SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 22 Σεπ. 2017, 17:45

Καλησπέρα!
Ειχα δει τα συγκεκριμένα μαχαίρια στο Instagram να τα εκθειάζουν αρκετά (socraticcoffee λεγεται η σελιδα) και εφόσον πηρα καινούριο μύλο θέλησα να τα πάρω. Εχω τον Super Jolly και τα μαχαίρια τους για τον συγκεκριμένο εχουν την γεωμετρία του K30. Εχει 4 επιλογές: τα κανονικα custom(170$) και 3 παραλλαγές με αλλη επικάλυψη. Red speed steel(220$) zirconium(220$) και τα πιο ανθεκτικά τους tungsten (300$). Πηρα τα red. Έστειλα στην σελίδα τους στο Instagram και ηταν αρκετα εξυπηρετικοί. Η πληρωμή έγινε μέσω PayPal, περίμενα 5-6 μέρες για την αποστολή και τα έστειλαν με fedex. Σε 2 μερες ηταν εδω. Δυστυχώς η μονη παρουσίαση ειναι αυτη και οι εικόνες που θα παραθέσω μιας και δεν μπορω να κανω καποια σύγκριση δεδομένης της μικρής μου εμπειριας πανω στον καφε. Οτιδήποτε θέλετε μπορείτε να με ρωτήσετε και με χαρά να σας απαντήσω!

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 22 Σεπ. 2017, 19:16

Ξέρεις ότι περιμένουμε να τα βάλεις και να ποστάρεις
Ξέρεις ότι μας τρέχουν τα σάλια
Ξέρουμε ότι είναι πανάκριβα :Oops!:

Λοιπόν τελικά πήρες αυτά με την γεωμετρία του k30? Στην γραφική παράσταση βλέπω λίγα τσιμπημένα τα fines. Θα περημενα αν είναι του k30 να χάνεις λίγο το τιγρέ στο φλιτζάνι και να κερδίζεις σε αρώματα. Πως τα βλέπεις τελικά;;

Α κέρδισες και σε ταχύτητα άλεσης;
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 22 Σεπ. 2017, 19:53

Καλές Αλέσεις Πάνο.
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 22 Σεπ. 2017, 19:59

Τα έχω βάλει ήδη από χθες. Λόγο διαφοράς ύψους με τα original mazzer έπρεπε να ρυθμισω τον μύλο να κόβει πιο χοντρά. Στην αρχή εβαλα την ρύθμιση που είχα με τα mazzer και εβγαλε πούδρα!
Για την γεωμετρία: πριν περιπου 2 εβδομάδες έφτιαξαν ενα νεο μοντέλο ακομα πιο κοντά στον Κ30. Αυτά πουλάνε τώρα.
Για τα fines: από όσο έχω διαβάσει θες να υπάρχουν fines. Αυτο που δεν θες ειναι να εχεις πολλα "χοντρα" και να ειναι οσο το δυνατόν πιο ομοιόμορφα.
Πες το placebo πες το οπως θες μου βγαζει καλυτερα φλυτζάνια με πολυ καλο flow στην εκχύλιση. Μου αρεσει ο καφες 1:1.5. αυτο τον καιρο παίζω σε triple basket 20γρ με 30γρ ροφημα σε 38-42 δεύτερα. Απο χθες παιρνω τιγρε φλυτζάνια που δεν έπαιρνα μεχρι τωρα και ενα πολυ ισορροπημένο καφε. Πολυ δυνατο σώμα,αρωματα και δυνατή επιγευση χωρις πικραδες και ξυνιλες. Θα δοκιμασω και 1:2 να μου βγαλει και αλλα αρώματα να συγκρίνω.
Για την ταχύτητα άλεσης εχω δει μια μικρη διαφορά γιατι παίζω με single dosing και οχι με το hopper γεμάτο απο πανω για να πιέζει τον καφε. Σε βίντεο που ειδα όμως ο χρόνος είχε πέσει αρκετά συγκριτικά με τα original.
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psycho » 22 Σεπ. 2017, 20:10

Τέλεια! Η περιγραφή του αποτέλεσματος φερνει ενθαρρυντικά νέα!

Το Placebo έως ενος σημείου είναι αναπόφευκτο, μόνο το blind test με τα δυο καφεδάκια ταυτόχρονα είναι ότι πιο αντικειμενικό.

Ακούγονται τρομερα πράγματα για τα ssp, τώρα έχουν αρχίσει συνεργασία με την Titus grinding!

Πανο επεξε τελωνείο ;
Άβαταρ μέλους
psycho
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 15 Φεβ. 2014, 13:27
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια:
Μηχανη: NS Musica
Μυλος: Eureka 65e
2ος Μυλος: Mazzer SJ
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 22 Σεπ. 2017, 20:29

Αυτο για την συνεργασία δεν το ήξερα. Παντως οι τύποι απο οτι φαίνεται κάνουν αξιόλογη δουλειά με θετικά σχόλια. Τους είπα κιολας να κανουν site το συντομότερο δυνατόν γιατι δεν εχει όλος ο κόσμος Instagram και μου ειπε οτι ειναι στις προτεραιότητες τους.
Τελωνείο δεν έπαιξε και δεν ειχε βάλει και τιμή στο δέμα.
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Manyjobs23 » 22 Σεπ. 2017, 22:20

Καλοριζικα και καλες αλεσης Πανο φαινονται προσεγμενα.Τους εχω ρωτησει και για κωνικα για τον Κ10 αλλα μου ειπαν οτι βγαζουν μονο επιπεδα μαχαιρια.
Άβαταρ μέλους
Manyjobs23
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 23 Μαρ. 2014, 20:34
Ονομα: Μανος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Izzo Alex Duetto III
Μυλος: Wega 6.8 A Konik
Coffee Roaster: Gene cafe roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Ethiopia

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 23 Σεπ. 2017, 11:38

Panos έγραψε:Πες το placebo πες το οπως θες μου βγαζει καλυτερα φλυτζάνια με πολυ καλο flow στην εκχύλιση. Μου αρεσει ο καφες 1:1.5. αυτο τον καιρο παίζω σε triple basket 20γρ με 30γρ ροφημα σε 38-42 δεύτερα. Απο χθες παιρνω τιγρε φλυτζάνια που δεν έπαιρνα μεχρι τωρα και ενα πολυ ισορροπημένο καφε. Πολυ δυνατο σώμα,αρωματα και δυνατή επιγευση χωρις πικραδες και ξυνιλες. Θα δοκιμασω και 1:2 να μου βγαλει και αλλα αρώματα να συγκρίνω.


Μάλλον placebo, που να στρώσουν κιόλας. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 23 Σεπ. 2017, 12:01

G.F. έγραψε:
Panos έγραψε:Πες το placebo πες το οπως θες μου βγαζει καλυτερα φλυτζάνια με πολυ καλο flow στην εκχύλιση. Μου αρεσει ο καφες 1:1.5. αυτο τον καιρο παίζω σε triple basket 20γρ με 30γρ ροφημα σε 38-42 δεύτερα. Απο χθες παιρνω τιγρε φλυτζάνια που δεν έπαιρνα μεχρι τωρα και ενα πολυ ισορροπημένο καφε. Πολυ δυνατο σώμα,αρωματα και δυνατή επιγευση χωρις πικραδες και ξυνιλες. Θα δοκιμασω και 1:2 να μου βγαλει και αλλα αρώματα να συγκρίνω.


Μάλλον placebo, που να στρώσουν κιόλας. ;)


Ξεχασα να αναφερω οτι ερχονται στρωμενα ετοιμα!
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: SSP CUSTOM μαχαίρια για Super Jolly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Panos » 23 Σεπ. 2017, 12:02

Manyjobs23 έγραψε:Καλοριζικα και καλες αλεσης Πανο φαινονται προσεγμενα.Τους εχω ρωτησει και για κωνικα για τον Κ10 αλλα μου ειπαν οτι βγαζουν μονο επιπεδα μαχαιρια.


Τους ρωτησα και εγω μολις και μου ειπαν το ιδιο, οτι προς το παρον βγαζουν μονο flat.
Panos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Αύγ. 2017, 13:23
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Espresso Forge
Μυλος: Mazzer SJ(Red Burrs)
2ος Μυλος: Kinu m47
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη