Baratza Sette 270

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Νοέμ. 2016, 19:56

Kαλα ...το οτι δεν κανει για επαγγελματικη χρηση αυτο ηταν οφθαλμοφανες.Δεν εχει καμμια ικανοτητα να διαχειριστει θερμοκρασιες και πως θα μπορουσε αλλωστε με πλαστικο φορεα και κανενα απολυτως συστηματακι ψυξης.
Εμας ομως μας ενδιαφερει η οικιακη χρηση και η πιθανη ικανοτητα να μην εχει καμμια κατακρατηση ετσι ωστε να ριχνουμε τον προζυγισμενο κοκκο μεσα και να παιρνουμε απο κατω ολα τα γραμμαρια που βαλαμε.
Αυτο που λεει ομως η κατασκευαστρια εταιρια οτι πρεπει να περιμενουμε 1 λεπτο μετα απο μια αλεση εμενα μου υποδηλωνει μοτερακι ψησταρια :lol: και δεν μου αρεσει καθολου αυτο. :think:
Επειδη με εξιταρει πολυ η ιδεα ενος μικρου μυλου καθετης αλεσης καθισα και εφτιαξα εναν μικρουλη αλλα με κανονικο μοτερ και μεταλλο παντου προκειμενου να δω ποσα απιδια πιανει ο σακος.Μαχαιρακια ascaso κωνικουλια(τα οποια ειναι απο τα καλυτερα μικρα κωνικα που υπαρχουν).
Δυστηχως ομως η on demand αλεση του μου παραγει πολυ στατικο και παλευω με ORKς για να τον βελτιωσω.Να εχω κατι για τις διακοπες βρε παιδι μου :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 17 Νοέμ. 2016, 23:34

Δημήτρη στο μακρινό Αμερικα, διάφοροι κατασκευαστές customade μύλων άλεσης, βλέπε Lyn Weber με τον EG1, προτείνουν τη λύση του RTD, δηλαδή να ψεκαζεις μια φορά τους κόκκους που ειναι να ρίξεις στο μύλο μια φορά, τους ανακινείς ελαφρώς και μετά μέσα για άλεση. Χωρίς να εχω ιδέα από κατασκευές, RTD + μαζί με ένα αποσπώμενο μαγνητικό στόμιο (στο οποίο μένει καφές λόγω στατικού ηλεκτρισμού) και το πρόβλημα λύθηκε. ;)
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 17 Νοέμ. 2016, 23:47

Θα το πω μια και καλη με επιστημονικο ορο :lol: βαθια τεκμηριωμενο και χωρις βεβαια να εννοω εσενα αλλα αυτα τα περι νερου στους κοκκους.
ΜΑΛΑΚΙΕΣ.
Αν εχεις αρ@#$α το λυνεις μια και καλη το ζητημα και βγαζεις σωστο προιον στην αγορα.Αυτα τα κολπακια τα ξερω κι εγω και με αυτο το κολπακι δεν εχω στατικο αλλα δεν θεωρω οτι ετσι εχω φτιαξει κατι σωστο.
Οι μεγαλοι μου μυλοι δεν εχουν τετοια προβληματα και γι αυτο βρισκονται σε μαγαζια και δουλευουν.Αν ειχαν τετοια θεματα θα τους θεωρουσα αποτυχημενους και θα τους κραταγα στο υπογειο.
Αυτοι πραγματικα δεν καταλαβαινω πως τους πουλανε και μαλιστα για ενα τσουβαλι λεφτα εχωντας και το θρασος να σου λενε παρε νερο και κανε το μυλο σου γλαστρα.
Θα δουμε και πως τα παει και ο sette σε αυτο το τομεα αν και οι υποσχεσεις λενε οτι τα παει σουπερ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 17 Νοέμ. 2016, 23:59

Βρε δεν παρεξηγούμαι εγώ, άλλωστε ούτε βίδα δεν ξεβιδωνω με την πρώτη προσπάθεια. Απλώς σκέφτομαι πως αν το κόστος για να μην εχει ένας μύλος στατικό ηλεκτρισμό πλησιάζει αστρονομικά επίπεδα, μήπως αυτή η βλαμμενη λύση με το ψέκασμα, βγάζει τον κατασκευαστή από μεγάλο κόπο (χρόνο και χρήμα);

Οποιο μύλο και να αγόρασα, Vario και Mazzer mini, αλλά και πολλούς άλλους που βλεπω σε μαγαζιά, όλοι τους έχουν στατικό ηλεκτρισμό.

Όσο για τον sette μακάρι να τα πάει καλά, αλλά διαβάζω πολλά πολλά θέματα. Τι firmware ιστορίες, να ανοίγει ο μύλος μόνος του τη νύχτα ενώ όλοι κοιμούνται, τι ο μύλος ενώ ξεκινά να κόβει ξαφνικά μουλαρωνει και δεν κάνει τπτ και αλλά πολλά (ειδικά ο w ζυγίζεις 20γρ και μετά το κόψιμο σου δείχνει 21γρ...)
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Νοέμ. 2016, 00:55

Στατικος δεν γινεται να μην υπαρξει.Στην περιπτωση του καφε ο στατικος ανηκει στην κατηγορια του τριβοηλεκτρισμου και εχει αμεση σχεση με το υλικο αλεσης (των μαχαιριων),τα υλικα επαφης και τον καφε.
Ομως εξουδετερωνεται μετα απο λιγο(σχεδον αμεσως) αρκει να του δωσεις το χρονο που χρειαζεται και οταν υπαρχει φορεας με φτερωτη και τουνελ συγκεκριμενου μηκους και διαστασεων τοτε το φαινομενο υποχωρει.
Σε αλλους μυλους καλυτερα και σε αλλους χειροτερα.
Η γειωση του μυλου εχει την σημασια της επισης.
Τα μαγνητισμενα funel δεν εχουν καμμια μα καμμια επιδραση στο φαινομενο.
Στην περιπτωση του sette δεν υπαρχει διαθεσιμος χρονος για να εξουδετερωθει ο στατικος και το μονο που μπορει να κανει ο σχεδιαστης ειναι να στησει το μυλο με αντιστατικα υλικα οπως και εχει κανει.
Ωστοσο το φαινομενο που αναφερεις του να βγαζει περισσοτερα γρ, απο οσα εβαλε καποιος δειχνει οτι κατακρατηθηκε καφες απο την προηγουμενη αλεση λογω στατικου και οταν εξουδετερωθηκαν τα στατικα φορτια επεσε με την επομενη αλεση κατω.
Μικρο το κακο.Αποφευγεται και χωρις νερακι απο το καματερο :lol:
Οσο για τα poltergeist φαινομενα της νυχτας εκει δεν εχω εμβαθυνει για να εχω αποψη :lol: Καταραμενα ηλεκτρονικα :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 18 Νοέμ. 2016, 01:26

Καταλαβαίνω ότι κάθε νέο προϊόν που βγαίνει στην αγορά περνάει την πρώτη φάση δοκιμής του σε πραγματικές συνθήκες καταπονησης. Οπότε όσοι είναι γενναιοι θα υποστουν και τα μικροθεματακια που θα προκύψουν.
Όμως η baratza διαβάζω στο εξωτερικό έχει σούπερ υποστήριξη και δεν λέει το παραμικρό σε όλα αυτά που παρουσιάζονται. Αντιθέτως δίνει και σε συγκεκριμένους ανθρώπους pre-production προϊόντα για να πάρουν ένα πρώτο feedback από τους χρήστες.

Δημητρη δηλώνω πρώτος ενδιαφέρον να γίνω beta tester οπότε ετοιμασεις το μυλο, αρκεί να είναι κατάλληλος για v60!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 20 Νοέμ. 2016, 13:08

Αν ψιλοδουλεψει ευχαριστως να τον παρεις να παιξεις.Κανενα προβλημα.Τωρα οσο για v60 δεν μπορω να καταλαβω τι θα πρεπει να εχει ενας μυλος ιδιαιτερο για να κανει για φιλτρου. :think:
Αστο ομως.Εκτος θεματος ειμαστε και θα ειναι κριμα να το χαλασουμε το τοπικ.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 20 Νοέμ. 2016, 19:00

woodsman43 έγραψε:Αν ψιλοδουλεψει ευχαριστως να τον παρεις να παιξεις.Κανενα προβλημα.Τωρα οσο για v60 δεν μπορω να καταλαβω τι θα πρεπει να εχει ενας μυλος ιδιαιτερο για να κανει για φιλτρου. :think:
Αστο ομως.Εκτος θεματος ειμαστε και θα ειναι κριμα να το χαλασουμε το τοπικ.


Ελαφρύ off topic mode on:

Έχω παραγγείλει μυλο με Flat 75mm μαχαίρια ο οποίος θα αργήσει να έρθει.
Ήθελα να έχω και ένα κονικα μυλο έτσι ώστε να κάνω τις συγκρίσεις μου με τον Flat, αν και κυρίως η χρήση του θα είναι στο coarse για v60.

Off topic mode off.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Δεκ. 2016, 14:16

Φρεσκα νεα.
Ο μυλος απο σημερα ειναι στον παγκο μου και εχω πεσει με τα μουτρα στις δοκιμες.Συντομα θα κανει και ο κ.Ταρταρης την παρουσιαση του μυλου στο taresso coffeeshop στο κολωνακι το οποιο ανοιγει συντομα(αν και στο φορουμ μας δεν καταδεχεται να κανει ανακοινωση :mad: ).
Σε πρωτη φαση εχω να πω πως εξεπλαγην θετικα μετα απο λιγες αλεσεις σε σχεση με τον στατικο την ευχρηστια και τις δυνατοτητες μαζι με την ποιοτητα κατασκευης(παντα για την τιμη του) και το μεγεθος του.
Ομως κοντος ψαλμος αληλουλια oποτε θα ανεβασω πληρες rewiew λιαν συντομως με φωτο οχι μονο του εξωτερικου αλλα και του εσωτερικου.
Βιδες θα τον κανω :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Baratza Sette 270

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 18 Δεκ. 2016, 22:25

Σχετικα ασχετο αλλα σχετικα σχετικο ειναι οι σποντες που πεταω κατα καιρους οτι οι μεγαλες εταιριες παρακολουθουν το διαδικτυο ,κατοχυρωνουν πατεντες ιδιωτων πριν απο αυτους και τις κανουν παραγωγη.
Οι αμοιροι οι ιδιωτες που κανουν το κεφι τους και ανεβαζουν με χαρα σε διαφορα φορουμ την κατασκευουλα τους ετσι ωστε να δειξουν την δουλεια τους λαμβανωντας τουλαχιστον μια ηθικη ικανοποιηση, δεν αντιλαμβανονται οτι χαριζουν σε κορακια την δημιουργια τους και στο τελος μενουν στο περιθωριο.
Γνωριζω απο το 2013 (αν θυμαμαι καλα :lol: ) αυτη την περιπτωση οπου καποιος απο την ουγγαρια νομιζω ειχε την υπεροχη ιδεα να κατασκευασει ενα μυλο οπου να ειναι καθετης αλεσης να γυρναει το εξωτερικο μαχαιρι αντι του μικρου η κινηση να γινεται με ιμαντα και να ειναι μικρος χωρις στατικο ηλεκτρισμο.
Κατα την γνωμη μου απετυχε μερικως στις πρωτες του προσπαθειες (και ξερω γιατι) αλλα αυτο δεν εχει καμμια σημασια.
Σημασια για μενα εχει οτι η ιδεα ειναι δικη του οτι η προσπαθεια του ειναι αξιεπαινη και οτι χωρις να το ξερει οδηγησε τις εξελιξεις του παροντος μυλου sette 270.
Ισως και να κανω λαθος βεβαια αλλα το βλεπω χλωμο.Μαλλον καπως ετσι εχουν τα πραγματα.
Σχετικη συζητηση στο ΗΒ.
Και δυο βιντεακια που ειχε ανεβασει ο τυπος.
https://www.youtube.com/watch?v=11aiBDHBGWQ
https://www.youtube.com/watch?v=Y_D_YNQ2ksg
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot]

cron