Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μύλοι DIY που φτιάξατε με τα χεράκια σας...

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioannis » 24 Ιούλ. 2017, 17:32

Χαλαρούς σας βλέπω και ελπίζω να πάνε ολα καλά.
ioannis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 11 Οκτ. 2015, 01:30
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Σκύδρα
Μηχανη: ECM CIassika pid
Μυλος: Graef CM 800
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: BEAN HAUS Coffee Roasters

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 24 Ιούλ. 2017, 21:31

:lol:
Πιστεψε με δεν ειμαι καθολου χαλαρος.Μαλλον εξαντλημενος ειμαι απο τις δυσκολιες που αντιμετωπιζω.Καθε εμποδιο για καλο ομως.
Ειμαστε αισιοδοξοι πως ερχεται η αναπτυξη.Τι λεω ερχεται.Εχει ηδη ερθει :killmyself:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 26 Ιούλ. 2017, 12:35

tAlΩs, ο άγρυπνος φύλακας και προστάτης των ζουμερών εκχυλίσεων!

Με έχει εξιτάρει αυτό το μυθικό πλάσμα! Τόσο που, η "σίγουρη" επιλογή του Κ10 ή Ε10, όπως φάνταζε λίγες μέρες πριν για την επικείμενη αναβάθμιση του μύλου μου, να έχει αρχίσει να δέχεται 'κλονισμούς'. Μπράβο Δημήτρη για το έργο τέχνης σου! :yourock:

Πολλές ερωτήσεις τριβελίζουν το μυαλό μου για τούτο το Αστέρι που τα κάνει όλα μόνο του... Αν η τιμή είναι στα πλαίσια του Compak Κ10, τότε τίθεμαι ως εν δυνάμει αγοραστής. Ή μάλλον όχι. Ως πολύ πιθανός αγοραστής!

Αναμένουμε βίντεο εκχύλισης.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 26 Ιούλ. 2017, 13:09

Λυνει τα χερια ενος home barista, αλλα και ενος επαγγελματια barista και αναφερομαι οχι μονο στον tΑιΩς, αλλα και στους μεγαλους αδερφους του tAIΩs.
Με ενα ψαξιμο στο forum θα τους βρεις και θα μεινεις "καγκελο".

Oσο να ναι, το "καλο σου το νερο" θα το βρεις, το κοψιμο θα το βρεις, τη θερμοκρασια στη μηχανη θα τη βρεις, τη δοσολογια θα τη βρεις, το brew ratio θα το βρεις, τετοια αλεση, αλλα και κατανομη με απολυτη επαναληψημοτητα που θα τη βρεις?
Κακα τα ψεματα, νομιζω οτι ολοι εκει "ποναμε".
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 26 Ιούλ. 2017, 13:49

Φυσικα ξεχασα να αναφερω αλλο ενα βασικο πλεονεκτημα, την ανυπαρκτη στην ουσια παρακρατηση, που ειναι αλλος ενας πονοκεφαλος για εμας, με τους μυλους που εχουμε.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Makis » 26 Ιούλ. 2017, 18:34

Βλέπω να τον κυνηγάνε οι κατασκευαστές μηχανών, γιατί με τέτοιο μύλο η διαφορά από μηχανή σε μηχανή, για home barista , βέβαια το πολύ να είναι 10%! Έχω την τύχη να τους έχω δοκιμάσει, και πραγματικά ξεχνάς τα πάντα σχετικά με την άλεση-κατανομή-κατακράτηση-ευκολία. Σου μένει χρόνος για φιλοσόφηση.. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Makis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 07 Σεπ. 2015, 22:23
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αιώνια πόλη
Μηχανη: Καβατζωμενη Gaggia
Μυλος: Woodsman’s Monster
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Ιούλ. 2017, 00:30

Φιλοι μου θα ηθελα να πω οτι οι μυθοι γενικοτερα δεν ειναι πυργοι στην αμμο.Αντιθετα απο αυτους απο αμμο οσο ευκολα φτιαχνονται αλλο τοσο δυσκολα καταριπτονται.
Αυτο γιατι ενθουσιαζομαστε πιστευουμε γοητευομαστε και πριν καλα το καταλαβουμε εχουμε αρχισει να ονειρευομαστε.Απο αυτο δεν εξαιρειται ουτε η δικια μου κατασκευη.
Απο τη μερια μου θα προσπαθω να προσγειωνω τα πραγματα και να τα βλεπουμε πιο ψυχραιμα και πιο αντικειμενικα.
Απο ολους τους κωνικους με 68αρια (μαζι και τον robur) δεν εχω διαπιστωσει ουσιαστικη διαφορα στην αλεση.Αντιθετα στη γευση και στην εκχυλιση εχω δει μερικες φορες και τεραστιες διαφορες.
Αυτο με οδηγησε στην παρατηρηση του γιατι συμβανει αυτο και περιληπτικα και απλοικα εχω καταληξει σε μερικες διαφορες που εχουν μεταξυ τους.
Αυτες ειναι οι διαφορα στροφων περιστροφης του μαχαιριου ,ο χωρος μεσα στο μαχαιρι ,το σχημα των φτερων προωθησης ,το σχημα και το μηκος του τουνελ ,ο τροπος στηριξης του φορεα του μεγαλου μαχαιριου , ο τροπος υλοποιησης του πλανητικου μειωτηρα και οι ανοχες αυτου και σε δευτερο χρονο η ταχυτητα μεταδοσης της θερμοκρασιας του μοτερ προς τα μαχαιρια ,η ταχυτητα εκτονωσης της θερμοκρασιας των ιδιων των μαχαιριων και οι διαφορετικοι τροποι ταλαιπωριας του αλεσμενου μεχρι να πεσει στο καλαθι.Ειτε ταλαιπωρειται απο αντιστατικες φραγες ειτε απο ντοσινγκ.
Στις επαγγελματικες εκδοσεις των μυλων μου τα εχω λυσει ΟΛΑ αυτα και εχω αποκτησει ενα δυο ψιλοθεματακια που δεν εχουν οι κλασικοι μυλοι.
Στον παρον μυλο ομως εχω αναγκαστικα ενα κοινο σημειο με ολους τους μεγαλους κωνικους το οποιο δεν ειναι δυνατον να αποφευχθει λογω των οικιακων αναγκων σε μεγεθος και βολικοτητα.
Αυτο δεν ειναι αλλο απο τον περιστροφικο φορεα ρυθμισης.
Ολη μου η ενεργεια εχει επικεντρωθει στο να μειωσω στο ελαχιστο δυνατον τα προβληματα που δημιουργει στην αλεση ενας φορεας ο οποιος εχει μικρη αλλα υπαρκτη και μετρησιμη κινηση οταν ο μυλος αλεθει ή οταν ασφαλιζεται η ρυθμιση.
Για αυτο σας λεω .Μην κανετε μυθους.Ο μυλος δεν ειναι mythos.ειναι εδω και ειναι υπαρκτος :lol: :lol:
Επιτελους παρελαβα τα γνησια 63αρια μαχαιρια του kony και λιαν συντομως θα κανω τις απαραιτητες μετατροπες για να τα τοποθετησω.
Τοτε και αφου στρωσουν λιγο θα δουμε εκχυλισεις και ακομα καλυτερα για οσους μενουν αθηνα και ενδιαφερονται να κανονισουμε μια συναντηση για δοκιμη και συγκριτικο. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 27 Ιούλ. 2017, 00:43

Πολύ ωραία Δημήτρη ανυπομονούμε! Νομίζω όλοι πιστεύουν στο πολυμήχανο μυαλό σου ώστε να επιλύσει οποιοδήποτε πρόβλημα στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό αν είναι ανυπέρβλητο! Ανυπομονούμε βέβαια και για βίντεο αλλά και live παρουσίαση!
Σχετικά με τα cnc έβγαλες καθόλου άκρη; Πότε ξεκινάει η παραγωγή :lol:
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Ιούλ. 2017, 00:52

Σημερα ειχα μια θετικη απαντηση απο εναν απο τους τρεις που εχω παει μεχρι στιγμης.Και προθυμος ηταν και κατατοπιστικος με επιπελον ιδεες για καλυτερευση του σχεδιου που του πηγα.Το μονο που οτι κανουμε πρεπει να ειναι μετα τις διακοπες του μου ειπε.
Πηρα την καλυτερη τιμη απο ολους και για ενα μονο εξαρτημα του μυλου σε ποσοτητα των 20 τεμαχιων θα πρεπει να ελαφρυνω τον λογαριασμο μου κατα 1800 ευρω :new_shocked:
Οπως καταλαβες σταυριανα ενας compak k10 ειναι ψυχουλα μπροστα σε αυτο που με περιμενει τις επομενες βδομαδες. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Woodsman conical grinder 63 mm tAlΩs ptototype

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 27 Ιούλ. 2017, 19:29

Προς όλους τους αγαπητούς μελλοντικούς αγοραστές μύλου, έχω να σημειώσω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τον μύλο του Δημήτρη.

Ζαχάρωνα τον φορέα και τα διάφορα εξαρτήματα του πολλά χρόνια πριν όταν συναντιόταν η παρέα για καφέ. Μου πήρε πάνω- κάτω 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά μέχρι να μου τον φτιάξει ο μπαγάσας! Είχα γίνει σαν την κακιά πεθερά (αλήθεια υπάρχουν?) γκρίνιαζα συνεχώς.

Η εξαιρετική του άλεση καθώς και ο τρόπος λειτουργίας του είναι υποδειγματική πόσο μάλλον που αλέθει απευθείας στο pf συνεπώς πιστεύω ότι ο νέος "μικρός" μύλος θα είναι φονέας των Titan Grinder που έχουν διακριθεί.

Νομίζω ότι το μέλλον τουλάχιστον στους οικιακούς θα είναι η μηδενική κατακράτηση (η ποιότητα της άλεσης είναι αυτονόητη) και η απλότητα σε επίπεδου χειρισμού του.

Άντε να δούμε τι άλλες πατέντες θα μας παρουσιάσεις στους μύλους σου να μας τρελάνεις πάλι. :2funny:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μύλοι

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron