High end barista tools VS φθηνότερων

Τα πάντα για τα tamper

High end barista tools VS φθηνότερων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G87 » 03 Ιαν. 2022, 14:31

Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλα τα μέλη του group!
Βλέποντας μεγάλες διαφορές στις τιμές που μπορεί να κοστίσει ένα εργαλείο απαραίτητο για την παρασκευή εσπρέσσο, αναφέρομαι κυρίως σε tamper και leveling tools καθως είναι δύο εργαλεία τα οποία νομίζω χρησιμοποιούνται από όλους κατά την παρασκευή του καφέ, θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας εάν αυτές οι μεγάλες διαφορές στην τιμή του ενός με κάποιο άλλο πολύ φθηνοτερου έχουν ουσιαστική διαφορα στο ποτήρι μας!
Για παράδειγμα εάν κάποιος πληρώσει 150+ ευρώ για το OCD Distributor tool πιστεύετε θα πάρει καλύτερα αποτελέσματα από ότι εάν χρησιμοποιήσει ένα άλλο ίδιας διαμέτρου που κοστίζει ίσως το 1/3 της τιμής του OCD;
Αντίστοιχα θα έχω καλύτερα αποτελέσματα στο φλυτζάνι μου εάν πατήσω τον καφέ μου με ένα Pullman Big Step από ότι μ'ενα tamper ίδιας διαμέτρου αγορασμενο απ' το Amazon;
Είναι καθαρά το θέμα της αισθητικής και ίσως της ποιότητας των υλικών που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή του αυτό που καθορίζει την υψηλή τιμή του ενός συγκριτικά με το άλλο;
Σίγουρα, ένα tamper της Pullman οπτικά είναι ένα έργο τέχνης, εκ του αποτελέσματος όμως θα δω διαφορά στο ποτήρι μου;
G87
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Ιαν. 2022, 19:29
Ονομα: Giorgos
Τοποθεσια: Frankfurt
Μηχανη: Lelit bianca
Μυλος: Eureka Specialita
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: High end barista tools VS φθηνότερων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Νικολας » 10 Ιαν. 2022, 18:34

προσωπικη μου γνωμη οχι δε θα δεις διαφορα.ΦΥΣΙΚΑ αν εχεις καποιο φιλο να τα δοκιμασεις ακομη καλυτερα.Αν ψαχνεις διαφορες στο εσπρεσσακι ψαξου στη αγορα των κοκκων του καφε εκει ειναι η μεγαλη διαφορα κ στον μυλο
Νικολας
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2016, 15:10
Ονομα: Nikos
Τοποθεσια: Δραμα
Μηχανη: La cimbali
Μυλος: Mazzer super jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Κατσαντωνη

Re: High end barista tools VS φθηνότερων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 12 Ιαν. 2022, 13:53

εντελώς άχρηστο το OCD (έχω το αυθεντικό).
Πάρε ή φτιάξε ένα puck rake με 0-20 euro και κάποιο χωνί για να μην πέφτει ο καφές έξω απο το portafilter. Πάρε και ένα auto-leveling tamper και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe


Επιστροφή στο Tamper (πατητήρια καφέ)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη