Οδηγός φίλτρων νερού

Τα πάντα γύρω από τα φίλτρα νερού και τους σωλήνες σύνδεσης.

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panoss » 05 Ιαν. 2017, 21:06

τα αρχεια αυτα τα ειχα βρει αλλα δεν δινουν συμπερασμα για την διαφορα τους αν υπαρχει στη φιλτρανση-εκτος απο τα λιτρα.
δηλαδη πανο μας λες οτι η ροκετ προτεινει σε manual φιλτρο της everpure και συγκεκριμενα το ocs2;;;
Άβαταρ μέλους
panoss
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 297
Εγγραφή: 24 Μαρ. 2014, 23:02
Ονομα: Παναγιώτης
Τοποθεσια: Πάτρα
Μηχανη: Rocket r58 V2
2η μηχανη: Gaggia Baby Twin Mod
Μυλος: Mazzer Major Doser
2ος Μυλος: Ascaso iSteel mini 2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taf, Tailor Made
{ TAGS }φίλτρο νερού,φίλτρα πολυπροπυλενίου, φίλτρο παροχής νερού,φίλτρα ενεργού άνθρακα,

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό supperclub » 05 Ιαν. 2017, 22:56

Οχι ακριβώς , το δίνει σαν παράδειγμα . Κοίταξε στο τέλος της εικόνας (σελίδα)
image.jpeg
Άβαταρ μέλους
supperclub
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: 14 Νοέμ. 2014, 06:09
Ονομα: Panos
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Rocket R60V
Μυλος: HG-ONE 83mm
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Taresso , Taf

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 11 Ιαν. 2018, 22:27

έχω και εγώ αλλάξει απο brita σε OCS2 εδώ και μερικούς μήνες και οφείλω να ομολογήσω οτι είδα πολύ μεγάλη βελτίωση.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 07 Σεπ. 2019, 12:45

Κοιτάω αυτό το διάστημα να απαλλαγώ από τη χρήση εμφιαλωμένου νερού, μιας και πρώτον δεν μπορώ να συνδεθώ με δίκτυο (δεν συμφωνεί ο ιδιοκτήτης να τρυπησω πάγκο) και δεύτερον γιατί το νερό βρύσης στο Βέλγιο ειναι άθλιο, λάσπη και άλατα στο τέρμα.

Όποτε κάνω κάτι σκέψεις για αυτό το φίλτρο αντιστροφής όσμωσης της pentair:

https://www.youtube.com/watch?v=MRC6hq_VdRQ

https://www.pentair.com/en/products/com ... rv_ro.html

https://homebarista.be/shop/products/pe ... onserv-75e


Η όλη ιστορία εχει οτι πωλείται ως κιτ, έτοιμο, και η σύνδεση του με το δίκτυο ειναι σχετικά απλή.
Μπορείς να ρυθμίζεις τα επιθυμητά tds χειροκίνητα. Η απορία μου ειναι, μπορεί παράλληλα να συνδέσει κάποιος το φίλτρο με την παροχή νερού στη κουζίνα, έτσι ώστε να μπορούμε παράλληλα να πίνουμε και νερό νορμαλ από τη βρύση;

Κόστος ετήσιο αλλαγής φίλτρων, γύρω στα 140€.
Μεσω φίλου μπορώ να το προμηθευτώ στο 50% της τιμής που έβαλα στο λινκ παραπάνω.
Απόψεις; :think:

Σκοπός μου ειναι να εχω μια δυο σε ένα λύση, νερό για τη μηχανή στα επιθυμητά tds αλλά και πόσιμο νερό για καθημερινή χρήση.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 07 Σεπ. 2019, 20:49

Βασιλη καλησπερα. Εγω προσφατα εβαλα αυτο το φιλτρο https://wellness-stores.eu/el/nero/157- ... ilter.html οπου η εταιρεια ειναι και μελος του SCA https://wellness-stores.eu/el/module/sm ... id_post=47. Νομιζω οτι εαν το νερο του δικτυου εχει λασπη και αλατα φουλ τοτε η αντ.οσμωση ειναι 'μονοδρομος'.. Εγω θα ελεγα να ριξεις μια ματια αν και ειπες οτι εχεις γνωστο που μπορεις να παρεις με 50% κατω... Επισης για το αν μπορεις να εχεις με το ιδιο συστημα 'δυο διαφορετικα νερα' νομιζω μονο η εκαστοτε εταιρεια μπορει να σου απαντησει ή καποιο μελος που εχει βαλει αντ.οσμωση και γνωριζει...
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 08 Σεπ. 2019, 11:54

Τα φίλτρα έχουν συνήθως κάποια maximum ροή ml/λεπτό. Αυτό μπορεί να μην είναι ιδανικό για την μπαταρία της κουζίνας γιατί το νερό δεν θα έχει αρκετή δύναμη. Για να γεμίσεις ένα ποτήρι νερό δεν θα έχεις πρόβλημα , αλλά για να κάνεις κάτι άλλο π.χ. να ξεπλύνεις πιάτα δεν θα έχει αρκετά μεγάλη ροή. Εγώ όταν πέρασα το OCS άλλαξα και την μπαταρία της κουζίνας με μια Franke Atlas Triflow, η οποία σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις μεταξύ ζεστού/κρύου νερού απευθείας από την παροχή ή από την γραμμή του φίλτρου. Δεν χρειάζεται να ανοίξεις τρύπες κτλ , απλά αλλάζεις την μπαταρία που έχει. Τώρα για να συνδέσεις την μηχανή μάλλον θα χρειαστείς και μια ακόμα διακλάδωση στην έξοδο του φίλτρου για να πηγαίνει στην καφετιέρα.

Σκέφτομαι και εγώ να βάλω αντίστροφη ώσμωση για το νερό της καφετιέρας , αλλά χωρίς το τελευταίο στάδιο που εμπλουτίζει το νερό. Σκέφτομαι μήπως παίρνω το εντελώς «κενό» νερό και στην συνέχεια προσθέτω βάση κάποιας συνταγής νερού (π.χ. https://baristahustle.com/blog/diy-wate ... o-bottles/) τα απαιτούμενα συστατικά.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 08 Σεπ. 2019, 12:26

Γιώργο καλημέρα,

Δυστυχώς από επιλογές είμαι κάπως περιορισμένος, μιας και στο Βέλγιο είναι λίγο δύσκολη η συννενόηση.

Δηλαδή βρίσκεις υδραυλικό, αλλά αυτό που θέλω εγώ δεν είναι απλώς ένα φίλτρο (όπως βάζει η πλειοψηφία εδώ στο Βέλγιο), αλλά θέλω να του ζητήσω συγκεκριμένα πράγματα. Οπότε χωρίς να μπορούμε στην ουσία να συνεννοηθούμε, τα πράγματα είναι δύσκολα.

Γι αυτό και η λύση της Pentair, μιας και φαίνεται plug and play. Αν ήμουν Ελλάδα, πιστεύω θα είχα πάρα πολλές επιλογές.

Φώτη, στην ουσία γι αυτό το θέλω, να μπορούμε να πίνουμε νερό και να γεμίζουμε κανένα μπουκάλι από τη βρύση. Το πλύσιμο των πιάτων το έχει αναλάβει το πλυντήριο, όπου δεν με νοιάζει να το συνδέσω με το φίλτρο, μιας και δεν είναι δικό μου.

Έχω ακούσει για την πτώση της ροής με τη σύνδεση με φίλτρα, δεν θα ήθελα να κάνω κανά μισό λεπτό να γεμίσω ένα ποτήρι νερό.
Τη μηχανή δεν θα την συνδέσω ακόμα, θα γεμίζω το μπουκάλι από το φίλτρο, το οποίο και θα συμπληρώνω μετά στη μηχανή.
Πολλά θενκς για τη βρύση, δεν φαίνεται καθόλου άσχημη η λύση να μπορώ να επιλέγω από που θα παίρνω νερό, ωραίος!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 01 Οκτ. 2019, 12:24

Βασίλη,
Την Speedster την δουλεύω από γυάλινο δοχείο 15 λίτρων. Το νερό εδώ που μένω είναι άθλιο και πολύ συχνά αλλάζει η σύνθεση του λόγω αλλαγής σημείων υδροληψίας οπότε ΔΕΝ ισχύει να κάνω μετρήσεις του νερού για να τοποθετήσω το ιδανικό φίλτρο αφού πολύ συχνά αλλάζουν οι παράμετροι του νερού οπότε είναι πολύ πιθανό να πάψει να είναι ιδανικό.

Ασχολήθηκα με λύσεις RO 'οι οποίες είναι αποτελεσματικές αλλά απαιτούν πολύ νερό για να σου δώσουν το ιδανικό νερό (αναλογία νερού που θα ξοδευτεί για να πάρεις 1 λίτρο νερού).

Φτιάχνω το δικό μου νερό με χρήση distiller (χωρίς φίλτρα και επιπρόσθετες ουσίες κ.α.)
Επειδή όμως το PH μειώνεται σε 5.5 και TDS 1 τα ανεβάζω... για να μην έχω θέμα με τα boilers/σωληνώσεις και για να φτιάξω τη γεύση του επειδή είναι flat κάτι που έχει αντίκτυπο στη γεύση του καφέ.

Κάνω διάφορες μετρήσεις (σκληρότητας, PH, χλωρίου κ.α.) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και την μηχανή σε άριστη κατάσταση από πλευράς επικαθίσεων.
Το απεσταγμένο νερό δεν έχει θέμα αν το διατηρείς σε γυαλί (το θεωρώ πολύ καλύτερο από άλλα υλικά αποθήκευσης)
Για το κόστος... απλά είναι σχεδόν μηδαμινό, αστείο θα ελεγα.

Υπάρχουν πολλές αναφορές για water recipes αλλά καλό θα ήταν να ανοιχτεί νέο θέμα.
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 02 Οκτ. 2019, 12:56

Γιώργο όταν λες distiller , εννοείς κάτι σαν τα παρακάτω;
https://www.amazon.de/s?k=water+destill ... _sb_noss_2

Για οικιακή χρήση πάντα φαίνεται ενδιαφέρον.
Χαμηλότερο κόστος σε σχέση με την αντίστροφη ώσμωση στην αγορά της συσκευής + δεν υπάρχει κόστος για αναλώσιμα.
Δεν ξέρω βέβαια τι κατανάλωση έχει σε ρεύμα.
Εγώ πάντως έχω καταλήξει ότι με κάποιο τρόπο θα ετοιμάζω «κενό» νερό και στην συνέχεια θα το εμπλουτίζω με κάποια συνταγή.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Οδηγός φίλτρων νερού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 02 Οκτ. 2019, 17:22

Ναι, κάτι ανάλογο με το link που έγραψες (μπορεί να πάρεις καλύτερη ποιότητα με χειρουργικό ατσάλι μέσα κ.α.).

Πέρα από το νερό και ένα μικρό φίλτρο άνθρακα (προαιρετικά) που τοποθετείται εκεί που στάζει το νερό δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο και ο κόσμος πίνει εμφιαλωμένα νερά ακόμα...

Λύσεις υπάρχουν με τα ανάλογα κόστη βέβαια...
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Φίλτρα νερού

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron