καλως σας βρισκω

Περάστε να γνωριστούμε!

Συντονιστής: admin

καλως σας βρισκω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sue » 31 Οκτ. 2019, 12:33

καινουργια κι εγω εδω ...
καλημερα σας (αν και βλεπω πως οι περισσοτεροι λενε καλησπερα)
αφου διαβασα μερικες μερες τα ωραια που γραφετε, ειπα να σας μιλησω και να σας πω τον πονο (?) μου

... και ξαφνικα, βρεθηκα να περιμενω απο τον μπεη (ebay) μια pavoni pro, αυτην με τον μοχλο, και να σκεφτομαι πως θα γινει να πιω γρηγορα καφε (σωστο) με το καινουργιο μου αποκτημα (πολλα θελω, ε? :tooth: )

η ιστορια ειχε αρχισει απο παλια, ειχα παρει μια pavoni europiccola πριν μερικα χρονια, αλλα επειδη δεν ενοιωθα, επαιρνα καφε απο το σουπερμαρκετ της γειτονιας και κατι εκανα με το μοχλο - χωρις να ψαχτω, και επινα ενα νεροζουμι, αλλοτε καμμενο, αλλοτε ανοστο, αλλοτε πικρο... δεν πηγε μακρυα η βαλιτσα, ερχεται ενας κολλητος μια μερα σπιτι, και μου λεει "τι ντιζαινια ειναι αυτη"?
... χωρις πολλα λογια του την εκανα δωρο. ακομα και σημερα μου λεει ποσο εκτιμαει το δωρο μου.
εν τω μεταξυ περασε στα χερια μου μια gaggia titanium, κι αλλη μια classic, κι ετσι ημουν κι εγω ευχαριστημενη. και νομιζα πως επινα καφε

μεχρι που βρεθηκε στα χερια μου ενας μεταχειρισμενος επαγγελματικος μυλος (cimbali), αλλα επειδη ειναι τερας, κι επειδη μου ειπε καποιος πως κανει μεγαλη κατακρατηση, σκεφτηκα να τον πουλησω να παρω κατι στα μετρα μου, αλλα καθως συζηταω με καποιον ανθρωπο του χωρου σχετικα, μου λεει πως μια χαρα ειναι ο μυλος, με ψηνει να τον κρατησω, οποτε λεω "τωρα ηρθε η ωρα" και την τσιμπησα την ομορφη παγωνα.

ανοιξα και καθαριζω τον μυλο (με το πασο μου - 3 μερες ανοιχτος) και βγαζω τις μακες απο μεσα (λιγοτερες απο οσες νομιζα - ευτυχως)
... και περιμενω.

με τα χαρμανια δεν ξερω τι μου γινεται, πηρα και κοκκους illy για να παιξω... (αυτον ηξερα - αυτον πηρα), αλλα θα μαθω, που θα παει?

ελπιζω κοντα σας να ξεστραβωθω
sue
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2019, 11:17
Ονομα: sue
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: pavoni
Μυλος: cimbali
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: καλως σας βρισκω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 03 Νοέμ. 2019, 11:36

sue έγραψε:καινουργια κι εγω εδω ...
Καλως ηρθες και καλη διαμονη.
Καποιο λαθος πρεπει να εγινε στην εγγραφη σου γιατι σημερα ειδα οτι η δημοσιευση σου ηταν προς εγκριση.

sue έγραψε:αλλα επειδη ειναι τερας, κι επειδη μου ειπε καποιος πως κανει μεγαλη κατακρατηση,


Οντως ετσι ειναι...
sue έγραψε:... και περιμενω.

:think: Τι περιμενεις;...
Ολοι απο καπου αρχιζουμε.
Σιγουρα καποιος που ξερει τον δρομο εαν σε παρει απο το χερι να σου τον δειξει τοτε θα δυσκολευτεις λιγοτερο.
Γι αυτο ειναι και τα φορουμ για να βοηθα ο ενας τον αλλον.
Καλες αναζητησεις :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: καλως σας βρισκω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sue » 09 Νοέμ. 2019, 11:01

Καλημερες!
Σαββατο σημερα, η καφετιερα ειχε ερθει απο Τεταρτη, αλλα εγω συνεχιζα να τον πινω απο την παλια, μιας τις καθημερινες δεν ειχα χρονο να παιξω.
Αφου ειχα διαβασει σαν καλη μαθητρια, ειχα δει και τα βιντεακια μου, τα μαζεψα ολα στον παγκο της κουζινας... ζυγαριες, φλυτζανακια, κουταλακια, πετσετακια & χαρτια κουζινας ... ζεστανα οτι επρεπε να ζεστανω,,, φτιανω τον πρωτο καφε... βλεπω με το ματι οτι θα τον πιει ο νεροχυτης, αλλα λεω ας δει και η γλωσσα μου τι λεει πριν παρει το δρομο του. Πικρα!
Και καλα μεχρι εκει, βγαζω το πορταφιλτερ, μαλλον το ειχα γεμισει πολυ αν και τα γραμμαρια ηταν 12 οπως ελεγε για μονο... Πανικος! καφεδες που εφτασαν μεχρι 1 μετρο δεξια κι αριστερα, απο μπροστα ημουν εγω ευτυχως κι ετσι γλιτωσα το σφουγγαρισμα κουζινας.
Συνεχισα να παιζω για καμμια ωρα, δεν μπορω να πω οτι καταφερα κατι, ο ενας παρομοιος με τον αλλον.
Απολογισμος, 72 γραμ. καφες, 1.5 λιτρο εμφυαλωμενο (αυτο με μαρανε), μισο ρολο χαρτι απο τα μεγαλα, μερικα ρουχα για μπουγαδα.
Ηπια την 7ο καφε στην παλια οπως καθε μερα.
Αυριο ειναι μια καινουργια μερα
sue
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2019, 11:17
Ονομα: sue
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: pavoni
Μυλος: cimbali
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: καλως σας βρισκω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 10 Νοέμ. 2019, 13:11

Καλημέρα sue και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Υπομονή, υπομονή, υπομονή. Όλοι έχουμε περάσει τη φάση να πίνουμε τα "ξύδια μας", σε οτι εχει να κάνει με τον καφε.
Ξεκινά κρατώντας τις μεταβλητές σου σταθερές, για να αρχίσεις να έχεις ένα μπούσουλα στο τι φταίει.

Δηλαδή αποφάσισε στα γραμμαρια πχ που παίρνει η μηχανή σου και κράτησε τα μονιμος σταθερά. Το ίδιο και με τα υπόλοιπα κομμάτια προετοιμασίας του καφε. Μετά άλλαζε μια μια τις παραμέτρους, για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι πάει στραβά.
Πρόσεξε παρά πολύ το πως κανεις κατανομή τον καφε στο portafilter σου, σε συνδυασμό με την άλεση που κανεις από το μύλο, ίσως ειναι ο νούμερο ένα ύποπτος για τα ποτάμια που αναφέρεις!

Καλά καφεδακια!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: καλως σας βρισκω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sue » 13 Νοέμ. 2019, 12:58

αγαπητε γαταρε,
αυτα που γραφεις, ειναι τα πρωτα που ακοκομισα κι εγω διαβαζοντας, οποτε ξεκινησα με σταθερη ποσοτητα καφε, σταθερο μεγεθος αλεσης (λιγο προς το λεπτοκομενο) και αρχικα επαιζα με τους χρονους τα πατηματα και τις θερμοκρασιες. ομως επειδη η μηχανη ειναι χειροκινητη lever, κι εγω απειρη, εχω πιει τα ζουμια που εχω πιει (οκ, οχι ολα, τα πολλα τα ηπιε ο νεροχυτης).
κατι εχω αρχισει να καταλαβαινω, αλλα εχω πολυυυυ δρομο ακομα. ειμαι ακομα ....γατακι! :tooth:
ο πονος μου ο μεγαλος ομως ειναι πως δεν εχω δει ακομα αυτο το ονειρεμενο καιμακι που βλεπω στις ταινιες!
sue
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2019, 11:17
Ονομα: sue
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: pavoni
Μυλος: cimbali
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: καλως σας βρισκω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sue » 19 Νοέμ. 2019, 23:22

το σ/κ γινανε μικρα θαυματα. εφτιαξα ενα παραδοξο καφε, πολυ λεπτοαλεσμενο, σε νορμαλ θερμοκρασια, αρκετα πατημενο, και εβλεπα πως ο μοχλος δεν ηθελε να κατεβει... επεμεινα και σε 20" βγηκε μια καφεδαρα.... πολυ μου αρεσε!
η κρεμουλα δεν ηταν πολυ, αλλα απο το ολοτελα των προηγουμενων φορων, ηταν κατι. στην φωτο παρακατω ειχα πιει τζουριτσα και μετα σκεφτηκα να το βγαλω φωτο... ουπς,
πως μπαινει η φωτο?
https://ibb.co/5FrQ8ct
για πειτε εσεις που ξερετε, στο ματι, τι λεει?
sue
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2019, 11:17
Ονομα: sue
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: pavoni
Μυλος: cimbali
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: καλως σας βρισκω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sue » 22 Νοέμ. 2019, 10:39

δεν φαινεται η φωτο, ή δεν ξερει κανεις .... να μου πει τον καφε?
sue
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 30 Οκτ. 2019, 11:17
Ονομα: sue
Τοποθεσια: athens
Μηχανη: pavoni
Μυλος: cimbali
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: καλως σας βρισκω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 22 Νοέμ. 2019, 13:50

Καλησπέρα sue,

Μια χαρά φαίνεται το καφεδάκι σου, αν δεν είχες πιει τη γουλια σου, θα φαινόταν καλύτερα και το καϊμάκι.

Απάντησες μόνη σου στο ερώτημά σου, από τη στιγμή που το καφεδάκι σου άρεσε, αυτό τα λέει όλα. :-)

Μην κρίνεις μόνο με το μάτι, το σημαντικότερο πράγμα στον καφέ, είναι πάντα ο ουρανίσκος μας!
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters


Επιστροφή στο Καλώς ήρθατε στο CoffeeHeat.gr

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη