Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφές

Μύλοι DIY που φτιάξατε με τα χεράκια σας...

Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Makis » 21 Σεπ. 2018, 23:07

Αν και έχει πάρει λίγο καιρό από τότε που τον έχω στα χέρια μου ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω έναν ήδη πολύ γνωστό μύλο στο κουρμπέτι μετά από κάποιες παρά πολύ ουσιαστικές τροποποιήσεις!! :headbang3:
Βέβαια δεν ξέρω μήπως με τα λόγια τον αδικήσω γιατί πραγματικά θα δυσκολευτώ να τον περιγράψω χωρίς υπερβολή και να μπορέσω να αποτυπώσω το πως με κάνει να νιώθω η καθημερινότητα με το συγκεκριμένο όπλο.
F38BB58A-643B-4788-8216-F29EACB7DC9C.jpeg
024299D6-1125-4D9F-907C-B16BC4A1A484.jpeg
BC49F71C-BBB9-4C2E-A1F2-73F258B1255D.jpeg
89CF866F-7D9F-41DF-BA08-5E12EE5A3DD5.jpeg
Άβαταρ μέλους
Makis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 07 Σεπ. 2015, 22:23
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αιώνια πόλη
Μηχανη: Καβατζωμενη Gaggia
Μυλος: Woodsman’s Monster
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 21 Σεπ. 2018, 23:41

Συνονοματε οχι απλα οπλο.. υπεροπλο, οπλοπολυβολο και οτι αλλο θες πρεπει να ειναι!! :headbang3:
Πρεπει να πινεις μονο καφεδαρες... :) ελα πες την αληθεια...
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pollux » 22 Σεπ. 2018, 11:02

...Γιώργο μπράβο καλορίζικος και συγχαρητήρια !!!
Με τι μοτέρ και τι μαχαίρια δουλεύει ο μύλος ; Το ξύλο μου αρέσει πολύ !

(μας έβαλε πάλι σε μπελάδες ο Δημήτρης :tooth: :yourock: )
pollux
Member
 
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 10 Ιαν. 2017, 16:56
Ονομα: Σόλων
Τοποθεσια: Αθήνα Paris
Μηχανη: SylviaWoodsmanMod
2η μηχανη: La Pavoni Europiccol
Μυλος: tΑlΩs 63 conical
2ος Μυλος: Compak E5 od
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Makis » 22 Σεπ. 2018, 15:04

Σε συνέχεια λοιπόν της παρουσίασης,
Ο μύλος σαν φιλοσοφία λειτουργίας είναι ο ίδιος «μαγικός» του tαlΩs, με αρκετές Βέβαια διάφορες στον τρόπο. Οι κόκκοι πέφτουν στον χώρο άλεσης από τα δυο συρταρακια (που δεν προορίζονται για οικιακή χρήση) και μέσω δυο οπών στα πλαϊνά του χώρου άλεσης όπως φαίνονται στις φωτογραφίες.
Με το που τραβηχτεί οποιοδήποτε από τα δυο συρταρακια ξεκινάει να λειτουργεί ο μύλος, στις στροφές που είχε ρυθμιστεί την τελευταία ρύθμιση.
Το εύρος που μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές είναι 100-600 και εδώ stepless! Υπήρχαν βέβαια αμφιβολίες για το πως θα λειτουργούσε η κατανομή σε τόσο μεγάλο εύρος, όμως έπειτα από αρκετές δοκιμές δεν παρατηρήθηκε κάτι άλλο από τον γνωστό και φανταστικό τρόπο κατανομής των θαύματων του κ. Woodsman. :dancing:
Δεν αναφέρω κάτι για στατικό, κατακράτηση κλπ αυτά τα θέματα έχουν λυθεί από παλιά :headbang3:
Κάθε φορά που τον χρησιμοποιώ νιώθω όπως νιώθει ,άθελα του, ένας οδηγός που ανάμεσα στα καθημερινά αυτοκίνητα στον δρόμο αυτός οδηγεί μια Ferrari..
Αρκετά λοιπόν με τα επίθετα,
Το διαφορετικό με αυτόν τον μύλο είναι οι στροφές άλεσης. Στην οθόνη βλέπουμε τις στροφές στο μαχαίρι γιατί σαφώς και δεν είναι οι ίδιες με αυτές του μοτέρ.( Το μαχαίρι παρεπιπτόντως είναι ένα υπέρ σπάνιο la San Marco νομίζω 68 κωνικό που στην Ελλάδα δεν υπάρχει για αγορά, και μετά από πολύ ψάξιμο έξω, παίζει στα 290€ περίπου. )
Τα παρακάτω πορίσματα είναι μετά από περίπου τριών μηνών δοκιμές και πάντα με την υποκειμενική μου γνώμη :tooth:
Αν λοιπόν έχω έναν καφέ «μπαγιάτικο» με χαμηλές στροφές μπορώ να τον ξυπνήσω λίγο και να πιω ένα αξιοπρεπές καφεδάκι που δε θα μπορούσα με άλλον μύλο.
Σε αντιστοιχια αν θέλω να ηρεμήσω έναν πολύ δυνατό καφέ που ξεφεύγει σε οξύτητα, ανεβάζω στροφές και τον ισορροπεί. Με λίγα λόγια παίζω με τους καφέδες πλέον αλλάζοντας κατά κύριο λόγο τις στροφές.
Εδώ έχω από σήμερα το πρωί έναν αρκετά περίπλοκο καφέ, μια Ουγκάντα από red, natural 1μηνα
Καλή σας απόλαυση!! :coffee:
8A623745-5CFC-4F11-BE02-C4C966CFABCD.jpeg

937B6318-84FA-4FDC-BB9A-9602E8F7647A.jpeg

5A2350F6-1C8A-4A8F-B41B-53BADFD9F74C.jpeg

632856EE-F1CE-44F2-A97B-03C9266DCEAD.jpeg
Άβαταρ μέλους
Makis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 07 Σεπ. 2015, 22:23
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αιώνια πόλη
Μηχανη: Καβατζωμενη Gaggia
Μυλος: Woodsman’s Monster
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 22 Σεπ. 2018, 15:22

Φανταστικος μυλος και αυτος.Μπραβο!
Πολυ καλη φαση αυτο με τις στροφες.

Αν η Ουγκατα απο redd ειναι αυτη που βγαζει μουρο, σταφιδα και σοκολατα ειναι καφεδαρα.
Την εχω πιει και φρεσκια, αλλα και 2μηνες απο το roast date και ηταν υπεροχη και σε ζεστο και σε κρυο.
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoubas74 » 23 Σεπ. 2018, 15:24

Αναρωτιέμαι αν μπορεί ο συγκεκριμένος μύλος να ανταπεξελθει σε ώρες αιχμής σε μαγαζί με αρκετό όγκο εργασίας δηλ. βολεύει το σύστημα με τα συρταρακια; αξίζει αυτός και όχι ένας μύθος;

ΥΓ. αυτή η "καταραμένη" Ουγκάντα επισκιάζει ότι άλλο υπάρχει σε άλλους μύλους!!!!
zoubas74
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 05 Φεβ. 2014, 20:02
Ονομα: Μίμης
Τοποθεσια: Αλεξ/πολη
Μηχανη: Synesso mvp
2η μηχανη: La marzocco linea
Μυλος: Mythos 1-Anfim
Coffee Roaster: gene cafe
Αγαπημένοι Καφέδες: Redd

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jazz » 23 Σεπ. 2018, 20:15

Πολυβόλο ο monster !! Άλλο ένα αριστούργημα από το Δημήτρη. :respect:
Εκτός από το την παραπάνω ερώτηση του Μίμη, μου δημιουργείται και η εξής περιέργεια: Γευστικά προφίλ που θα παίρναμε, παίζοντας με τις στροφές, σε εκχυλίσεις ίδιου καφέ (προέλευσης/επεξεργασίας κοκ) με διαφορετικό όμως βαθμό ψησίματος. Και το ίδιο 'πείραμα' να επαναλαμβάνεται για καφέδες από την άλλη πλευρά τώρα, με άξονα διαφοράς τη μέθοδο επεξεργασίας (washed, natural, honey...) ... Φανταστείτε ένα ολόκληρο σχεδιάγραμμα μελέτης που θα μπορούσε να προκύψει, δίνοντάς μας τρομερό feedback σε θεωρητικό υπόβαθρο sensory και green coffee ... :headbang3:
Άβαταρ μέλους
Jazz
Member
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Ιούλ. 2017, 11:52
Τοποθεσία: Αθήνα
Ονομα: Σταυριάνα
Τοποθεσια: Αργυρούπολη Αττικής
Μηχανη: Lelit PL41 Plust Pid
2η μηχανη: V60Hario,Bonavita
Μυλος: Compak E10 ON DEMAND
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Ό,τι καλό & φρέσκο!

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Makis » 23 Σεπ. 2018, 20:38

Όρεξη να έχεις και χρόνο να πειραματίζεσαι!! Εγώ και λόγω επαγγέλματος λείπω αρκετά από το σπίτι, στο οποίο είμαι ο μόνος που πίνω καφέ,, όποτε φαντάζεστε για όλες τις δοκιμές που έχω κάνει, τι καφεΐνη έχω κατεβασει :coffee:
Έχουν γίνει αρκετά πειράματα,
Διαφορετικές στροφές στον ίδιο καφέ ανα βδομάδα ωρίμανσης, blend διαφόρων speciality κλπ. Με ποικίλα αποτέλεσματα, που έχουν όμως έναν κοινό παρονομαστή! Τις πολύ καλές εκχυλισεις. Γευστικά κάποια ήταν μαγικά, κάποια αλλά πήγαν κατευθείαν νεροχύτη που με το κατάλληλο tweak στις στροφές σωζόταν από αυτό το άδοξο τέλος :dancing:
Όσον αφορά την χρήση σε heavy commercial environment που λένε και στον Άι Μαμα (το χωριό μου) υπάρχει ο μύλος με άλλο κουστουμάκι χωρίς τις στροφές, στο famoso cafe στο Ίλιον και κόβει Αρκετααα κιλά απροβλημάτιστα. Την σύγκριση με τον μύθο δε μπορώ να την καταλάβω.. Σαν να συγκρίνουμε την βούρτσα ... Μιλάμε για άλεση με κατανομή, κατευθείαν στο κλείστρο, δε πετάς τίποτα και σε φάση που οι παραγγελίες έρχονται από παντού, η εκχύλιση είναι πάντα η ίδια. Και όλα γύρω από τον μύλο πεντακάθαρα!
Όποιος πιστός, να έχουμε και άλλες γνώμες με διαφορετικούς καφέδες, ψησίματα, να κάτσουμε μια μέρα ολόκληρη να δούμε πόση καφεΐνη αντεχουμε :headbang3:
Άβαταρ μέλους
Makis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 07 Σεπ. 2015, 22:23
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αιώνια πόλη
Μηχανη: Καβατζωμενη Gaggia
Μυλος: Woodsman’s Monster
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Makis » 23 Σεπ. 2018, 20:56

Για να μην βέβαια κατηγορηθώ για δογματισμό ;)
Να διευκρινίσω ότι έχω δουλέψει μύλους όπως Mazzer και Mythos, ο Αδερφος μου έχει καφετέρια στο Γαλατσι...
Μιλάμε για αρκετά καλούς μύλους που κάνουν παρά πολύ καλά την δουλειά τους,
Αλλά μιλάμε για άλλο πράγμα !!
Άβαταρ μέλους
Makis
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 07 Σεπ. 2015, 22:23
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Αιώνια πόλη
Μηχανη: Καβατζωμενη Gaggia
Μυλος: Woodsman’s Monster
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Woodsman pre tαlΩs wooden monster με ρυθμιζόμενες στροφ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 23 Σεπ. 2018, 21:04

Καλησπερα στους φιλους.Τωρα ειδα το ποστ και θα ηθελα να διορθωσω καποιες ανακριβειες-λαθακια.
Πρωτα πρωτα το προτζεκτ αυτο ειναι παλιο.Ειναι η τελικη μορφη του αρχικου χειροκινητου τυπου hgone που ειχα φτιαξει καποτε.
Τα μαχαιρια ειναι οντως LSM Original αλλα η τιμη τους ειναι σχετικη.Αγοραστηκαν σε προσφορα λογω τελευταιου κομματιου στα 120 ευρω.Η κανονικη τους τιμη ποτε δεν ξεπερασε τα 150 ευρω στην ελλαδα.
Δεν προκειται για το τελειο μαχαιρι αλλα για μια εξαιρετικη κατασκευη επιθετικο με γρηγορη αλεση και μεγαλη αντοχη στο χρονο και στο τοναζ.
Αν μπει πχ. σε εναν compak ειναι πιθανο να ζορισει αρκετα το μοτερ και να κολησει ο μυλος.
Οπως σωστα ειπωθηκε η εξελιξη αυτου του μυλου δουλευει σε καταστημα με καταναλωση περι τα 18 κιλα σε καθημερινη βαση επι τρια ετη απροβληματιστα και με σταθεροτητα.
Φιλοξενει δυο διαφορετικους καφεδες μονοποικιλιακους στα hoper και εξυπηρετουνται απο τον ιδιο μυλο.
Ενα δειγμα του καταστηματος.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μύλοι

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη