La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Ανεβάστε μας τις φωτογραφίες σας , με το setup σας!

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 13 Μαρ. 2018, 16:24

Jazz έγραψε:Βαγγέλη, γυαλίζει το σύμπαν ή είναι η ιδέα μου;; :tooth:
Πολύ ωραίο το set up σου, και ...αριστοκρατικό! Να είσαι καλά να το χαίρεσαι και να απολαμβάνεις τα καφεδάκια σου και στη δουλειά/διακοπές.

Δε κατάλαβα γιατί δε μπαίνει με το λεβιέ το pressure kit. Χωροταξικό είναι το θέμα, ή είναι κάτι άλλο 'μηχανολογικό' που το γυναικείο μου μυαλό αδυνατεί να συλλάβει ;; :lol:



Σε ευχαριστώ πολύ Σταυριάνα για τα καλά σου λόγια! Έχεις δίκιο είναι κάποιες lever πολύ elegant και έχουν την αίγλη τους! Εμένα μαρέσουν πολύ, (μια Londinium ειδικά δεν θα με χάλαγε καθόλου) αλλά έχουν και τους περιορισμούς τους, και δεν εννοώ το μέγεθος του πιστονιού και ότι αυτό συνεπάγεται όσον αφορά την ποσότητα, έτσι κ αλλιώς προτιμώ λίγη και καλή! (αυτό που λένε τα καλά αρώματα σε μικρά μπουκαλάκια κλπ :lol: )

Που λες ο λεβιές στην ανώτατη του θέση για να μπει νερό στο χώρο του πιστονιού καλύπτει τον άξονα και επομένος θα εβρισκε πάνω στο μανόμετρο. Προφανώς είναι θέμα design αλλά δεν είναι εφικτό! Εκτός αν τροχίσει κανείς ένα τμήμα, ή ακόμη πιο εύκολα παραγγείλει τον ευθύ λεβίε https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/l ... avoni.html 20 ευρώ κάνει αλλά χαλάει την αισθητική. Σίγουρα γίνεται υπερόπλο μετά :dancing: αλλά χάνει λίγο από την αίγλη της η μηχανή! Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω βάλει και την αυτοκόλητη ταινία στο γκρουπ. Προτιμώ να κάνω την ρουτίνα μου έτσι οπώς έχω μάθει και προσπαθώ να παίρνω σταθερά καλά καφεδάκια, όχι τόσο σταθερά ομως όσο στο σπίτι, αυτό εξηγούσα στο Γιώργο και κυρίως είναι θέμα θερμοκρασίας. Εξάλλου που να με καταλάβει με την open boiler δεν έχει τέτοια θέματα!!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 13 Μαρ. 2018, 16:36

pollux έγραψε:Καλημέρα,
"περιμένω να βγάλει και η ims για mil la pavoni ελπίζω εκεί να κάνει!!"

Έχει βγάλει η IMS καλάθι για την "μιλένιουμ" (φ 51mm) αν και κατά την άποψη μου είναι λίγο "ρηχό",
αλλά και "ντουσιέρα"... Κόστος 13€ + μεταφορικά.

Δες εδώ : https://m.facebook.com/groups/455068911 ... 48351&_rdr

Στο : La Pavoni Lever Machine Owners θα βρεις πολλές απαντήσεις σε πιθανά
ερωτήματα ...


Καλησπέρα Σόλωνα! Ναι το ξέρω το γκρουπ! Είχα παραγγέιλει πρόσφατα (πριν μερικές εβδομάδες) κάποια πράγματα από το https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/f ... ition.html

και μετά από επικοινωνία μου είχαν πει ότι δεν τους είχε έρθει ακόμη! τώρα βλέπω ότι εχουν δυο, 14-16g και 20 για bottomless που τυχαίνει να έχω! :priest: Μάλλον έχεις το πρώτο εσύ ε; στο καφέ βλέπεις καμιά διαφορα; Αξίζει γιατί το αστείο είναι οτι έχει διπλή τιμή από το pre mil... ποιος ξέρει μήπως έχει το διπλάσιο μέταλλο;; :waf:

Την μηχανή που λες την έχω λυσει και δέσει ουκ ολίγες φορές, άλλαξα και την φλάτζα της βάσης πρόσφατα για να μην κουνιεται όταν ζεσταίνεται.. που νομίζω είναι ότι πιο δύσκολο! Με το ακροφύσιο ατμού είχα ένα θέμα που έσταζε λίγο αλλά ρυθμιστηκε και αυτό!!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 14 Μαρ. 2018, 18:15

Καλησπέρα Βαγγέλη,
τα 51 mm καλάθια του "la machina del cafe" είναι απαγορευτικά ως προς την τιμή τους...38 ευρώ,
δηλ. πιό ακριβά και από 58άρι VST !!!!!!
Στην ουσία πληρώνεις το logo "La Pavoni" πού εἰναι "τυπωμένο" στο καλάθι και τον περιορισμένο αριθμό περαγωγής (;!)...
Δεν έχουν καμία διαφορά από τα 49αρια καλάθια της premillenium ως προς την κατασκευή, αλλά και (σχεδόν) καμία διαφορά από τα καλάθια που δεν γράφουν επάνω IMS Competizione, ή έχουν στα πλαϊνά τα ακρωνύμια LF.

(δες : https://www.theespressoshop.co.uk/en/La ... -2190.aspx ).

Όλα αυτά τα κατασκευάζει η IMS (και θα το δείς από της τρύπες που είναι σε όλα ίδιες)... Η μόνη διαφορά είναι ότι στα competizione
η διάμετρος του καλαθιού είναι πραγματικά "καλιμπραρισμένη"...
Όσον αφορά την εκχύλιση δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά !!!
Αν αποφασίσεις να πάρεις καλάθι η γνώμη μου είναι να πάρεις 14-16 γρ. και όχι των 20 γρ. (που μπορέι να σου δημιουργίσει προβλήματα υποεκχύλισης λόγο του ότι με 20 γρ. το "μπισκότο" θα είναι πολύ παχύ ). Οι μηχανές αυτές, κατά την γνώμη μου πάντα,
δουλέυουν καλά στα 14-16 γρ. που με ratio 1:2 παίρνεις + - 30 γρ. δηλ μιά χαρά γιά εσπρέσο διακοπών :coffee:
Το "λίνκ" του Bela Gajdan που σού έδωσα το έχει 13 ευρώ.
Τἐλος γιά το πρόβλημα της φλάτζας αν σου ξαναδημιουργήσει προβλήμα πάρε ειδική πυράντοχη κόλλα σιλικόνης, απ αυτές που χρησιμοποιούν γιά τα τζάκια και κόλλα το μπόϊλερ στη βάση, δεν θα ξανακουνηθεί ποτέ !! :dancing:
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 14 Μαρ. 2018, 19:11

Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες που γράφεις.

Σε ευχαριστούμε.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 14 Μαρ. 2018, 20:53

Drevan έγραψε:Που λες ο λεβιές στην ανώτατη του θέση για να μπει νερό στο χώρο του πιστονιού καλύπτει τον άξονα και επομένος θα εβρισκε πάνω στο μανόμετρο. Προφανώς είναι θέμα design αλλά δεν είναι εφικτό! Εκτός αν τροχίσει κανείς ένα τμήμα, ή ακόμη πιο εύκολα παραγγείλει τον ευθύ λεβίε https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/l ... avoni.html 20 ευρώ κάνει αλλά χαλάει την αισθητική. Σίγουρα γίνεται υπερόπλο μετά :dancing: αλλά χάνει λίγο από την αίγλη της η μηχανή! Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω βάλει και την αυτοκόλητη ταινία στο γκρουπ. Προτιμώ να κάνω την ρουτίνα μου έτσι οπώς έχω μάθει και προσπαθώ να παίρνω σταθερά καλά καφεδάκια, όχι τόσο σταθερά ομως όσο στο σπίτι, αυτό εξηγούσα στο Γιώργο και κυρίως είναι θέμα θερμοκρασίας. Εξάλλου που να με καταλάβει με την open boiler δεν έχει τέτοια θέματα!!

Ευχαριστώ Βαγγέλη για την εξήγηση!! Κατάλαβα τώρα το θέμα. Και προς θεού,συμφωνώ, μην αλλάξεις τον κυρτό λεβιέ ! Όλοι είμεθα λάτρεις του ωραίου αισθητικά, και διατί να το κρύψωμεν άλλωστε ;; χαχα :D
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 15 Μαρ. 2018, 12:48

Καλημέρα,
Γιώργο GF ευχαριστώ για το θετικό σχόλιο, η ανταλλαγή εμπειρίας και
απόψεων πλουταίνει την γνώση...
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 15 Μαρ. 2018, 15:52

pollux έγραψε:Καλησπέρα Βαγγέλη,


Καλησπέρα Σόλων θενξ για τα τιπς! Βασικά πήρα ένα έξτρα διπλο καλάθι με 10 ευρώ από εκει που προανέφερα και η αλήθεια είναι οτι μοιάζει με αυτό που λες, μου έκανε εντύπωση γιατί είναι και εντελώς φλατ από κάτω! Η αλήθεια είναι οτι ουτε και εγώ είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά! Τουλάχιστον γλιτώσαμε το 40άρι!! :yourock:

Σχετικά με τις κόλλες η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται.. άσε που μπορεί να το κολλήσεις σρταβά λίγο και μετά να σε ενοχλεί οταν το βλέπεις! Ο πρεσσοστάτης ήταν κολλημένος και αυτός και όταν θέλησα να τον ρυθμίσω (έτσι για πειραματισμό) έσπασε το πλαστικό δαχτυλίδι στο τέλος και πήρα καινούργιο οπότε καταλαβαίνεις!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 16 Μαρ. 2018, 20:12

..η κόλλα είναι ελαστομερής και μπαίνει γύρω γύρω στο μεταξύ διάστημα βάσης και μπόϊλερ
αφού προστατευθούν πρώτα με ταινία και έχει ευθυγραμμισθεί βάση (γκρουπ) με μπόϊλερ.
Εννοείται ότι δεν λύνεις τίποτε...και όταν χρειαστεί να αφαιρέσεις το μπόιλερ απλά
κόβεις γύρω-γύρω τη σιλικόνη με ένα κοπίδι... Αν δεν σε ενοχλεί που πάει αριστερά
το μπόϊλερ με το γκρουπ όταν κλειδώνεις το κλείστρο άς' το έτσι.
Το πιστόνι σου είναι πλαστικό ή ορειχαλκινο ;
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 16 Μαρ. 2018, 20:50

pollux έγραψε:..η κόλλα είναι ελαστομερής και μπαίνει γύρω γύρω στο μεταξύ διάστημα βάσης και μπόϊλερ
αφού προστατευθούν πρώτα με ταινία και έχει ευθυγραμμισθεί βάση (γκρουπ) με μπόϊλερ.
Εννοείται ότι δεν λύνεις τίποτε...και όταν χρειαστεί να αφαιρέσεις το μπόιλερ απλά
κόβεις γύρω-γύρω τη σιλικόνη με ένα κοπίδι... Αν δεν σε ενοχλεί που πάει αριστερά
το μπόϊλερ με το γκρουπ όταν κλειδώνεις το κλείστρο άς' το έτσι.
Το πιστόνι σου είναι πλαστικό ή ορειχαλκινο ;


Απλά καμιά φορά στη πράξη δύσκολα ξεκολάνε αυτἀ ειδικά μετά από καιρό! Ευτυχώς με την αλλαγή των φλατζών άνω και κάτω της βάσης και του μπόιλερ λύθηκε το πρόβλημα! Εξάλλου το δύσκολο σε όλη την υπόθεση είναι να ξεβιδωθεί η βάση! Το πιστόνι είναι από ορύχαλκο!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: La Pavoni Stradivari Pro - Comandante C40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 25 Μάιος 2018, 20:53

και ένα καφεδάκι με το συγκεκριμένο setup. και το πρώτο ψήσιμο από το αναβαθμισμένο μου hottop b2k+ με σύνδεση σε mac και artisan.. Φυσικά κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο καλό το αποτέλεσμα.. :Yeah:
20180524_155535_resized.jpg
new.jpg
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φωτογραφίες με το Setup σας

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron