Cma Astoria Sonia AL1

Οι καλύτερες μηχανές DIY που κυκλοφορούν

Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 26 Ιούλ. 2018, 15:32

Καλησπέρα στην ομάδα!

Ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα με σκοπό να μοιραστώ μαζί σας το νέο πρότζεκτ και σετ απ που πορέκυψε έτσι στα ξαφνικά, μια μέρα καθώς χάζευα στο google...

πέφτει λοιπόν το μάτι μου σε μια αγγελία μιας μηχανούλας, η καημένη λίγο παρατημένη, σκονισμένη, άπλυτη και αφυδατωμένη, είχε γύρει κιόλας..

Την βλέπω και σκέφτομαι τώρα τι κάνω...; αξίζει η μηχανη; Θα δουλέψει; δεν έχω (είχα) ιδέα.. Θα γίνει όμορφη και παρουσιάσιμη; Θα μπορεί να μπει στο σπίτι(μέγεθος, βάρος, ύψος, σύνδεση στο δίκτυο); Πολλά ερωτήματα, Τι να πρωτοσκεφτεί κανείς.. Τι λέει η λογική και τι το συναίσθημα.. και εν τέλει αξίζει να ασχοληθεί κανείς;

to be continued...
915997295e8ffe6b8fbbb685eb8a71d3e4bb18de_l.jpg
fb7c8c6530f6bcc9acb6b935511417f068a81583_l.jpg
FB_IMG_15287370336768334_resized.jpg
FB_IMG_15287370114684104 copy.jpg
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 27 Ιούλ. 2018, 16:13

Συνεχίζοντας την ιστορία με το ασχημόπαπο λοιπόν..

Επικοινώνησα με το πωλητή ο οποίος μου εξήγησε ότι η μηχανή ανήκε στο πατέρα του και δούλεψε από το 1980 μέχρι το 2008 στο καφενείο ενός χωριού της Έυβοιας και έκτοτε ήταν κλεισμένη σε μία αποθήκη...

Χωρίς τη δυνατότητα να μπορώ να την δω άμεσα μιάς και ήταν 3μιση ώρες μακριά, αποφάσισα να δείξω πίστη στο φιλότιμο του ανθρώπου και δέχτηκα να μου την στείλει χωρίς καν έλεγχο.. Βέβαια σε αντίστοιχα φόρουμ, υπάρχουν διάφορες αντίστοιχες περιπτώσεις, και η μηχανή είναι σχετικά απλή (χωρίς πολλά ηλεκτρκικά και καθόλου ηλεκτρονικά) και η ποιότητά κατασκευής είναι τύπου τανκ οπότε λέω κάτι θα γίνει.. (έχοντας και στο μυαλό ότι ξέρω κάποιον που μπορεί και να ψήνεται να την αναλάβει..)

Έτσι ακριβώς πριν 6 εβδομάδες Παρασκευή η μηχανή έφτασε σε ένα κιβώτιο με ένα μοχλό να εξέχει από πάνω..

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να δώ αν δουλευει ο μοχλός και άν κατεβαίνει.. και ναι δουλέυει!! :Yeah: και τη δύναμη που θέλει.. :new_shocked: νιώθεις ένα δέος αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει commercial lever..
20180615_121726_resized.jpg
20180615_122116_resized.jpg
20180615_143136_resized.jpg
IMG-4868e51c2bbe78e6c9575120d4419776-V_resized.jpg
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos999 » 27 Ιούλ. 2018, 16:36

Απο τότε που πήγα πρώτη φορά στο coffelever και ήπια καφέ απο lever μηχανή απο τον κ.Πετρίδη εχω κολήσει αυτό το άπιαστο όνειρο
να αποκτήσω μια μέρα τέτοια μηχανή.
Βέβαια μια κίνηση σαν και αυτή που έκανες εσύ φίλε είναι πολύ τολμηρή για τα κυβικά μου.Αυτό το διαχρονικό μηχάνημα που βλέπω το γεμάτο σκουριά και διάβρωση πιθανόν απο παραμονή κοντά σε θάλασσα και απο εγκατάλειψη ίσως και στην βροχή δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα γίνει λειτουργική μηχανή.
Φυσικά για να προχωρήσεις σε τέτοια αγορά προφανώς θα το κατέχεις και θα πιάνουν τα χέρια σου αντίθετα απο τα δικά μου που δεν σφίγγουν ουτε βίδα. :lol:
Θα περιμένουμε με αγωνία και με μεγάλη περιέργεια την συνέχεια αν και απο όσο βλέπω στο προφίλ σου έχεις προχωρήσει για τα καλά. :new_shocked:
Απο περιέργεια αν θέλεις μπορείς να μας πείς πόσο την αγόρασες;
Καλορίζικη φίλε και καλά καφεδάκια.
nikos999
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 02 Φεβ. 2014, 02:40
Ονομα: Νικος
Τοποθεσια: Πειραιας
Μηχανη: Gaggia Evo
Μυλος: Ascasoi2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Coffelever

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cosini » 27 Ιούλ. 2018, 18:38

Μπράβο Βαγγέλη , ελπίζω να καταφέρεις κάτι καλό και εαν χρειαστείς και καμιά βοήθεια στείλε μήνυμα , είμαι διαθέσιμος . :Yeah:
Άβαταρ μέλους
cosini
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 16 Αύγ. 2017, 07:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Μηχανη: QuickMill Silvano
2η μηχανη: la pavoni europiccol
Μυλος: baratza sette 270W
Coffee Roaster: DIY COSINI HRM 350
Αγαπημένοι Καφέδες: KUDU , CUP10 . TARESSO

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 30 Ιούλ. 2018, 15:14

Καλησπέρα παιδιά ευχαριστώ για τις ευχές.. Δημήτρη θα το έχω υπόψιν μου για μελλοντικά project! :Yeah:

Νίκο, έτσι είναι αν δοκιμάσεις δύσκολα γυρνάς πίσω, ξεκλειδώνει άλλες γευστικές παραμέτρους θα έλεγα! Και ναι φυσικά πολύ τολμηρό και για μένα αλλά καμιά φορά ξέρεις.. ο τολμών νικά.. :dancing: Σχετικά με τη τιμή δεν ξέρω αν θα θέλει ο πωλητής να το αναφέρω αλλα σε λογικά πλαίσια πάντα αναλογουμένης και της κατάστασης.. φυσικά άξιζε τελικά, αν αναλογιστεί κανείς ότι τέτοιες μηχανές δεν μπορούν να βρεθούν εύκολα.. συν το τελικό αποτέλεσμα.

Συνεχίζοντας λοιπόν την ιστορία μας..

Έχοντας στο πορτ μπαγκάζ τη μηχανή καμιά βδομάδα λέω ας πάρω ένα τηλ το φίλο Δημήτρη (woodsman) να του πω τα μαντάτα... Ενώ βέβαια ήξερα ότι είχε πήξει και δεν θα είχε χρόνο ούτε για ένα βλέφαρο, μου λέει καλά άντε φερτην να της ρίξω μια ματια και βλέπουμε..

Την πάω, την βλέπει.. μένει λίγο αμίλητος, και λέει ᾽᾽καλά μας δουλέυεις..; Τι είναι αυτό..᾽᾽ .. ευτυχώς τελικά δέχτηκε να την κρατήσει.. και η περιπέτεια ξεκίνησε..
20180622_145546_resized.jpg
20180622_145555_resized.jpg
20180622_145809_resized.jpg
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 30 Ιούλ. 2018, 15:30

Ευτυχώς η συνέχεια από το σημείο αυτό και ύστερα άρχισε να γίνεται πιο ευχάριστη.. Ο Δημήτρης την αποσυναρμολόγησε πλήρως και η ανακατασκευή - βελτἰωση ξεκίνησε..

Αρχικά το Research and Develpoment της Woodsman Inc. σε συνδυασμό με το σχεδιαστήριο αποφάνθηκαν ότι πρέπει ο σκελετός, τα πλαινά και το καπάκι του γκρουπ να βαφτούν λευκά. Τα ανοξείδωτα θαμπά όπως ήταν δεν έλεγαν και τιποτα και αποφασίστηκε να σταλθούν για λείανση και στίλβωση στον ειδικό... Δεν ξέρω μήπως είναι το ίδιο R&D τμήμα με La Marzocco γιατί για Linea Mini λευκή πήγαινε η φάση.. Εγώ βέβαια αμίλητος περίμενα υπομονετικά να δω τι θα βγει από όλο αυτό..

Επίσης τελικά οι ελλείψεις ήταν αρκετές για μηχανή του σήμερα, δηλαδή δεν υπήρχε καν βαλβίδα αναπνοής καθώς και διακόπτης on/ off.. Επίσης το safety valve ήθελε αλλαγή καθώς και καινούργιο μανόμετρο, συν όλες τις φλάντζες..

Που και που πέρναγα να ρίξω μια ματία και καμιά φωτό για να έχουμε να θυμόμαστε..
20180629_125517_resized.jpg
Το καπάκι του μπόιλερ στο βάθος.. μεγαλυτερο από δισκόφρενο όπως είπε και ένας φιλος
20180703_105036_resized.jpg
20180703_112849_resized_1.jpg
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Αύγ. 2018, 21:20

Εσυ απολαμβανεις πηχτα εσπρεσσο κι εμεις περιμενουμε μες στην καψα να ανεβασεις την συνεχεια. :mad:
Κανονισε μετα τις διακοπες να φερεις τον μυλο για καποια upgrate που εχω να σου κανω :lol:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 03 Αύγ. 2018, 23:01

Μόλις γύρισα από διακοπές και είδα το νήμα. Μιλάμε, ντάξει, έχω τρομερή αγωνία! Μπορώ δηλαδή να φανταστώ ότι στα χέρια του Δημήτρη θα λάμψει η εν λόγω Κυρία του παρελθόντος, αλλά η τελική της εικόνα μου έχει εξάψει την περιέργεια.
Βαγγέλη αναμένουμε εξελίξεις!! :headbang3:
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 04 Αύγ. 2018, 08:22

Σταυριανα οντως ελαμψε.Κρατηθηκε η διαχρονικη της μορφη ομως γιατι θα ηταν βεβηλωση να την αλοιωσουμε με συγχρονες διακοσμητικες επεμβασεις.
Εσωτερικα ομως και μεσα στο μποιλερ κατασκευαστικε ενα ΗΧ δικης μου σχεδιασης με το οποιο εγινε το γκρουπ satureted χωρις θερμοσυφωνισμο.
Τωρα πια δεν εχουμε βρασμους του νερου και δεν απαιτειται φλας παρα μονο μια δυο εικονικες εκχυλισεις για να ζεσταθει καλα ολο το γρουπ.
Να πω οτι ζεσταινεται πολυ γρηγορα για τετοιου μεγεθους μηχανη.
Μακραν τα καλυτερα καφεδακια που εχω πιει συγκρινομενη με ιερα τερατακια του χωρου εξοπλισμενα με pressure profile και ενα σκασμο καλουδια.
Μονο με αυτη την silvia μπορω να την βαλω διπλα διπλα στο φλυτζανι.
Απο οσα εχω βιωσει εννοειται..... και οχι επειδη ειμαι καλος τεχνικος και φτιαχνω παππαδες μερικες φορες :lol: :lol:
Φημες φημες και κακοηθειες.Μην πιστευεις κανεναν :lol:
Εξυπακουεταο οτι χρειαζεται χερι το εργαλειο.Δεν ειναι plug and play στις εκχυλισεις τις.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Cma Astoria Sonia AL1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 04 Αύγ. 2018, 17:27

Upgrade Δημήτρη;;;; Δηλαδή πόσο καλύτερος μπορεί να γίνει πια αυτός ο μύλος.. :2funny:


Σταυριάνα κοίταξε να δεις... Η μηχανή λάμπει.. θα δεις και τις τελικες φωτό.. έγινε από ασχημόπαπο κύκνος και δεν το λέω επειδή είναι δικιά μου..., αλλά της πάει.. νομίζω πολύ πιο όμορφη από πριν.

Για την ιστορία λοιπόν όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση δεν είναι μυστικό ότι η μηχανή είναι λίγο τεράστια (για οικιακή συσκευή). Έτσι λοιπόν το συζητήσαμε λίγο, θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά να κοψουμε σε μέγεθος ή σε αέρα καθώς η μηχανή είναι λίγο τετραγωνη, ενώ θα μπορούσαμε να έχουμε το γκρουπ εκτεθειμένο σε κοινή θέα, καθώς και πλαινά πλέξι να φαίνεται το θηρίο μπόιλερ με τα γιγάντια μπουλόνια που κλείνουν το καπάκι.. Τελικά όμως είπαμε να διατηρήσουμε τοναρχικό της χαρακτήρα και απλά να την εκμοντερνίσουμε.. στο κάτω κάτω είναι μια αρκετα σπάνια μηχανή και δεν βρίσκεται πολύ έυκολα.. ειδικά το συγκεκριμένο μοντέλο..

Anyway τέρας λοιπόν, που να δεις αφρόγαλο για ενα καπ. σε 5 δευτερα το έχει φτιάξει..

Η πιο ουσιαστική αναβάθμιση για την οποία δεν πρόλαβα να αναφερθώ και καλύτερα με πρόλαβε ο δημιουργός είναι η μετατροπή από dipper σε HX... Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι η μηχανή αντί να παίρνει νερό από το μπόιλερ, όπως πχ η λαπαβόνι η οποία στο τέλος υπερυθερμαίνεται κιόλας, παίρνει κατευθείαν από το δίκτυο και σαν hx περναάει και ζεσταίνεται, Έτσι έχουμε δύο τινα; αφενώς έχουμε πάντα φρέσκο νερό και όχι χιλιοβρασμένο από ένα boiler 5λτ, και το πολύ σημαντικό έχουμε pre infusion στη πίεση δικτύου όταν κατεβάζουμε το λεβιέ και μετά πάμε στα 9 μπαρ, αυτό φυσικά δίνει ακόμη καλύτερο σώμα.. Αυτή την αρχιτεκτονική έχει και η londinium που τόσοι πολύ εδώ μέσα, συμπεριλαμβανομένου και εμού έχουμε σταμπάρει και που πολλοί στο εξωτερικό δίνουν gs3, slayer για αυτήν.. Η αλήθεια όπως είπε κ ο δημήτρης είναι ότι δεν σταματάει να με εκπλήσει και φυσικά γιατί ακόμη την μαθαίνω αλλά και γιατί έχει τόσα πολλά να παίξει κανεις.. Φυσικά και θέλει και καλό καφέ και μάλλον πρέπει να εντρυφησω λίγο πιο πολύ στα ψησίματα μου για να πάρω τα μέγιστα, προς το παρόν την απολαμβάνω με κάτι καφεδάκι από mr bean αιθιοπια και κολομβιά... εθιστικα..

Επίσης το μανόμετρο έγινε διπλό, εκτός από τη πίεση του μπόιλερ δείχνει και τη πίεση δικτύου pre infusion και το ramp up στα 9 μπαρ..

Σύντομα θα μεταφέρω και θα ανεβάσω και τις τελικές φωτό.. I promise
20180706_144442_resized.jpg
20180706_144448_resized.jpg
20180706_144452_resized.jpg
20180706_150842_resized.jpg
20180706_154332_resized.jpg
20180706_154334_resized.jpg
20180706_154353_resized.jpg
20180706_154349_resized.jpg
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Επόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μηχανές Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron