Baratza Sette 270Wi
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Eighteenscreen, Mokka

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 12 Μαρ. 2015, 21:52

Τερατάκι ο Μύλος σου.
Αλέθεις απευθείας στο pf χωρίς προβλήματα ? ή έχεις κάνει Mod ?
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 12 Μαρ. 2015, 22:03

Τα είδα και εγώ τα τιτανίου, νομίζω είναι και χρυσά σε χρώμα, αλλά εκτός του ότι είναι πανάκριβα, δεν τα προτείνουν για οικιακή χρήση όσοι τα έχουν πάρει

Βέβαια δεν είναι να πιστεύεις ότι διαβάζεις στο ίντερνετ και δεν θυμάμαι για ποιο λόγο δεν έμειναν ευχαριστημένοι οι κάτοχοι


Edit
Τα 151b είναι για διφασικο και τα 151c για τριφασικό
Δεν δουλεύουν καλά σε μονοφασικο διότι δεν παρέχει την ροπή που χρειάζεται για το ξεκίνημα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη