Κάλλιο αργά παρά ποτέ…

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Κάλλιο αργά παρά ποτέ…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 04 Ιαν. 2018, 22:44

Καλησπέρα και απο μένα!
Αν και εγγεγραμμένος από το 2014 και συχνός επισκέπτης του forum δεν έχω γράψει ποτέ σε κάποιο topic.
Μέσα στην νέα χρονιά σκοπεύω να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου σε high-end μηχανή και μύλο και ελπίζω να έχω τον χρόνο να συμμετέχω πιο ενεργά στις συζητήσεις του forum.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Κάλλιο αργά παρά ποτέ…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Ιαν. 2018, 23:56

Ποτε δεν ειναι αργα. :lol:
Αυτο που με παραξενευει δεν ειναι η εγγραφη σου το 14 αλλα το γιατι πιστευεις οτι η μηχανη που εχεις δεν ειναι hi-end και χρηζει αναβαθμισης.Να μου ελεγες για το μυλο να το καταλαβω αλλα για τη μηχανη δεν το δεχομαι.
Συμβουλη μου ειναι να μην πετας τα λεφτα σου ασκοπα.Εχω περασει πολυ ωραιες στιγμες με την oscar.
Tεσπα γουστα ειναι αυτα και το χρημα πρεπει να κινειται.Καλη συμμετοχη στην παρεα μας να εχεις. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κάλλιο αργά παρά ποτέ…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aftergr » 05 Ιαν. 2018, 14:52

Με πρόλαβε ο Δημήτρης
Η μηχανή σου είναι υπέρ αρκετή για να προσφέρει καφεδαρες, εκτός από την άλεση που πρέπει να είναι σωστή, κοίταξε να ρυθμίσεις σωστά το "χέρι" σου, δηλαδή δοσολογία, έλεγχος θερμοκρασίας στο hx, κτλ, και μετά σκέψου αν όντως πρέπει να δώσεις τόσα χρήματα για κάτι που ίσως να μην το πάρεις ποτέ μιας και δεν θα φταίει η μηχανή
Άβαταρ μέλους
Aftergr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 31 Ιαν. 2014, 19:00
Ονομα: Γιωργος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Rancilio Epoca ST1
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Africa-Costa Rica

Re: Κάλλιο αργά παρά ποτέ…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 05 Ιαν. 2018, 20:14

Η oscar είναι μια χαρά μηχανή , πολύ στιβαρή και αξιόπιστη. Σίγουρα θα υπερκαλύψει κάποιον αρχάριο αλλά και κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί παραπάνω.

Πέρα από το κλασικά/απαραίτητα mods opv/anti vacuum valve και πιεσοστάτη sirai με την πάροδο του χρόνου αντικατέστησα την shower screen με IMS και τα καλάθια σε vst 18/20/22 gr.
To θέμα της κατανομής στο άνω μέρος του καλαθιού λύθηκε με το Ona OCD και μας μένει το κάτω μέρος όπου θα καλυφθεί με ένα μύλο που κάνει κατανομή.
Φυσικά βέβαια πρώτα θα αλλάξει ο μύλος.

Η κατανομή είναι ακριβό σπορ , όπου ο Δημήτρης με αυτά που έχω δει στα σχετικά video/topics παίζει σε άλλο επίπεδο.
Εμφανίζονται σιγά σιγά προτάσεις εκτός versalab όπως ο Compak PKR , αλλά και εκεί μιλάμε για πολύ ακριβές υλοποιήσεις.
Όσο αφορά τις μηχανές θέλω να μεταβώ σε μια μηχανή στην οποία θα έχω έλεγχο της θερμοκρασίας και της πίεσης και θα υπάρχει pre-infusion , pressure profiling και flow profiling. Παρακολούθησα και το σχετικό topic για το pressure profiling με ομολογούμενος πάρα πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και παρατηρήσεις και πιθανότατα θα πρέπει να συνεχίσει εκεί η κουβέντα.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Κάλλιο αργά παρά ποτέ…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 09 Ιαν. 2018, 21:56

Φωτη τις καλυτερες ευχες και απο εμενα με ομορφες συζητησεις και ας εχουμε ολοι ενα ομορφο γαστρονομικο ταξιδι στον γευστικο κοσμο του espresso!
Μιας και αναφερθηκες στην αναβαθμιση του προσωπικου σου σετ και επειδη εχω και εγω σκοπο να κανω την επομενη μου κινηση σε μηχανη απο την gaggia που εχω, θα ηθελα αν το θυμηθεις, να μου δωσεις την ευκαιρια να μιλησουμε αρχικα μαζι γιατι θεωρω την oscar πολυ πιο αναβαθμισμενη σε σχεση με την τωρινη μου baby black...
Σ' ευχαριστω εκ των πρωτερων και ευχωμε οτι καλυτερο για ολους μας.
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Re: Κάλλιο αργά παρά ποτέ…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 11 Ιαν. 2018, 22:13

Δημήτρη καλή χρονιά!
Νομίζω οτι η oscar είναι μια αρκετά καλή επιλογή και σίγουρα θα έχει πολύ δυνατότερο ατμό και σταθερή θερμοκρασία λόγω HX.
Αν μιλάμε για την oscar II υπάρχει και pre-infusion.
αν δεν κάνω λάθος η δική σου δεν πρέπει να έχει 3-way valve και επίσης δεν ξέρω αν το group της είναι 58αρι.

Το αρνητικό είναι οτι μια τέτοια αναβάθμιση δεν θα σου δώσει κάτι παραπάνω σε έλεγχο. Δεν μπορείς να παίξεις με την θερμοκρασία/πίεση και δεν έχει ούτε ένα μανόμετρο να έχεις μια ιδέα για το τι γίνεται.

Νομίζω οτι εξακολουθεί να είναι η πιο value for money HX μηχανή της αγοράς.

Αν δεν έχεις ανησυχίες για πιο εξωτικές δυνατότητες και θέλεις απλά μια πολύ στιβαρή μηχανή που δεν θα σου χαλάσει και θα την κρατήσεις για αρκετά χρόνια νομίζω οτι είναι μια εξαιρετική επιλογή.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Κάλλιο αργά παρά ποτέ…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 12 Ιαν. 2018, 02:05

Φωτη και απο εμενα τις καλυτερες ευχες μου για μια ομορφη χρονια!
Δυνατη αφορμη να εμπλακω στην συζητηση ηταν η αρχικη σου δηλωση πως σκευτεσαι να αναβαθμισεις το σετ σου με high-end μηχανη.
Επειδη και εμενα παει καιρος που εχει φρακαρει η ιδεα της αναβαθμισης στο μυαλο μου :banghead: και μιας και ανθρωπος που σεβομαι τις γνωσεις και την αποψη του σε τετοια θεματα μου ειχε συστησει μια μηχανη σαν την δικη σου, αδραξα λοιπον την ευκαιρια απλα να σου δηλωσω το ενδιαφερων μου οταν με το καλο ερθει η ωρα της αναβαθμισης σου και σε περιπτωση που θελησεις να πουλησεις την oscar μηπως μπορεσουμε να μιλησουμε πρωτοι.

Η αληθεια ειναι σε αυτα που ανεφερες (OPV-PID-ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ) πως πολλες απο τις προτασεις του barista.gr θα με ικανοποιουσαν ομως η αποσταση ειναι μαλλον μεγαλη...πιο πολυ σε μια Lelit PL41TEM PID που δειχνει ολοκληρωμενη σε πιο λιγα χρηματα θα κρυφοκοιταζα αλλα τελικα αυτο που εχει σημασια ειναι στο τελος της ημερας να ειμαστε ικανοποιημενοι με τα καφεδακια μας και την προσπαθεια μας και ισως να μην ειναι απαραιτητα κακο να ειμαστε σε μια γλυκια εγρηγορση για κατι ακομα καλυτερο οταν θα υπαρχουν οι απαραιτητες προϋποθεσεις!!! Ιδωμεν...

ΥΣ: Ελπιζω η κουβεντα που εχω ανοιξει με τον Φωτη να μην ειναι εκτος των οριων αυτου του topic. Σε περιπτωση που ισως να εχουμε ξεφυγει τοτε την συγνωμη μου και υποδειξτε καποια πιο σωστη θεση. Ευχαριστω.
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty


Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron