vibiemme double boiler PID, tΑlΩς

Ανεβάστε μας τις φωτογραφίες σας , με το setup σας!

vibiemme double boiler PID, tΑlΩς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 31 Οκτ. 2018, 18:03

Μετά από πολύ σκέψη στο χώρο της εργασίας μου κατέληξα να μεταφέρω τη la pavoni στο εξοχικό και να φέρω στη θέση της την vbm η οποία είχε εκτοπιστεί λόγω της αστόρια στην αποθήκη...

douleia.jpg


Ο συνδυασμός με τον comandante ήταν καλός αλλά κουραστικός και έτσι μετά από ώριμες σκέψεις και συζητήσεις ο Δημήτρης δέχτηκε να αποχωριστεί τον original tAlΩς, ο οποίος βέβαια ήταν αναβαθμισμένος σύμφωνα με τα τελευταία updates..
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: vibiemme double boiler PID, tΑlΩς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 31 Οκτ. 2018, 19:59

Kατι μου λεει οτι σε λιγο καιρο θα παρεις και τριτο tAlΩς και για το εξοχικο :tooth: ετσι για να τριτωσει το καλο
Ε ρε τι εχουμε παθει με αυτον τον καφε... :tooth:
Για να ειχες εκτοπισει την vbm στην αποθηκη, η astoria πρεπει να βγαζει πολυ καλο πραγμα.... :coffee:
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: vibiemme double boiler PID, tΑlΩς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 31 Οκτ. 2018, 22:52

χαχα! ε όχι απλά θα πηγαινοφέρνω το μύλο.. τι να κάνω.. άμα καλομάθεις... είμαι σίγουρος ότι με καταλαβαίνεις.. :2funny:

Πέρα από τη πλάκα, η vbm όπως και η δική σου είναι πραγματικά πολύ καλές μηχανές και έχεις πάντα ένα "τέλειο" αποτέλεσμα στο φλιτζάνι, απλά η λέβερ έχουν μια έξτρα διάσταση που όταν το καταλάβεις δεν θα θες να τις αποχωριστείς! Δηλαδή με τη vbm ποτέ δεν εχω πιεί κακό καφέ, ενώ με την λεβερ μέχρι να την μάθω γιατί είναι πολύ πιο ιδιαίτερη έχω πετάξει κανα δυό. Ο λόγος βέβαια είναι ότι έχει πολλές παραμέτρους να παίξεις και να μην βαριέσαι και για αυτό τελικά σε ανταμείβει! Φυσικά κάθε φορά που είμαι στο γραφείο και δεν έχω προλάβει μα πιω καφέ στο σπίτι χαίρομαι και να τη βλέπω και να τη χρησιμοποιώ και για αυτό δεν την έδωσα κιόλας. Ειδικά τώρα που έχω και τον τάλως η χρήση γίνεται ακόμη πιο ευχάριστη και γευστική!
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting


Επιστροφή στο Φωτογραφίες με το Setup σας

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron