Reneka Micro Sieve basket

Όπου ακους πολλά "κεράσια" , κράτα και μικρό-μεγάλο-vst η γενικά το καλύτερο καλαθάκι ...

Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Ιουν. 2014, 11:21

Eιναι τωρα κανενας μηνας περιπου που χρησιμοποπιω το εν λογω καλαθακι.Σας δειχνω μερικες φωτο απο google για να το βλεπετε πως ειναι.
11361_01reneka-sieve_mg_1823.jpg

11361_02reneka-sieve_mg_1824.jpg

11361_03reneka-sieve_mg_1829.jpg

11361_04reneka-sieve_mg_1827.jpg

11361_05reneka-sieve_mg_1824.jpg

11361_07reneka-sieve_mg_1828.jpg

To καλαθακι αυτο εχει μια μεμβρανη στο εσωτερικο μερος του πατου του microsieve οπως την ονομαζει η reneka ,η οποια ειναι παρομοια φιλοσοφια με την ims μεμβρανη.Η μεμβρανη μπηκε στο εσωτερικο του καλαθιου με τον πατο απο κατω της (ο οποιος εχει πολυ μεγαλες τρυπες) για να αντεχει στις μεγαλες πιεσεις του πακ.Ενισχυτικος αντοχης λοιπον ο πατος.
Σας παραθετω τα στοιχεια που αναγραφει το κουτακι πανω του.
Hole size=170 my
Number of holes=15000
Open sieves area=14%
Στην πραξη λοιπον απο την πρωτη προσπαθεια που εκανα χωρις να αλλαξω κατι στις παραμετρους μου σε θεμα γρ. αλεσης και πατηματος ηταν ολοφανερη η πιο πηχτη εγχυλιση με πιο σκουροχρωμη κρεμα πιο γεματο σωμα στο τελικο ροφημα και ευδιακριτες διαχωρισμενες πολυ προς το καλυτερο γευσεις.Αυτα σε σχεση με το απλο καλαθακι που χρησιμοποιουσα μεχρι τωρα και ειναι της vibiemme.
Φυσικα δανειστικα απο φιλο ενα vst 15αρι και αρχισα τις δοκιμες.Καταρχην να πω πως δεν απαιτειται σχεδον καμμια ιδιαιτερη προσπαθεια απο μερους του χρηστη για σπεσιαλ κατανομη και πατημα.Και μονο με ενα κανονικο πατημα σχετικα δυνατο η διαφορα σε σχεση με το καλοστημενο vst ηταν εμφανης.Οχι τοσο μεγαλη οσο με το απλο καλαθακι αλλα υπηρχε και φαινοταν.Ισχυουν οσα ειπα παραπανω για την κρεμα και τη ροη απλως σε μικροτερο βαθμο.
Αυτο που απαιτειται απο μερους του χρηστη ειναι επιμελης καθαρισμος του μετα απο καθε εγχυλιση με ζεστο νερο μιας και οι τρυπουλες του μπορουν πολυ ευκολα να βουλωσουν.Λογω και του πολυ μικρου μεγεθους των τρυπων δεν θα δειτε ποτε λεπτους κοκκους στο φλυτζανι αν εχετε αλεσει πολυ ψιλα η αν ο μυλος βγαζει πολυ ψιλα fines.
Πακ στεγνο και με εξαρετικη πυκνοτητα στο εσωτερικο του.
Υποψιν δεν ειναι ridgeless αλλα δεν παρατηρησα να μου δημιουργει κανενα θεμα αυτο.
Ωστοσο πρεπει να παραδεχτω πως μια εξαιρετικη εγχυλιση με vst σε σχεση με του reneka ειχε πιο ισσοροπημενη γευση χωρις κορυφες επιγευσης και πιο στρογγυλεμενη οξυτητα.Ομως μονο αν η εγχυλιση ηταν πολυ καλη ,πραγμα που ειναι και το αυτονοητο βεβαια,και με ολη την απαιτουμενη διαδικασια για απολυτα σωστη κατανομη και χωρις λαθη στο πατημα η στην αλεση.
Θα τολμησω να πω κινδυνευοντας να χαρακτηριστω αιρετικος πως εχει μια συμπεριφορα presurized χωρις τα ελλατωματα ενος presurized.Bεβαια αν το ψαξετε λιγακι αυτο που λεω εχει μια λογικη λογω των πολυ μικρων τρυπων αλλα για να στηριχτει αυτος ο ισχυρισμος χρειαζονται μετρησεις που ξεφευγουν κατα πολυ των δυνατοτητων μου και του εξοπλισμου μου.
Δεν με χαλαει ομως καθολου αυτη η συμπεριφορα μιας και οι εγχυλισεις του μου εχουν γινει εθισμος. :lol:
Τελικως βρηκα το καλαθακι που θα με συντροφευει για πολυ καιρο ακομα.Να ναι καλα καποια καλη ψυχη που μου το δωρησε μιας και η αγορα του ειναι μαλλον κυνηγι θησαυρου.Το λεω αυτο γιατι δεν διατιθεται απο οσο γνωριζω σαν αξεσουαρ αλλα σαν ανταλλακτικο της reneka και βγαινει σε περιορισμενα κομματια.Στην Ελλαδα για την reneka αντιπροσωπος ειναι ο γνωστος σε ολους Φωτης Λεφας απο το coffelovers και δεν χανετε τιποτα να του κανετε ενα τηλ. για μια ερωτηση.Πιστευω οτι αν του πειτε κιολας απο που ακουσατε για αυτο θα μετρησει λιγακι ;)
Μερικα λινκ απο home barista για πιο αμερικανικη αποψη του basket :lol:
http://www.home-barista.com/tips/new-re ... 29242.html
http://www.home-barista.com/tips/new-re ... 42-10.html
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 18 Ιουν. 2014, 01:14

Προμηθευτηκα και εγω το παραπανω καλαθακι απο τον κ.Λεφα και το προσαρμοσα στο κλειστρο της baby μου

Δεν χρειαστηκε παρα μονο ελαχιστα πιο λεπτο κοψιμο, πολυ ελαχιστα ομως, για να παρω μια παρα πολυ καλη εκχυλιση
Στο καλαθακι της gaggia εβαζα 18.5γρ, σε αυτο δοκιμασα με το ιδιο βαρος, αλλα πιστευω την καλυτερη εκχυλιση την πηρα με 18gr

Εντυπωσεις τωρα:

Εκχυλιση:
Δυστηχως εχω μεινει χωρις γυμνο κλειστρο και δεν μπορω να εχω αποψη για channeling ή πως συμπεριφερεται στην αρχη της εκχυλισης κτλ
Το ΜΕΓΑΛΟ θετικο της υποθεσης ειναι οτι ειχα ΣΤΑΘΕΡΗ εκχυλιση χωρις ανηφορες και κατηφορες, οπως ειχα με το καλαθακι της gaggia
Ξεκιναει η εκχυλιση με μια ενταση και παραμενει ΕΚΕΙ, χωρις να αυξανεται οσο περναει ο χρονος
Το συγκεκριμενο το ζηλευα σε πιο ακριβες μηχανες, και τελικα το reneka με βοηθησε να το παρω

Αποτελεσμα:
Δοκιμασα μολις μια ποκιλια που εψησα εγω πριν 4 μερες(Ethiopia Limu) και εκτος απο περισσοτερο σωμα, οι γευσεις ηταν αρκετα πιο ευδιακριτες

Αυτα μεχρι τωρα, δεν εχω τις γνωσεις για να μπορω να σας μεταφερω 100% την εμπειρια μου αλλα αν με ρωτησετε αν ηταν αναβαθμιση για τον εξοπλισμο μου, τοτε ΝΑΙ ΗΤΑΝ, ειδικα με ενα καλαθακι που κοστιζει αρκετα λιγοτερα απο το vst

Y.Γ. Για οποιον το προμηθευτει να γνωριζει οτι μετα την χρηση, οπως ειπε και ο Δημητρης, θελει οπωσδηποτε αφαιρεση απο το κλειστρο και ντουζ αναποδα με ζεστο νερο
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Ιουν. 2014, 09:12

Καλοδουλευτο Γιωργο.Μου κανει λιγο εντυπωση το λιγο πιο ψιλο κοψιμο που εκανες.Μεχρι στιγμης σε δυο μηχανες με περιστροφικη ομως αντλια χρειαστηκε πιο χοντρο κοψιμο.
Μου φαινεται οτι εχει περασει καιρος απο τοτε που ειχα vibration μηχανη και το εχασα λιγακι :lol:
Ειμαι σιγουρος οτι θα το ευχαριστηθεις :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 18 Ιουν. 2014, 09:42

Με έβαλες Δημήτρη στην πρίζα τώρα... :mad: να πάω να το αγοράσω.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 18 Ιουν. 2014, 10:10

Γιωργο αν μπορεις παρε το τηλ. της επιχειρησης ....γιατι το μικροβιο χτυπησε και θεσσαλονικη μερια...ευχαριστω...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 18 Ιουν. 2014, 15:17

Οκ, μόλις μάθω περισσότερα άμεσα θα σε ενημερώσω.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 20 Ιουν. 2014, 08:26

mymenhir1971 έγραψε:Γιωργο αν μπορεις παρε το τηλ. της επιχειρησης ....γιατι το μικροβιο χτυπησε και θεσσαλονικη μερια...ευχαριστω...


Έδρα:
Φ. Γκινοσάτη 89
144 52, Μεταμόρφωση Αττικής
Τηλ.: 211 4089735
Πληροφορίες: info@coffeelovers.gr
Σοφία Μπικουβαράκη: sofia@coffeelovers.gr
Φώτης Λέφας: fotis@coffeelovers.gr

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6948 462 351

Στέλιο, έχω κανονίσει να κρατήσει 2.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 20 Ιουν. 2014, 08:33

Reneka Micro Sieve vs VST basket
http://youtu.be/zC4h1zxcZGc

Παρατηρήστε τις εκχυλίσεις των 2 baskets.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 20 Ιουν. 2014, 08:36

Καλημερα....και πολλα ευχαριστω....... :yourock:
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Reneka Micro Sieve basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Ιουν. 2014, 09:07

Γιωργο καλημερα.Σε αυτο το βιντεο θεωρω οτι αδικειται το vst μιας και η εγχυλιση που εγινε απο αυτο δεν ηταν καθολου καλη.Υπηρχε μεγαλη τρυπα στον πατο του καλαθιου απο την οποια δεν γινοταν εγχυλιση.Πιστευω πως δεν ηταν καθολου καλοστημενο το vst απο αποψη κατανομης η και αλεσης.Προσωπικα ουτε το reneka μου αρεσε εδω ετσι οπως το εβλεπα.Βεβαια η μηχανη ηταν lever (απο τις οποιες δεν εχω καμμια εμπειρια) και οι ιδιαιτεροτητες πολλες σε σχεση με μια μηχανη με αντλια.
Καλο θα ηταν να ανεβασουμε και τις δικες μας εγχυλισεις ,αν δεν βαριομαστε :lol: , ειδικα οσοι εχουν και vst.
Y.Γ.Στο σωκρατη παντως δεν αρεσε το καλαθακι.Θεωρει οπως μου ειπε οτι ενω ξεκιναει καλυτερα απο το vst δεν υπαρχει διογκωση στη ροη μετα απο τα 10 δευτερα και συνεχιζει σταθερα μεχρι να ψοφησει ο καφες.
Θα το δουμε και αυριο που θα παμε εκει.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο Καλαθάκια

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron