Mythos one clima pro

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 01 Οκτ. 2016, 16:15

Τον εχω δει το συγκεκριμένο, από οτι μου έχουν πει στο καφε που τον χρησιμοποιούν εδώ που μένω, ειναι πολύ ικανοποιημένοι, κόβει πολύ γρήγορα και με καλή επανάληψιμοτητα. Βέβαια πανάθεμά τον ειναι σαν βαρελάκι :-). Πολύ στο εξωτερικό μιλούν και για τον peak της ίδιας εταιρίας, βέβαια θέλει ώρες διάβασμα για να βγάλω ξανά συμπέρασμα. Για τον mythos λένε οτι μετά από χρήση ζεσταίνεται ο θάλαμος με τα μαχαίρια αν κατάλαβα καλά, με αποτέλεσμα να μπορεί να υπάρξουν θέματα στη περίπτωση που έχεις καφε στο hopper. Κάποιοι κοροϊδεύοντας λένε οτι ο καφές στο hopper ψήνεται άλλη μια φορά με το mythos.

Από οτι διάβασα για τον ek 43, όντως δεν ειναι εύκολος για εσπρεσσο και οτι σε γενικές γραμμές κάποιος που πίνει και filter, cold brew κλπ, καλό θα ήταν να πάρει dedicated δεύτερο μύλο και να μην παίζει αλλάζοντας ρυθμίσεις στον ek 43.

Παράλληλα οι κάτοχοι του ek 43, αναφέρουν οτι με το συγκεκριμένο μύλο παίρνεις πολύ αρωματικά, καθαρά φλιτζάνια όμως με μέτριο σώμα. Δηλώνουν οτι αν κάποιος ψάχνει για αυτές τις πηχτες εκχύλισεις, τα λεγόμενα μέλια, καλό θα ήταν να ξεχάσει το μύλο αυτό γιατί θα απογοητευθεί. Προσωπικά προτιμώ και τα δυο είδη εκχυλισεων και δεν εχω θέμα και στις εκχύλισεις με μέτριο σώμα. Όμως ρε παιδιά να μπορεί να πίνει το καφε και ένας επισκέπτης στο σπίτι, μιας και γι αυτούς ως επι το πλείστον τους κερνάω blend καφε, για να μην παραπονιούνται με οξύτητες κλπ.

Η τιμή του mythos clima pro όπως είπε ο Δημητρης σε άλλο νήμα, ειναι καλη, στα 1500 κοντά. Εναλλακτικές επιλογες υπάρχουν;
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Οκτ. 2016, 21:12

Εαν εννοεις τον PIC θα πρεπει να σου πω οτι η τιμη ξεφευγει αρκετα και τα αποτελεσματα δεν ειναι αναλογα της τιμης του.
Οσο για τον ΕΚ43 θα σου πω οτι ενω εχει πολυ υψηλο extraction yield ο καφες μοιαζει "ΑΨΗΤΟς" σε οψη με ανοιχτοχρωμη κρεμα και ελαφρυ εως πολυ ελαφρυ σωμα.Στατικος του κερατα που χρειαζεται σφαλιαρες στο πλαινο λεβιε για να παρεις εξω ολο τον αλεσμενο αλλα και απαιχτος χρονος αλεσης που αγγιζει τα 2 δευτερα για 20 γρ κοκκων.
Για μενα δεν κανει για σπιτι κανενα απο τα δυο.
Ο μυθος παλι εαν ριξεις μεσα 20 γρ. κοκκων θα πρεπει να σπρωξεις με πινελο τους κοκκους για να τους ρουφηξει μεσα και να τους αλεσει.Την αντισταση την βγαζεις εκτος οποτε θες, οποτε αυτο του οτι ο καφες ξαναψηνεται δεν ισχυει για οικιακη χρηση.
Παντως και εδω εχουμε μικρη κατακρατηση χωρις να υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις εξω ολο τον αλεσμενο με πινελο η αλλες σοφιστιες.Απλα πετας λιγο καφε αναγκαστικα.Λιγοτερο απο ολους ομως.
Αλεση ......οτι και σε εναν anfim super caimano με on demand ευκολια ομως κατα την δικη μου αποψη παντα.
Τωρα αυτα τα περι αρωματων εγω προσωπικα δεν τα ασπαζομαι μιας και υπαρχουν αλλες απειρες παραμετροι που εχουν να κανουν με αυτο το θεμα και αγγιζουν μερικες φορες το οριο του μεταφυσικου :lol:
Αυτα απο μενα μιας και βλεπω οτι δεν υπαρχει και μεγαλη ορεξη να σου απαντησουν αλλα μελη που κατεχουν τετοιους μυλους :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 01 Οκτ. 2016, 21:16

Αααα ναι ....επιλογες ειπες.
1)Κρατας αυτο που εχεις
2)Πας στο coffelever για καφε που ειναι και διπλα σου.
3)Ενισχυεις οικονομικα καποιον παιρνωντας εναν μυθο.
4)Κανεις μια ερωτηση στο φορουμ μηπως και σου απαντησει κανεις :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 01 Οκτ. 2016, 21:34

Απάντηση στο 1)

Καλε μου άνθρωπε δεν εχω μύλο εδώ και δυο μήνες, είμαι με ένα χειροκίνητο rhino και εχω φτιάξει μπράτσο!
Δεν θα σου πω βέβαια ποσά λίτρα v60 χρειάζομαι για να νιώσω οτι με πιάνει ο καφές...

Απάντηση στο 2)

Στο Coffeelever στέλνω τη γυναίκα μου μόνο, εγώ πλέον αράζω Frankfurt am Main!

Άσε που με τον τρελό που γυρίζει εκεί μέσα κάθε φορά έφευγα έχοντας πίνει 6-7 καφέδες, τρέμοντας πήγαινα σπίτι.

Απάντηση στο 3)

Έκανα ο καψερός μια ερώτηση σε άλλο νήμα αν ξέρει κανείς την αντιπροσωπεία της Simonelli στην Αθηνα, απαντηση γιόκ!
Ρώτησα όμως και έμαθα.

Απάντηση στο 4)

Ευχαριστώ για το feedback!

Αυτό το μύλο έλεγα,
http://www.mahlkoenig.com/en_products/PEAK.html

Διαβάζοντας όμως σε φόρουμ του εξωτερικού, ο συγκεκριμένος εχει κατακράτηση 10-15 γραμμάρια ( επίσημη απάντηση αντιπροσωπείας), όποτε δεν συμφέρει για οικιακή χρήση.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Οκτ. 2016, 09:53

Gataros έγραψε:Απάντηση στο 3)

Έκανα ο καψερός μια ερώτηση σε άλλο νήμα αν ξέρει κανείς την αντιπροσωπεία της Simonelli στην Αθηνα, απαντηση γιόκ!
Ρώτησα όμως και έμαθα.




Και ομως απαντηση πηρες αν και λιγο καθυστερημενα οντως.Ωστοσο αυτο το φορουμ εχει τουλαχιστον 50 μελη που γνωριζουν ποια ειναι η αντιπροσωπεια και οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν παρει αμμεση απαντηση σε ερωτησεις δικου τους ενδιαφεροντος καποια στιγμη.
Αυτο ειναι οντως λυπηρο :(




Gataros έγραψε:Απάντηση στο 4)
Αυτό το μύλο έλεγα,
http://www.mahlkoenig.com/en_products/PEAK.html

woodsman43 έγραψε:Εαν εννοεις τον PIC θα πρεπει να σου πω οτι η τιμη ξεφευγει αρκετα και τα αποτελεσματα δεν ειναι αναλογα της τιμης του.

Οπως βλεπεις σου ειχα ηδη απαντησει πιο πανω και η απαντηση μου περιλαμβανει μεσα της διακριτικα :lol: και το παρακατω σχολιο σου.
Gataros έγραψε:Διαβάζοντας όμως σε φόρουμ του εξωτερικού, ο συγκεκριμένος εχει κατακράτηση 10-15 γραμμάρια ( επίσημη απάντηση αντιπροσωπείας), όποτε δεν συμφέρει για οικιακή χρήση.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Οκτ. 2016, 09:58

zoubas74 έγραψε:Χωρίς το κλίμα βγαίνει σχεδόν τα μισά λεφτά πιο φτηνά!

Οχι μονο αυτο ειναι σωστο αλλα και προτεινομενο.Να σκας ενα σκασμο λεφτα για μια :jerking: την οποια πρεπει να την απενεργοποιησεις μετα :killmyself:
Κατι επρεπε να βαλουν κι αυτοι πανω στο μυλο για να κανουν την διαφορα....τι να κανουμε τωρα.Λες και απο μονος του δεν εκανε την διαφορα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 02 Οκτ. 2016, 10:32

Καλημέρα σε όλους,

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εχω καμία απαίτηση να παίρνω απάντηση μόλις ρωτάω κάτι στο φόρουμ. Μου έκανε εντύπωση γιατί όσο και να έψαχνα στο Google για αντιπροσωπεία, σέρβις της Simonelli, δεν μου έβγαζε ξεκάθαρο αποτέλεσμα. Κάποια μαγαζιά που πωλούν προϊόντα της αλλά τίποτα παραπάνω. Και γνωρίζοντας οτι έχουμε μέλη τα οποία έχουν τέτοιες μηχανές, έλεγα δεν μπορεί να μην ξέρει κανένας. Βέβαια μπορεί να τις έχουν αγοράσει από το εξωτερικό, όποτε πάω πάσο.

Θα τον κοιτάξω και τον απλό, αρκεί να δω οτι όντως δεν εχει καμία άλλη διαφορά με τον clima.

Στα + του clima όμως ειναι οτι αυτη η άχρηστη για το σπίτι δυνατότητα, ίσως στο μέλλον αποτελέσει έναν καλό λόγο μεταπώλησης του σε κάποιο κατάστημα καφε, μιας και θα μπορεί να καλύψει επαγγελματικές ανάγκες, δεν θα χρειαστεί να ψάχνω μόνο σε ιδιώτες που να θέλουν τέτοιο μύλο, κρατώντας καλύτερη τιμή.

Σορρυ αν σας πρήζω, απλώς λόγω οτι τα χρήματα δεν ειναι λίγα, κοιτάω να κάνω την καλύτερη επιλογή τόσο από άποψη απόδοσης αλλά και χρονικής στιγμής.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 02 Οκτ. 2016, 18:13

Αυτη εδώ η εταιρία τι σας λέει;

https://www.kafatek.com/index.php/monol ... o-grinder/

Στο εξωτερικό εχει αρχίσει να γίνεται δημοφιλής αρκετά, όμως ειναι Αμερικη...
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό harryv » 04 Οκτ. 2016, 10:00

Χτύπα δίπλα, εκεί που λέει conical. :tooth:
harryv
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 30 Δεκ. 2014, 17:42
Ονομα: Χάρης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Bezzera Mitica S MN
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Mythos one clima pro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό peter » 11 Δεκ. 2016, 18:01

Προσπαθώ να βρω την σχέση του EUREKA MYTHOS KAI NS MYTHOS και δεν βρίσκω ακριβώς.φανταζομαι βέβαια οτι η eureka το εδωσε στην NS ,αλλά είναι ο ίδιος ,το site της eureka ειναι ελλειπές εχει μόνο βασικες πληροφορίες.
Μήπως γνωριζει κανεις κατι ??
peter
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Φεβ. 2014, 19:20
Ονομα: Πέτρος
Τοποθεσια: Λαγονήσι
Μηχανη: Krups xp 5220
Μυλος: Vario Mahlkonig
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron