Αγορα πακετου

Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sterpas » 05 Δεκ. 2017, 20:37

Καλησπερα σε όλους...

Ασχολουμαι με το αθλημα 2-3 χρονια και το τελευταιο εξαμηνο εχω αποφασισει να κανω το επομενο βημα. Κατοχος μεχρι τωρα μιας υπεραυτοματης Philips και μεχρις ενος σημειου αρκετα ευχαριστημενος (μην κραζετε ειναι αξιοπρεπεστατη για υπεραυτοματη). Λογος μεταπηδησης ειναι η ενασχοληση φιλου με specialty coffee τον οποιο θελω να μπορω να πινω και στο σπιτι και οχι μονο στην καφετερια του.

Μετα απο παρα πολυ ψαξιμο και διαβασμα σχεδον ολου του forum ειμαι αναμεσα στην αγορα:

- PL41 PLUST PID ή μιας Lelit PL91T.

Λογος που καταληγω εδω ειναι το budget που διαθετω καθως το E61 ξεφευγει σε τιμη. Να ξεκαθαρισω πως δεν εχω ουτε προκειται να αποκτησω την τρελα που εχουν πολυ barista για το απολυτο φλυτζανι. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παιρνω σχετικα γρηγορα (οσο αυτο εινα τεχνολογικα εφικτο) εναν γευστικο καφε καθως δεν προκειται να το παω πολυ παραπερα (εφοσον μου κατσουν οι ρυθμισεις δεν τις ξανακουμπαω). Το cappucino δεν με απασχολει καθολου αφου δεν πινει κανεις στο σπιτι και σε περιπτωση κοσμου θα χρησιμοποιω τη γαλατερια της Nespresso. :headbang3:

Εκει που προβληματιζομαι ειναι στο αν αξιζει η διαφορα των 150+ € για την PL91T αφου δεν βρισκω ιδιαιτερες διαφορες εκτος του καινουριου εγκεφαλου της Lelit που απο τη μια μου αρεσει αλλα απο την αλλη με προβληαμτιζει καθοτι ηλεκτρονικα και Ιταλια δεν πανε συνηθως μαζι... :think:

Για αγορα μυλου ειμαι αρκετα μπερδεμενος, αλλα καταληγω προς τους παρακατω 3:

- Fiorenzato F4 E Nano
- Eureka Mignon
- Eureka ZENITH CLUB E

Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε αλλη προταση απλα προτιμαω αυτους καθοτι μεχρι τις 7 του μηνος το barista εχει 10% και προτιμαω να τους παρω απο εκει για να εχω και εγγυησεις. Για μενα ειναι αρκετα σημαντικο ο μυλος να μην ειναι τεραστιος (τυπου Mazzer). Γνωριζω πως ειναι το πιο σημαντικο κομματι αλλα προτιμαω να χασω λιγο ποιοτητα απο το να χασω την γυναικα μου :waf:

Περιμενω να ακουσω τις αποψεις σας και ευχαριστω εκ των προταιρων!

Υ.Γ Sorry για το σεντονι :Oops!:
sterpas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Σεπ. 2017, 20:16
Ονομα: Στεργιος
Τοποθεσια: Λαρισα
Μηχανη: Lelit Victoria PL91T
Μυλος: Eureka Mignon
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Las Ramblas

Re: Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 06 Δεκ. 2017, 00:25

sterpas έγραψε:. Να ξεκαθαρισω πως δεν εχω ουτε προκειται να αποκτησω την τρελα που εχουν πολυ barista για το απολυτο φλυτζανι.



Εδώ φαντάζομαι θα γελασοκλαψαμε όλα τα μέλη του φόρουμ :lol:

Καλώς ηλθες
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sterpas » 06 Δεκ. 2017, 21:03

Καλως σας βρηκα λοιπον με κλαυσιγελο!! :dancing: :coffee:
sterpas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Σεπ. 2017, 20:16
Ονομα: Στεργιος
Τοποθεσια: Λαρισα
Μηχανη: Lelit Victoria PL91T
Μυλος: Eureka Mignon
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Las Ramblas

Re: Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 06 Δεκ. 2017, 22:50

Η Lelit PL91T είναι ο ορισμος της λανθασμένης στόχευσης απο πλευράς τιμής γιατι πλησιάζει πάρα πολύ την τιμή της Bezzera Unica η οποία με το Ε61 και το 500ml boiler είναι μια κλάση πιο πάνω.Πολύ καλύτερο value for money έχει η PL41 PLUST PID την οποία και θα προτιμούσα στην προκειμένη περίπτωση.
Τα χρήματα που θα γλυτώσεις απο την Lelit θα τα δώσεις σε μύλο και θα αγοράσεις το καλυτερο που αντεχει η τσέπη σου.Ο Eureka ZENITH CLUB E για εμενα ειναι η προτιμότερη λύση αλλά ειναι μεγάλος σαν τον Mazzer όπως λες.Οπότε εφόσον το μέγεθος για εσενα ειναι σημαντικό πρόβλημα μετα θα προτιμούσα τον λίγο μικροτερο Fiorenzato F4 E Nano αλλά δεν ειναι και η μόνη λύση σε αυτό το εύρος τιμής.Μην πιστεύεις οτι θα δεις διαφορα σε αυτό το επίπεδο τιμής.Διάλεξε με βάση το τι σου αρέσει περισσοτερο και το τι σου φαινεται πιο εύκολο στη χρήση.
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 06 Δεκ. 2017, 23:54

Ελπίζω να κατάλαβες ότι περάσαμε όλοι από αυτό που έκανα παράθεση, ένα καφεδάκι θέλαμε στην αρχή και καταλήξαμε να μην φτάνουν Synesso/la marzocco

Όσο για το πακέτο, εγώ προτείνω unica PID, σε συνδυασμό με έναν ascaso i2, που πίστεψε με είναι πολύ ικανοποιητικός για το σπίτι, πολύ παραπάνω από ότι πιστεύουν πολλοί, διότι αποδίδει με άδειο χοπερ, και αργότερα αν θέλεις παίρνεις κάτι πολύ ακριβότερο, όχι αυτούς που έχεις στην λίστα
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sterpas » 07 Δεκ. 2017, 13:55

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις.

Αν και η Unica ειναι πανεμορφη με προβληματιζει το οτι ειναι HX και προφανως θα χρειαζεται περισσοτερο χρονο για ζεσταμα, ασε που δεν προκειται να χρησιμοποιηθει για cappucino, οποτε δεν βλεπω τον λογο εκτος απο το E61.

Aftergr έγραψε:Ελπίζω να κατάλαβες ότι περάσαμε όλοι από αυτό που έκανα παράθεση, ένα καφεδάκι θέλαμε στην αρχή και καταλήξαμε να μην φτάνουν Synesso/la marzocco

Εννοειται οτι το επιασα ρε συ... Απλα επειδη ξερω τις απαιτησεις μου ειμαι σιγουρος πως δεν θα φτασω σε τετοια επιπεδα...

Rallakias έγραψε:Η Lelit PL91T είναι ο ορισμος της λανθασμένης στόχευσης απο πλευράς τιμής γιατι πλησιάζει πάρα πολύ την τιμή της Bezzera Unica η οποία με το Ε61 και το 500ml boiler είναι μια κλάση πιο πάνω.Πολύ καλύτερο value for money έχει η PL41 PLUST PID την οποία και θα προτιμούσα στην προκειμένη περίπτωση.

Με εψηνε η τσαχπινια της PL91T, το μανομετρο και το ενσωματομενο χρονομετρο αλλα προφανως και εχεις δικιο για αυτα που λες... Αφου δεν παω σε E61 ισως καλυτερα να μην ξοδεψω τοσα λεφτα και να παω για την PL41T...

Rallakias έγραψε:Οπότε εφόσον το μέγεθος για εσενα ειναι σημαντικό πρόβλημα μετα θα προτιμούσα τον λίγο μικροτερο Fiorenzato F4 E Nano αλλά δεν ειναι και η μόνη λύση σε αυτό το εύρος τιμής.

Τι αλλο εχεις κατα νου?
sterpas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Σεπ. 2017, 20:16
Ονομα: Στεργιος
Τοποθεσια: Λαρισα
Μηχανη: Lelit Victoria PL91T
Μυλος: Eureka Mignon
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Las Ramblas

Re: Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 07 Δεκ. 2017, 14:53

Συγγνώμη πάνω στην βιασύνη μπερδεύτηκα

Εννοούσα την zafiro, είναι single boiler e61

Υ.γ. Ασχέτως με αυτό, δεν χρειάζονται παραπάνω προθέρμανση οι hx, δεν έχει να κάνει με αυτό
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rallakias » 07 Δεκ. 2017, 16:30

Η Unica δεν ειναι HX , είναι ότι ειναι και η Lelit-single boiler dual use.Για κάποιον που πίνει μόνο εσπρέσσο και οχι καπουτσίνο για να χρειαζεται HX ή dual boiler ,πιστεύω οτι ειναι απο τις καλύτερες επιλογές σε αυτό το εύρος χρημάτων.Το θέμα ειναι διαθέτεις τόσα χρήματα για εσπρεσσομηχανή?
Και η Zaffiro ειναι μια λύση σε παραπλήσιο budget αν σου αρέσει σαν design.
Οσο για μύλο δεν εχω να προτείνω κατι συγκεκριμενο.Θα έλεγα με δεδομένο μέγεθος μύλου που εισαι διατεθειμένος να βάλεις στο χώρο σου , ότι έχει τα μεγαλύτερα μαχαίρια σε συνδυασμό με το τι σου αρέσει οπτικα.
Rallakias
Member
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 04 Οκτ. 2016, 13:34
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Bezzera unica
Μυλος: Quamar M80e
2ος Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορα πακετου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sterpas » 12 Δεκ. 2017, 00:10

Τελικα δεν αντεξα και παρηγγειλα την PL91t παρακουοντας τις συμβουλες σας... :new_shocked:

Απλα θεωρω πως ειναι πιο κοντα σε αυτα που θελω η που εχω στο μυαλο μου και ελπιζω αν μου βγει σαν αγορα και να μην βγει :jerking: ...

Κι απο οσο ειδα δεν πρεπει να υπαρχει μελος που να την εχει οπτ ειπα να κανω την αρχη

Ευχαριστω για τον χρονο σας και τις συμβουλες σας παντως...
sterpas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 19 Σεπ. 2017, 20:16
Ονομα: Στεργιος
Τοποθεσια: Λαρισα
Μηχανη: Lelit Victoria PL91T
Μυλος: Eureka Mignon
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Las Ramblas


Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron