Tigrato - Blend - Taresso

Όλοι οι καφέδες από Taresso Artisan Roasters

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 25 Οκτ. 2016, 08:16

Ok.Σε ευχαριστω.Παντως ο tigrato θεωρειται ευκολος καφες και ακομα αν δεν εχεις και την τελεια εκχυλιση τουλαχιστον παλια εδινε ευκολα τις τιγρε αποχρωσεις.Θυμαμαι οτι οταν ειχα παρει την μηχανη πριν απο ενα χρονο περιπου μου ειχαν δωσει σακουλακια δωρο και ενω οπως ειναι λογικο στην αρχη δεν ειχα καλες εκχυλισεις μου εδινε τις τιγρε αποχρωσεις και εβγαζε ευκολα το προφιλ του αλλα ειχα τον mazzer τοτε με στρωμενα τα μαχαιρια.Τωρα που εχω ωραιες εκχυλισεις με το γυμνο βγαινει ταυτοχρονα απ' ολες τις τρυπουλες ο καφες και εχω ωραιο κωνο εχω early blonding και δεν βλεπω τις τιγρε αποχρωσεις.Απο γευση ομως ειναι πολυ ωραιος αν εξαιρεσεις οτι δεν βγαινει το βατομουρο η εστω βγαινει στο ελαχιστο οπως μου φανηκε χθες, εκτος αν ηταν στη φαντασια μου απο την μεγαλη λαχταρα να το βγαλω.Ισως να φταει οτι ο μυλος εχει κοψει μονο ενα κιλο μεχρι τωρα δεν ξερω.Παντως ειμαι οπτικος τυπος και μου αρεσει πολυ να βλεπω τις τιγρε αποχρωσεις στο φλυτζανι μου.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }Tigrato Taresso, Tigrato Blend, coffee review, παρουσίαση καφέ,

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 25 Οκτ. 2016, 15:04

Μου ηρθε και η καινουργια opv και μαντεψτε.......εχει και αυτη κολλα!!! :banghead:
Κολλα σπειρωματων.Μου αρεσει που μου ειπε η κοπελα στο τηλεφωνο οτι δεν εχει κολλα! :jerking:
Με λιγα λογια τζαμπα λεφτα!Τι να πω τωρα ρε παιδια...
Τους πηρα τηλ μιλησα με τον τεχνικο μου ειπε να την κρατησω κοντρα με ενα καβουρα και πιεζοντας την βιδα να την γυρισω και να ξυσω την κολλα με κατι λεπτο.Φυσικα επειδη φοβαμαι μην κανω καμια πατατια θα την παω στο μαστορα να δω τι μπορει να κανει αυτος.
Παντως εγω για να ξεβιδωσω τα spouts απο το portafilter που και αυτα ειχαν κολλα σπειρωματων και δεν βγαιναν με τιποτα, εβαλα ολο το portafilter στην καταψυξη για μια ωρα και μετα για λιγα δευτερολεπτα σε καυτο νερο και μετα με μια πετσετα και μια πενσα τα γυρισα πολυ ευκολα.Δεν μπορω να το κανω ομως τωρα με την opv γιατι δεν εχω κατι να κραταει κοντρα.
Πηρα τον μαστορα του ειπα τι παιζει και ξενερωμενος και αυτος οπως και γω μου ειπε "θα προσπαθησω".Τι να πω ρε παιδια ελπιζω να τα καταφερει..
Με την ευκαιρια που μιλησα με τον τεχνικο του ειπα οτι εργοστασιακα ηταν 10,5 - 11 με το τυφλο και τον ρωτησα που να την βαλω και μου λεει οτι ο καθενας τι βαζει οπου θελει ειναι θεμα γουστου αλλα οταν βαζουμε καφε μεσα εχουμε σιγουρα λιγοτερο απο τα 10,5 - 11.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 25 Οκτ. 2016, 19:10

Εντάξει λογικά αν ξεβιδωσει μετά δεν θα έχεις πρόβλημα, έχεις άλλωστε 2 για να κάνεις πειράματα

Στην εκχύλιση υπολόγιζε μισό μπαρ κάτω από ότι βλέπεις στο όργανο σε κλειστό κύκλωμα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristaras » 25 Οκτ. 2016, 19:40

Θα ξεβιδωσει ομως? Και το θεμα δεν ειναι να ξεβιδωσει μονο μια φορα αλλα να γυρναει παντα ευκολα για να μπορω να κανω τις δοκιμες μου, γιατι χαλανε και τα πασα της βιδας πολυ ευκολα.
Οταν ειχα προτεινει στον μαστορα μου να παραγγειλω καινουργια opv για να την αλλαξουμε, μου ειπε οκ αλλα να μην εχει κολλα ή αν εχει να την ξεκολλησουν αυτοι που θα στην στειλουν.
Και επιτηδες ρωτησα 100 φορες την κοπελα: "σιγουρα δεν εχει κολλα ε?" και μου λεει: "ναι εννοειται δεν εχει" :jerking: και παρτα!!!
Δεν ειναι μονο το κοστος 7 ευρω η opv και 9 τα μεταφορικα και η αντικαταβολη συνολο 15, αλλα ειναι και η ψυχικη ταλαιπωρια.
Αν δεν μπορεσει ο μαστορας μου αναγκαστικα θα τους πω να μου στειλουν καινουργια αλλα να την ξεκολλησει ο τεχνικος τους που μπορει και να μου την στειλουν ετοιμη.
xristaras
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Οκτ. 2016, 22:37
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 25 Οκτ. 2016, 21:51

Μήπως κάποιος διαχειριστής όταν εχει χρόνο να καθαρίσει το νήμα;
Γιατί όσο να ναι, δεν εχει καμία σχέση με τον καφε του τίτλου.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Οκτ. 2016, 15:19

Αυτο Βασιλη ειναι εξαιρετικα δυσκολο επειδη πρεπει να μεταφερθουν ενα ενα τα ποστ χειροκινητα.Εσυ καλα τα λες .
Πρωτα τα κανουμε ολα π@#$να και μετα λεμε γεματη καλοσυνη και αυτοθυσια οτι εαν θελει ο διαχειριστης μπορει να τα μεταφερει χωρις κανενα προβλημα.(δεν εννοω εσενα)
Μου κανουν και χαρη δηλαδη :lol:
Το μεγαλο προβλημα ειναι αυτες οι συζητησεις χανονται μεσα στην αταξια του off topic και δεν βλεπω καλους και παλιους φιλους να συγκινουνται καθολου. :mrgreen:
Αλλα που θα παει.....Δεν θα παθει κατι ο εξοπλισμος τους για να μου ερθουν για βοηθεια; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Tigrato - Blend - Taresso

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos0121 » 07 Μαρ. 2020, 10:42

Vasilis έγραψε:Καλησπερα Αντωνη

Ναι, κοψε ψιλοτερα και βγαλε λιγοτερο απο 55ml

Βασικα θα σου προτεινα να μην παιζεις με ml αλλα να ζυγιζεις το αποτελεσμα και να εχεις τα gr ως οδηγο.

Αν λοιπον δουλεψεις με gr τοτε στα 19 μπορεις να εισαι απο:

47γρ max εως 32 min

Πιστευω στα 42 με 45γρ θα ειναι μια χαρα.

Ο χρονος θα παει αναλογα με το ποσο ροφημα θες να βγαλεις, στα 47γρ θα σου προτεινα να εισαι κοντα στα 35"

Στα 32γρ καπου κοντα στα 28", αλλα αυτο με τον χρονο θα το δεις κ γευστικα.

Εμεις οταν δουλευουμε εχουμε μια συνταγη 22γρ καφε με 55γρ στο φλυτζανι και 38" εκχυλιση.

Ολα αυτα βεβαια καντα με το botomless για να βλεπεις channeling, blonding και τα λοιπα.


Να ευχαριστήσω το μέλος vasilis.. Τι σχόλιο σου με βοήθησε να εκχύλισω σωστά τον εν λόγω καφέ με τη δεύτερη προσπαθεια.. 19γρ. Σε 30sec 35γρ. Ούτε ξυνιλα ούτε πικρίλα ούτε ενοχλητική οξύτητα.. Ευχαριστώ πολύ.. Και
panos0121
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Ιαν. 2020, 21:45
Ονομα: Πανος
Τοποθεσια: αμαλιαδα
Μηχανη: Gaggia classic
Μυλος: Compak K10 conic
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: pianeta

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Καφέδες από Taresso Artisan Roasters

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron