Πολλές καλησπέρες

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

Πολλές καλησπέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nonickch » 01 Μαρ. 2018, 16:06

Καλησπέρα σας.
Γιώργος ονομάζομαι, από Θεσσαλονίκη.

Κάπου στο 2016 είχα δοκιμάσει έναν espresso σε ένα Ιταλικό ταβερνείο και έπαθα πλάκα: "Αυτο το πράμα δεν το έχω πιει ποτε στην Ελλάδα". Από τότε μου είχε μείνει εμμονή αυτός ο καφές και πρόσφατα (~Σεπτέμβριος 17) πήρα μια NS Oscar 2 και ένα Fiorenzato F4e και άρχισα να το ψάχνω.

Σύντομα συνειδητοποίησα ότι έχει πολύ διάβασμα ο καφές και ότι η "επιστημονική" έρευνα μόλις ξεκινάει. Η καλύτερή μου δηλαδή, πολλά πράγματα να μάθει κανείς, ακόμη περισσότερα να αμφισβητήσει.

Ώς καμένος προγραμματιστής, βρίσκω την επικοινωνία με τον κόσμο όσο περνάει ο καιρός και ποιο δύσκολη. Παρεξηγούμε πολύ εύκολα από ότι φαίνεται, οπότε έχετε αυτό υπ' όψιν εάν υποψιάζεστε ότι σας θίγω.
nonickch
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Μαρ. 2018, 15:41
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: NS Oscar 2
Μυλος: Fiorenzato F4E nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πολλές καλησπέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 01 Μαρ. 2018, 17:45

Welcome στην παρέα μας Γιώργο και καλά καφεδάκια να έχεις :)
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Πολλές καλησπέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Μαρ. 2018, 00:26

nonickch έγραψε:Κάπου στο 2016 είχα δοκιμάσει έναν espresso σε ένα Ιταλικό ταβερνείο και έπαθα πλάκα: "Αυτο το πράμα δεν το έχω πιει ποτε στην Ελλάδα". Από τότε μου είχε μείνει εμμονή αυτός ο καφές .

Αυτη η εμπειρια που περιγραφεις φιλε Γιωργο ειναι δικοπο μαχαιρι.
Στην περιπτωση του Στραντιβαριους π.χ. λειτουργησε πολυ ευεργετικα γιατι αγωνιστηκε μια ζωη να κατασκευασει το βιολι που θα του εδινε τον ηχο που ακουσε ενα ομορφο δροσερο και ηλιολουστο πρωινο οταν σε νεαρη ηλικια κοθοταν στις οχθες ενος ποταμου και ακουσε αυτον τον θεικο ηχο απο βιολι πανω σε μια μαουνα που γλυστρουσε σχεδον αιθερικα στα ηρεμα νερα του ποταμου.
Στην περιπτωση ομως την δικη σου με δεδομενα ιταλικο εσπρεσσο σε ιταλικο ταβερνειο θα ημουν επιφυλακτικος για το που μπορει να σε οδηγησει μια τετοια αναζητηση.
Ευχομαι απο τα βαθη της καρδιας μου να βρεις αυτο που ψαχνεις.Ο εξοπλισμος που διαθετεις ειναι ικανος για σοβαρα γευστικα ταξιδια.
Καλη διαμονη στο φορουμ. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πολλές καλησπέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nonickch » 02 Μαρ. 2018, 01:43

@woodsman43: Στα dark roasts αναφέρεσαι;

Αν ναι, εκτός του ότι διαβάζω τα αντίστοιχα σχόλια για τα light και την γενική αποτροπή απέναντί τους, το παρατήρησα.
Εδώ και 1 μήνα παίρνω μόνο Βραζιλία και υποθέτω ότι είναι medium-dark (δεν έχω μάθει να τα ξεχωρίζω χωρίς χρώμα σύγκρισης). Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι στην γενική περιοχή που έψαχνα, αλλά δεν μπορώ να πω, μου άρεσε ποιο πολύ ο προηγούμενος "lighter ethiopian" μηνάς. Θα πάρω 1-2 sweet blue να συγκρίνω και μετά με βλέπω να μπαρκάρω για άλλα λιμάνια.

Αλλά αυτό τον συνδυασμό με panacotta θα πρέπει να τον κάνω. Ήταν τρομερός.
nonickch
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Μαρ. 2018, 15:41
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: NS Oscar 2
Μυλος: Fiorenzato F4E nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Πολλές καλησπέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Μαρ. 2018, 10:35

Ναι στα dark roast αναφερθηκα με ποσοστα ρομπουστας στα οποια βριθει η Ιταλια.Δεν ανεφερες την πανακοτα στην αρχη για να καταλαβω. :lol:
Το light ψησιμο εχει βγαλει οντως κακο ονομα κυριως λογω της εκμαθησης-μεταπηδησης των παλιων ροαστερς αλλα καο λογω αγνοιας νεων ροαστερ που εχουν πολλαπλασιαστει τον τελευταιο καιρο.
Οτι εχει κυκλοφορησει πολυ ξυδι αυτο ειναι αληθεια.Αλλα και το παρασκευαστικο ειναι πολυ μεγαλο προβλημα.Εφτιαχνα καφεδακι στο σπιτι εξαιρετικο το οποιο στο μαγαζι που τον σερβιραν εβγαινε ξυδι κι ας ηταν και οι ροαστερς αυτοι που τον εδινναν.
Να ξερεις οτι light η medium δεν κανει ενα καφε μονο το χρωμα αλλα κυριως η αναπτυξη στα διαφορα στσδια του roasting που η δεξιοτεχνια και οι γνωσεις του ψηστη θα καταφερουν ανοιχτο χρωμα αλλα και ισοοροπια γευσης σωματος και lime χαρακτηριστικων,
Αυτα μου τα εχουν πει ψηστες γιατι εγω απο ψησιμο......επαιξα κι εχασα. :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Πολλές καλησπέρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nonickch » 02 Μαρ. 2018, 16:22

Όπα, ο δαίμων του πληκτρολογίου κτύπησε και πάλι.
"εκτός του ότι διαβάζω τα αντίστοιχα σχόλια για τα light ": "dark" ήθελα να γράψω.
nonickch
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Μαρ. 2018, 15:41
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: NS Oscar 2
Μυλος: Fiorenzato F4E nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron