Pressurised-non pressurised portafilter!

Τα πάντα για τα portafilter

Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό litinasA » 31 Οκτ. 2014, 19:13

Γειά σας παλικάρια..Ειμαι νέος στην τέχνη του καφέ και για αρχή έκανα το λάθος και αγόρασα μια μηχανή izzy espresso colori(CM6626A).Το πρόβλημα μου ειναι πως δεν ξέρω αν το portafilter ειναι pressurised ή non pressurised..ξεβιδωσα το βιδάκι που έχει απο κάτω και έβγαλα το πλαστικό μερος που είναι μέσα στο pf..δεν είχε ουτε ελατηριάκι ούτε κατι αλλο...και μένει η βάση του portafilter με 3 τρύπες..ειναι pressurised ή non??
Άβαταρ μέλους
litinasA
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Σεπ. 2014, 15:27
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: saeco poemia non ppf
Μυλος: delonghi kg 79 mod
2ος Μυλος: Χειροκίνητος Αντίκα
Coffee Roaster: Taf
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf Yirgacheffe, Ethiopia
{ TAGS }Izzy CM6626A, καφετιέρα Izzy, εσπρεσσιέρα Izzy, Pressurised Portafilter, Non Pressurised Portafilter,

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 31 Οκτ. 2014, 20:44

Καλησπέρα και καλώς όρισες Αντώνη! :headbang3:
Ψάχνοντας στο Internet για την Izzy espresso colori CM6626A δεν βρήκα ιδιαίτερες πληροφορίες, και μονάχα μία φωτογραφία. :Oops!:
izzy espresso colori CM6626A.JPG

Από την φωτογραφία δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν είναι pressurised ή όχι.

Ωστόσο αν κρίνω από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της "Αντλία πίεσης 15 bar" αλλά και την τιμή της, ως τώρα ήταν αδύνατον κάποιος κατασκευαστής να βγάλει non pressurised σε τόσο χαμηλή τιμή, επιπρόσθετα στα non pressurised δεν συναντάμε πλαστικά μέρη, άρα κατά πάσα πιθανότητα είναι pressurised.

Καλό θα ήταν αν μπορείς να μας βγάλεις μια φωτογραφία το portafilter και να την ανεβάσεις ώστε να μπορούμε να σου απαντήσουμε με περισσότερη σιγουριά!
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 31 Οκτ. 2014, 23:22

Το Pressurised η το non pressurised δεν καθοριζεται απο το πορταφιλτερ αλλα απο το καλαθακι.Εαν εχει διπλο πατο ειναι pressurized.
Προσωπικα με εχει αφησει τοσο αδιαφορο αυτο το θεμα που δεν εχω ασχοληθει καθολου με το αν ειναι η οχι μια οποιαδηποτε μηχανη τετοιας κατηγοριας prassurized η οχι και δεν εχω κανενα σκοπο μεσα στο κοντινο μελλον να ασχοληθω καθολου.
Φυσικα δεν υπονοω τιποτα αγαπητε φιλε για την αγορα σου την οποια καλα επραξες και την πραγματοποιησες με βαση αυτα που γνωριζες αλλα νοιωθω υποχρεωση να μην σε χαιδεψω απαλα και να σου πως πως η αγορα μιας εισαγωγικα καλης μηχανης και ενος μυλου ειναι μονοδρομος για εναν αξιοπρεπη εσπρεσσο.
Σε ευχαριστω προσωπικα για την συμμετοχη σου στο φορουμ. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό litinasA » 01 Νοέμ. 2014, 03:59

WIN_20141101_021201.JPG
WIN_20141101_021239.JPG
Googli για να σε βοηθησω οσο μπορω,να οι φωτο που ζητησες :) woodsman εχω δει στο youtube ενα βιντεο που ενας τυπος αποσυναρμολογει το portafilter της philips saeco..γι'αυτο ελεγα μηπως το κανω κι εγω στη δικια μου μπας και βελτιωθει λιγο η ποιοτητα :tooth: οσο για το μυλο που λες και την καλη εσπρεσιερα το ξερω πως ειναι απαραιτητα απλα για την ωρα λογω οικονομικων θα βολευτω με τη μηχανη που εχω μεχρι να βρω λεφτα να παρω μια gaggia! :Yeah: καφε παιρνω απο το taf και μου τον κοβουν επιτοπου οποτε πιστευω πως δεν ειμαι τοσο χαλια χωρις μυλο για την ωρα :)
Άβαταρ μέλους
litinasA
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Σεπ. 2014, 15:27
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: saeco poemia non ppf
Μυλος: delonghi kg 79 mod
2ος Μυλος: Χειροκίνητος Αντίκα
Coffee Roaster: Taf
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf Yirgacheffe, Ethiopia

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 01 Νοέμ. 2014, 09:35

Αντώνη κατατοπιστικές οι φωτογραφίες προκειμένου τα μέλη να αποκτούν εικόνα.

Πάρε έστω ένα μύλο χειροκίνητο ή και μεταχειρισμένο αξίζει !

Διαφορετικά θα παιδεύσαι ψάχνοντας... τη γεύση. (οι άρρωστοι όπως εμείς την ψάχνουμε συνεχώς!!)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Νοέμ. 2014, 09:51

Φιλε Αντωνη αυτα που μας δειχνεις δεν κανουν non-pressurized την μηχανη σου.Το πλαστικο ειναι κυματοδηγος για να οδηγει τον καφε που βγαινει απο το φιλτρο-καλαθακι (οπως να ναι και οπου ναναι) προς την τρυπα εξοδου του πορταφιλτερ.
Αυτο εχει νοημα να το αφαιρεσεις μονο οταν θα εχεις αλλαξει καλαθακι σε non-presurized.Ειδαλως μονο κακο θα κανεις.
Νομιζα οτι στο εξηγησα σαφεστατα πιο πανω οτι πρεπει να δεις το καλαθακι σου εαν εχει διπλο πατο.Καλαθακι πρεπει να αλλαξεις με καποιο ελευθερο.Τωρα το που θα το βρεις αυτο ειναι μια αλλη ιστορια που θελει προφανως λιγο googlαρισμα πραγμα που εγω προσωπικα βααααριεεεεμαιαιαι να το κανω :lol: :lol:
Ας ψαξει εδω μεσα και κανενας αλλος σαρδαναμπαλος τεμπελης ,που να το εχει το γκουγκλαρισμα, να σου δωσει κανενα λινκ :lol:
Μετα ομως, εφοσον εχεις κανει την μετατροπη ,θα εχεις δυσκολια ευρεσης της σωστης αλεσης με προαλεσμενους καφεδες κι ας ειναι και απο το ταφ και απο το μαφ και απο οπου θελεις.Η αγορα ενος εστω χειροκινητου porlex θα ειναι απαραιτητη επειτα.
Καλημερα. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 01 Νοέμ. 2014, 15:25

εγώ ως σωστός γκουγκλίστας μιας και έχω ψάξει πριν απο εσένα φίλε μου θα σου πω οτι ελεύθερα καλαθάκια θα βρεις εδώ...
http://www.espares.co.uk/product/es1597 ... urerId=969
πρέπει όμως να μετρήσεις με ακρίβεια το υπάρχον καλαθάκι σου γιατι μπορεί το ελεύθερο που θα επιλέξεις να μην σου κάνει για χιλιοστά. Το πρόβλημα είναι οτι αμα ψάχνεις για καλαθάκι με το όνομα της καφετιέρας σου δε θα βρεις μιας και δεν βγαίνει πλεον ελεύθρο για καμία krups, delonghi, izzy, aeg κλπ. Θα επιλέξεις καλάθι παλαιότερου μοντέλου κάποιας εταιρίας όπως αυτό που σου έστειλα αλλά να είναι συμβατό.
Αυτά εδώ είμαστε για ότι θελήσεις. Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό litinasA » 01 Νοέμ. 2014, 16:20

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας..Το καλαθακι οπως ηταν αναμενομενο ειναι με 2πλο πατο με μια τρυπα στη μεση οποτε ειναι pressurised...απλα δν ηξερα αν παιζει ρολο και το portafilter που αν βγαλω το πλαστικο θα μ αφησει τρεις τρυπες απο κατω.. :P θα ψαξω λιγο οπως μου ειπες Δημητρη και ο θεος βοηθος.. :)μακαρι να ειχα λεφτα να επαιρνα ενα μυλο και μια gaggia να κανω τη δουλεια μου.. :)το μονο που υπαρχει διαθεσιμο απο μυλο ειναι ενας του παππου μου που το ειχε απο τη γιαγια του(100+ χρονων)σε καλη κατασταση για την ηλικια του,που δν νομιζω να μπορεσει να μου κοψει καφε :Pαν θελετε ανεβαζω και φωτο να τον δειτε να παρετε μια ιδεα απο αντικα μυλο!! :) :dancing: ελεγα παντως την επομενη φορα που θα παω για καφε να παρω μαζι το καλαθακι να μ πουν ακριβως ποσα mm ειναι γιατι μονος δεν νομιζω να βγαλω ακρη :)και επισης να ρωτησω για το ποια καθαριστικα να παρω για να καθαρισω τη μηχανη αλλα θα ανοιξω αλλο θεμα ή θα ψαξω στο forum να βρω το θεμα :) ας απολαυσω και λιγο το καπουτσινακι μου.. :coffee:
Άβαταρ μέλους
litinasA
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 12 Σεπ. 2014, 15:27
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Αιγάλεω
Μηχανη: saeco poemia non ppf
Μυλος: delonghi kg 79 mod
2ος Μυλος: Χειροκίνητος Αντίκα
Coffee Roaster: Taf
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf Yirgacheffe, Ethiopia

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Νοέμ. 2014, 17:17

dim_cafe έγραψε:εγώ ως σωστός γκουγκλίστας

Συνενοματε σαν απο μηχανης θεος ηρθες και μας εσωσες φιλε :lol: :lol: Καποιον τετοιον σαν και σενα εψαχνα απελπισμενα :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Pressurised-non pressurised portafilter!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 01 Νοέμ. 2014, 17:45

Με γύρω στα 100€ αγοραζεις μια presso που είναι απείρως καλύτερη από όλες αυτές των 1500bar
Υπάρχει πάντα λύση ;)
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Επόμενο

Επιστροφή στο Portafilter , Naked και μη

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]