Οδηγός φίλτρων νερού

Τα πάντα γύρω από τα φίλτρα νερού και τους σωλήνες σύνδεσης.

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιμης » 03 Μαρ. 2015, 12:57

Μια ευκολη λύση ειναι να το προσαρμόσεις σε μια εξωτερική βρύση.
Παιρνεις μια συστολή για την βρύση (συνήθως 3/4) επί οσο είναι το μανόμετρο (συνήθως 1/4), λίγο τεφλον στις βόλτες της βρυσης και του μανομετρου και βουαλά. Αν θελεις μπορεις να βάλεις και ενα ταφ.
Συγνώμη, τωρα το αντιλήφθηκα, θελεις να το βαλεις στο σημειο που θα πάρεις παροχή για την καφετιέρα;
Μιμης
Member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 02 Δεκ. 2014, 10:22
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Κερκυρα
Μηχανη: Wega mininova
Μυλος: Cunill Colombia
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }φίλτρο νερού,φίλτρα πολυπροπυλενίου, φίλτρο παροχής νερού,φίλτρα ενεργού άνθρακα,

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 03 Μαρ. 2015, 18:27

Ακριβώς .
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 03 Μαρ. 2015, 21:35

supperclub έγραψε:Αυτό που δεν ξέρω ειναι πως να το κάνω αυτό από θέμα συνδεσμολογιας. Το άλλο που θελω να μου κάποιος ειναι οτι αφού έχω συνδεμενο το φίλτρο ,δεν θα έχω μείωση πίεσης ; Μιας και στο υπάρχον που έχω και τροφοδοτώ ένα ψυγείο και το Βρυσακι που έχει διακρίνω οτι έχει ΡΟΗ χωρίς μεγάλη πίεση .


Μπορείς να παρεμβάλεις το μπαρόμετρο στο κύκλωμα μετά το φίλτρο, είτε μέσω κάποιων ταχυσυνδέσμων, είτε με ρακοράκια, ανάλογα πως σε βολεύει. Ωστόσο θα μετράς, θα κοιτάς την πίεση στο μπαρόμετρο την στιγμή που τραβάει νερό η καφετιέρα.
Το αν θα πέφτει η πίεση μετά το φίλτρο, εξαρτάται από το φίλτρο, δεν είναι βέβαιο. Θα κοιτάξεις πάνω στο φίλτρο τι πίεση σου λέει πως βγάζει.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 03 Ιαν. 2017, 15:43

Εχω 2 φιλτρα με ξεχωριστο βρυσακι στην κουζινα για ποσιμο νερο.Το ενα ειναι για την σκληροτητα του νερου και το αλλο για μεταλλα και αλλα.Απο αυτο το νερο βαζω στην τωρινη μου μηχανη.
Με την μελλοντικη αγορα μηχανης που σκεφτομαι να κανω και η συνδεση στο δικτυο ειναι δεδομενη, αρκουν αυτα τα φιλτρα ή θα πρεπει να παρω αυτα τα ειδικα για μηχανες που προτεινονται τα best max?
Αν θα πρεπει να τα παρω τελικα, θα μπορουν να τοποθετηθουν και αυτα χωρις να βγαλω τα τωρινα μου?
Ρωταω γιατι εγω δεν ξερω απο αυτα, αλλος ηρθε μου εβαλε τα φιλτρα και αλλος θα ερθει να μου κανει την συνδεση στο δικτυο οταν ερθει με το καλο εκεινη η ωρα.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 03 Ιαν. 2017, 17:14

Χρήστο,
Να τα βάλουμε σε μια σειρά.

1. Για πόσα λίτρα είναι τα φίλτρα σου;
2 .Θα πρέπει να υπολογίσεις επιπλέον κατανάλωση λόγω 2ου Boiler (ατμού) στο μελλοντικό φίλτρο που θα τοποθετήσεις
3. Κάθε πόσα λίτρα ανανεώνεις τη ρητίνη για την αποσκλήρυνση του νερού;
4. Έχεις παροχόμετρο;
5.Πως παρακολουθείς την ποιότητα του νερού; (μετρήσεις)
6. Έχεις δει από την αντίστοιχη ΕΥΔΑΠ την σκληρότητα της περιοχής σου; (φαντάζομαι ότι έχετε σκληρό νερό)
7. Κάθε πότε αντικαθιστάς τα φίλτρα σου;

Όπως διαπιστώνεις είναι αρκετά τα στοιχεία που θα πρέπει να εξεταστούν.
Ανάλογα την επιλογή φιλτραρίσματος θα εξαρτηθεί αν θα χρειαστεί τεχνικός κανονικά σε απλή εγκατάσταση μπορείς και μόνος σου.

Από την 1' μέρα best max χρησιμοποιούσα και δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις ειδικότερα σε συνάρτηση με τη τιμή του. :oops:

Μονόδρομος η αλλαγή του όταν άλλαξα μηχανή νωρίς μεν για να έχω ολοκληρωμένη άποψη (θα πρέπει να δω και τα boiler όταν φτάσει η στιγμή) αλλά η γεύση του νερού μέσα από τα boiler είναι πάρα πολύ καλή καμία σχέση με την γεύση που είχα στη duetto.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 03 Ιαν. 2017, 18:29

Tα φιλτρα τα αλλαζω μια φορα τον χρονο, οχι εγω, ερχεται ο τεχνικος απο εκει που τα πηρα και τα αλλαζει, 200 ευρωπουλα κοστιζει η αλλαγη.Μου εχει πει καθε ποσα λιτρα θελουν αλλαγη αλλα δεν θυμαμαι, μπορω να μαθω, παντως χονδρικα ειναι για μια φορα τον χρονο.Το νερο το χρησημοποιω μονο για να πιω, μαγειρεμα (παρα πολυ σπανια πλεον, αντε να βρασω κανα μακαρονι και κανα αυγο :lol: αλλα πολυ σπανια) και απο τον Απριλη που εχω την μηχανη, βαζω και σε αυτην, πουθενα αλλου.
Δεν ανανεωνω ρητινη, δεν μου εχει πει να κανω κατι, απλα μια φορα τον χρονο μου τα αλλαζει.
Το ενα φιλτρο λεει πανω "water softening" και το αλλο "fine purification water" και απο κατω οτι καθαριζει απο μεταλλα κλπ.
Δεν εχω κανει μετρησεις, δεν ξερω πως και τι χρειαζεται.
Το νερο της περιοχης λεγεται οτι ειναι καλο, το θεμα ειναι απο που περναει και τι "φερνει" μαζι του μεχρι να μπει στο ποτηρι.
Τα φιλτρα τα εβαλα γιατι το νερο απο την κανονικη βρυση ειναι λιγο "καπως", πλεον ειναι σαν να πινεις απο πηγη στο βουνο.

Ειναι αρκετα αυτα ή θα πρεπει να βαλω ειδικο φιλτρο για μηχανες εσπρεσσο?
Παντως θα κανω οικονομικη υπερβαση για την duetto, αν βαλω και επιπλεον φιλτρο συν τα εργατικα που θα μου παρουν για την ολη συνδεση, δεν ξερω ποσο θα παει τελικα το μαλλι...
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 03 Ιαν. 2017, 20:06

Η ρητίνη χρειάζεται περιοδική ανανέωση.
Μπορείς να αγοράσεις φίλτρο που να υποστηρίζει πολλά λίτρα οπότε να έχεις ένα σύστημα αλλά όπως και να έχει θα πρέπει να αλλάζεις περιοδικά το φίλτρο και να ανανεώνεις συχνά τη ρητίνη. Επίσης με τη μηχανή (αφού θα έχει τανκ) θα μπορείς να κάνεις αφαλατώσεις με ξινό (κιτρικό οξύ) μόνος σου.

Υπάρχει εκτενής αναφορά για τη διαδικασία (εδώ στο forum) που πρέπει να ακολουθήσεις.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 03 Ιαν. 2017, 21:52

H ρητινη δεν εχω ιδεα τι ειναι, την εχω ακουσει - διαβασει πολλες φορες και δεν εχω ιδεα επισης πως γινεται η ανανεωση της και αν μπορω να το κανω εγω ο ιδιος χωρις τον τεχνικο.
Παντως αυτος που μου εβαλε τα φιλτρα δεν μου ανεφερε κατι περι ρητινης, τωρα...ή ειναι λιγο :jerking: ή δεν το εκρινε απαραιτητο ή δεν ξερω τι αλλο...
Οταν πλησιαζει η ωρα της αγορας, θα παω σε ενα παιδι που ξερω, που δουλευει σε μαγαζι που επισκευαζουν μηχανες (λογικα αυτος θα μου κανει την συνδεση στο δικτυο) θα του πω τι φιλτρα εχω, να μου πει αν χρειαζεται να βαλω καποιο επιπλεον ξεχωριστο που θα ειναι μονο για την μηχανη.
Για την αφαλατωση εχω διαβασει εδω στο forum, δεν σου κρυβω οτι με τρομαζει λιγο η διαδικασια μιας και τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο σε μια SB μηχανη, θα γραψω καποια στιγμη στο αναλογο topic για κατι που σκεφτομαι να μου πειτε την γνωμη σας.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 03 Ιαν. 2017, 23:52

Μην αγχώνεσαι! Όλα θα γίνουν.
Βήμα βήμα. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 04 Ιαν. 2017, 00:07

Eυχαριστω Γιωργο για τις συμβουλες!
Απο εξοπλισμο βλεπω το εχεις τερματισει, δεν παει πιο πανω.Φανταζομαι γουστα που θα βγαζεις...
Να σαι γερος, να τον χαιρεσαι φιλε!
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φίλτρα νερού

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη