Naked vs Spouted γευση

Τα πάντα για τα portafilter

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 09 Σεπ. 2017, 12:20

Εχεις απαντησει ηδη μονος σου, στην ερωτηση σου.

Διαβασε το post σου απο την αρχη και θα καταλαβεις.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 09 Σεπ. 2017, 14:22

Μα το ειπες απο μονος σου.Chanelling που δεν το βλεπεις λογω κλειστρου και με γυμνο κοβεις λεπτοτερα για να εχεις μια σωστη εκχυλιση την οποια δεν θα ηξερες οτι ειναι σωστη αν δεν ειχες γυμνο ή αν δεν εισαι και τοσο εμπειρος μπαριστα.
Επισης ειναι και το θεμα της απωλειας θερμοκρασιας στην επαφη του καφε με τα μεταλλα.
Δεν ανακαλυπτουμε τον τροχο εδω περα.Χιλιοειπωμενα πραγματα τα οποια αν πρεπει να αμφισβητηθουν πολυ ευχαριστως να γινει αυτο και να μαθουμε κατι καινουργιο και εμπεριστατωμενο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 09 Σεπ. 2017, 21:16

Δεν ξέρω αν το θέμα που συζητάμε ειναι χιλιοειπωμένο , προσωπικά δεν εχω ξαναδιαβάσει κάπου οτι το γυμνό θέλει λεπτότερη άλεση απλά επειδή δεν έχει πάτο και βλέπεις το channeling!Αν μπορείτε κατευθείνετέ με που είναι αυτές οι αναφορές να τις διαβάσω.

Ηξερα οτι το vst καλάθι θέλει λεπτότερη άλεση έναντι των υπολοίπων γιατι έχει μεγαλύτερη ροή .Το οτι το ίδιο καλάθι σε γυμνό πορταφίλτερ θέλει λεπτότερη άλεση απλά επειδή βλέπεις το channeling μου ακούγεται παράλογο.Εγω αυτό που καταλαβαίνω ειναι οτι δεν θέλει λεπτότερη άλεση αλλά καλυτερη άλεση ή καλύτερη κατανομή.

Επίσης ξέρω οτι ενα πορταφίλτερ με μεγαλύτερη μάζα μετάλλου (όπως αυτό με τα spouts) έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα ως εκ τούτου μεγαλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα.

Αν μπορεί ας εξηγήσει κάποιος γιατι με τα spouts θέλουμε ''λίγο πιο μακρυες εκχυλισεις ή μικροτερο ratio'' γιατι δεν μπορώ να καταλάβω κανένα απο τα δύο απλά επειδή στο ενα πορταφίλτερ λείπει ο πάτος και βλέπουμε την εκχύλιση.
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 09 Σεπ. 2017, 22:26

Οι πρώτες σταγόνες του καφέ είναι παχύρευστες αρκετά και επίσης μπορεί να ξεκινήσουν από τις άκρες του φίλτρου άρα να στροβιληστουν μέσα στο portafilter και κατόπιν να κάνουν την διαδρομή τους προς τα spout. Όλο αυτό δίνει επιπρόσθετο χρόνο στις πρώτες σταγόνες.
Αντίθετα με το γυμνό η πρώτη σταγόνα καταλήγει απευθείας στο ποτήρι.
Αυτό η καθυστέρηση στη έξοδο των πρώτων σταγόνων σε συνδυασμό με την μειωμένη κρέμα δίνει ένα λάθος σε εισαγωγικά απότελεσμα στο spouted κάτι που στο naked θα θεωρηθεί έστω και οριακά αποδεκτό.
Άρα μπορώ να κατανοήσω την λογική ότι το spouted θέλει πιο χοντρή άλεση. Ισως τελικά με το naked να έχουμε μεγαλύτερο ευρος αποδεκτών αποτελεσμάτων (αλέσεων). Ίσως να θέλει ακόμα περισσότερο διαλογισμό :geek:
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό coolmind » 11 Σεπ. 2017, 14:06

Τα naked δεν ειναι αποδεκτα στους αγωνες γιατι καταρχην βγαζουν μονο διπλους καφεδες,ενω εκεί θέλουν μονα espresso.
Ναι θέλουν λιγοτερους χρονους για τους λογους που είπατε και έχουν διαφορα στο σωμα αλλα χανουν σε αρώματα.
Πολυ μεγαλο ρολο παιζει το portafilter. Aν κατεβάζει τον καφε οσο ποιο ομαλα γίνεται στα φλυτζανακια τοτε εκει έχει μεγαλη διαφορά,απο αλλα που δεν το κάνουν με αυτο τον τροπο.
coolmind
Member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Μαρ. 2016, 18:09
Ονομα: Νασος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Unic Stella Mini
Μυλος: Custom Made By Me
2ος Μυλος: Mazzer Mini Manual
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 18 Σεπ. 2017, 09:18

Μετά από συνεχόμενες μέρες δοκιμών κατέληξα!

Το γυμνό δίνει ένα ώμο ακατέργαστο αποτέλεσμα με τα περισσότερα στοιχεία του ροφήματος πιο έντονα. Στα σκάει στα μούτρα θα έλεγα. Σώμα, οξύτητες είναι πιο έντονες.

Το spouted δίνει ένα πιο απαλό αποτέλεσμα μεταξόνιο στη γλώσσα. Όλα είναι πιο ισορροπημένα με το σώμα να χάνει λίγο.
Δεν ξέρω αν το με πέρασμα του καφε από μπρούτζο του pf, ο καφές εμπλουτιζεσται με μεταλλικά στοιχεία (;;) οφελημα για το ρόφημα.

Με όλα τα παραπάνω επιλέγω τελικά το γυμνό για φρεντο (μονοδρομος) και το spouted για τα κλασσικά δίπλα εσπρεσακια.
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 18 Σεπ. 2017, 10:17

Μπορεί μεν τα/το σπουτ να κρατάει θερμοκρασία αλλά αν κρατάς το φλιτζάνι ακριβώς κάτω από το καλαθάκι και δεν φυσάει, τότε δεν υπάρχει πλεονέκτημα

Προσωπικά έχω καλύτερα αρώματα με γυμνό και φυσικά περισσότερο κρέμα, αν και δεν είμαι φαν της υπερβολικής, και πιστεύω δεν είναι σημάδι για έναν καλό καφέ, ίσα ίσα σημάδι over roasted είναι
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 20 Σεπ. 2017, 13:25

Συμφωνώ μαζί σου για τη ποσότητα της κρέμας και το over roast. Ούτε κι εγώ είμαι fun αλλά την θέλω και μάλιστα ελαστική.

Μετά από 3 χρόνια αποκλειστικής χρήσης του naked επιστρέφω στα πατροπαράδοτα spouted. Αυτή η υφή που παίρνω μου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 20 Σεπ. 2017, 13:50

Συμφωνώ μαζί σου, πολλές φορές η υπερβολική κρέμα κρύβει την γεύση του καφέ, και εγώ την προτιμώ λίγη και ελαστική, καθόλου αφρώδες
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Naked vs Spouted γευση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 11 Ιαν. 2018, 22:19

Προσωπικά όταν γύρισα από το naked στο κλειστό ένιωσα σαν να οδηγώ νύχτα χωρίς φώτα.
Είμαι control-freak προτιμώ να βλέπω τι γίνεται…
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Portafilter , Naked και μη

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη