La Marzocco Single Basket

Όπου ακους πολλά "κεράσια" , κράτα και μικρό-μεγάλο-vst η γενικά το καλύτερο καλαθάκι ...

La Marzocco Single Basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 05 Μαρ. 2015, 03:07

H χρηση double basket ειναι κανονας στους λατρες των εσπρεσσο
Συνηθως τοποθετουμε 18+ γραμμαρια για να παρουμε 40+ml καφε, εφοσον βεβαια θελουμε να το πουμε ριστρετο ή εσπρεσσ, και οχι lungo

Tι κανουμε ομως αν προτιμουμε κατα την διαρκεια της ημερας να παιρνουμε μικρες δοσεις καφε, ριστρετο <20ml, παροτι λιγες μεγαλες?
ΤΙ κανουμε οταν δεν θελουμε 250γρ καφε να τελειωνει σε 12 εκχυλισεις?

Μεχρι στιγμης η χρηση single basket ηταν απαγορευτικη
Απαισιες εκχυλισεις, χωρις σωμα, κανοντας σε να αναρωτιεσαι αν τα χρησιμοποιει κανεις και γενικα γιατι υπαρχουν?

Οντως η υπαρξη τους μπροστα στο LM single basket 7gr ειναι μαλλον περιτη
Δεν μιλαμε για ενα ακομα μονο καλαθακι, αλλα για το καλυτερο μονο που υπαρχει στην αγορα
*Ουσιαστικα ειναι ιδιο με το VST 7gr

H κατασκευη του ειναι basket in basket, δηλαδη δεν εχουμε ενα καλαθι τυπου κονου , αλλα ενα κανονικο μικρο καλαθακι με ΚΑΘΕΤΑ τοιχωματα, μεσα σε ενα μεγαλυτερο
lm1.JPG


Η σχεδιαση αυτη εχει ενα καλο και ενα κακο

Το καλο ειναι οτι η συμπεριφορα του ειναι ακριβως ιδια με ενος διπλου, απλως ειναι μικροτερο σε κλιμακα
Καταφερα να παρω 2 εκχυλισεις των 20ml που γευστικα ηταν ομοιες με τις αντιστοιχες των 40ml απο το διπλο καλαθακι που χρησιμοποιω, Ή πολυ κοντα σε αυτες, σε καθε περιπτωση με αφησαν 100% ικανοποιημενο

Το κακο ειναι οτι χρειαζεται tamper 41mm για το τελειο πατημα, γιατι ακομα και με 9gr(που συνισταται απο τους χρηστες του) το πακ ειναι μεσα στο μικρο μερος του καλαθιου
lm2.jpg

Μεχρι να βρω ή να κατασκευασω tamper 41mm, εκανα πατημα με ενα καπακι που βρηκα στις ιδιες διαστασεις
Επισης καταφερα να εχω καλη εκχυλιση βαζοντας 12gr και πατοντας με ενα 58mm tamper, αλλα ετσι χανουμε τηνν ουσια, δηλαδη να εχουμε καλη εκχυλιση με τα μισα γραμμαρια που βαζουμε σε ενα διπλο κλειστρο

Κοστος καλαθιου απο την Ελληνικη αντιπροσωπια, 13€

Το πακ εννοειται λογω της αποστασης απο την ντουζιερα θα ειναι παντα φουσκωμενο και υγρο, αλλα εφοσον παιρνουμε αποτελεσμα....

Καποιοι οπως εγω αγνοουσαν τελειως την υπαρξη του και καποιοι αλλοι πινουν στο ονομα του
Ακομα χρειαζονται πολλοι πειραματισμοι για να παρω το τελειο αποτελεσμα και για να εχω επαναληψιμοτητα, αλλα φαινεται οτι μπορει να αποδωσει

Υ.Γ. Πολλοι προτεινουν πιο λεπτο κοψιμο και μικρο πατημα 5kg, για να δουμε.... :think:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica
{ TAGS }La Marzocco, Single Basket,

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 05 Μαρ. 2015, 09:53

Πολύ καλή η επιλογή σου Γιώργο απλά να προσθέσω ότι υπάρχει μια πολύ εσφαλμένη εντύπωση αναφορικά με τη χρήση μονού φίλτρου σχετικά με το αν δίνει καλά αποτελέσματα!

Είναι μεγάλο λάθος να θεωρείται ότι δεν δίνει τέλεια αποτελέσματα... Απλά δεν συγχωρεί λάθη!!.
Είναι πολύ περισσότερο απαιτητικό στο χειρισμό του (γραμμάρια, πάτημα, ρύθμιση μύλου) από ότι το διπλό και είναι ιδιαίτερα μη εύχρηστο σε περιβάλλον παραγωγής (caffe) να παίζουν με ρυθμίσεις μύλου ή να έχουν dedicated μύλο οπότε επιλέγουν το διπλό καλαθάκι και μειώνουν τα ml εκχύλισης (αν δεν θέλουν να αλλάξουν ρυθμίσεις στον μύλο - υπάρχουν καλαθάκια της ims που υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται αλλαγή ρύθμισης στον μύλο μεταξύ του μονού και διπλού καλαθιού).

Ristretto πίνω αποκλειστικά σε μονό τουλάχιστον 7 χρόνια (έχοντας δοκιμάσει πολλά καλαθάκια).
Την γεύση του μονού (μελάτη εκχύλιση και σώμα) δεν την έχω πάρει ποτέ με διπλό. Σχεδόν παρόμοιες εκχυλίσεις με διπλό ναι αλλά σε ristretto με brew ratio 90%-110% δεν έχω πάρει ανάλογο αποτέλεσμα (γευστικά γούστα είναι αυτά :tooth:).
Στην ουσία έχεις διαφορετικό γευστικό προφίλ με το μονό (μικρότερη οξύτητα).

Έχεις δίκιο στο θέμα κοψίματος. Απαιτεί ψηλότερη ρύθμιση στον μύλο.

Τέλος, αν μάθεις με μονό καλαθάκι κάνεις παπάδες με ότι καλαθάκι και αν επιλέξεις. Τα παρακάτω είναι 2 διαφορετικά καλαθάκια της IMS (ας βγούμε και λίγο off topic αφού αναφερόμαστε σε μονά καλαθάκια).
http://www.bellabarista.co.uk/competiti ... 26-5h.html
http://www.bellabarista.co.uk/the-singl ... y-ims.html
https://www.youtube.com/watch?v=ZTD7i9hyRB4
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 05 Μαρ. 2015, 19:39

Αποφασίστηκε και διατάχθηκε να δωθεί σε CNC το 58αρι tamper μου και να γίνει 40.9mm

Παρολο το αυτοσχέδιο 37mm καπάκ....tamper μου :tooth: , με μόλις 7γρ κατάφερα και πήρα ωραιότατη εκχύλιση και αποτέλεσμα
Οκ μπορεί να είναι super ristretto stile italiano αλλά έτσι μου αρέσει

Βοήθεια στο σωστό tamping έδωσε η παρακάτω πατέντα που εκλεψα από το νετ, και βοηθάει στο να πεσει όλη η άλεση στο κέντρο

IMG_20150305_182829.jpg
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 06 Μαρ. 2015, 05:04

Ωραίος. :dancing:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 06 Μαρ. 2015, 12:43

Έτοιμο και το tamper 40.9mm

IMG_20150306_114117.jpg
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 06 Μαρ. 2015, 13:34

Η παρακάτω εκχύλιση που θα δείτε έγινε με 8γρ, γενικά έχω καλύτερά αποτελέσματα από 7 διότι ξανθαινει αρκετά αργότερα
Η γευστική δοκιμή με δικαίωσε 110% και μου χάρισε ένα χαζοχαρουμενο μειδίαμα :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 06 Μαρ. 2015, 14:55

Ανέβασε γραμμάρια.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 06 Μαρ. 2015, 14:59

Θα γίνει, τυπικά πιο πολύ, και μια δοκιμή με 9γρ, αλλά μέχρι εκεί, διότι μετά δεν θα χωράνε μέσα στο εσωτερικό καλαθάκι

Ήδη πάντως πήρα αυτό που θέλω :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 06 Μαρ. 2015, 15:05

Μπράβο χαίρομαι για εσένα.

Ανέβασε γραμμάρια (κόψε ψηλότερα) και παίξε με τα γραμμάρια εκχύλισης και θα με θυμηθείς!

Που να πάω το tamper μου για να το μειώσουν στο 43.5mm ?
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La Marzocco SINGLE basket

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 06 Μαρ. 2015, 15:38

Έκανα διάφορες δοκιμές και τελικά το καλύτερο αποτέλεσμα γευστικά και οπτικά, το πήρα με 8γρ, 9γρ δεν χωράνε για σωστό tamping, πιο λεπτό κόψιμο και 5 κιλά ελαφρύ πάτημα
Δηλαδή απέδωσε καλύτερα από λίγο πιο χοντρό κόψιμο και 15 κιλά πάτημα, ίσως γιατί το πακ δεν ακουμπάει παρα ελάχιστα στην ντουζιερα και δεν βρίσκει αντίσταση

Μπορείς να το κόψεις σε ένα τυπικό μηχανουργείο
Εμένα βγαίνει η λαβή και έτσι φτιάχνουν μια άλλη για να έχει κράτημα στο CNC
Αν είναι ενιαίο τότε δεν ξέρω πως μπορεί να το πιάσει το μηχάνημα χωρίς να το τραυματίσει
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Επόμενο

Επιστροφή στο Καλαθάκια

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron