Belogia CED

Τα πάντα για τα tamper

Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spiderdim » 23 Φεβ. 2017, 00:14

Καλησπερα στο φορουμ, σημερα το αφεντικο μας εκανε την χαρη κ μας αγορασε κατι αναλογο του γνωστου ocd. Το εχει καποιος αλλος; Δεν εχει 4 "μαχαιρια" αλλα 3. Ποιοτικα φαινεται αξιολογο, ευκολο στην χρηςη και πραγματικα κανει ωραιο leveling. Ανοιγω το θεμα για να μου πει κανενας εντυπωςεις εαν το εχει ηδη

Αυριο φωτο!!
Spiderdim
Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 13 Νοέμ. 2014, 19:24
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ηρακλειο
Μηχανη: Wega concept evd 2
Μυλος: Simonelli nuova mdx
2ος Μυλος: Eurogat Grinder K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spiderdim » 23 Φεβ. 2017, 22:57

2017_02_23_14_14_26.jpg
2017_02_23_14_14_35.jpg
2017_02_23_14_14_39.jpg
Spiderdim
Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 13 Νοέμ. 2014, 19:24
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ηρακλειο
Μηχανη: Wega concept evd 2
Μυλος: Simonelli nuova mdx
2ος Μυλος: Eurogat Grinder K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 25 Φεβ. 2017, 17:59

Έχει παρόμοια με το δικό μου μάλλον θα κάνει δουλειά.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spiderdim » 25 Φεβ. 2017, 18:03

Κανει δουλιτσα, το χρησιμοποιω στο μονό κλειστρο κ εχω δει διαφορα στη εκχυληση.
Spiderdim
Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 13 Νοέμ. 2014, 19:24
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ηρακλειο
Μηχανη: Wega concept evd 2
Μυλος: Simonelli nuova mdx
2ος Μυλος: Eurogat Grinder K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Φεβ. 2017, 15:54

Ωραιο φαινεται Δημητρη.Καλοδουλευτο και καλα ισιωματα.
Αν θες μας λες και ποσο το πηρες;



(Τις φωτο ειναι καλυτερα να τις ανεβαζετε στο φορουμ.)
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spiderdim » 26 Φεβ. 2017, 23:05

Δεν μπορω να τις ανεβασω στο φορουμ γιατι ειναι πολυ μεγαλες σε mb λεει το συστημα...

Λιανικη τιμη εχει 40-45 ευρω παιδια, εμεις λογικα το πηραμε πιο φτηνα.

Μπορω να πω οτι κανει δουλεια αρκετα καλη, οσο παραξενο κ εαν φαινεται σε μερικους. Λογικο πανω στην παραγωγη να δυσκολευεσαι να το χρησιμοποιησεις αλλα θελω να το βαλω στην ρουτινα μου. 3-4 δευτερολεπτα δεν ειναι κατι πιστευω εαν οι υπολοιπες κινησεις σου ειναι σταθερες και γρηγορες.

Προσωπικα ειδα τρομερη διαφορα Ειδικα στο μονό κλειστρο, και για να γινω πιο συγκεκριμενος, οι εκχυλησεις εγιναν πιο σταθερες σε χρονο αλλα και σε αποτελεσμα.
Spiderdim
Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 13 Νοέμ. 2014, 19:24
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ηρακλειο
Μηχανη: Wega concept evd 2
Μυλος: Simonelli nuova mdx
2ος Μυλος: Eurogat Grinder K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 15 Φεβ. 2018, 09:07

Καλημέρα με λίγο ξέθαμα! το πήρα κι εγώ αυτό το μπιμπλίκι. Δε το χω δοκιμάσει ακόμη αν και θεωρώ ότι μόνο leveling κάνουν τέτοια εργαλεία. Αυτή τη στιγμή δουλεύω το μύλο με μια ποσότητα κόκκου στο χοπερ(100-150γρ) οπότε wdt την έχω κόψει εδώ και καιρό κι έχω βρει την υγειά μου. έχω έναν eureka zenith 65e αυτόν τον καιρό, αλέθω κατευθείαν στο κλείστρο, το χτυπάω λίγο στην παλάμη μου να ισιώσει ο καφές, μετά χτυπάω το κλείστρο στον πάγκο ελαφρά κάνα δυο φορές να "κάτσει" ο καφές κι αυτό είναι όλο. μ αυτό το μπιμπλίκι τώρα να συνεχίσω να κάνω ότι έκανα και απλά να το προσθέσω στο τέλος ή να παραλείψω το χτύπημα στον πάγκο για να κάτσουν οι κόκκοι; Οι "ειδικοί" του youtube είδα να προτείνουν ένα απλό ίσιωμα αν ο καφές έχει βουναλάκι.
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Φεβ. 2018, 09:25

Καλημερα.
Το χτυπημα στον παγκο η θεωρια λεει να το αποφευγουμε γιατι βοηθαμε τα fines να κατεβουν χαμηλοτερα.
Επειδη ουτως η αλλως με την πιεση θα κατεβουν χαμηλοτερα εγω κανω ενα μικρο απαλο χτυπηματακι και μετα levelling με το ocd.
Δεν χανεις τιποτα να κανεις δυο ιδιες εκχυλισεις με ολες τις παραμετρους ιδιες εκτος του χτυπηματος με γυμνο εννοειται και να δεις αν υπαρχει διαφορα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 15 Φεβ. 2018, 13:36

woodsman43 έγραψε:...Το χτυπημα στον παγκο η θεωρια λεει να το αποφευγουμε γιατι βοηθαμε τα fines να κατεβουν χαμηλοτερα.
Επειδη ουτως η αλλως με την πιεση θα κατεβουν χαμηλοτερα εγω κανω ενα μικρο απαλο χτυπηματακι και μετα levelling με το ocd...


:Yeah: Και η Θεωρία Δημήτρη και η Πράξη θαρρώ! Όποτε χτυπάω πάγκο, ή ανακατεύω πιο γρήγορα/απότομα σε wdt, ΠΑΝΤΑ παρατηρώ θέμα στα extractions στο γυμνό, κυρίως στην αρχή της εκχύλισης. Φαίνεται ότι το νερό "βρίσκει εμπόδιο" (πολύ μπακαλίστικα το λέω, όπως δηλαδή μπορεί να το δει κανείς με γυμνό μάτι κάτω από το naked, όπου η ροή μοιάζει πιο 'ασθενική', σαν να δυσκολεύεται)
Νομίζω ότι το θέμα των fines/boulders κρύβει αρκετή "επιστήμη" από πίσω, και σίγουρα μπορεί κανείς να αντλήσει έρευνα επί αυτού. Ίσως τελικά, εκεί να παίζεται και το μεγαλύτερο μέρος της σημασίας ενός επιτυχημένου extraction με βάση και τη μέτρηση των διαλυτών στερεών.

Πάντως καμιά φορά, σκέφτομαι, ότι έχει κάπως πλάκα ή και γοητεία, το γεγονός ότι αυτό που εμείς βλέπουμε στα ~30-40 sec ενός extraction, έχει από πίσω του τόση ...ιστορία και πειραματική "υποδομή", και εμείς προσπαθούμε εναγωνίως να αποκρυπτογραφήσουμε την εικόνα! :geek:
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Belogia CED

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 15 Φεβ. 2018, 15:02

woodsman43 έγραψε:Το χτυπημα στον παγκο η θεωρια λεει να το αποφευγουμε γιατι βοηθαμε τα fines να κατεβουν χαμηλοτερα.


Στις αρχες που χτυπουσα δυνατουτσικα και αρκετες φορες στον παγκο το κλειστρο, φευγαν μερικα fines απο τις τρυπες του καλαθιου στο παγκο.

gsisr έγραψε: το χτυπάω λίγο στην παλάμη μου να ισιώσει ο καφές, μετά χτυπάω το κλείστρο στον πάγκο ελαφρά κάνα δυο φορές να "κάτσει" ο καφές κι αυτό είναι όλο.


Εγω οταν το κανω αυτο, παντα εχω channeling, δεν εξασκηθει βεβαια, 2-3 φορες το δοκιμασα και δεν πετυχε, παντα στο vst ομως.
Παω στη σιγουρη λυση της wdt.

Jazz έγραψε: Όποτε χτυπάω πάγκο, ή ανακατεύω πιο γρήγορα/απότομα σε wdt, ΠΑΝΤΑ παρατηρώ θέμα στα extractions στο γυμνό, κυρίως στην αρχή της εκχύλισης. Φαίνεται ότι το νερό "βρίσκει εμπόδιο" (πολύ μπακαλίστικα το λέω, όπως δηλαδή μπορεί να το δει κανείς με γυμνό μάτι κάτω από το naked, όπου η ροή μοιάζει πιο 'ασθενική', σαν να δυσκολεύεται)


Μαλλον σε "dead spots" αναφερεσαι.Και σε μενα συμβαινει αυτο που λες οταν κανω αρτσουμπαλες κινησεις.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Επόμενο

Επιστροφή στο Tamper (πατητήρια καφέ)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron