Pullman Chisel Redistribution Tool

Τα πάντα για τα tamper

Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 25 Μάιος 2018, 14:32

Σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο εργαλειο..

https://shop.pullman.coffee/en/pullman- ... ool-chisel

Μηπως το εχει χρησιμοποιησει κανεις, να μας πει εαν οντως κανει τοσο καλη δουλεια και αξιζει τα λεφτα του?
Και σε συνδιασμο με ενα Big Step της Pullman νομιζω οτι ειμαι κομπλε :dancing:

Εκτος και αν παιξει κατι σαν και αυτο: http://www.therisingforce.cn/product/60 ... 135a1xkw5V

που ειναι 2 σε 1, αλλα επειδη ειναι καινουριο δε νομιζω να το εχει χρησιμοποιησει καποιος..
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 25 Μάιος 2018, 19:50

Καλησπέρα Γιώργο.. Το πρώτο που γράφεις το έχει πάρει το μάτι μου στο άμαζον με πολύ λιγότερα λεφτά, δεν ξέρω αν αξίζει τόσα, το bigstep σίγουρα είναι πολύ καλό!

Σχετικά με το τρίτο έχω δει κάτι video στο youtube και αφήνει μια γραμμή στη μέση... :jerking:
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nonickch » 25 Μάιος 2018, 23:54

Τι τρελλά ποσά είναι αυτά;

Επίσης, δεν θυμάμαι άν το έχω κάνει paste τελευταία, αλλά ουρίστε: http://socraticcoffee.com/2016/12/exami ... xtraction/
nonickch
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 01 Μαρ. 2018, 15:41
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: NS Oscar 2
Μυλος: Fiorenzato F4E nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 26 Μάιος 2018, 01:41

Γιωργο τα λεφτα ειναι πολλα οντως.. αλλα εαν κανουν την δουλεια τους νομιζω οτι τα αξιζουν... εχω δει πατημα με Big Step οπως στη φωτο εδω: https://trubaca.files.wordpress.com/201 ... -27-pm.png σε μαγαζι στην Κηφισια..

Βαγγελη κατι εχει παρει το ματι μου σε σχεση με την αντιγραφη του chisel, αλλα θα κανει την ιδια δουλεια?
Σχετικα με το βιντεο που λες οτι αφηνει γραμμη, το εχω δει και εγω.. Βεβαια ο τυπος αναφερει οτι αυτη η γραμμη που αφηνει το εργαλειο δεν πειραζει και δεν χαλαει την εκχυλιση...
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 26 Μάιος 2018, 17:09

Sorry guys, αλλά δεν έχω δει καμία διαφορά (μα καμία) στη γεύση συγκριτικά με μια καλή κατανομή και ένα σωστό πάτημα και δεν αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο του αγαπητού που του έχει γυαλίσει.

Κρατήστε τα χρήματα σας για αγορά/αναβάθμιση μύλου και ποιοτικού φρέσκου καφέ.

Πάντοτε φιλικά,

Γιώργος.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 27 Μάιος 2018, 16:37

Η αισθηση στο ποιοτικο εργαλειο ειναι κατι που πρεπει να πληρωνεται.Σωστη λοιπον η τιμη του οχι για το πρακτικο μερος αλλα για το ποιοτικο-αισθησιακο μερος.
Στο πρακτικο μερος ο συγκεκριμενος τυπος εργαλειου επιπεδοποιησης ειναι ο μονος που με εχει ικανοποιησει.Την ιδια ακριβως δουλεια κανει και το κινεζικο μιας και τα εχω δοκιμασει και τα δυο.
Στο ταμπερ ομως το pulman ειναι εξαιρετικο και λογω ποιοτητος αλλα και λογω σχεδιασμου με προσοχη ομως στην αναροφηση.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 27 Μάιος 2018, 17:24

Χαιρομαι και ευχαριστω για τις απαντησεις σας Κυριοι.

Γιωργο σιγουρα με μια πολυ καλη μηχανη και ενα πολυ καλο μυλο, ισως να μην υπηρχε η αναγκη για τετοια εργαλεια.. Απο την αλλη θα μου πεις και να τα εχεις αυτα τα εργαλεια, οταν τα αλλα δυο ειναι 'μαπα' (μηχανη-μυλος) 'μαπα' καφε θα πιεις...

Δημητρη ο συγκεκριμενος τυπος εργαλειου επιπεδοποιησης (οπως και αυτος που εχεις κατασκευασει) 'κραταει' καθολου καφε επανω του? Γιατι το OCD και το Belogia 'κρατανε' (αν και πιστευω πιο πολυ ρητορικη ειναι η ερωτηση για να σε εχει ικανοποιησει..)
Για την ανναροφηση του Big Step μου το εχουν ξαναπει και μου εχουν πεικαι οτι 'κραταει' μια μικρη ποσοτητα επανω του, πανω απο το σκαλοπατι..
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Antihroas » 27 Μάιος 2018, 19:04

woodsman43 έγραψε:Η αισθηση στο ποιοτικο εργαλειο ειναι κατι που πρεπει να πληρωνεται.Σωστη λοιπον η τιμη του οχι για το πρακτικο μερος αλλα για το ποιοτικο-αισθησιακο μερος.
Στο πρακτικο μερος ο συγκεκριμενος τυπος εργαλειου επιπεδοποιησης ειναι ο μονος που με εχει ικανοποιησει.Την ιδια ακριβως δουλεια κανει και το κινεζικο μιας και τα εχω δοκιμασει και τα δυο.
Στο ταμπερ ομως το pulman ειναι εξαιρετικο και λογω ποιοτητος αλλα και λογω σχεδιασμου με προσοχη ομως στην αναροφηση.


Κύριε Δημήτρη ξέρουμε πού μπορούμε να το παραγγείλουμε στην Ελλάδα το συγκεκριμένο;
Εγώ πιο πολύ σκεφτόμουν να πάρω κάποια εργαλεία από τη rihnowares. Αλλά μιας και λέτε
Για την κατακράτηση το σκέφτομαι. Ειδικά σε πολλά ζυγίσματα θα είναι πονοκέφαλος, πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
Antihroas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 23:54
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Wega Concept
Μυλος: Fiorenzato F64 evo
2ος Μυλος: Fiorenzato F64 evo
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 28 Μάιος 2018, 08:04

gtone:1 έγραψε:Δημητρη ο συγκεκριμενος τυπος εργαλειου επιπεδοποιησης (οπως και αυτος που εχεις κατασκευασει) 'κραταει' καθολου καφε επανω του? Γιατι το OCD και το Belogia 'κρατανε' (αν και πιστευω πιο πολυ ρητορικη ειναι η ερωτηση για να σε εχει ικανοποιησει..)
Για την ανναροφηση του Big Step μου το εχουν ξαναπει και μου εχουν πεικαι οτι 'κραταει' μια μικρη ποσοτητα επανω του, πανω απο το σκαλοπατι..

Δεν κραταει τιποτα.Απλως θελει σωστη ρυθμιση βαθους.Θελει τοσο οσο να γινεται leveling.Μην περιμενεις απο κατι τετοια σκατολοιδια να σου λυσουν προβληματα μυλου-καφε-κατανομης κ.λ.π.
Μετα απο κανα δυο περιστροφες μπαινει καφες επανω στην περιφερεια του εκει που ενωνει το κατω μερος με το πανω-χερουλι και αρχιζει να σφηνωνει στο καλαθι σιγα σιγα.Μια με το νυχι περιμετρικα και εισαι ετοιμος.Αν δεν εχεις νυχι αυτη ειναι μια καλη στιγμη να αφησεις. :lol:
Define σκαλοπατι :think:
Antihroas έγραψε:
Κύριε Δημήτρη ξέρουμε πού μπορούμε να το παραγγείλουμε στην Ελλάδα το συγκεκριμένο;

Κερια και λιβανια :lol:
Δεν ξερω απο Ελλαδα κατι.Εγω πηρα απο κινα παντως πεντε κομματια.Θα τα προσαρμοσω ως καπακι στον tAlΩs εκει που ριχνεις τον καφε και θα εχει διπλη χρηση.
Το χερουλι του-ρυθμιστικο ομως ειναι χαρβαλο να το ξερετε.Εχει κατι τεραστιους τζογους το σπειρωμα και βιδωνει στην τυχη οπου να ειναι. :jerking:
Levelling ομως κανει μια χαρα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Pullman Chisel Redistribution Tool

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Antihroas » 28 Μάιος 2018, 13:47

Παράγγειλα τελικά από barista.gr ένα μαζί με αλλά πραγματάκια. Για να δούμε.
Άβαταρ μέλους
Antihroas
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 21 Μάιος 2018, 23:54
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Πειραιάς
Μηχανη: Wega Concept
Μυλος: Fiorenzato F64 evo
2ος Μυλος: Fiorenzato F64 evo
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Επόμενο

Επιστροφή στο Tamper (πατητήρια καφέ)

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη