Το νερό

Πως γίνεται , τι νερό βάζουμε , και όποια πληροφορία έχουμε για την βελτίωση των εκχυλίσεών μας και των γνώσεών μας!

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 19 Φεβ. 2018, 03:32

Το PH καλό είναι στο 7 (από 6.5 >) σημαντικά λιγότερο γίνεται επιθετικό προς την μηχανή. Τα 40 ppm δεν είναι απλά προς το soft, είναι το όριο για να μην δημιουργείται scale στην μηχανή αλλά με επίπτωση στη γεύση και όπως ανέφερες προτείνεται το 70 ppm.

Συνεπώς, δεν υπάρχουν επιπτώσεις σε επίπεδο λειτουργίας μηχανής με τόσο μαλακό νερό και PH έστω και στο όριο που έχεις.

Παραθέτω σχετικά link καθώς και ένα ενδιαφέρον link από fivesenses.

http://www.lamarzoccousa.com/wp-content ... ations.pdf

https://techcenter.lamarzocco.com/jsp/T ... ulator.jsp

http://www.scanews.coffee/2013/07/08/di ... -standard/

https://www.fivesenses.com.au/blog/expe ... on-coffee/
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }ποιότητα νερού, χημική σύσταση νερού, συστατικά πόσιμου νερού, άλατα, σκληρότητα, αγωγημότιτα,

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 19 Φεβ. 2018, 09:53

Γιώργο καλημέρα,

Πολύ ωραία τα links που μου έδωσες, εχω αρχίσει ήδη το διάβασμα.

Ο λόγος που είχα επιλέξει αυτό το εμφιαλωμένο νερό ειναι ο παρακάτω:

Όταν ζεσταινα νερό στο kettle της bonavita για v60, ποτέ μετά το τέλος της παρασκευης, δεν είχα άλατα μέσα το kettle. Την επόμενη μέρα έβρισκα το kettle να λάμπει εσωτερικά. Μια φορά που δοκίμασα ένα νερό της Evian, ενώ γευστικά μου καθάρισε το φλυτζάνι του καφε, φέρνοντας με τη γεύση του πιο κοντά σε οτι πίνουμε στο νερο της Αθήνας, την επόμενη μέρα βρήκα το kettle χάλια. Από την εσωτερική πλευρά είχε δημιουργηθεί ένα φιλμ από άλατα, με αυτή τη σαγρέ αίσθηση, όποτε και το σταμάτησα.

Το kettle βέβαια ειναι από stainless steel, ενώ το μπόιλερ από αλουμίνιο, όποτε δεν ειναι ακριβώς συγκρίσιμα.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 19 Φεβ. 2018, 10:52

Καλημέρα Βασίλη, χαίρομαι.

Αν εξαιρέσεις την περίπτωση να είσαι στο όριο στα 40 ppm, δεν υπάρχει περίπτωση να μη δημιουργούνται επικαθίσεις έστω και λίγες.
Στη δική περίπτωση έχω γύρω στα 57 ppm και η μηχανή ήταν αφενός πεντακάθαρη αλλά είχε σε κάποια σημεία πολύ ελαφριές οπότε μου φαίνται πολύ λογικό να βλέπεις επικαθίσεις (έστω και λίγες).

Το θέμα είναι η γεύση του νερού αγαπητέ από εκεί ξεκινούν όλα και μετά η ποιότητα του κόκκου.

Έχω μια απορία σχετικά με τη ποσότητα του νερού που χρησιμοποιείς αφού δεν την έχεις συνδεδεμένη στο δίκτυο.
Το νερό στο brew boiler το ανανεώνεις συχνά π.χ κάνεις 1 - 2 καφεδάκια και απλά κάνεις backflush ή μπαίνεις στη διαδικασία ανανέωσης του συνολικού όγκου του?
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 19 Φεβ. 2018, 11:19

Για τη γεύση του νερού μπορώ να σου πω το εξής, το evian μου έκανε γευστικά όπως το νερό που πίνουμε στην Ελλάδα, μου έφερνε οικεία γεύση και ελαφριά, κάτι που το διαπίστωσα και στο v60.

Σε αυτό που χρησιμοποιώ προς το παρόν, το νερό μου κάνει πιο βαρύ και ίσως πιο γλυφό.

Σε αυτό που ρωτάς σχετικά με την ανανέωση του νερού, να διευκρινήσω ότι δεν έχω φτιάξει ακόμα καφέ. Δεν έχω το μύλο καυτή τη στιγμή και αρκούμαι στο να παίζω με το paddle, σε ποιο σημείο ανοίγει η βαλβίδα και το αντίστροφο.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι η κατανάλωση νερού είναι πολύ μεγάλη, μην ανοίγοντας την βαλβίδα στο τέρμα, το πλεονάζον νερό φεύγει προς το drip tray. Ανοίγοντας τη μηχανή για καμιά ώρα καθημερινά, τεστάροντας ατμό, το group και το νερό από την έξοδο για τσάι, ξοδεύω σίγουρα 1,5l ημερησίως.

Προς το παρόν τρέχω το νερό και συμπληρώνω όταν μου βγαίνει το μήνυμα, νομίζω είναι νωρίς να αρχίζω να αδειάζω τα boiler, στην ουσία δεν έχω κάνει ακόμα καφέ.
Παρατήρησα επίσης πως αν κατά τη διάρκεια της εκχύλισης σου βγάλει ένδειξη νερού, τότε ο χρονοδιακόπτης παύει να μετράει δευτερόλεπτα, η εκχύλιση νερού όμως συνεχίζει κανονικά.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 19 Φεβ. 2018, 11:42

Φίλε σου λείπει ο μύλος και έχεις τρελαθεί με την μηχανή, Την περνάς ποιοτικό έλεγχο κάθε μέρα :tooth:
Άντε με το καλό να φέρεις και τον μύλο.

Αναφορικά με την ποσότητα του νερού θα αποκτήσεις καλύτερη εικόνα όταν θα αρχίσεις να φτιάχνεις καφεδάκια.

Εννοείται και δεν συζητάμε για άδειασμο νερού κ.α. Απλά καλό είναι να ανανεώνεται το νερό στο brew boiler (ένα και από τα μειονεκτήματα μηχανών με μεγάλες χωρητικότητες νερού).
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 19 Φεβ. 2018, 12:04

Άστα, η κατάσταση είναι τραγική καθημερινά... :)

Μπαίνοντας στο site του νερού που βάζω, είδα πως το νεράκι έχει TDS 33...

Η LM δίνει αποδεκτή περιοχή από 90-150, οπότε με βλέπω να κοιτάζω άλλες επιλογές.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 11 Απρ. 2018, 14:26

Καλησπέρα στην παρέα! (Χρόνια πολλά κιόλας και από αυτό νήμα, χαχα)

Λοιπόν, νομίζω ότι έχω πρόβλημα. [Υπαρκτό όντως ή δημιούργημα του μυαλού μου και του άγχους μου, δε ξέρω ακόμα, εσείς θα μου πείτε :) ]
Το πρόβλημά μου είναι το νερό. Μέρες τώρα τρώγομαι με τα ρούχα μου. Μετράω από εδώ, δοκιμάζω από εκεί, και δε ξέρω πού να καταλήξω. Στο πανεπιστήμιο δε μπορώ να πάω γιατί τα εργαστήρια είναι κλειστά, οπότε είμαι σε "αδιέξοδο".

Αρχικά να πω ότι σπίτι χρησιμοποιώ την κανάτα της Brita με τα maxtra φίλτρα.

Ερώτηση: Όταν σε όλα (ή στα περισσότερα) άρθρα γίνεται αναφορά σε "target of TDS: 150ppm for brewing water" (με εύρος νομίζω 75-250), ο ποιητής αναφέρεται στο νερό σε θερμοκρασία 25°C όπου έχει γίνει (συνήθως) και η βαθμονόμηση σε διάλυμα 342 ppm NaCl, στα κλασικά απλά τεστ ποιότητας νερού (μετατροπή από EC με μέσο περίπου ke=0.5 σε NaCl) ή εννοεί κυριολεκτικά σε "brewing water" που θα τρέχει από το group σε θερμοκρασίες ~92°C, οπότε και η ένδειξη στο απλό kit για TDS αναμένεται να είναι αρκετά μεγαλύτερη??? ...
Γιατί σε νερό από τη brita θερμοκρασίας δωματίου, είμαι στα ~55-65 ppm (ανάλογα με την "παλαιότητα" του maxtra), ενώ σε νερό ζεστό από grouphead (φιλτραρισμένο εννοείται από τη brita), είμαι στα ~150ppm. :think:

Από ph είμαι μεταξύ 6.5 και 7.0. (δεν έχω σπίτι ηλεκτρονικό πεχάμετρο, οπότε μετράω με τα κλασικά χαρτάκια εργαστηρίου). Στο επιθυμητό εύρος δηλαδή.
Σκληρότητα/Αλκαλικότητα ακόμα δεν έχω μετρήσει.

Μήπως το νερό μου παρά είναι μαλακό και κάνω κακό στις εκχυλίσεις μου με λογικά under-φλιτζάνια? Μήπως η brita δε με καλύπτει;; Μήπως να κοιτάξω για φίλτρο ενεργού άνθρακα τύπου bestmax ή 3Μ ? Τι να κάνω;; :?

Υ.Γ (1): Το νερό της βρύσης μου σε θερμοκρασία 25°C εμφανίζει ~130ppm. Γευστικό είναι, άχρωμο και άοσμο εννοείται, δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα από την ΕΥΔΑΠ μέχρις στιγμής στην περιοχή μου. Το νερό της brita, ίσως (φυσιολογικά) να είναι λιγάκι πιο γλυκό. Ότι χάνω σε σώμα στα φλιτζάνια μου το ξέρω, το βλέπω συγκριτικά, απλά το θεωρούσα μέχρι τώρα φυσιολογικό.
Υ.Γ (2): Στις αφαλατώσεις μου, το νεράκι μου είναι πολύ καθαρό, γεγονός που ενισχύει το άγχος μήπως εν τέλει με το νερό που βάζω, φροντίζω τη μηχανή και "περιορίζω" τον παράγοντα της γεύσης.
Υ.Γ (3): Μετά από όλα αυτά, και επειδή δε μπορούσα να κάτσω ήρεμη, πήρα τα test μου και πήγα στο μαγαζί. Αποτελέσματα από νερό από group:
6.5<pH=7.0
Σε θ=25°C , (φυσική ψύξη του φλιτζανιού για 2 ώρες), TDS= 70ppm.
Το νερό της βρύσης, εκτός δικτύου φίλτρανσης στο μαγαζί, είναι (όπως διαπίστωσα) "ίδιο" με του σπιτιού μου.

*** Οι ψύλλοι στα αυτιά μου μπήκανε τυχαία, μετά από σχεδόν ένα ολόκληρο σακουλάκι Burundi από Kudu, που πήγε στο νεροχύτη. Πρώτη φορά μου συνέβη αυτό. Το σακουλάκι έγραφε medium roast (δεν είμαι σίγουρη όμως, στα μάτια μου light ήταν), αλλά ό,τι και να έκανα (από αύξηση σε θερμοκρασία μέχρι πολύ ψιλή άλεση, παραπάνω gr κοκ), εκχύλιση της προκοπής δε πήρα... Βασικά ποιας προκοπής;; Κάτουρο έβγαινε από το naked, σε χρώμα ξανθό...Φυσικά ούτε κρέμα, ούτε σώμα, ούτε γεύση, τίποτα. Σπάσανε τα νεύρα μου. Δε μπορούσα να τον δαμάσω με τίποτα. Ε, τα τελευταία 50gr τα άλεσα σε ΕΚΚ43, και τα έκανα σε V60 pour over μπας και. Ούτε εκεί πήρα το profile... Ο καφές βασικά δεν 'άνθιζε' στο bloom. Δε ξέρω τι πήγε στραβά εν γένει.Ήταν βέβαια 24 ημερών, αλλά και πάλι...

Τέλος πάντων. Το Νερό μου έχει πρόβλημα λέτε. Ή το κεφάλι μου μήπως;; :banghead:
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 11 Απρ. 2018, 16:33

Jazz έγραψε: Οι ψύλλοι στα αυτιά μου μπήκανε τυχαία, μετά από σχεδόν ένα ολόκληρο σακουλάκι Burundi από Kudu, που πήγε στο νεροχύτη.


Σταυριανα καλησπερα.
Αν εννοεις αυτον τον καφε https://shop.kudu.gr/single-origin?product_id=400 μη στεναχωριεσαι, τον ειχα παρει και εγω και πηγε στα σκουπιδια οπως και ενας αλλος απο το ιδιο μαγαζι.
Δοκιμασα τα παντα,γρ, ratio,χρονους.
Το πολλα υποσχομενο προφιλ...πουθενα.
Επισης φιλος προσφατα πηρε καποιον αλλον καφε απο εκει, και αυτος στα σκουπιδια πηγε.
Το εχουν παει στο πολυ light ή καλυτερα στο αψητο.Τον πηρα σε επιλογη espresso roast, αν τον επαινα filter roast, τι θα μου διναν???
Βεβαια αυτο μου εχει συμβει και απο αλλο μαγαζι.Θυμασαι?
Τωρα πινω αυτον https://shop.gardellicoffee.com/product ... u-ethiopia που ειναι light, αλλα οι εκχυλισεις ειναι μια χαρα και ο καφες απ' τους καλυτερους που εχω πιει, ακριβος βεβαια.
Τωρα ψηνω σε gene cafe στο σπιτι και ειναι τελεια, μου αρεσει πιο πολυ και απο το να φτιαχνω καφε!
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vatopedinos » 11 Απρ. 2018, 18:11

Εγώ πάντως απολαμβάνω τελευταία τον kenya των coffee island.
Vatopedinos
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2017, 22:25
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Gaggia Classic 2014
2η μηχανη: Silvercrest / V60
Μυλος: Ascaso Mini I2
2ος Μυλος: Hario Skerton
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Kudu, Cup10

Re: Το νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 11 Απρ. 2018, 19:28

Vatopedinos έγραψε:Εγώ πάντως απολαμβάνω τελευταία τον kenya των coffee island.

Δικός μου είσαι εσύ, Χαχα. Δαμάσκηνα, μαύρο τσάι, κόλα...lasting aftertaste. Ο συγκεκριμένος, ως κλασική Κένυα, πλυμμένη και light roast, δίνει πολύ καθαρά φλιτζάνια. Clean & bright. Σε pour over τον προτιμώ, και τώρα το καλοκαίρι ειδικότερα, σε παγωμένο φίλτρου. :headbang3:
Στηρίζουμε SL Varieties & πολυπλοκότητα στα φλιτζάνια μας! Χαχα
(βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι ,Bourbon Cultivars στηρίζουμε γενικότερα) :tooth:

xristospet21 έγραψε:Σταυριανα καλησπερα. [...] Τωρα ψηνω σε gene cafe στο σπιτι και ειναι τελεια, μου αρεσει πιο πολυ και απο το να φτιαχνω καφε!

Καλησπέρα Χρήστο!!
Ναι, αυτόν εννοώ. Μιλάμε, πραγματικά στενοχωρήθηκα και εκνευρίστηκα. Δε μου έχει ξανασυμβεί να 'χάσω' έτσι ολόκληρο σακουλάκι καφέ! Εν τω μεταξύ, στο κατάστημα με αυτά που μου είπαν, ανέμενα και εγώ τρομερό προφίλ για τον συγκεκριμένο... Burundi δεν είχα ξαναπάρει, και τελικά όμως... έμεινα με την όρεξη!
Θυμάμαι, φυσικά πως την είχες πάθει και εσύ με άλλης εταιρείας καφέ. Είχα δει και της φωτό σου. Μιλάμε άψητος ο κόκκος τελείως ήταν! Όπως μπήκε τύμπανο, έτσι πρέπει να βγήκε.
Ποιος ήταν ο άλλος από kudu που πήγε κάδο; Να ξέρω να μη τον πάρω δηλαδή. Κρίμα είναι. 10-12€ και να πηγαίνουν τσάμπα λες και μας περισσεύουν ξέρω εγώ...
Πάντως ο Sasaba από kudu, είναι εξαίρετος. Τον απήλαυσα μέχρι τελευταίο κόκκο!

Όντως όμως, το έχω παρατηρήσει και εγώ: Το medium τους τείνει προς light. Το light ήθελα να ήξερα, πού τείνει ...;;; Γιατί εγώ, μόνο κωλοτούμπες δεν δοκίμασα για να μου βγει ένα φλιτζάνι από τον burundi.
______________

Πήρες Rubens Gardelli??? Πώ! Σε ζηλεύω φίλε μου! Ακριβός πολύ, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα. Καλά φλιτζάνια σου εύχομαι!
_____________
1000+ Μπράβο για την 'είσοδό' σου στο roasting!! Δεν ήξερα ότι έχεις Gene cafe. Πραγματικά μπράβο βρε Χρήστο! Η διαδικασία και μόνο τα σπάει, είμαι σίγουρη.
(εγώ δεν τολμώ σπίτι να εκφράσω την επιθυμία για home roasting εννοείται. Ήδη, με κοιτάνε περίεργα που κάθε τόσο εμφανίζω καινούρια πραγματάκια στον πάγκο της κουζίνας. Αύριο περιμένω και bonavita pid, μειωτήρα νερού, loveramics και άλλα μικρο-στολίδια... Σα να τους ακούω πχ: "Έχουμε βραστήρα, γιατί σπαταλάς τα λεφτά σου τσάμπα για άχρηστα πράγματα;;")

__________________
Τελικά, με το νερό, τι λέτε να παίζει;; Έχω θέμα ή τσάμπα αγχώνομαι ?
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Οι παράμετροι του καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]