Compak k10.......???

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Οκτ. 2016, 20:15

comc10.jpg

Υπαρχει βιδα στο κολαρο η οποια χρησιμευει για στοπ και περιοριζει την κινηση λογικα.Λεω λογικα μιας και επειδη εχω χρονια να πιασω αυτο το μυλο δεν το θυμαμαι καλα.
Στο σχεδιαγραμμα πρεπει να ειναι η Νο72.Αν δεν ειναι αυτη τοτε βρισκεται απο κατω απο το κολαρο.
Στο κατω κατω αν δεν καταλαβαινεις τι παιζει βγαλε το κολαρο να δεις που φρεναρει αλλα σταματα τις αλεσεις γιατι με τα κωνικα ειναι ευκολο να κανεις ζημια.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 15 Οκτ. 2016, 20:32

Αν τον έχεις πάρει καινούριο, πρέπει να εχει και ένα νέο σύστημα το οποίο υποτίθεται οτι κρατά πάντα παράλληλα τα μαχαιρια.Ξεβιδωσε με προσοχή τον πάνω φορέα (με πολυ προσοχη) και χωρίς ζόρι και καθάρισε τα μαχαιρια, μετά ξανά βιδωσε τον πάνω φορέα μέχρι να ακουμπήσουν τα μαχαιρια (χωρίς να δουλεύει ο μυλος εννοείται) κάνε λίγο πίσω προς την χοντρή άλεση και ξεκινά απο εκει.Οπως και να εχει επειδή οι βόλτες και τα πάσα ειναι πολλά και στενά θέλει πολυ προσοχή και στο βίδωσα και στο ξεβιδωμΑ, η όλη διαδικασία πρέπει κανονικά αβίαστα και χωρίς ζόρια αλλιώς μπορει να στραβωβιδωςεις και μετά..Οπως και να εχει αν δεις οτι κάπου φρακάρει καλο θα ειναι να βρεις κάποιον που ξέρει απο πρώτο χέρι τον μύλο (τεχνικός κτλ)
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 15 Οκτ. 2016, 20:46

Ευχαριστω πολυ παιδια.Δεν εχω τα καταλληλα κλειδια για να ξεβιδωδω το κολαρο, αγχωθηκα στο γεγονος οτι θελει πολυ προσοχη, θα προσπαθησω απο Δευτερα να βρω καποιον που ξερει να το δει γιατι εγω δεν το εχω πολυ με τετοιες εργασιες.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 16 Οκτ. 2016, 15:28

IMG_20161016_151919.jpg


Αυτη η βιδα ειναι μονο στα δεξια ξεσφιγεις αλλαζεις κοψιμο σφιγγεις παλι, αυτο ειναι δεν εχει κατι αλλο που να εμποδιζει τη κινηση του πανω φορεα.
Παντως στο κ3 και στο κ6 που ειδα βγαινουν με μια βιδα κατω απο το κολαρο για να περιοριζει τη κινηση του πανω φορεα σε μια ζωνη που εχουν οροσει αυτοι σαν εσπρεσσο :jerking:
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 16 Οκτ. 2016, 15:54

Αυτην την τη βιδα εννοειται την εχω ξεβιδωτη αλλιως δεν γυρναει καθολου το κολλαρο.Αλλα στο 25 της ενδειξης μπλοκαρει και δεν γυρναει αλλο.Λογικα επειδη ειναι καινουργιο μοντελο του 2015 θα εχει οπως λες και συ οπως στα αλλα μοντελα μια βιδα κατω απο το κολλαρο που εμποδιζει την κινηση.Και σε εκεινα τα σημεια που εχουν ορισει αυτοι εργοστασιακα κοβει για ελληνικο οχι espresso.Σκεψου το εχω στο τερμα coarse και ο καφες βγαινει πουδρα.To θεμα ειναι οτι δεν εχω τα καταλληλα κλειδια, ειναι κατι σαν αστερακια οι βιδες, αλλα και να τα ειχα το φοβαμαι να το κανω μονος μου γιατι οπως ειπε και το αλλο παιδι θελει πολυ προσοχη, μην στραβοβιδωσω και κανω καμια βλακεια σε καινουργιο μυλο και κλαιω μετα.Εδω που ειμαι ειναι δυσκολα τα πραγματα για εξιδικευμενους τεχνικους αλλα ειναι ενας που εμπορευεται και ασχολειται με επαγγελματικο εξοπλισμο και οσοι εχουν μαγαζια πανε σε αυτον τους αλλαζει μαχαιρια στους μυλους.Θελω να πιστευω οτι ο ανθρωπος θα ξερει να το κανει αλλιως ή θα το παλεψω μονος μου ή θα πεσω στο λιμανι...
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Edesso » 16 Οκτ. 2016, 16:23

Οποτε μαλλον ξεβιδωνεις τις τρεις αλεν και κατω απ το κολαρο θα ναι το στοπ
espresso junkie...
Άβαταρ μέλους
Edesso
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 14 Φεβ. 2014, 17:24
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Έδεσσα
Μηχανη: Espresso Baby DIY
2η μηχανη: V60/Bonavita
Μυλος: Compak K10
2ος Μυλος: porlex more steps
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: cup10 mokka

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 16 Οκτ. 2016, 16:28

Τα κλειδιά πρέπει να είναι τύπου torx τα βρίσκεις σε χρωματοπωλείο κτλ. Πρέπει να ειναι φτηνά και θα τα χρειαστείς ουτος η άλλος και για την συντήρηση του μύλου γενικότερα.Αν ο τεχνικός που θα έρθει σου χρεώνει επίσκεψη η κάτι άλλο νομίζω οτι αξίζει να κανεις μια προσπάθεια μπας και το λύσεις μονο σου το θέμα.
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 16 Οκτ. 2016, 16:31

Επισης εγώ ποτε δεν ξεβιδωνω το κολάρο αλλα ολόκληρο τον πάνω φορέα με τα μαχαιρια,τέλος πάντων επειδή ειναι το καινούριο μοντέλο με το σύστημα που κρατά τα μαχαιρια πάντα παράλληλα μπορει να υπάρχει κάτι που εμείς με την παλαιότερη έκδοση αγνοούμε.
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 16 Οκτ. 2016, 16:42

Tα κλειδια δεν πρεπει να ειναι allen.Allen ειναι η βιδα της σητας της lelit και επειδη εχω ολην την σειρα απο allen δεν ταιριαζουν στο κολαρο.Δεν ειναι γωνιες οπως τα allen ειναι κατι σαν αστερακια μικρα τετοιο σχημα εχουν.Ισως ειναι αυτα που λες Μανο.Μπορω να τις βγαλω φωτο και να τις δειξω σε ενα μαγαζι που πουλαει απ' ολα του ειδους τα κλειδια.Λες να τα πουλαει μονο σε χρωματοπωλειο?
Η αληθεια ειναι οτι με τρομαξες πολυ χθες που μου ειπες οτι θελει πολυ προσοχη μην στραβοβιδωσω κ.τ.λ. και το φοβαμαι λιγο τωρα μην κανω καμια :jerking: και κλαιω το μυλο μετα.Δεν εχω εμπειρια απο τετοιου ειδους εργασιες.Ειναι απλο τελικα να το προσπαθησω μονος μου λες? Ο τεχνικος ολο και κατι θα παρει αλλα τον μυλο μαλλον θα τον παω εγω στο μαγαζι του απ' οτι φανταζομαι σιγα μην ερθει στο σπιτι.

Ξεβιδωνοντας τις βιδες βγαινει μονο το κολαρο ή ολος ο πανω φορεας? Πως μπορω να βγαλω ολοκληρο τον πανω φορεα μαζι με το κολαρο?
Sorry παιδια για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω πελαγωσει...ελεγα ωραια σαββατοκυριακο θα ασχοληθω με τον καινουργιο μυλο και παρτα.Τι να πω εχω σχεδον 2000 ευρω εξοπλισμο και πινω nescafe...καταλαβαινετε την απελπισια μου φανταζομαι.
Τελευταία επεξεργασία από xristaras και 16 Οκτ. 2016, 16:57, έχει υποστεί επεξεργασία 2 φορά/ες συνολικά
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Compak k10.......???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 16 Οκτ. 2016, 16:48

Θες να ανεβάσεις καμια φωτό μπας και μπορέσουμε να βοηθήσουμε;
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron