Leveling tool by woodsman

Τα πάντα για τα tamper

Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Μαρ. 2017, 09:22

Σε συνεχεια απο εδω ειπα να ξεκινησω μια κατασκευουλα την οποια ειδα απο εδω και μου φανηκε εξαιρετικα πιο αποτελεσματικη ιδεα για εργαλειο που κανει επιπεδοποιηση.
Προκειται για ενα τυπου O.C.D. εργαλειο που η μονη του διαφορα απο το O.C.D. ειναι οτι δεν εχει φτερα αλλα ουσιαστικα η επιφανεια του χωριζεται στα δυο.Το ψηλο σημειο ειναι στη μεση και τα χαμηλα στην περιφερεια του κυκλου.Το ψηλο σημειο "η κοκχη" δηλ ειναι και αυτη που κανει την επιπεδοποιηση.
Ξερω οτι καποια στιγμη πρεπει να φτιαξω και ενα καλυτερο πιο εμφανισιμο χαρουλι απο μεταλο αλλα αυτο που δεν ξερω ειναι ποτε θα ερθει αυτη η στιγμη :lol:
Το παρουσιαζω αναλυτικα οπως εγινε η κατεργασια με περιγραφη στα ελληνικα ετσι ωστε οποιος εχει την ακρη να μπει στη διαδικασια να του το φτιαξουν.
Η δουλεια που κανει ειναι εμφανως καλυτερη απο τα γνωστα που κυκλοφορουν και ομιλω για την εκχυλιση και μονο γι αυτη.
Τελειο ομως ειναι και στην κατακρατηση η οποια ειναι κυριολεκτικα ανυπαρκτη οσο βαθια και να το βαλεις.
Ομως απο ενα σημειο βαθους και περα σταματαει να στρωνει και αφηνει ανωμαλη επιφανεια δειχνωντας με αυτη τη συμπεριφορα οτι το παρακαναμε στο βαθος.
Ειναι πιο ευκολο στην κατασκευη του και απαιτει απο τον χρηστη leveling σε δυο κινησεις οπως θα δειτε και στο βιντεο.
Η ευκολια με την οποια κανει leveling μου δινει την πεποιθηση οτι μπορει και να δουλεψει μια χαρα και απο αλουμινιο με σημαντικα χαμηλοτερο κοστος κατασκευης καθως και ευκολια κατασκευης.Θα δουμε λιαν συντομως εαν γινεται και θα ενημερωσω αμεσως.
Κουρασα ομως.Καλή θεαση και οτι θελετε εδω ειμαστε.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Batman » 13 Μαρ. 2017, 10:24

Μέγας είσαι Δημήτρη
και θαυμαστά τα έργα σου...!
:Yeah: :Yeah: :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Batman
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 09 Σεπ. 2015, 16:08
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Πυργος
Μηχανη: La Cimbali M21 EVO
2η μηχανη: aeropress κ V60
Μυλος: tAlΩs by Woodsman
2ος Μυλος: Mazzer Major κ SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: fresh & fruity

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 13 Μαρ. 2017, 14:33

woodsman43 έγραψε:Η δουλεια που κανει ειναι εμφανως καλυτερη απο τα γνωστα που κυκλοφορουν και ομιλω για την εκχυλιση και μονο γι αυτη.


Ευχαριστούμε που μοιράστηκες όλη τη δουλειά σου, αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με αυτό το μαραφέτι επιπεδοποιησης.

Κατ αρχήν εδώ πειραματίζονται και βγήκε το συμπέρασμα ότι η χρήση ocd δεν βελτιώνει σε τίποτα την εκχυλιση. Ειδικά η σύγκριση TDS με και χωρίς χρήση ocd δείχνει ότι δεν βελτιωνει επουδενι το αποτέλεσμα στο φλιτζάνι.
http://socraticcoffee.com/2016/12/exami ... xtraction/

Πως λοιπόν η χρήση αυτού που έφτιαξες προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα στην εκχυλιση, πως αυτό επιτυγχάνεται καλύτερα έναντι των άλλων, και πως αυτό αποδείχθηκε;
Μηπως εννοείς εμφανισιακά στην εκχυλιση, Κ δεν το κατάλαβα καλά εγώ;

Αυτά τα εργαλεία φαίνονται ότι κάνουν τέλεια ότι εμείς παιδευόμαστε με το δάχτυλο και τις οδοντογλυφίδες ή τις καρφίτσες..κατανομη έτοιμη για πάτημα..αλλα έχουν όντως θετικοτερη επίδραση;
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 13 Μαρ. 2017, 17:28

Οι Socratic φάγανε κράξιμο, ακόμα και από τον ίδιο τον Sestic για το συγκεκριμένο άρθρο-"έρευνα". Το OCD και γενικώς κάθε εργαλείο, για να δουλέψει, πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σωστά.
Επίσης για να βγάλεις συμπέρασμα σε πειραματισμούς, το πρωτόκολλο είναι πολύ συγκεκριμένο, απομονώνοντας όλους τους μεταβλητούς παράγοντες και με επανειλημμένα αποτελέσματα, ώστε να βγάλεις συμπέρασμα για κάτι συγκεκριμένο. Κάτι που οι Socratic έχουν δηλώσει ότι δε το κάνουν και απλά βγάζουν δικά τους συμπεράσματα με πιο χομπίστικη μεθοδολογία, χωρίς να υποστηρίζουν ότι αυτά ισχύουν στη πραγματικότητα.
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Spiderdim » 13 Μαρ. 2017, 19:04

Χρησιμοποιω ενα παρομοιο εργαλειο, σας το εχω δειξει σε παρομοιο αρθρο. Εμενα προσωπικα με βοηθησε πολυ στο κομματι της κατανομης μεσα στο κλειστρο. Οταν ειμαι σιγουρος οτι η κατανομη ηταν πολυ καλη οτι το πατημα μου ηταν σταθερο μπορω ευκολα να καταλαβω οτι η κοπη μου θελει ενα κλικ πανω ή κατω. Πιο πριν παντα ειχα στο μυαλο μου μπας και φταιει κατι αλλο. Φυσικα φαινεται στο τελος και απο το coffee pack εαν ειχες τρυπα ή τρυπες.

Εαν αποφασισεις να το βγαλεις σε mini παραγωγη δηλωνω προθυμος να αγορασω!
Spiderdim
Member
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 13 Νοέμ. 2014, 19:24
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ηρακλειο
Μηχανη: Wega concept evd 2
Μυλος: Simonelli nuova mdx
2ος Μυλος: Eurogat Grinder K3
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 13 Μαρ. 2017, 19:23

Exω και γω OCD, leveling κανει ομως, οχι κατανομη, αλλα σε αυτο φταιει και η παραπληροφορηση του διαδικτυου.
Παντως αν βγει mini παραγωγη θελω και γω ενα ή οτιδηποτε βγαλει σε παραγωγη ο Δημητρης, ας ειναι και μια βουρτσα καθαρισμου ρε αδερφε, αρκει να ξερω οτι εχω κατι απο τα χερια του.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 13 Μαρ. 2017, 19:35

Θα ενθουσιαζομουν μ αυτά τα μαραφετια αν εξασφάλιζαν σωστή κατανομή που έχει την μεγαλύτερη σημασία. Παρόλα αυτά Δημήτρη είσαι μεγάλος τεχνίτης και συγχαρητήρια!
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό john_88 » 13 Μαρ. 2017, 22:30

:respect: μάστορα! Πάντα τέτοια! ! !
john_88
Member
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 06 Δεκ. 2014, 16:22
Ονομα: Γιαννης
Τοποθεσια: Ρόδο
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Μazzer Super Jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Μαρ. 2017, 23:19

Καλησπερα σε ολους.Καταρχην ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Οποιος εχει καλοσυνη μεσα του μονο καλα λογια θα πει κι ας βλεπει και κατι λαθος.Σας ευχαριστω διπλα λοιπον.
Οσο για το εργαλειο αυτο οπως λεει και ο τιτλος και οπως εχω πει και στο αλλο νημα ΔΕΝ κανει κατανομη.Ολα αυτα κανουν leveling και μαλιστα εξαιρετικο.Αν περιμενουμε να κανει κατανομη και το χωνουμε ολο και πιο βαθια μεσα στο μπισκοτο τοτε μονο κακο θα κανουμε.
Το εφτιαξα μονο και μονο για να δω τι κανει σε σχεση με το αλλο που ειχα σαν σχεδιασμο και μονο.Μου αρεσει πιο πολυ απο το αλλο αλλα αυτο δεν ακυρωνει το πρωτο.Το καθε ενα ειναι ενα εργαλειο που με τη σωστη χρηση διευκολυνει τον χρηστη.
Παντως με δαχτυλα τετοιο leveling δεν μπορει κανεις μας να κανει.
Πιστευω οτι συντομα θα βγαλουν και κινεζικο και μαλιστα πολυ φτηνο.Μακαρι να ημουν σχιστοματης και να μπορουσα να σας φτιαξω φτηνο σε ολους σας.Μακαρι.Ομως δεν ειμαι και η μανιουαλ κατεργασια οπως ειδατε κραταει τοσο πολυ που ειναι ασυμφορη για εμποριο.Επισης η επαναληψιμοτητα σε χειροκινητα μηαχανηματα ειναι μεγαλος πονοκεφαλος.
Η ΔΙΚΗ μου αποψη ειναι πως κανει πιο καλα τη δουλεια του leveling απο το ocd και πιο ευκολα με λιγοτερες πιθανοτητες λαθους.Το προτεινω εαν βγει στην αγορα με λογικη τιμη κατω απο 60 ευρω και προτεινω να μην φανταζεται κανεις οτι παιρνωντας το θα απογειωθει το καφεδακι του στο θεο.Ενα εξυπνο και πρακτικο βοηθημα ειναι και τιποτε αλλο. :coffee:
Υ.Γ.
Καπου ειχα δει κι ενα βιντεακι (αλλα δεν μπορω να το βρω)οπου μετα απο περιστροφη του εργαλειου ο τυπος εβγαζε το μπισκοτο λες και ειχε κανει εκχυλιση.Δηλ σαν να κανει και πατημα ενα πραμα.Αυτο το παρουσιαζε σαν προτερημα αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν τον εκχυλιζε αυτον το καφε θα ειχε chanelling του κερατα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Leveling tool by woodsman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 13 Μαρ. 2017, 23:27

Πας σφαιρα για τριφασικο τορνο,σε βλεπω :tooth: Πολυτεχνιτης και ερημοσπίτης....παντα ευρηματικος,ο Μαστορας :Yeah:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Επόμενο

Επιστροφή στο Tamper (πατητήρια καφέ)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron