Μέγεθος Τamper

Τα πάντα για τα tamper

Μέγεθος Τamper

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Luckees » 10 Ιουν. 2016, 10:52

Καλημέρα,
Πρώτο μήνυμα με ερώτηση που με απασχολεί καιρό τώρα.
Επιτρέψτε μου μια μικρή εισαγωγή.
Ασχολούμαι λίγο πιο σοβαρά με τον εσπρέσο περίπου 6 μήνες και προσπαθώ να βάλω σε μια τάξη τις άπειρες παραμέτρους της καθημερινής παρασκευής του καφέ.
Το τελευταίο διάστημα κάνω εκχυλίσεις μόνο με το γυμνό όπου φαίνονται σχεδόν όλα τα λάθη μου. Έχω διαπιστώσει λοιπόν την τεράστια σημασία της κατανομής και του πατήματος.
Σχετικά με την κατανομή ακολουθώ τη μέθοδο του ελαφρού ανακατέματος με ένα λεπτό συρματάκι την ώρα που ο καφές κόβεται. Ακολούθως έχοντας δοκιμάσει διάφορες πιέσεις κατέληξα στο ότι σωστό γευστικό αποτέλεσμα (από 20γρ καφέ παίρνω 45 γρ εκχύλιση) το παίρνω μόνο αν ταμπάρω με όλη μου τη δύναμη πάνω στον πάγκο.
Το κόψιμο μου είναι το λεπτότερο που μπορεί να κόψει ο Compak, με μισό κλικ ακόμα τα μαχαίρια ακουμπάνε (μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο πάντως να είμαι τόσο στο όριο).
Τα γραμμάρια που βάζω είναι πολλά σε σχέση με άλλους που διαβάζω, αλλά αυτό δεν με απασχολεί απ τη στιγμή που χωράει άνετα στο καλαθάκι μέχρι και 22γρ. Ο καφές είναι καλής ποιότητας από γνωστά μαγαζιά περίπου 15-20 ημερών.
Επομένως, 1) με το πιο λεπτό κόψιμο 2) με αρκετά γραμμάρια και 3) με πάτημα της αρκούδας παίρνω ένα σχετικά καλό αποτέλεσμα που αρκετές φορές προς τα μέσα της εχκύλισης εμφανίζει channeling και πιτσιλίσματα.
Με λιγότερα γραμμάρια από 19 έχω τους καταρράκτες του Νιαγάρα.

Και φτάνουμε στην ουσία της ερώτησης. To tamper που έχω είναι 58αρι και είναι το μέγεθος που μου πρότειναν όταν αγόρασα τη μηχανή. Χτες διαπίστωσα ότι όταν το βάζω μέσα στο άδειο καλαθάκι της Oscar δεν ακουμπάει μέχρι τον πάτο του, διότι το καλαθάκι προς τα κάτω στενεύει. Αυτό σημαίνει ότι όταν ταμπάρω δεν συμπιέζεται όλος ο καφές μέχρι κάτω. Μήπως λοιπόν έχω channeling από αυτό και πρέπει να πάρω μικρότερο τάμπερ;

Η ερώτηση είναι λίγο πολύπλευρη και ακουμπάει πολλά ζητήματα αλλά θα ήθελα τουλάχιστον να αποκλείσω ότι το τάμπερ έχει λάθος μέγεθος.
Ευχαρίστως να ακούσω και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή.
Καλωσήρθα!
Luckees
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Δεκ. 2015, 12:37
Ονομα: Αποστόλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Oscar N. Simonelli
Μυλος: K3 Compak
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu

Re: Μέγεθος Τamper

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konmax » 10 Ιουν. 2016, 15:57

Γρήγορη απάντηση στον προβληματισμό σχετικά με το μέγεθος του tamper. Το ότι σε άδειο καλαθάκι δεν ακουμπάει τον πάτο δεν είναι πρόβλημα (είναι και λογικό σε κάποια καλαθάκια) αφού όταν tampareis δεν φτάνει το tamper σε τέτοιο βάθος άρα ο προβληματισμός σου δεν έχει βάση.
Το κυρίως πρόβλημα πάντως χρήζει περαιτέρω συζήτησης, βίντεο με την εκχύλιση για διάγνωση απο τους ειδικούς κτλπ :Yeah:
konmax
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Οκτ. 2015, 16:32
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Νέα Σμύρνη
Μηχανη: Expobar Brewtus IV
2η μηχανη: Chemex
Μυλος: Quamar Q13E Flat
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu,Handpickers

Re: Μέγεθος Τamper

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 10 Ιουν. 2016, 20:06

1ον οσο αναδορα τον μυλο κατι παιζει..αποκλειεται να κοβεις τοσο ψιλα ενα κλικ πριν ακουμπησουν τα μαχαιρια και να μην παίρνει αλλο.

Οσο αναφορα την εκχυλιση:
1. με 22 γρ και το πατημα της αρκουδας οπως λες κ εχεις κ channeling. Λυση δοκιμασε να βαλεις περισσοτερα γραμμαρια κ μετριο πατημα. Αυτο ειναι το πιο πιθανο!
2. με 19 γραμμαρια αν εβαζες 22 ειναι επομενο να δεις τους καταρακτες του νιαγαρα.
3. πες μας λιγο με τι χωρητικοτητας καλαθακι βαζεις στην οσκαρ 22 γρ;; μου φαινεται περιεργο. ουτε με 18αρι vst σε e61 group με ims σιτα (που κοντενει κ αλλο το υψος της κουρτινας) δεν εχω βαλει 22 γραμμαρια σε καλαθακι

Παντως γ αυτο σου το προβλημα σε καμια περιπτωση δεν φταιει το ταμπερ. ειτε 58αρι ειτε 58.κατι να θες δεν κανει αυτο το προβλημα.
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made

Re: Μέγεθος Τamper

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 11 Ιουν. 2016, 02:13

Πρώτον, μου μυρίζει μαχαίρια που έφτασαν στο τέλος της ζωής τους, που οδηγανε από channeling μέχρι φλατ καφέδες

Δεύτερον, έχεις το κλασικό πρόβλημα όλων των μύλων που αλεθουν με άδειο χοπερ, μόνη λύση το ανακάτεμα της άλεσης με πχ ένα ξυλαρακι
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Μέγεθος Τamper

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Luckees » 22 Ιουν. 2016, 15:50

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Δεν έχω βρει ακόμα το χρόνο για βιντεάκι αλλά θα γίνει και αυτό.

Από τις απαντήσεις συμπαιρένω ότι πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι με το tamper και να ψαχτώ αλλού.

Τις τελευταίες μέρες το chanelling γίνεται όλο και πιο έντονο. :banghead: Η μόνη αλλαγή είναι ότι φυλάω πλέον τον καφέ σε ένα δοχείο της TightVac. Ο καφές ίδιος, δόση ίδια, χρόνοι τα πάντα ίδια...μπας και φταίει η κωλοζέστη των τελευταίων ημερών :think:

Σήμερα διαπίστωσα και κάτι άλλο μάλλον ανησυχητικό. Μετά το έντονο ταμπάρισμα αν περάσω ελαφρά το δάχτυλο από την κάτω εξωτερική επιφάνεια του γυμνού, μαζεύω μια ελαφριά σκόνη καφέ. Που σημαίνει ότι ένα πολύ μικρό μέρος καφέ- ίσως από το υπερβολικό πάτημα ίσως από το πολύ ψιλό κόψιμο - περνάει μέσα από τις τρύπες!..και φυσικά καταλήγει στο φλιτζάνι! :mad:

Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσω να αυξήσω τα γραμμάρια με πιο ελαφρύ πάτημα και βλέπουμε..

Αν και ο μύλος είναι 6 μηνών καινούργιος και με τακτικό καθαρισμό κάθε 2 εβδομάδες με τις ειδικές ταμπλέτες μάλλον τον βλέπω για έλεγχο στο σέρβις.
Luckees
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Δεκ. 2015, 12:37
Ονομα: Αποστόλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Oscar N. Simonelli
Μυλος: K3 Compak
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu

Re: Μέγεθος Τamper

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 26 Ιουν. 2016, 05:24

Τι καλαθάκι χρησιμοποιείς;

Σίγουρα δεν ευθύνεται το ταμπερ πάντως
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Μέγεθος Τamper

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Luckees » 29 Ιουν. 2016, 10:24

Γιώργο το διπλό μαμά oscar χρησιμοποιώ.

Επανέρχομαι για να κλείσω το θέμα. Τελικά όλο το πρόβλημα ήταν στο λάθος κόψιμο. Έκοψα πιο λεπτά (ευτυχώς υπήρχε λίγο περιθώριο ακόμα), ελαφρύ πάτημα ίσα ίσα για να γίνει σωστό leveling και όλα καλά. Έχω αρχίσει ήδη τα πειράματα ώστε να ρίξω λίγο και τα γραμμάρια. :headbang3:

Άσχετο με το θέμα αλλά το συμπέρασμά μου πάντως είναι τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να βρει κάποιος τη σωστή ρουτίνα, τη συνταγή που ταιριάζει στον ουρανίσκο του και να μάθει τα τερτίπια της μηχανής/μύλου, το γυμνό pf δείχνει όλα τα λάθη. Μπορεί ο δρόμος να είναι δύσβατος και να περνάει πολλές φορές απ το νεροχύτη, μπορεί η σφουγγαρίστρα να είναι μόνιμα δίπλα στη μηχανή αλλά στο τέλος το αποτέλεσμα είναι λυτρωτικό...

Ευχαριστώ για τις γνώμες πάντως παιδιά.
Luckees
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Δεκ. 2015, 12:37
Ονομα: Αποστόλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Oscar N. Simonelli
Μυλος: K3 Compak
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu


Επιστροφή στο Tamper (πατητήρια καφέ)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron