Αγορά Μηχανής & Μύλου

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Michalis_cy » 13 Μαρ. 2018, 19:42

Δεν θεωρώ την Silvano ακριβή γι αυτά που προσφέρει. Είναι ουσιαστικά μια μηχανή διπλού μπόιλερ με θέρμομπλοκ για ατμό. Την θεωρώ καλύτερη από οποιαδήποτε μηχανή μονού μπόιλερ της αγοράς, ακόμα και από την Bezzera unica λόγω του saturated group έναντι του Ε61 το οποίο θεωρώ ότι ταιριάζει καλύτερα με ΗΧ μηχανές ή διπλού μπόιλερ και όχι με μονού.

Από το review του Home Barista προκύπτει ότι έχει εξαιρετική απόδοση στην παρασκευή espresso και υστερεί κάπως στον ατμό (αναμενόμενο λόγω thermoblog). Νομίζω ότι η σχέση απόδοσης τιμής είναι πολύ καλή (899 Ευρώ στο elektros.it) αφού για να έχεις αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα διπλάσια.
Michalis_cy
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 10 Φεβ. 2015, 13:33
Ονομα:
Τοποθεσια: Cyprus
Μηχανη: QM Silvano Evo
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Ascaso i mini
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nonickch » 13 Μαρ. 2018, 23:53

Με τον Sette παίζει μεγάλη σφαγή στα forums.

Ποιότητα κατασκευής:
Και εγώ το σκεφτόμουν πολύ (είχα αρχίσει με Vario στο σχέδιο μου), αλλά το ιστορικό της Baratza και οι πρώτοι μήνες του Sette όσον αφορά την αξιοπιστία είναι κάτι που δεν έχω δει με κανένα άλλο μύλο. Δεν μπορείς να ξέρεις ποτέ πότε θα σε αφήσει.
Αν ψάξεις στο HB θα δεις πολλαπλά και μεγάλα threads με πολλούς ανθρώπους να τους καίγονται οι μύλοι μέσα σε λίγους μήνες και μερικές φορές ακόμη και τα replacements τους.
Συγκριτικά, όταν κοιτάς για Mazzer ή παρόμοιους (βασικά non-Baratza), μιλάμε για (οικιακή) διάρκεια εφ' όρου ζωής εάν δεν κάνεις κανιβαλισμούς.

Όσον αφορά την ευκολία, ομορφιά και μέγεθος, σίγουρα ο Sette είναι έτη φωτός μπροστά.

Στην ποιότητα δεν μπορώ να κάνω κανένα προσωπικό σχόλιο. Δεν μπορώ να κρίνω γιατί απλά δεν το έχω τόσο πολύ. Είδα κάποια γραφήματα αλλά δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να τα μεταφράσω σωστά. Έχω διαβάσει σχόλια και από τις δυο πλευρές.

Για 600 ευρώ που έχει ο W (που βλέπω τώρα στο barista.gr), σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα μή αξιόπιστο μύλο. Με τόσα λεφτά μπορείς να πάρεις καλό μύλο 1ο χέρι και εξαιρετικό μύλο 2ο.
Επίσης όταν/αν αρχίσουν να βγαίνουν δειλά-δειλά οι Sette στην αγορά για 2ο χέρι δεν νομίζω κανένας να τολμήσει να τους αγοράσει. Οπότε δεν θα στοιχημάτιζα σε πιθανή μεταπώληση, κάτι που είναι σχεδόν σίγουρο στους άλλους μύλους.

Όσον αφορά το ονόματα Mazzer που είπες. Είναι η "παλιά εγγύηση" και υπάρχουν παντού εφόσον κρατάνε για "πάντα".
MSJ: Μazzer Super Jolly. 1 επίπεδο πάνω απο τον mini και entry point για πολλούς μιας και 2ο χέρι πάει 200-250eu.
MM: Mazzer Major. Το επόμενο βήμα προς τα πάνω.
nonickch
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Μαρ. 2018, 15:41
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: NS Oscar 2
Μυλος: Fiorenzato F4E nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 14 Μαρ. 2018, 17:55

Ηλία μην αγχώνεσαι!

Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή:
1. Μπορείς μια χαρά να απολαμβάνεις καφεδάκια και από SB μηχανή, ιδιαίτερα, που δεν προτιμάτε καπουτσίνο.
2. Η λύση HX προτάθηκε καθαρά για μελλοντική ικανοποίηση αναγκών που ως γνωστό στη ζωή αλλάζουν.
3.Η λύση DB προτάθηκε ακριβώς για τον παραπάνω λόγο (HX) + ότι απλοποιεί ακόμη περισσότερο την διαδικασία παραγωγής
φλιτζανιού.
4. Ακόμα και με caravel μπορείς να απολαύσεις εξαιρετικό εσπρέσσο αλλά δεν προτείνεται λόγω ότι απαιτεί χρόνο και υπομονή και είναι άλλης φιλοσοφίας οι lever μηχανές.

Συνεπώς με όλες μπορείς να φτιάξεις αξιοπρεπή φλιτζάνια εστιάζοντας σε 3 παραμέτρους:

1.Ποιότητα καφέ
2.Ποιότητα άλεσης (μύλος)
3.Μηχανή καφέ

Όπως κατάλαβες η μηχανή είναι η τελευταία σε σημαντικότητα (ιδιαίτερα σε home περιβάλλον)

Αναφορικά με τον μύλο, θα συμφωνήσω με τα σχόλια για τον Sette και δε θα τον κοίταζα.

Αναφορικά με τη Letit ή με E61 group θεωρώ ότι μια χαρά θα την κάνεις τη δουλειά σου.Πολύ βασικό στην αγορά εξοπλισμού είναι να έχεις την αντιπροσωπεία κοντά σου και να υπάρχει επάρκεια φτηνών ανταλλακτικών κάτι που τόσο σε E61 όσο και στη Letit υπάρχουν στην αγορά.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 14 Μαρ. 2018, 20:36

Ας θέσω κι εγώ μια ακόμη άποψη για επιλογή μηχανής .
Υπήρξε κάποια στιγμή που ήμουν ακριβώς στην δική σου θέση ψάχνοντας μηχανή και μύλο για το σπίτι .
Έγραψα στα φόρουμ ζητώντας βοήθεια και πράγματι οι επιλογές ήταν πολλές και πελάγωσα .

Ένας φίλος λοιπόν που γνώριζε τι ακριβώς θέλω μου πρότεινε την quickmill silvano μια μηχανή που άκουγα πρώτη φόρα και παντελώς άγνωστη σε εμένα .
Έδειξα εμπιστοσύνη σε αυτά που μου είπε και την πήρα .

Το αποτέλεσμα … τώρα που γνωρίζω πολλά περισσότερα κι έχω δει πολλές μηχανές σε φίλους ακόμη τον ευχαριστώ για την πρόταση του αυτή .

Ιδανική μηχανή για οικιακή χρήση τύπου διπλού boiler και όσους ακούω να λένε ότι διάβασαν αυτό η εκείνο εμένα δεν μου λέει τίποτα καθώς εγώ δεν διαβάζω αλλά βλέπω στην πράξη της δυνατότητες της μηχανής .
Είναι VFM και εδώ μπορείς να δεις και ένα review από εμένα εδω.

Εν ολίγης να σου πω ότι είναι ιδανική για μικρό χώρο , έχει pid , ρυθμιζόμενη πίεση , διαθέτει πλαϊνό διάφανο συρταρωτό δοχείο νερού που γεμίζει τόσο εύκολα σαν να βάζεις ένα ποτήρι νερό , μπορείς ταυτόχρονα να φτιάχνεις το καφεδάκι σου και το αφρόγαλα και ο ατμός είναι επαρκέστατος .
Επίσης σύμφωνα με τον κατασκευαστή είναι έτοιμη σε 15 λεπτά ,εγώ στην πράξη πίνω εξαιρετικό καφέ στα 8-10 λεπτά μέγιστο .

Αυτά για την μηχανή , τώρα για τον μύλο εγώ διαβάζοντας πάλι διάφορα κατέληξα στον Κ10 , μύλος πολύ καλός αλλά όχι για εμένα που ζητούσα κάτι χωροταξικά πιο μικρό στην κουζίνα μου.

Τελικά τα πράγματα που είναι για οικιακή χρήση είναι για οικιακή και τα επαγγελματικά για επαγγελματική , η κάθε κατηγορία με τα υπέρ της και τα κατά της.

Έτσι λοιπόν πουλήθηκε ο Κ10 και αγοράστηκε ο sette 270w ο οποίος εδώ και ένα χρόνο κυκλοφορεί η αναβαθμισμένη έκδοση με λυμένα τα προβλήματα και επίσης με δυο τύπος μαχαιριών ένα για εσπρέσο και ένα εξτρά για φίλτρου .
Εάν δεν ψάχνεις κάποιες μεγάλες οξύτητες σε κάποιους καφέδες τότε θα σου έρθει κουτί o sette , εάν πάλι ψάχνεις τις μεγάλες οξύτητες οι μύλοι που θα σε καλύψουν ανήκουν σε άλλη κατηγορία τιμής και μεγέθους με μίνιμουμ τα 68αρια κωνικά .

Πιστεύω να βοήθησα όσο μπορούσα .
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό coolmind » 21 Μαρ. 2018, 12:42

G.F. έγραψε:Ηλία μην αγχώνεσαι!


Συνεπώς με όλες μπορείς να φτιάξεις αξιοπρεπή φλιτζάνια εστιάζοντας σε 3 παραμέτρους:

1.Ποιότητα καφέ
2.Ποιότητα άλεσης (μύλος)
3.Μηχανή καφέ

Όπως κατάλαβες η μηχανή είναι η τελευταία σε σημαντικότητα (ιδιαίτερα σε home περιβάλλον)

Αναφορικά με τον μύλο, θα συμφωνήσω με τα σχόλια για τον Sette και δε θα τον κοίταζα.

Αναφορικά με τη Letit ή με E61 group θεωρώ ότι μια χαρά θα την κάνεις τη δουλειά σου.Πολύ βασικό στην αγορά εξοπλισμού είναι να έχεις την αντιπροσωπεία κοντά σου και να υπάρχει επάρκεια φτηνών ανταλλακτικών κάτι που τόσο σε E61 όσο και στη Letit υπάρχουν στην αγορά.


Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο και θα προσθέσω στην σειρα κατι ακομη.

1.Ποιότητα καφέ
2.Ποιότητα Νερού(φίλτρο)
3.Μύλος
4.Μηχανή καφέ

Τα δυο πρώτα δεν έχουν σειρά, γιατι οποιο και απο τα δυο να μήν ειναι σωστό ,δέν θα έχεις καλό τελικό αποτέλεσμα.

Για μύλους δεν θα έπαιρνα sette θα προτιμούσα mazzer,για να μην έχεις να ασχολείσαι και με τον μυλο στην αρχη που όλα θα σου φανουν βουνό.
coolmind
Member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 03 Μαρ. 2016, 18:09
Ονομα: Νασος
Τοποθεσια: Αθηνα
Μηχανη: Unic Stella Mini
Μυλος: Custom Made By Me
2ος Μυλος: Mazzer Mini Manual
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 21 Μαρ. 2018, 17:58

Πολύ σωστά Νάσο.

Ξέχασα το σπουδαιότερο!
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 05 Απρ. 2018, 16:12

Καλοριζικα και καλους καφεδες !!! :)
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nickpeios » 05 Απρ. 2018, 16:22

Πολύ καλές επιλογές καλορίζικα φίλε! Αν επιτρέπετε από που τα πήρες ;
Nickpeios
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 21 Φεβ. 2018, 01:36
Ονομα: ΝΙΚΟΣ
Τοποθεσια: ΝΑΟΥΣΑ
Μηχανη: illy francis x7.1
2η μηχανη: miele cva 5060
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: taf-illy-dec coffe island

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nickpeios » 05 Απρ. 2018, 16:54

Πολύ καλές επιλογές καλορίζικα φίλε! Αν επιτρέπετε από που τα πήρες ;
Nickpeios
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 21 Φεβ. 2018, 01:36
Ονομα: ΝΙΚΟΣ
Τοποθεσια: ΝΑΟΥΣΑ
Μηχανη: illy francis x7.1
2η μηχανη: miele cva 5060
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: taf-illy-dec coffe island

Re: Αγορά Μηχανής & Μύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitrisc » 06 Απρ. 2018, 00:06

Τη Unica θα μπορουσες να την βρεις κι εδω https://shop.kudu.gr/index.php?route=pr ... uct_id=274 _, μεχρι προτινως ηταν out of stock αλλα πλεον ειναι διαθεσιμο...

Επισης εδω να προσθεσω οτι στην αναζητηση κι εγω να αγορασω την Bezzera BZ07 στην Ελλαδα επειτα απο επικοινωνια με το kudu.gr η απαντηση τους ηταν η εξης στις 23 Μαρτιου.

Σχετικά με την εσπρεσσομηχανή που σας ενδιαφέρει θα θέλαμε να σας ενημερωσούμε ότι φέρνουμε μόνο την UNICA διότι είναι πολύ αξιόπιστη μηχανή και value for money!
Δυστυχώς δεν μπορουμε να σας προμηθεύσουμε άμεσα την μηχανή που σας ενδιαφέρει διότι έχει min παραγγελία κάθε κωδικός.
Εαν θέλετε θα έχουμε σε λίγες μέρες διαθέσιμη την UNICA και μπορείτε να έρθετε να την δείτε και από κοντά.
dimitrisc
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Μαρ. 2018, 00:19
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ερωτήσεις αγοράς νέων μελών

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron