Χαρμάνια καφέ για freddo espresso-cappuccino

Οι καλύτερες συμβουλές για έναν δροσιστικό Freddo

Χαρμάνια καφέ για freddo espresso-cappuccino

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό athan88 » 21 Μαρ. 2015, 18:50

Αν θελετε,μπορουμε να συγκεντρωσουμε εδω τις εμπειριες μας,με τα χαρμανια για freddo που εχει δοκιμασει ο καθενας,ετσι ωστε να δουμε ποια απο αυτα απεδωσαν καλλιτερα,αν και το θεμα της γευσης ειναι υποκειμενικο.

Εχουμε και λεμε,μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει hausbrandt gourmet,απεδωσε εξαιρετικα,με 20γρ περιπου(βλεπω να παιρνω την saeco στα χερια καμια ωρα...),ο nonnetti εξισου καλος για freddo δυνατος,απλα η γευση του δε με καλυψε,χρειαζεται λιγοτερα γραμμαρια απο τον gourmet για να αποδωσει ενα δυνατο καφε,ο illy medium roast ειναι ο χειροτερος μεχρι στιγμης που εχω δοκιμασει,οτι αλεσμα κι αν εκανα,πολυ απλα ειναι ελαφρυς,ελαχιστη επιγευση ακομη και σε δοσολογια των 19γρ!

Ακομη δοκιμασα,sweet blue και tigrato,αμφοτεροι μετριοι,δεν ειχαν την απαραιτητη ενταση για ενα δυνατο freddo

Buondi prestige,ειχα δοκιμασει σε μαγαζι εξω και ειχα μεινει εκπληκτος,επαιρνα συνεχεια καφε απο το συγκεκριμενο μαγαζι στη θεσσαλονικη για 1 χρονο,ομως εκλεισε....δυστυχως τα αποτελεσματα στο σπιτι δεν ηταν τα αναμενομενα,ευλογο βεβαια...καποια στιγμη θα ακολουθησει ο gourmet columbus και ο buondi gold,καθως επισης ο lavazza grand espresso
athan88
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Νοέμ. 2014, 22:25
Ονομα: Θανασης
Τοποθεσια: Ευβοια
Μηχανη: saeco poemia hd8323
2η μηχανη: Bialetti Moka
Μυλος: porlex tall
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Χαρμάνια καφέ, freddo espresso, freddo cappuccino,

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Μαρ. 2015, 11:04

athan88 έγραψε:αν και το θεμα της γευσης ειναι υποκειμενικο.

Θαναση καταρχην καλημερα.
Υποκειμενικο δυστηχως δεν ειναι μονο το θεμα της γευσης αλλα και το θεμα των συμπερασματων ειτε λογω εξοπλισμου ειτε λογω
φρεσκαδας κοκκου ειτε λογω του νερου που χρησιμοποιουμε στην μηχανη μας ειτε λογω των ικανοτητων που εχουμε αναπτυξει αμφοτεροι προκειμενου να κανουμε μια αντικειμενικη κριτικη.


athan88 έγραψε:Ακομη δοκιμασα,sweet blue και tigrato,αμφοτεροι μετριοι,δεν ειχαν την απαραιτητη ενταση για ενα δυνατο freddo


Αν θυμασαι σε αλλο ποστ παλι για παρομοιο θεμα η απαντηση του νικου σε ειχε προειδοποιησει για τα λαθος συμπερασματα που μπορει να βγουν απο περιορισμενων δυνατοτητων εξοπλισμο.Ειδικα για τον tigrato που αναφερεις επειδη τον εχω θελω δε θελω σε ολα μου τα κυτταρα ,ειναι εξαιρετικα δυνατος γευστικα και σε σωμα ειδικα σε freddo οποτε θεωρω οτι τα συμπερασματα σου ειναι τελειως σε αλλο δρομο.

Αυτα λοιπον τα συμπερασματα που λες βγαινουν απο τον δικο σου εξοπλισμο στο δικο σου σπιτι με το νερο που χρησιμοποιεις εσυ και με την φρεσκαδα που εχεις στη διαθεση σου και δεν μπορουν να αποτελεσουν ουτε αναφορα αλλα ουτε και αντικειμενικη κριτικη για ολους τους καφεδες που αναφερεις.
Επειδη ο γραφων καθως και οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε αποβαλει απο τη ζωη μας τους comercial καφεδες δεν θα εκφερω αποψη για αυτους αλλα μπορω με σιγουρια να σου πω οτι στο δικο μου εξοπλισμο τα αποτελεσματα απο αυτους θα ειναι απειρως διαφορετικα απο αυτα που περιγραφεις για τους ευνοητους λογους.
Οποτε δεκτες οι προτασεις σου προκειμενου να τις διαβαζουν κι αλλοι και να δοκιμασουν αυτα που προτεινεις αλλα θα ηθελα να διαβαστει και η δικη μου αποψη και γι αυτο την παραθετω εδω ετσι ωστε να υπαρχει και ο αντιλογος μιας και υπαρχει τετοιος.
Και κατι ακομα.Η ρομπουστα δινει μια ιδεα δυναμης στο φρεντο και μπορει ευκολα να ξεγελασει την ανεκπαιδευτη γλωσσα μεταφραζοντας την ρομπουστιλα ως ενταση ακομα και αν η συσκευασια comercial καφε που πινουμε σε μερικες περιπτωσεις εχει φανταχτερο ονομα που δηλωνει το 100% αραμπικα που αυτη περιεχει.
Η δικη μου προταση για φρεντο ειναι tigrato απο taresso ,competition απο taf,blend απο nomad κλπ κλπ κλπ.
Αυτα φιλε Θαναση απο μενα παντα φιλικα και με σεβασμο προς ολους τους συνφορουμιτες μας.
Καλημερα
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Μαρ. 2015, 12:43

Θανάση, λίγο ως πολύ... Όλοι μας είχαμε κοινή αφετηρία στα θαυμαστό ταξίδι του καφέ. Με commercial καφέδες ξεκινήσαμε αλλά αλλού καταλήξαμε.

Αυτό που σου έγραψε ο Δημήτρης είναι ότι καλή η υποκειμενική άποψη αλλά σε αυτό το site ως Coffee Geek (προσπαθούμε να γίνουμε, επιτυχώς ή ατυχώς) θέλουμε να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους! Κυρίως για τους πρωτοεισερχόμενους για τους οποίους δε θέλουμε να σχηματίζουν λανθασμένες εντυπώσεις λόγω απειρίας.

Η φυσική εξέλιξη μας μέσα από τη διεργασία αυτή μας οδήγησαν στο φρέσκο καφέ, στην απόλαυση (με πολύ τσαντίλα πολλές φορές) της προσπάθειας μας και τελικά στην επιβράβευση μέσω της γεύσης.

Να έχεις στο μυαλό σου ότι όλοι οι εμπορικοί συσκευασμένοι καφέδες είναι απλά μπαγιάτικοι καφέδες που έχουν απωλέσει σημαντικά τα στοιχεία που θέλουμε στο φλιτζάνι μας. Είναι τίγκα στη robusta η οποία δίνει τη ψευδαίσθηση του καλού και δυνατού καφέ αλλά θα διαπιστώσεις στην πορεία πως το ταξίδι είναι μακρύ...
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 22 Μαρ. 2015, 13:47

Καλημέρα στην παρέα,

Μια προσωπική άποψη και από εμένα είναι ότι συνήθως οι blend specialty καφέδες είναι καλύτεροι και πιο εύκολοι στην παραγωγή τους ως freddo. Από taf ο sweet blue μου άρεσε σαν freddo όπως επίσης είπε ο Δημήτρης για τον tigrato, τον οποίο βέβαια προτιμώ πιο πολύ ζεστό με 19-20γρ. Αυτό που θα έλεγα για κάποιον που ξεκινά τώρα στο χώρο του καλού καφέ, είναι να μην μπερδεύει την καπνίλα-κάψιμο ενός καφέ που περιέχει robusta, με αυτό της έντασης για freddo. Αναγκαστικά λόγω του πάγου τα ωφέλιμα δευτερόλεπτα που θα μας δώσουν ευχαρίστηση είναι πολύ λιγότερα απ ότι να πίναμε ένα διπλό εσπρέσσο. Προσωπικά πλέον έχω σταματήσει να πίνω και freddo, γιατί θα πρέπει σε σύντομο χρονικό διάστημα να πιώ όλο τον καφέ, αλλιώς μετά πίνω νεροζούμι.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theo164 » 23 Μαρ. 2015, 22:57

Έχοντας δοκιμάσει αρκετούς commercial είχα μια μικρή υπόνοια ότι πιθανόν πολλοί να περιείχαν robusta παρόλο που ανάγραφαν 100% arabica αλλα δεν το είχα ψάξει, κυρίως απέδιδα την πικρίλα στο ότι ο καφές ήταν μπαγιάτικος και χαμηλής ποιότητας...

Ένα blend που πίνω τον τελευταίο καιρό είναι από mokka όσες φορες έχω αγοράσει είναι πάντα ψημένος την ίδια η την προηγουμενη μέρα
Για τις γευστικές μου προτιμήσεις δίνει καλο αποτέλεσμα σε freddo espresso και σε espresso

Έχω δοκιμάσει διαφορους φρέσκους για τους οποιους διάβασα πολύ καλά σχόλια κάποιοι δεν μου άρεσαν κάποιοι δεν μου έδιναν ωραίο freddo και κάποιοι ήταν δύσκολοι για την εμπειρία μου και δεν συγχωρούσαν
Δεν σημαίνει όμως ότι δεν ήταν καλοί το πιο πιθανό όπως έχουν γράψει και ποιο έμπειρα μέλη παραπάνω είναι να μην κατάφερα να πάρω καλο αποτέλεσμα λόγο της τεχνικής και των γνώσεων που έχω, ο εξοπλισμός μου να είναι κατώτερος των περιστάσεων η το πιο βασικό μα μην ταίριαζε γευστικα σε οτι έψαχνα

Πάνω από όλα είναι η γεύση και σε αυτό ο καθένας έχει τα δικά του γούστα
Theo164
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Φεβ. 2015, 13:50
Ονομα: Θοδωρής
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: MΑZZER Major DR
2ος Μυλος: Baratza Sette 270Wi
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Eighteenscreen, Mokka

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 24 Μαρ. 2015, 09:51

Βασίλη την ίδια άποψη έχω και εγώ σε αυτά που αναφέρεις απλά να προσθέσω ότι μπορούμε να απολαύσουμε το freddο σταματώντας την εκχύλιση όπως στον διπλό και αν θέλουμε βάζουμε περισσότερα παγάκια. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να παρατείνουμε το χρόνο της εκχύλισης διότι μόνο αρνητικά αποτελέσματα θα έχει!

Θοδωρή, μου αρέσει το συγκεκριμένο blend της mokka και θα συμφωνήσω μαζί σου όλα είναι θέμα γούστου.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 26 Μαρ. 2015, 11:57

athan88 έγραψε: ο buondi gold


Αρκετά υποδεέστερος απο τον Prestige να σημειώσω!
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό athan88 » 26 Μαρ. 2015, 19:12

δυστυχως απογοητευτηκα με τον prestige,τον ειχα δοκιμασει εξω,ομως δε μπορω με τιποτα να παρω καποιο αποτελεσμα που να το προσεγγιζει γευστικα,οπως το βλεπω χρειαζεται κανα 1000αρικο μπατζετ για μια μηχανη μεταχειρισμενη(π.χ cimbali m21 junior) και mazzer super jolly,ωστε να μη χρειαστει αναβαθμιση για αρκετα χρονια,βεβαια στα λογια ολα ευκολα ειναι! Στη σημερινη εποχη,το ποσο αυτο ειναι σχεδον απαγορευτικο,χωρις αιματηρες οικονομιες,για εμενα τουλαχιστον!
athan88
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 07 Νοέμ. 2014, 22:25
Ονομα: Θανασης
Τοποθεσια: Ευβοια
Μηχανη: saeco poemia hd8323
2η μηχανη: Bialetti Moka
Μυλος: porlex tall
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasMD » 26 Μαρ. 2015, 20:25

Νομίζω πως όταν μιλάμε για 1000αρικο κλπ σε budget ξεφεύγουμε πάρα πολύ,
στην τελικά εάν χρειάζεται κάποιος τόσο καλό εξοπλισμό και δεν έχει την άνεση στρέφεται στα μεταχειρισμένα.

Prestige πίνει ο πατέρας μου και για κάποιο καιρό έπινα κι εγώ.
Με Porlex και με Cunill Tauro, με Delonghi EC155 και Gaggia Baby έχουμε πάρει πολύ αξιοπρεπή shots.
Άβαταρ μέλους
KostasMD
Member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 01 Ιουν. 2014, 01:33
Ονομα: Κωνσταντίνος
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Ascaso Uno PID
Μυλος: Mazzer SJ
2ος Μυλος: Cunill Tauro
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Valcafe, Kudu

Re: Χαρμανια για freddo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό A Speedster Lover » 27 Μαρ. 2015, 22:20

Gataros έγραψε:Προσωπικά πλέον έχω σταματήσει να πίνω και freddo, γιατί θα πρέπει σε σύντομο χρονικό διάστημα να πιώ όλο τον καφέ, αλλιώς μετά πίνω νεροζούμι.

Παρομοίως. Αυτον το ν χειμώνα την έβγαλα με ελάχιστπυς freddo. Δεν ξέρω αν θα αντέξω και το καλοκαίρι όμως.
A Speedster Lover
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 27 Μαρ. 2015, 22:03
Ονομα: Παύλος
Τοποθεσια: Πήλιο
Μηχανη: Kees Van Der Westen
Μυλος: Πάντα κωνικός
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Costa Rica Tarrazu

Επόμενο

Επιστροφή στο Για τους Freddo Capuccino - Freddo Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη