Mazzer Major doserless mini review

Reviews μύλων που κυκλοφορούν στην αγορά!!

Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 02 Μαρ. 2015, 20:47

Πρόκειται για το μοντέλο της Mazzer με τα μεγαλύτερα επίπεδα μαχαίρια(83mm) βάρους 20+ κιλών, κλασικό άρμα Mazzer.

Πλεονεκτήματα:

ταχύτητα άλεσης
ποιότητα άλεσης
ποιότητα κατασκευής
ευκολία πρόσβασης στο τούνελ
μικρή κατακράτηση
stepless

Πάμε στα "προβλήματα" τώρα χρήσης ενός τέτοιου μύλου σε περιβάλλον σπιτιού.

Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ο στατικός ηλεκτρισμός.. τα 83mm μαχαίρια του major εκτινάσσουν με δύναμη τον καφέ στο αλουμινένιο χωνί δημιουργώντας μεγάλο πρόβλημα στατικού ηλεκτρισμού.. το doserless σύστημα της mazzer δεν είναι ότι καλύτερο.. σε commercial περιβάλλον οι doserless μυλοι της, χρησιμοποιούν ένα μεταλλικό έλασμα προσαρμοσμένο στην έξοδο του τούνελ έτσι ώστε να δημιουργείται συσσωμάτωση του καφέ για να μην πετάγεται πάνω στο χωνί και να σταματά ο στατικός ηλεκτρισμός.

11361_cleaningmazzer03img_1860.jpg
το μεταλλικό έλασμα


Σε περιβάλλον σπιτιού όμως το παραπάνω δεν είναι ότι καλύτερο καθώς καθιστά πολύ δύσκολο το καθάρισμα του τούνελ και τα σχεδόν 6γρ που κατακρατεί(με το έλασμα τοποθετημένο)..

images.jpg
κατακράτηση


Το παραπάνω το έλυσα σχετικά εύκολα με ένα μικρό mod που φαίνεται στο παρακάτω video


Πάει λοιπόν ο στατικός ηλεκτρισμός συν του ότι όσα γραμμάρια θα βάλω τόσα γραμμάρια θα καταλήξουν στο pf.

Πάμε στο άλλο θεματάκι τώρα και εδώ θέλω τα φώτα σας. Ως τώρα άλεθα απευθείας στο pf με αποτέλεσμα σπάνια να παίρνω σωστή εκχύλιση με το naked pf. Κατά την διάρκεια της άλεσης γύριζα το pf ώστε να κατανεμειθεί σωστά ο καφές, μετα λίγο nutation με το tamper, πάτημα και εκχύλιση.

Δοκιμάζοντας έναν tigrato το πιτσίλισμα που μου έκανε ήταν έντονο! υποπτεύθηκα το tamper το οποίο είναι μάλλον λίγο μικρότερο από ότι θα έπρεπε, αλλά εφαρμόζοντας WDT είχα τέλεια εκχύλιση.

Και ιδού η απορία..η άλεση του Major στα μάτια μου τουλάχιστον φαίνεται πολύ καλή, χωρίς σβολιάσματα. Τι φταίει που το διορθώνει η WDT; Θα ήθελα να την αποφύγω γιατί θέλω τα πράματα να γίνονται απλά και γρήγορα.
Μήπως τελικά αυτοί οι μύλοι είναι καλύτερα να λειτουργούν με doser; τι γνώμη έχετε άλλοι κάτοχοι παρόμοιων doserless μύλων;
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty
{ TAGS }Παρουσίαση μύλου άλεσης καφέ, Mazzer Major doserless mini review,

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 02 Μαρ. 2015, 22:11

Δοκίμασε να αυξήσεις τα γραμμάρια που βάζεις στο καλαθάκι
Ακούγεται γελοίο αλλά επειδή έχω την Doser έκδοση εδώ και λίγες μέρες όλα τα καλαθακια μου χρειάζονται 1-2γρ περισσότερο καφέ για να έρθει το puck στο σωστό ύψος από την ντουζιερα

Έπαιρνα τρελό channeling και είχα απογοητευτεί, είδα ότι ειχα ελαφρά υγρο puck, δοκίμασα έτσι και διορθώθηκε
Δίνω την αιτία ότι το πιο ομοιόμορφο κόψιμο έχει συνολικά λιγότερο όγκο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 02 Μαρ. 2015, 22:25

Μπράβο Αντώνη.
Πολύ ωραία η παρουσίαση σου.
Έχω ασχοληθεί με το μύλο σου γιατί ήταν μέσα στους υποψήφιους...

Για το καθάρισμα του θα μπορούσες μετά το πινελάκι να ανοίξεις και να κλείσεις γρήγορα το μύλο ώστε τα μαχαίρια να δουλέψουν και να πετάξουν σχεδόν την υπολειπόμενη ποσότητα (όσο γίνεται διότι ξέρουμε τι καφές υπάρχει στα μαχαίρια όταν τον λύνουμε) και μετά να χρησιμοποιήσεις ένα πουάρ (υπάρχει σχετική αναφορά).

Αναφορικά με την απορία σου ήδη έχεις απαντήσει. Είναι η καλύτερη κατανομή που προσφέρει μέσα στο καλαθάκι. Επίσης ανάλογα το κόψιμο και το είδος του καφέ μπορεί να χρειαστεί να αυξήσεις την ποσότητα.

Πιστεύω ότι με το καιρό θα μάθεις καλύτερα τον μύλο σου και θα βελτιώσεις ακόμη περισσότερο την τεχνική σου ώστε το μόνο που να κάνεις είναι leveling και tamping.

Προσωπικά μετά την μετάβαση σε doseτrless (mini e - HG One) δεν υπάρχει πισωγυρισμός! Η ευκολία και η άνεση που προσφέρουν είναι αδιαμφισβήτητη.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 02 Μαρ. 2015, 22:35

Εγώ με το Doser έκανα τις κλασικές πατέντες για να μην έχω κατακράτηση, σκούπες στον αστέρια και κάλυμμα στον άξονα του, αλλά θέλω πολλαπλάσιο χρόνο
Για μετατροπή σε doserless με γνήσια ανταλλακτικά ούτε για αστείο, το κόστος είναι απαγορευτικό, μόνο αν φτιαξω αυτοσχέδιο χωνί
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 02 Μαρ. 2015, 22:53

Γιώργο(AfterGr) εχω δοκιμάσει με διαφορες ποσότητες, γενικά δε παίζω κάτω από 18.. Κρίμα που είσαι Αθήνα, θα κάναμε τράμπα για δοκιμη, το doser σου με το χωνί μου για να δούμε μήπως βολευόμαστε καλύτερα.

Γιωργο(G.F) σ ευχαριστώ! Εφαρμόζω ακριβώς ότι λες για το καθάρισμα απλά δεν το δείχνω στο βίντεο.. ελπίζω να είναι θέμα τεχνικής και θα την βρω την άκρη. Παρεπιπτόντως leveling δεν κάνω. Το δοκίμασα αλλά δεν βοηθησε παραμονο η wdt.
Με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω κι ένα βίντεο με τη ρουτίνα χωρίς wdt μήπως το εμπειρο μάτι σας πιάσει κάτι που το δικό μου δεν μπορει..
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 03 Μαρ. 2015, 00:10

Καλησπέρα Αντώνη!
Πολύ καλό το mod, μπαμ μπαμ με την μία ο αλεσμένος καφές μέσα στο pf! :headbang3:
Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να κάνω κι εγώ στον δικό μου, να μην παιδεύομαι... :think:

Για το πρόβλημα με το πιτσίλισμα που λες...
Μια ερώτηση κατ' αρχάς, πριν - ως τώρα κατάφερνες να έχεις άριστες εκχυλίσεις με naked pf;
Αν ναι... τότε δεν ξέρω τι να σου πω, προφανώς κάποιο θέμα είτε ποσότητας είτε κατανομής.

Αν όχι... θα σου πω πως το πάτημα-κατανομή με naked pf, απαιτεί χρόνο και συνήθεια. Προσωπικά που πήρε κάτι περισσότερο από 4-5 μήνες για να καταφέρω να έχω καλά αποτελέσματα. Επιπρόσθετα αν το καφεδάκι που βάλω δεν το έχω ξαναδουλέψει και είναι νέο τότε τα πρώτα 150gr πάνε... άκλαφτα μέχρι να βρω τις ισορροπίες ως προς το κόψιμο, ποσότητα, κατανομή, πάτημα.
Βέβαια, δεν λείπουν και οι καφέδες όπου ακόμη και μετά από 500gr, ψάχνομαι, χωρίς να έχω καταλήξει....

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να βάζεις το naked pf σε μια λεία επιφάνεια πχ στον πάγκο, σε ένα ύψος περίπου στην μέση σου και να το πατάς εκεί, σιγά σιγά θα βρεις τον τρόπο.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 03 Μαρ. 2015, 15:34

Νίκο σ ευχαριστώ για τις συμβουλές! όχι ποτέ δεν είχα τέλεια εκχύλιση με το γυμνό χωρίς να κάνω wdt, αλλά αρκετό πιτσίλισμα είχα με τον tigrato οπότε και το έψαξα παραπάνω.. μάλλον θέμα κατανομής είναι, αν και δεν κατανοώ τι διαφορετικό πρέπει να κάνω από το απλά να πέσει ο αλεσμένος καφές μέσα στο pf..προς το παρόν θα πορευτώ με wdt και βλέπουμε.. εξάλλου ο εξοπλισμός είναι πολύ καινούριος και θέλει τον χρόνο του..
όσο για το μύλο σου απ ότι διαβάζω δίνει τέλεια κατανομή στο portafilter οπότε μη ψάχνεις να βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου :D
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 03 Μαρ. 2015, 21:44

Αντώνη πράγματι το θέμα κατανομής του καφέ στο naked pf, δεν έχει κάποια σταθερά ή δεδομένη τεχνική, τουλάχιστον αυτό έχω δει.
Ανάλογα τον καφέ που έχω κάθε φορά, θέλει κι άλλα "κόλπα". Προτείνω να χρησιμοποιείς έναν καφέ για αρκετό καιρό ώστε να έχεις χρόνο να πειραματιστείς. Ο tigrato είναι πολύ καλός γι' αυτό καθώς είναι σχετικά "εύκολος" και συγχωρεί λάθη.
Επίσης θα σου πρότεινα να μην εφαρμόζεις "περίεργες πρακτικές" τουτέστιν πολύ nutation, wdt κτλ κτλ. Θα ξεκινήσεις, κάνοντας μια καλή κατανομή με το χέρι σου, να μην στοιβάζεται ο καφές όλος στο κέντρο αλλά πρώτα προς τα πλαϊνά και με ένα ελαφρύ nutation να κάνεις ένα πάτημα.

Τέλος, ένα σημαντικό σφάλμα είναι να πατάμε, και να ξαναπατάμε το pack, πιέζουμε μία φορά και τέλος, αλλιώς κάνει κρακ και δημιουργεί ποταμάκια, παρότι δεν τα βλέπουμε.

Προσωπικά ξεκινάω την κατανομή - πάτημα με όσες το δυνατόν λιγότερες κινήσεις γίνεται, κατόπιν αν δεν πετυχαίνω αυτό που θέλω αυξάνω τις κινήσεις.

Βέβαια αν παρόλα αυτά δεν βγαίνει σωστά, τότε είναι απλό, φταίει ο καφές, η καφετιέρα και ο μύλος αχαχα :tooth: :2funny:
Επίσης όποιος μου μίλησε κατά την διάρκεια που έφτιαχνα τον καφε :tooth: :2funny:
Προφανώς αστειεύομαι!
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 04 Μαρ. 2015, 14:41

:respect: Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Νίκο!
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Mazzer Major doserless mini review

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 09 Μαρ. 2015, 01:27

Για να μην ανοιγω νεο θεμα, το βαζω εδω
Τελικα δεν με βολεψε το doser και ειπα να κανω την μετατροπη η οποια θα μεινει μεχρι να βρω κατι ομορφοτερο να βαλω
Ugly as hell αλλα κοστος μετατροπης 0€

Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Επόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron