Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DiMiTRi » 11 Σεπ. 2017, 09:31

"Επιπλεον το δοχειο νερου δεν μπορει να χρησιμοποιθει πια γιατι η υγρασια που θα ανεβαινει θα δημιουργησει θεμα στον διακοπτη που διαχειριζεται 230 volt.Θα μου πειτε τι να το κανουμε αφου εχουμε συνδεση στο δικτυο;Το αναφερω για καθε περιπτωση μιας και υπαρχει και η αφαλατωση η οποια θα πρεπει να γινει μεσα απο το δοχειο.Σε αυτη τη περιπτωση θα πρεπει με πολλη προσοχη να απομακρυνθει το καπακι με τον διακοπτη παροτι ειναι καλα καλυμενος.Για καθε ενδεχομενο."

Καλημέρα
Εγω απ αυτό κατάλαβα οτι δεν μπορεί να λειτουργήσει με το δοχείο,λάθος κατάλαβα :think:
DiMiTRi
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Αύγ. 2017, 22:43
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Μυλος: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Coffee Roaster: ΟΧΙ
Αγαπημένοι Καφέδες: ?

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DiMiTRi » 15 Σεπ. 2017, 16:00

woodsman43 έγραψε:Οντως πρεπει να πας για κατι αλλο αν δεν εισαι διατεθειμενος να διαβασεις πολυ καλυτερα το πως δουλευουν οι τεχνολογιες ετσι ωστε να μην κανεις αστοχη αγορα.

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην απορία μου για το πιεσόμετρο, ναι σωστά λάθος μου η μηχανή είναι διπλού μπόιλερ οπότε δεν χρειάζεται θερμόμετρο εκεί sorry :oops: Απλά επειδή κοιτούσα HX μηχανές μπερδεύτικα :oops:
Για το δοχείο νερού ακόμα δεν εχω καταλάβει τί ισχύει :banghead: σε παρακαλώ βοήθα :killmyself:
DiMiTRi
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Αύγ. 2017, 22:43
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Μυλος: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Coffee Roaster: ΟΧΙ
Αγαπημένοι Καφέδες: ?

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 15 Σεπ. 2017, 17:59

Γειά σου Δημήτρη, στο είπα κ σε προσωπικό μήνυμα, θα το γράψω και εδώ να το δουν κ άλλοι. Αν δεν είχα αυτή τη μετατροπή, θα είχα πουλήσει τη μηχανή τρεις φορές!
Το εσωτερικό δοχείο, λόγω της μετατροπής έχει αχρηστευτεί στην ουσία. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό δοχείο. Θα προτιμούσα όμως να δώσω τη μηχανή σε κάποιον που θα κάνει μισό κόπο παραπάνω για να τη συνδέσει στο δίκτυο και να εκμεταλλευτεί όλο το φάσμα των δυνατοτήτων της!
Βέβαια δε ξέρω πόσο ακόμα θα την έχω για πούλημα, γιατί αν προκύψει κάποια επαγγελματική πρόταση συνεργασίας, η μηχανή θα πάρει ενεργό ρόλο συμμετοχής στην έρευνά μου, σε εργαστήριο πια...
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DiMiTRi » 15 Σεπ. 2017, 18:06

Σ ευχαριστω Κωστα να σαι καλα.
Ανωτερα βια :waf: δεν επιτρεπει την συνδεση στο δικτυο
DiMiTRi
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Αύγ. 2017, 22:43
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Μυλος: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Coffee Roaster: ΟΧΙ
Αγαπημένοι Καφέδες: ?

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DiMiTRi » 25 Σεπ. 2017, 23:39

woodsman43 έγραψε:Οχι.Λαθος καταλαβες.Η μηχανη δουλευει κανονικα νε το δοχειο νερου.
Οντως πρεπει να πας για κατι αλλο αν δεν εισαι διατεθειμενος να διαβασεις πολυ καλυτερα το πως δουλευουν οι τεχνολογιες ετσι ωστε να μην κανεις αστοχη αγορα.

Κύριε Κώστα επειδή και η ανάρτηση σας στην εν λόγω αγγελία αλλά καί το σχόλιο του κυρίου woodsman ο οποίος επιμελήθηκε την μετατροπή της μηχανής με θίγουν και υποβιβάζουν την νοημοσύνη μου αποφασίστε εσείς πρώτοι τί κάνει και τί όχι η μηχανή και μετά θα βρείτε τη ησυχία σας και δεν θα σας κουράζουμε με ερωτήσεις.
Ισως είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι τόσο χάλια που έκανα εγγραφή σε forum τέτοια επίθεση δεν έχω ξανά συναντήσει.
Καλό σας βράδυ δεν θα σας ξανά ενοχλήσω
DiMiTRi
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Αύγ. 2017, 22:43
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Μυλος: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Coffee Roaster: ΟΧΙ
Αγαπημένοι Καφέδες: ?

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 26 Σεπ. 2017, 00:45

:lol:
Μετα απο 15 ημερες απο το σχολιο φιλε μου ερμηνευσες και κατεληξες οτι σου κανουμε επιθεση;
Eγω παλι απο την πλευρα μου δεν αισθανομαι καθολου ασχημα που σε φιλοξενησαμε και προσπαθησαμε να σε βοηθησουμε να καταληξεις σε σωστη και καλη αγορα.
Αν εβλεπες το σχολιο μου ως συμβουλη θα ηταν πιο ελεγχομενα τα πραγματα για σενα.
Εσυ αποφασισες ομως να το δεις ως επιθεση (τελειως φανταστικη) οποτε και βγαινεις χαμενος απο ολο αυτο απο δικη σου υπαιτιοτητα.
Δε βαριεσαι.Συνηθιζουμε σιγα σιγα σε κατι τετοιες ψυχολογικες εκρηξεις που λαμβανουν χωρα κατα καιρους.
Εχουμε και ποικιλια συναισθηματων ετσι :lol:
Καλη συνεχεια. :priest:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DiMiTRi » 26 Σεπ. 2017, 00:54

Ωραία συμβουλή και ωραίο ύφος
Θα μας πείς τελικά δουλεύει με το δοχείο ή οχι η μηχανή;
DiMiTRi
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Αύγ. 2017, 22:43
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Μυλος: ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ
Coffee Roaster: ΟΧΙ
Αγαπημένοι Καφέδες: ?

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KostasBarista » 26 Σεπ. 2017, 00:57

DiMiTRi έγραψε:
woodsman43 έγραψε:Οχι.Λαθος καταλαβες.Η μηχανη δουλευει κανονικα νε το δοχειο νερου.
Οντως πρεπει να πας για κατι αλλο αν δεν εισαι διατεθειμενος να διαβασεις πολυ καλυτερα το πως δουλευουν οι τεχνολογιες ετσι ωστε να μην κανεις αστοχη αγορα.

Κύριε Κώστα επειδή και η ανάρτηση σας στην εν λόγω αγγελία αλλά καί το σχόλιο του κυρίου woodsman ο οποίος επιμελήθηκε την μετατροπή της μηχανής με θίγουν και υποβιβάζουν την νοημοσύνη μου αποφασίστε εσείς πρώτοι τί κάνει και τί όχι η μηχανή και μετά θα βρείτε τη ησυχία σας και δεν θα σας κουράζουμε με ερωτήσεις.
Ισως είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι τόσο χάλια που έκανα εγγραφή σε forum τέτοια επίθεση δεν έχω ξανά συναντήσει.
Καλό σας βράδυ δεν θα σας ξανά ενοχλήσω


Δεν αφορά εσένα αυτό στην αγγελία αν το πήρες προσωπικά και κακώς το πήρες... Αν τη ξαναδιαβάσεις λέω για τέσσερις! Δεν ήσουν ούτε ο πρώτος και προφανώς για να το γράφω δύο βδομάδες μετά τη δική σου προσέγγιση, δεν ήσουν ούτε ο τελευταίος!
Τώρα αν το ένιωσες και ως επίθεση(!), ειλικρινά μακρυά και αγαπημένοι...!
Honest coffees, drink what you were promised...
https://g.co/kgs/RojC2k
Άβαταρ μέλους
KostasBarista
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 11:38
Ονομα: Kostas
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: SanRemo Opera
2η μηχανη: Complete brew bar
Μυλος: Mahlkonig E80GBW
2ος Μυλος: Mahlkonig EK43
Coffee Roaster: Yes, I am a Pro
Αγαπημένοι Καφέδες: Honest Coffee Developers

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 26 Σεπ. 2017, 19:06

Peace!!!
Παρακολουθούσα το θέμα, το άφησα και έγινε χαμός. :oops:

Φίλε Δημήτρη, να μου επιτρέψεις να τοποθετηθώ με σκοπό και μόνο να βοηθήσω για να λυθεί η παρεξήγηση αφενός γιατί σκοπός μας είναι να σε βοηθήσουμε αφετέρου διότι γνωρίζω και τους 2 που σου έγραψαν. Ο γραπτός λόγος δυστυχώς πολλές φορές γίνεται άχαρος και παρεξηγείται εύκολα.

Ενδεικτικά και οχι περιοριστικά θα τοποθετηθώ:
1. Δεν υπάρχει κανένας δόλος και καμία διάθεση να μπερδευτείς και να νιώσεις άσχημα.
2. Τα παιδιά δεν προσπαθούν να σε κάνουν να αγοράσεις την μηχανή.
3. Να βοηθήσουν θέλουν ΜΟΝΟ.

Η συγκεκριμένη μηχανή έχει δυνατότητα να τροφοδοτείται μέσω του εσωτερικού δοχείου (όπως οι περισσότερες) ή και μέσω δικτύου νερού. Στην περίπτωση σύνδεσης απευθείας με το δίκτυο συμβαίνουν 2 πράγματα:

1.Παύεις να συμπληρώνεις συνέχεια νερό στο εσωτερικό δοχείο.
2.Λόγω ότι το δίκτυο ύδρευσης έχει πίεση, μπορείς να το εκμεταλευτείς σε συνδυασμό με το E61 group που έχει η μηχανή οπότε θα εκμεταλευτείς το preinfusion όπου βοηθάει στο καλύτερο φλιτζάνι.
3. Το εσωτερικό δοχείο μπορείς να το χρησιμοποιείς όταν θέλεις να κάνεις αφαλάτωση (υπάρχει σχετικό νήμα στο forum) ώστε να μην είναι μονόδρομος η επίσκεψη σε τεχνικό.
Τα παραπάνω ισχύουν είτε επιλέξεις HX/DB μηχανή και η επιλογή σου έχει να κάνει με τι προτιμάς να πίνεις και τι μηχανή θες στο πάγκο σου κ.α.
Η συγκεκριμένη μηχανή λόγω ότι έγινε μετατροπή η οποία εκμεταλεύεται και βελτιώνει το preinfusion με σαφώς καλύτερο φλιτζάνι, ακυρώνει το εσωτερικό δοχείο για τους λόγους που αναλύθηκαν παραπάνω. Μπορείς είτε να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό δοχείο ή να εκμεταλευτείς το mod ή να μπεις στη διαδικασία να επανέρθει στην αρχική της κατάσταση γεγονός που δεν θα κερδίσεις τίποτα απλά θα χάσεις το καλύτερο φλιτζάνι και επειδή έγινε πολύ προσεκτικά το Mod και σπαταλήθηκαν ώρες με κούραση ίσως να μην αξίζει να επανέλθει στην αρχική της κατάσταση. Αυτό προσπαθούσαν (νομιζω) να σου πουν τα παιδιά. Τίποτε περισσότερο.
Ότι και να αποφασίσεις ανεξάρτητα με τη συγκεκριμένη επιλογή αγοράς εδώ είμαστε. ;)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Συμβουλές Αγοράς νέας μηχανής ~1.000€ - Bezzera Unica ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xarris32 » 19 Αύγ. 2019, 20:23

κατοχος της μηχανης εδω και κανα 10μερο φοβερο μηχανημα
θελω να ρωτησω τους κατοχους κυριως η οποιος αλλος ξερει για το χειροκινητο γεμισμα του μποιλερ
αν εχω καταλαβει καλα δεν ειναι τελειως χειροκινητο μετα την εκχυλυση καφε το μποιλερ τροφοδοτειται νερο αυτοματα κυριως των διακοπτη των χρησιμοποιουμε οταν δουλευουμε το ακροφυσιο σωστα;;;;
πως εχω καταλειξει σε αυτα τα συμπερασματα γενικα ενεργοποιω παντα των διακοπτη να γεμισσει το μποιλερ νερο και σε ενα δευτερολετο μεσα η πιεση ανεβαινει αμεσως στα 12 μπαρ μου ειχαν πει απο το καταστημα οτι ετσι θα καταλαβαινω εαν ειναι το μποιλερ γεματο θα αυξανεται η πιεση δεν εχω πιει ακομα καπουτσινα μονο εσπρεσσο
αλλα σημερα ειχα να πιω 2 μερες καφε ανοιγω μηχανη ενεργοποιω την αντια να γεμισει το μποιλερ επιτοπου αυξανεται η πιεση σταματω και φλασαρω νερο απο το ακροφυσιο για να βαλω φρεσκο νερο μεσα και ετρεξε λιγο σταματησε λεω τη γινεται ενεργοποιω αντλια παλι αμεσως ανεβαινει η πιεση ξεκιναω φλασαρω νερο και τωρα ετρεχε αφου η ανλια ηταν ενεργοποιημενη, γαιτι δεν ετρεχε να μην ειχε μεσα νερο;;;;
επισης κατα διαρκεια που αφηνω τη μηχανη για να ζεσταθει ακουω κατι φορες ενα θορυβω σαν ροη νερου και πιστευω οτι περνει το μποιλερ νερο βεβαια η θερμοκρασια δεν πεφτει ουτε ακουγεται σαν αντλια που γεμθζει το μποιλερ δε ξερω βασσικα τη ειναι αυτο το αναφερω που ελεγα απο πανω οτι περνει νερο απο μονη της αυτοματα
Κορυφή
δε ξερω εαν εχω γραψει στο σωστο νημα η εαν επρεπε να φτιαξω νεο
xarris32
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 23 Αύγ. 2018, 14:30
Ονομα: xarris
Τοποθεσια: αττικη
Μηχανη: bezzera unica
Μυλος: ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron