tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Reviews μύλων που κυκλοφορούν στην αγορά!!

tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 03 Φεβ. 2018, 20:45

Καλησπέρα στην ομάδα,

Παρά την σημερινή συννεφιά είναι μια ηλιόλουστη μέρα για όλους εμάς (και πιο πολύ για μένα :2funny: ) ενώ αισθάνομαι πολύ τυχερός, καθώς δεν έχουν περάσει πάνω από 24 ώρες από την παραλαβή του πρώτου μύλου tAlΩs του Δημήτρη.

Στο σημείο αυτό φυσικά να τον ευχαριστήσω που με τίμησε για το πρώτο ¨κομμάτι¨ και όπως φυσικά ήταν αναμενόμενο άξιζε και με το παραπάνω η αναμονή κάποιων μηνών. Φαντάζομαι βέβαια για τους επόμενους προνομιούχους κατόχους η αναμονή θα είναι μικρότερη καθώς πολλοί μήνες ήταν αποκλειστικά και μόνο για το R&D της κατασκευής. (ας μιλήσει καλύτερα ο κατασκευαστής για το θέμα αυτό όμως)

Έτσι λοιπόν αργά το βράδυ παρέλαβα ένα κουτί στο οποίο ήταν πολύ προσεκτικά πακεταρισμένος ο μύλος, better safe than sorry όπως λένε και οι Άγγλοι.

Έγινε το σχετικό unboxing όπως βλέπετε και στις φωτό και ο μύλος τοποθετήθηκε στη θέση του. Το σχέδιο του έχει αρκετές αλλαγές σε σχέση με το πρωτότυπο μύλο, με πολύ πιο όμορφο φινίρισμα και ακόμη πιο μαζεμένες διαστάσεις και βάρος 13,2 κιλά. Ειδικά από την πίσω πλευρά φαίνεται πολύ μαζεμένος και μικρός ότι πρεπει για να μην φωνάζει η :waf:

Επίσης όπως αποφάνθηκε και η :waf: είναι και πολύ ήσυχος για ηλεκτρικός, θα γίνει όμως και η σχετική μέτρηση και σύγκριση με ένα super jolly που έχω ακόμη. (αν κάποιος ενδιαφέρεται να στείλει pm παιδια! )

Σήμερα το πρωί έγινε και η πρώτη δοκιμή με τα αναμενόμενα αποτελέσματα, νομίζω δεν χρειάζεται και πολύ συζήτηση για αυτό, βέβαια ακόμη θέλουν στρώσιμο τα μαχαίρια.

Επίσης το funnel που κρατάει το κλειστρο κάτω από τα μαχαίρια είναι μαγνητικό και αφαιρείται με ένα απλό αλλά προσεκτικό τράβηγμα, για να μην χαλάσει η κατανομή, καθιστώντας έτσι έυκολο το καθάρισμα.

Η ρύθμιση της άλεσης έγινε επίσης stepless και η αλλαγή γίνεται πολύ απλά και χωρίς κόπο.

Τα θετικά προς το παρόν:

Τα θετικά φυσικά αφορούν κυρίως την άλεση, η οποία είναι αρκετά ομοιογενής, θέλουν ακομη στρωσιμο τα μαχαιρια βέβαια, η ελάχιστη κατακράτηση, και επίσης πολύ σημαντική η κατανομή α και όχι πια πινελάκι, μην ξεχνιώμαστε παιδια! Αυτοί οι τρεις παράγοντες καθιστούν πολύ εύκολη και γρήγορη τη διαδικασία της άλεσης. Επίσης όπως ανέφερα είναι και σχετικά ησυχος και μαζεμένος ότι πρέπει για το σπίτι.

Τα αρνητικά:

Αυτό που έχω παρατηρήσει προς το παρόν και δυστυχώς δεν βλέπω ότι μπορει να διορθωθεί είναι οτι κάνει την παρασκευή καφέ τόσο εύκολη και ευχάριστη, δηλαδή ζυγίζεις καφέ, το ρίχνεις μέσα, κουμπώνεις κλείστρο και μετά από λίγο leveling και tamping είσαι έτοιμος για εκχύλιση που ουσιαστικά σε κάνει να πίνεις περισσότερο εσπρεσσο! Πάω να ψήσω τώρα γιατί είναι και Κυριακή αύριο..

Αυτά για τώρα είναι νωρίς για περισσότερα συμπεράσματα. Ευτυχώς δεν χάλασε ο μύλος ακόμη! :2funny: Πάντως για όσους δεν γνωρίζουν, ο μύλος είναι πολύ υψηλής ποιότητας και το πιο βασικό είναι ότι ο Δημήτρης μπορεί να υποστηρίξει το προϊόν του, εδώ μου έχει φτιάξει άλλα κ άλλα στη μηχανή και μάλιστα σε χρόνο λίγων ημερών῎ή και ωρών, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για κάτι εντελώς δικό του. Αυτό το επισημαίνω γιατί ίσως κάποιοι να έχουν ενδοιασμούς και να προτιμούν σε περίπτωση βλάβης να στείλουν σε κάποια εταιρία ή αντιπροσωπεία το μύλο ή μηχανή τους με φυσικά άγνωστο χρόνο αναμονής.

Υ.γ προς αποφυγή παρεξηγήσεων ο τίτλος είναι χιουμοριστικός, ωστόσο αν αναλογιστεί κανείς τι προσφέρει ο μύλος αυτός θα καταλάβει ότι μιλάμε για κάτι πρωτοποριακό για εμάς τους home baristas.

συντομα η συνέχεια..
20180202_212621_resized.jpg
20180202_220620_resized.jpg
20180202_220649_resized.jpg
20180202_220703_resized.jpg
20180202_220715_resized.jpg
20180202_220841_resized.jpg
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 03 Φεβ. 2018, 21:56

Μπράβο Βαγγέλη, καλορίζικο το θηρίο σου!

Με το που θα στρώσουν τα μαχαίρια, σίγουρα θα δεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στο φλυτζάνι σου.

Το μόνο σίγουρο σε αυτή την κατηγορία των μύλων ειναι οτι παύεις να ασχολείσαι με τα θέματα της άλεσης.
Θα αρχίσεις να παρατηρείς εντονότερα τα λάθη σου στο leveling , στο πάτημα και δεν θα μπορείς πλέον να κατηγορείς την άλεση του μύλου.

Ωραία πράγματα!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Makis » 03 Φεβ. 2018, 21:57

Καλωσόρισες στην,για λίγο ακόμη, πολύ μικρή ¨ελίτ¨αυτών που έχουν την πολυτέλεια να κατέχουν αυτό το μοναδικό χειροποίητο έργο τέχνης και τεχνογνωσίας. Φαντάσου οταν μαθευτεί οτι υπάρχει τέτοιο προϊόν προς παραγωγή και πώληση, πόσο θα σε ζηλεύουν οι απανταχού λάτρεις του espresso... Σε σχέση με αυτό που έχω ζήσει εγώ ένα εξάμηνο τώρα με μύλο του Woodsman είναι τόσο μεγάλη η αναβάθμιση που είναι σα να πηγαίνεις απο την Gaggia στην La marzocco, και πάλι φοβάμαι μη τον αδικώ με αυτή τη σύγκριση γιατι δεν υπάρχει μύλος αυτή τη στιγμή που να προσφέρει αυτά τα χαρακτηριστικά ! Περιμενουμε και αλλες φωτο και βιντεο!!
Σου εύχομαι να τον απολαύσεις :headbang3: :headbang3:
Τελευταία επεξεργασία από Makis και 03 Φεβ. 2018, 22:02, έχει υποστεί επεξεργασία 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Makis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 07 Σεπ. 2015, 22:23
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αιώνια πόλη
Μηχανη: Καβατζωμενη Gaggia
Μυλος: Woodsman’s Monster
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Makis » 03 Φεβ. 2018, 22:00

Και μην ξεχάσω, το profile δε βλέπω σωστά ενημερωμένο.. :dancing:
Επίσης σου έχω ξεκινήσει το :priest: για το μάτι :P, για καλό και κακο
Άβαταρ μέλους
Makis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 07 Σεπ. 2015, 22:23
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αιώνια πόλη
Μηχανη: Καβατζωμενη Gaggia
Μυλος: Woodsman’s Monster
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 03 Φεβ. 2018, 23:05

Αντε να παιρνουμε και αλλοι σειρα!!!

Αααα ρε Βαγγελη τυχερακια.... :Yeah:

Καλοριζικος ο μυλος φιλε, τι να πουμε τωρα...καλες αλεσεις και καλα καφεδακια? Αυτα με αυτον τον μυλο ειναι αυτονοητα.
Τι να ευχηθουμε, δεν ξερω :killmyself:

Αντε βαλε καμια φωτο, ανεβασε και καμια εκχυλιση να χαζεψουμε
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 03 Φεβ. 2018, 23:38

Βασίλη, Γιώργο και Χρήστο ευχαριτω πολύ για τις ευχές σας!

Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λέτε! Η αλήθεια είναι ότι κλείνει αυτό το κομμάτι αναζήτησης μύλου!

Αν και ξέχασα να αναφέρω ότι ο μυλος παίρνει και μεγαλύτερα μαχαίρια, μέχρι και 71mm αφού έχει προβλεφθεί μια πιθανή αναβάθμιση :Yeah: αν το τραβάει η όρεξή κανενός!

Πάντως χαίρομαι που μπόρεσα να αντέξω τόσο καιρό και δεν πήρα κανένα άλλο θηρίο γιατί σε single dosing είναι ασυναγώνιστος!

Χρήστο θα ανέβουν και φωτο σύντομα και βίντεο! Έλειπα όλη μέρα σχεδόν.. παρόλα ταύτα πρόλαβα και ήπια 4 καφεδάκια.. 2 λεπτά υπόθεση δηλαδή στο κάτω κάτω.. :tooth:

Υ.γ1 Βασίλη τώρα μια gs3 λείπει ! Με το καλό να έρθει και η δική σου!

Υ.γ.2 η ενημέρωση έγινε Γιώργο σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση! Του έχω κρεμάσει ματάκι μην ανησυχείς!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 04 Φεβ. 2018, 00:25

Drevan έγραψε:Αν και ξέχασα να αναφέρω ότι ο μυλος παίρνει και μεγαλύτερα μαχαίρια, μέχρι και 71mm αφού έχει προβλεφθεί μια πιθανή αναβάθμιση :Yeah: αν το τραβάει η όρεξή κανενός!


Cool :headbang3:
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 04 Φεβ. 2018, 09:58

Καλορίζικος Βαγγέλη,

Ακριβώς έτσι είναι όπως τα γράφεις.

Πέρασες αυτομάτως σε επόμενο επίπεδο. αφού όπως ανέφερες είναι τόσο απλό και τόσο εύκολο να παίρνεις το ίδιο φλιτζάνι ξανά και ξανά, πλέον, επικεντρώνεσαι σε άλλους παραμέτρους βελτίωσης της γεύσης που απλά πριν δεν ήταν εύκολο να έχεις.

Αναφορικά με τη GS3 επίτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου καθώς κάποτε εκεί που είσαι ήμουν!

Καλύτερα, αφού έχεις μπει στο κόσμο του Home Roasting διέθεσε τα για ένα πολύ καλό home roaster διότι στην ποιότητα του κόκκου και στο ψήσιμο είναι το παιχνίδι!!!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos999 » 04 Φεβ. 2018, 11:09

Δεν ξέρω εάν λέω βλακεία αλλά δεν βλέπω κανένα μύλο εγω.Κάποια σιλουέτα ακαθόριστη βλέπω μέσα απο μια σακούλα.
Δεν ξέρω εαν υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτό.
Επειδή πιστεύω ενδιαφέρει πολλούς αυτό το προιόν μήπως θα μπορούσες να μας δείξεις κάτι περισσότερο απο αυτές τις φωτό για να χαζέψουμε κι εμείς λιγάκι; :tooth:
nikos999
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 02 Φεβ. 2014, 02:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Gaggia Evo
Μυλος: Ascasoi2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Coffelever

Re: tAlΩs - ο πραγματικός φάρος της άλεσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 04 Φεβ. 2018, 11:17

Καλορίζικος και απο εμένα , περιμένουμε βιντεάκια και τα σχετικά :)
:Yeah:
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Επόμενο

Επιστροφή στο Reviews Μύλων Άλεσης

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]