La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 13 Νοέμ. 2018, 09:46

+1
Γευστικά θα αναβαθμιστείς με την αγορά καλύτερου μύλου.

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που αναφέρεις τον K10? (τον έχεις δοκιμάσει, τον βρήκες μεταχειρισμένο, σου αρέσουν η γεύση των κωνικών κ.α.)
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 13 Νοέμ. 2018, 14:59

Γιώργο δεν τον έχω δοκιμάσει απλά κατά καιρούς έχω ακούσει σταθερά θετικά σχόλια για τον συγκεκριμένο, αλλά και γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει ακόμα έναν ο φίλος Διονύσης προς πώληση. Είμαι βέβαιος πως υπάρχουν και καλύτεροι απλά θεωρώ πως σε μεταχειρισμένο βρίσκεις μια πολύ καλή ποιότητα σε κάποια λογικά χρήματα για τον συγκεκριμένο. Βέβαια κατόπιν δοκιμων κτλ. Αυτή την άποψη λοιπόν έχω σχηματίσει γι' αυτό και τον ανέφερα
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 13 Νοέμ. 2018, 15:23

Μια χαρά τότε.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 22 Ιαν. 2019, 23:49

Λοιπον ο καιρος περασε (και πολυς μαλλιστα) και το νερο εχει μπει στ αυλακι τελικα για τα καλα.

Με τα πολλα, και με τους γεροντοερωτες παρεα, δεν υπηρχε εν πολλοις αμφιβολια για το αποτελεσμα... Για την ιστορια (μου) μονο να πω πως οι συμβουλες σας για:
"επέλεξε αυτή που σου κάνει πιο πολύ κλικ (από το να πάρεις την μια ενώ ήθελες την άλλη)"...
"Φιλε μου δεν συγκρινεται το ενα με το αλλο.Το ενα ειναι μηχανημα το αλλο τσιγκινο παιχνιδι"...
"Δεν μπαινει θεμα ποιοτητας κατασκευης εδω γιατι η απαντηση ειναι απλη.Ειναι η μερα με τη νυχτα"...και
"η la spaz θα είναι μια μηχανή που θα σε κρατήσει πιο μακριά από μια μελλοντική αναβάθμιση!"...
ηταν καθοριστικες στο να ξεπερασω τις οποιες αμφιβολιες μου (ομολογουμενος λογικες βασιζομενες στη σχεση τιμη-παλαιοτητα) και να υποκυψω στον γεροντοερωτα μου..!!! Αλλωστε ανοιγωντας το θεμα ειχα ξεκαθαρισει απο την αρχη την εμπιστοσυνη που θα εδειχνα στην αποψη σας ως γνωστες του αντικειμενου αλλα και της οικιακης πραγματικοτητας συναμα.

Επειδη λοιπον δε θελω να λεω ψεμματα ουτε και να ωραιοποιω καταστασεις, θα πρεπει να ομολογησω πως εδω και ενα μηνα που εχω την μηχανη στην κατοχη μου δεν εχω πιει απαραιτητα καλυτερο καφε απο την Gaggia baby black (!!!) ουτε θα χρησιμοποιησω το φαινομενο placebo για να εξαγω θετικα συμπερασματα, ομως απο την αλλη η αισθηση της φανερης ανωτεροτητας της spazialle και η ανεση της δυναμης που βγαζει στην λειτουργια της δεν μου αφηνουν καμια ανησυχια πως οτι δεν εχω πετυχει μεχρι τωρα δεν θα το πετυχω και στο αμεσο μελλον... Φυσικα και η συμβουλη σας για νεο μεγαλυτερο μυλο δεν εχει περασει απαρατηρητη αλλα μοιραια πηγαινει για αργοτερα. Θα πρεπει να ομολογησω πως γενικοτερα μυλοι βρισκονται ευκολα η δυσκολα τετοιο τανκ ομως μαλλον δυσκολα να ξαναβρισκοταν στο δρομο μου στο μελλον.

Θα κλεισω την τοποθετηση μου -και το θεμα- χαριτολογωντας πως βλεπωντας και διαβαζωντας τι κατεχουν οι φιλοι στο site θα εχω να λεω πως μπορω να ισχυριστω οτι εχω ποικιλα ακουσματα απο Deep Purple και Dire Straits εως Beth Hart & Joe Bonamassa...απο Βασιλη-Παυλο-Τζιμακο και Μπλε μεχρι Τερλεγκα-Μπουγα και Εφη θωδη-Παολα, ακομα και κλασικα απο Mozart, Beethoven, Bach αλλα μονο εγω τελικα θα πινω καφε απο...VIVALDI..!!! :coffee: :2funny: :tooth:

ΥΣ: Φυσικα τα ΠΑΡΑ πολλα ευχαριστω στην ομορφη παρεα για την αμεση και την πολυ ουσιαστικη συμβολη τους σ΄αυτο που με απασχολουσε, ειναι επιβεβλημενα οσο και αυτονοητα... Οσο για το αποτελεσμα της αγορας μου πιστευω πως μονο σε μερικα χρονια συμβιωσης θα μπορω με σιγουρια να πω αν ηταν επιτυχημενη η επιλογη ή οχι, ομως μεχρι τοτε το μονο σιγουρο ειναι πως αισθανωμαι τυχερος που ανηκω σε αυτους που εχουν επιλεξει να κανουν αυτο το γευστικο ταξιδι-παιχνιδι στη ζωη τους...

ΚΑΛΑ ΚΑΦΕΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΕ!
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Drevan » 23 Ιαν. 2019, 15:52

Καλησπέρα με γεια και καλή αρχή! Σίγουρα έχουν ένα learning curve όλες οι μηχανές αλλά σύντομα θα το βρεις! όσον αφορά το μύλο θα το καταλάβεις και εσύ, δεν είναι τπτ άλλο από αναγκαιότητα για να πετύχεις το μάξιμουμ της απόδοσης της la spaz! :coffee:
Άβαταρ μέλους
Drevan
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: 18 Φεβ. 2017, 00:28
Ονομα: Βαγγέλης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Vibiemme 2B pid
2η μηχανη: Peppina, stradivari
Μυλος: tAlΩs
2ος Μυλος: Comandante
Coffee Roaster: Hottop b2k+
Αγαπημένοι Καφέδες: home roasting

Re: La spaziale s1 ή lelit καινούργια?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Molinaris » 24 Ιαν. 2019, 18:10

Αγαπητε Βαγγελη σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Ειναι ετσι οπως τα λες, και μυλο θελει και χρονο, μεχρι να ερθει η σειρα του μυλου που θα παρει καποιο χρονο μαλλον, θα κοιταξω να ερθει ενας καλος φιλος και χρονια επαγγελματιας ετσι ωστε να μοιωσουμε το χρονο γνωσης της spaziale και την εναρξη της απολαυσης!!!
Molinaris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 26 Απρ. 2017, 17:58
Ονομα: dimitris
Τοποθεσια: NIKAIA
Μηχανη: La Spazialle Vivaldi
Μυλος: Fiorenzato f4 nano
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Granitos de Cruz-Specialty

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron