Motta Levelling Tool

Τα πάντα για τα tamper

Motta Levelling Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manolis » 19 Φεβ. 2019, 12:08

Για IMS καλαθάκι μας κάνει ή λόγω διάστασης πέφτει λίγο μικρό;
Στο διαδίκτυο βλέπω οτι το Motta είναι 58mm.
Το πατητήρι μου είναι 58,5mm και χωράει ακριβώς στο IMS.
Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο ή υπάρχει καμία πρόταση σε αυτά τα χρήματα;
Manolis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Οκτ. 2018, 21:05
Ονομα:
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Rocket Giotto Evo v2
Μυλος: DIP DKS-65
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Motta Levelling Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 19 Φεβ. 2019, 16:30

Καλησπέρα! κάτι κάνει! καλά θα ήταν να είναι 58.5 όπως το ocd αλλά για τα λεφτά του καλό είναι! Εκτός αν πάρεις ένα custom made σε ενδιάμεσα χρήματα και τύπου σφήνας ακόμη καλύτερα..
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Motta Levelling Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manolis » 20 Φεβ. 2019, 10:06

Βαγγέλη ευχαριστώ.
Εκτός αν πάρεις ένα custom made σε ενδιάμεσα χρήματα και τύπου σφήνας ακόμη καλύτερα..

Έχεις κάτι κατα νού;
Manolis
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 23 Οκτ. 2018, 21:05
Ονομα:
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Rocket Giotto Evo v2
Μυλος: DIP DKS-65
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Motta Levelling Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 21 Φεβ. 2019, 16:12

καλησπέρα Μανώλη, έχω κάτι κατά νου, βασικά σε ένα άλλο ποστ αναφέρεται ο Σόλων σε ένα εργαστήριο που φτιάχνει custom tamper λέγεται tamper workshop, έχω κάνει μια παραγγελία για κάτι ξύλινες λαβές κλπ για τη μηχανή μου (όχι πολλά κομμάτια) αλλά από 10 μέρες που μου είχαν πει ότι θα παραλάβω , σε λίγο θα περάσει ο μήνας.. οπότε δεν έχω κάποιο δείγμα δουλειάς για να σου πω σίγουρα αλλά μόλις παραλάβω μπορώ να σου πω για το αποτέλεσμα.. ή αν θες επικοινώνησε μαζί τους στο τηλ που έχει στο fb..
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Motta Levelling Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vatopedinos » 21 Φεβ. 2019, 20:25

Έχω ένα ταμπερ από εκεί εδώ και λίγες μέρες και έχω μείνει ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση και από το αποτέλεσμα.
Vatopedinos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2017, 22:25
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Gaggia Classic 2014
2η μηχανη: Silvercrest / V60
Μυλος: Ascaso Mini I2
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu, Cup10

Re: Motta Levelling Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 22 Φεβ. 2019, 17:14

Vatopedinos έγραψε:Έχω ένα ταμπερ από εκεί εδώ και λίγες μέρες και έχω μείνει ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση και από το αποτέλεσμα.


χαίρομαι που το ακούω.. δυστυχώς η δική μου παραγγελία είναι λίγο πιο custom από ένα τάμπερ (που από ότι είδα είχαν και έτοιμα για πιο άμεση παράδοση) και από ότι μου είπαν υπάρχουν ταυτόχρονα πολλές μεγάλες παραγγελίες, συνέπεσε και η horeca μου είπαν..

Μου θύμισες τώρα όταν ψάχναμε ένα εργαστήριο για να γυαλίσουμε τα inox της αστόρια και χαζέυοντας στο ιντερνετ πεφτω σε ένα σάιτ που έγραφε ῾δεν υπάρχει δουλειά που να είναι πολύ μεγάλη ή πολύ μικρή για εμάς῾ και έτσι προσεγγιζεις και το μεγαλό πελάτη αλλά και δεν σνομπάρεις ή έστω αποθαρύνεις και ένα μικρό που μπορεί απλά να θέλει να κάνει το κέφι του.. και ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να σε συστήσει αυτός σε κάποιο άλλο πελάτη στο μέλλον!

Anyway για να μην υπάρχει παρεξήγηση, δεν ειπώθηκε ποτέ κάτι αρνητικό για την εξυπηρέτηση, μια χαρά επικοινωνία υπάρχει και το αποτέλεσμα καλό θα είναι, απλά όπως έγραψα πιο πάνω δεν έχω λάβει κάτι χειροπιαστό για να μπορώ να συστήσω ανεπιφύλακτα το εργαστήριο και για το λόγο αυτό έγραψα ότι αναφέρεται σε άλλο ποστ από το Σολωνα.
Επειδή πολλές φορές στα φόρουμ γράφει ο καθένας ότι θέλει χωρίς στοιχεία ή προσωπική εμπειρία και παίρνει κόσμο στο λαιμό του μόλις τα λάβω και μετρήσω και τις διαστάσεις των tamper και distributor θα μπορώ και εγώ να μεταφέρω τη προσωπική μου άποψη.

υ.γ. ο φίλος άνοιξε το θέμα για distributor όχι και tamper οπότε θα μπορούσες να ανοίξεις ένα ανεξάρητο θέμα για να μας το παρουσιάσεις!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Motta Levelling Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vatopedinos » 22 Φεβ. 2019, 19:05

Ναι προς Θεου δεν υπονόησα κάτι απλά είδα το σχόλιο και επειδή έτυχε να έχω πρόσφατη εμπειρία αναφέρθηκα. Στην πρώτη ευκαιρία θα γράψω σχετικά και εγώ.
Vatopedinos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2017, 22:25
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Gaggia Classic 2014
2η μηχανη: Silvercrest / V60
Μυλος: Ascaso Mini I2
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu, Cup10

Re: Motta Levelling Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 22 Φεβ. 2019, 23:40

Καλησπέρα,
το "εργαλείο κατανομής" του Tamper Workshop είναι πολύ καλή κατασκευή, το ανοξείδωτο του είναι 316 και το αλουμίνιο σκληρό...
Κατασκευάζει δύο ή τρία το ακριβότερο, το οποίο έχω, το πήρα 65 ευρώ, τα άλλα είναι πιό οικονομικά αλλά και αυτά είναι
εξ ίσου πολύ καλά...
Είναι λίγο πολύ αντιγραφή του Pullmann του O.C.D και του Saint Anthony Industries
Η γνώμη μου είναι ότι ειναι πολύ καλύτερα από το Motta. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις, αν πάρεις από το Tamper Workshop, να του πείς σου γυαλίσει καλά την επιφάνεια του ανοξειδωτου V... Στο δικό μου, όχι ότι δεν ήταν καλό και επειδή είμαι "ψείρας", το ξαναγυάλισα με το χέρι !! :dancing:

Σημ.
( του έχω παραγγήλει και γώ ένα tamperάκι 51,5 χιλ γιά μιά συγγενή μου, τα οποία υπ´όψην και αυτά είναι πολύ καλά
και ακόμα να μου το στέιλει :tooth: )
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Tamper (πατητήρια καφέ)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot]