VST Precision Baskets

Όπου ακους πολλά "κεράσια" , κράτα και μικρό-μεγάλο-vst η γενικά το καλύτερο καλαθάκι ...

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Απρ. 2014, 09:49

Καλε μου φιλε ..λυπαμαι αλλα αυτη τη φορα θα διαφωνησω καθετα μαζι σου.Αν λειτουργεις ετσι μεχρι τωρα σου υπογραφω οτι δεν εχεις πιει καλο καφε απο την dueto :lol:
To ακριβως αντιθετο πρεπει να συμβει με το πακ.Δεν πρεπει να φουσκωσει σχεδον καθολου.Οταν φουσκωνει αραιωνει η συνοχη του και τοτε εχουμε chanelling.Πρεπει να μπουν τοσα γραμμαρια ετσι ωστε οταν κουμπωσεις ελαφρα το pf να ΑΦΗΝΕΙ ενα ελαφρυ σημαδι στο πακ.Οταν δε τελειωσει η εγχυλιση πρεπει να υπαρχει σημαδι οχι μονο απο τη βιδα αλλα και απο τη σιτα και το πακ τοτε θα ειναι πετρα σε ολη τη δομη του.
Εξου και τα 21 γρ που του προτεινω.
Δοκιμασε εγχυλισεις με τον τροπο που σου λεω και τα ξαναλεμε.
Αν δεν τα καταφερεις ,τοτε να ερθω εγω στο σπιτι σου και να σου φτιαξω επιτελους ενα καφεδακι της προκοπης :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 06 Απρ. 2014, 10:14

Γιωργο θα συμφωνησω με το Δημητρη...
Ο καφες θα πρεπει να μη φουσκωνει κατα την εκχυλιση ...
Το διαπιστωσα πολυ εντονα με την αλλαγη της σιτας σε ims..
Ενω εκανα ακριβως τα ιδια πραγματα με πριν επαιρνα channeling , χωρις να εχω παρατηρησει οτι η ims ειναι πιο κοντη με αποτελεσμα να θελει πιο πολυ καφε το καλαθακι..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 06 Απρ. 2014, 11:07

Ρε παιδια....σιγουρα ειστε φιλοι????????χαχαχαχαχαχαχαχαχα..θα ανεβασω φωτο απο το πακ σε λιγο...οι συμβουλες σας και οι οδηγειες σας ,εστω και αντικρουομενες,ειναι βαλσαμο στο φλυντζανι μου...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 06 Απρ. 2014, 12:53

Ο καφες μου βγηκε ελαχιστα πικρος...με 21 gr καφε στο καλαθακι και πηρα 60ml στα 25sec ..τα σημαδια ειναι στα οποια αναφερεστε??
20140406_113613.jpg
20140406_113758.jpg
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 06 Απρ. 2014, 14:20

Nαι αλλα αυτο το πακ, το δευτερο που κουμπωσες και ξεκουμπωσες ,εχει χαλασει τωρα.Το κουμπωμα και ξεκουμπωμα πρεπει να γινει μαλακα και μονο μια φορα για να δεις ποσο καφε πρεπει να βαζεις.Η χαλασμενη επιφανεια του θα προκαλεσει σιγουρα chanelling.Κουμπωνουμε λιγο λιγο προσεκτικα και ξεκουμπωνουμε μεχρι να δουμε ενα αχνο σημαδι.Τοτε κουμπωνουμε μια και καλη και κανουμε την εγχυλιση.Σε αυτη την φαση ακομα και να πιεστει η επιφανεια του πακ στην ντουζιερα και να χαλασει,chanelling δεν θα εχεις.
Μεσα σε ολα τα αλλα ,με την αλεση , προσπαθησε να φερεις το πρωτο extraction στα 8 δευτερολεπτα περιπου και η εγχυλιση για 55 ml να σου κρατησει 30 δευτερολεπτα.
Ειμαι καθετα αντιθετος με το τεστ του κερματος που εχει κυκλοφορησει κατα καιρους σαν τον σωστο τροπο υπολογισμου του υψους του πακ.Ασε που μπορει να χαλασεις την IMS :jerking: εκτος του λαθος συμπερασματος που θα βγαλεις.
Και μην ξεχναμε.Η γλωσα μας αποφασιζει με ποιο τροπο θα κινηθουμε τελικως.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2176
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 06 Απρ. 2014, 15:06

Ευχαριστω...μαστορα...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 06 Απρ. 2014, 19:34

Μάλλον δεν το διατύπωσα καλά. Εννοείται ότι ο καφές δεν πρέπει να έχει κενό με την ντουζιέρα!! όμως ο καφές όπως και να έχει διογκώνεται.

Αυτό που λέω είναι ότι πέρα από ένα κύκλο περιμετρικά που σχηματίζεται, στο pack δεν πρέπει να αποτυπώνεται κάτι περισσότερο π.χ. η βίδα της σίτας (αν έχει) ή να δυσκολεύεται πολύ να κλείσει το portafilter!

Όταν έγραψα να αφαιρέσει καφέ (εννοoύσα πολύ λίγο). π.χ. Αν η γεύση που παίρνει από το VST είναι πολύ έντονη τότε ναι θα πρέπει να αφαιρέσει γραμμάρια. δηλ. αν σου αλλάζει την ισσοροπία των γεύσεων που σου δίνει ο καφές λόγω παραπάνω γραμμαρίων θα πρέπει να παραμείνεις εκεί ? Αν πάλι έχεις μειώσει και έχεις βρεί τη χρυσή τομή και έχεις πολύ καλή εκχύλιση (μέλι, πηχτός, σώμα κ.α.) θα πρέπει οπωσδήποτε να προσθέσεις γραμμάρια για να μην έχεις λίγο παραπάνω απειροελάχιστη απόσταση από την σίτα? Προσωπικά μου αρέσει να στραγγίζω τελείως τον καφέ και βάζω γραμμάρια!! και υπάρχουν φορές που δεν κάνω ούτε levelling και έχω άριστο αποτέλεσμα.

Συνοπτικά Nαι! δεν πρέπει να έχεις κενό από την ντουζιέρα όμως όχι όμως και να αποτελεί χρυσό κανόνα! δηλ να βάζεις πολλά περισσότερα γραμμάρια (παίζει ρόλο ο καφές , η άλεση του και το είδος του καλαθιού). Το καλαθάκι που έχω το VST είναι 18γρ χωράει περισσότερα π.χ. 21γρ (προδιαγραφές κατασκευαστή 18 -21) τι σημαίνει αυτό ? ότι δεν μπορώ να έχω καλό αποτέλεσμα με 18, 19, ή 20γρ ?

Θέλω να πω ότι καλή η θεωρία αλλά η πράξη πολλές φορές ανατρέπει τη θεωρία και το αντίθετο.

Τόσα χρόνια πως μάθαμε που δεν είχαμε VST - IMS κ.α. Παίζαμε με κανόνες ή πειραματιζόμασταν ?

Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι σε καλαθάκι που έχεις μάθει να χρησιμοποιείς η διαφορά από το VST είναι μικρή! Υπάρχει διαφορά αλλά είναι μικρή που να δικαιολογεί αυτή τη διαφορά τιμής μεταξύ καλαθιών!

Μπορώ να έχω άριστο αποτέλεσμα με 9.5γρ και με 12γρ απλό είναι. Όσο το ψάχνεις τόσο θα βρίσκεις διαφορετικούς τρόπους να παίρνεις πάντοτε αυτό που θέλεις και αυτό είναι το μαγικό με τον καφέ!

Στέλιο όπως θα είδες στο puck σου έχει τρυπούλες.. ίσως να μη φταίει η τεχνική σου και απλά να φταίει ότι θέλει λίγο διαφορετικό πάτημα το VST.

Φίλε Στέλιο είμαστε πολύ φίλοι με τα παιδιά! γενικά δεν διαφωνούμε το ίδιο πράγμα λέμε με άλλο τρόπο προσέγγισης. ;)

Επειδή είμαι φανατικός του Blind Test, για αυτό το λόγο προτείνω όταν με το καλό κατέβεις Αθήνα θα δοκιμάσουμε παρέα με τα παιδιά με 18,19, 20 γρ τον καφέ που θα έχω ψήσει καθώς και με 3 διαφορετικά καλαθάκια προκειμένου να διαμορφώσουμε άποψη περί γραμμαρίων και φυσικά περί duetto! Θα υπολείπεται ο μύλος αλλά κάτι θα γίνει και με αυτόν!! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 06 Απρ. 2014, 19:52

Το bbc το ξεχασες,γιατι; :D .Παντως για να πω και εγω την εμπειρια μου τις καλυτερες εκχυλεισεις στο διπλο της gaggia τις πηρα με 21-21,5γρ δηλ χωρις κενο μεαξυ πακ και ντουζιερας,μεχρι τα 18,5γρ ειχα σχετικα καλα αποτελεσματα αλλα οχι μελια που λεμε'καναμε δοκιμες και με το Δημητρη,επισης ειδαμε οτι για να παιξω σε λιγοτερα γραμμαρια ηθελα μικροτερο καλαθι το οποιο μου εδωσε και με αυτο παιζω στα 17 με εξισου καλα αποτελεσματα
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 06 Απρ. 2014, 20:40

Συμφωνώ, είμαι υπέρ των περισσότερων γραμμαρίων ιδιαίτερα σε φρέσκο καφέ όπως είμαι υπέρ και της σχεδόν μηδαμινής απόστασης μεταξύ pack και σίτας. Για αυτό και έγραψα ότι συμφωνώ με τα παιδιά. Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι αν αφαιρέσεις λίγη ποσότητα γρ π.χ είσαι 19 και πας 18.5 μπορεί να πάρεις καλύτερη γεύση σε συνάρτηση με τον καφέ που έχεις. Μου έχει τύχει να βάλω 18γρ (δεν αναφέρομαι σε VST) και μετά να βάλω λίγο λιγότερα και πήρα καλύτερη γεύση. (είχα περισσότερη ισσοροπημένη γεύση).

H γνώμη που έχω διαμορφώσει για το VST είναι ότι "θέλει" πολλά γραμμάρια για να αποδώσει τα μέγιστα όπως φημίζεται. Απλά ο καθένας μας νομίζω ότι πρέπει να πειραματίζεται..
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: VST Precision Baskets

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 06 Απρ. 2014, 20:47

Αυτό είναι off topic αλλά νομίζω ότι ταιριάζει για τους αγαπημένους και πολύτιμους φίλους μου.

"Είτε με αγαπάς, είτε μισείς είναι και τα δύο υπέρ μου"

Άν με αγαπάς θα είμαι για πάντα στην καρδιά σου

Άν με μισείς θα είμαι για πάντα στο μυαλό σου

William Shakespeare
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Καλαθάκια

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη