Καφέδες απο Αγγλία

Πειτε μας τι ενδιαφερον ηπιατε εξω απο την ελλαδα.

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 06 Ιαν. 2020, 15:37

5) triple roast https://www.triplecoroast.com/
Ενας αρκετά ενδιαφέρον ροαστερ απο το Bristol, προσπαθεί να εισάγει μονος του τους καφέδες με απευθείας σύνδεση με παραγωγούς. Απο εδω δοκίμασα Geisha - colombia, hadege- kenya, La fuente- Nicaragua, segera- Ethiopia, bs1 espresso blend. Τα ψησίματα είναι omni roast εκτος απο το bs1 οπου ειναι εσπρέσσο μπλεντ.
Η geisha ηταν ενα αποκλειστικό μικρο λοτ 25 κιλών, αναεροβια επεξεργασία, στο v60 εβγαζε φουλ φρουτένια χαρακτηριστικά, παρα πολυ γλυκό, χωρις οξύτητα. Σε εσπρέσσο δυστυχώς όλα αυτά τα λεπτά χαρακτηριστικά χανόταν, ηταν απλα κατι γλυκό, ίσως εναν ειχε ψηθεί διαφορετικά ισως να ειχε ακόμα καλύτερα χαρακτηριστικά στο v60.

Hadege-kenya, θα έπινα εύκολα καθε μερα σε v60. Μούρα, καραμέλα, ρκετα γλυκό, οξύτητα τοσο οσο. Το προφίλ άλλαζε οσο κρύωνε σε πιο καραμέλα, δυστυχώς δεν το δοκίμασα σε εσπρέσσο καθώς ήταν όνειρο για v60, value for money.

Bs1 espresso blend, αρκετά σωστο μπλεντ easy going για όλους, σοκολατένιο χωρις οξύτητα.δεν ηταν κατι σούπερ αλλά ουτε και κακο. Τα ιδια ηταν η εθιοπια και η Νικαράγουα.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nimrodel » 08 Ιαν. 2020, 00:03

Εξαιρετικοί ψηστες και στο square mile και στο cofeee factory. Εχω συνδρομή και στους δύο. Τελευταια δοκίμασα και round hill,επισης πολύ καλοί. Τον τελευταίο μήνα είχα καθυστερήσεις σε όλους τους καφέδες που μου ήρθαν από Αγγλία και οι μεν square mile μου ξαναέστειλαν την παραγγελία, οι δε round hill μου έκαναν refund και μου έδωσαν κουπόνι για την επόμενη παραγγελία μου 20%. Ευγενεστατοι και οι δύο.
Η πρώτη παραγγελία από το Coffee factory ήρθε παρεουλα με βιβλιαράκι με συνταγές. Και γενικά ίσως είναι τα πιο όμορφα πακετάκια καφέ που έχω ποτέ αγορασει.
Nimrodel
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2018, 22:57
Ονομα: Αναστασία
Τοποθεσια: Τήνος
Μηχανη: Vbm dB mod
2η μηχανη: La pavoni lever
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Compak k10
Coffee Roaster: Gene
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι και light

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PublicDomain » 08 Ιαν. 2020, 20:06

Nimrodel έγραψε:Εξαιρετικοί ψηστες και στο square mile και στο cofeee factory. Εχω συνδρομή και στους δύο. Τελευταια δοκίμασα και round hill,επισης πολύ καλοί. Τον τελευταίο μήνα είχα καθυστερήσεις σε όλους τους καφέδες που μου ήρθαν από Αγγλία και οι μεν square mile μου ξαναέστειλαν την παραγγελία, οι δε round hill μου έκαναν refund και μου έδωσαν κουπόνι για την επόμενη παραγγελία μου 20%. Ευγενεστατοι και οι δύο.
Η πρώτη παραγγελία από το Coffee factory ήρθε παρεουλα με βιβλιαράκι με συνταγές. Και γενικά ίσως είναι τα πιο όμορφα πακετάκια καφέ που έχω ποτέ αγορασει.

παρήγγειλα και γω, ελπίζω να μην αργήσει πολύ...
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Δεκ. 2019, 20:05
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Filicori Zecch, las ramblas

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gtone:1 » 08 Ιαν. 2020, 22:19

Οντως καλοι καφεδες και απο round hill... απλα θελω να πω δυο πραγματα που δεν μου αρεσαν απο square mile.. Το πρωτο ειναι οτι αλλαξαν τους κοκκους μεσα στο blend ('seasonal espresso') αλλα οχι την ονομασια του ('Sweetsop') και ειναι η μερα με την νυχτα ξεκαθαρα (ηταν απο τα καλυτερα blendακια που εχω δοκιμασει)
Το δευτερο ειναι οτι ετυχε δυο φορες να πιω καφεδες τους και νομιζω οτι δεν ειχε μεινει σταλα απο διοξειδιο (με προσφατο rd εννοειται..) αγευστοι και τελειωμενοι ενα πραμα.. με αεροπλανο τους στειλανε και εφταιγε το υψομετρο? τι να πω...
gtone:1
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 17 Μαρ. 2018, 23:59
Ονομα: Γιώργος
Τοποθεσια: Μελίσσια
Μηχανη: Expobar Brewtus iv
Μυλος: mazzer major
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 08 Ιαν. 2020, 22:37

To round hill το εχω στην λίστα για να παραγγείλω, φαίνονται ενδιαφέρον.
Δυστυχώς το Square mile εχει γίνει αρκετά εμπορικό, τα τελευταία ψησίματα κ εμένα δεν μου άρεσαν. Δεν εχω ιδεα για αυτό που αναφέρεις με το διοξείδιο αλλα εχω την εντύπωση τα μικρα πακετακια τα στέλνουν αεροπορικός με royal mail untracked.
Coffee factory μου αρέσει που είναι μικρή επιχείρηση αλλα καποια ψησίματος πανε προς dark, χωρίς να είναι κακα.
Το triple roast νομιζω το ευχαριστήθηκα περισσότερα απο ολα προς το παρών.

Τωρα περιμένω να έρθει δεμα απο Bailies coffee roasters
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nimrodel » 08 Ιαν. 2020, 22:55

Square mile παίρνω για φίλτρου και είναι medium το ψήσιμο. Αν εξαιρέσεις δύο συνεχόμενους μήνες που μου ηρθαν δύο καφέδες ίδιας προέλευσης (αμερικανικοί...δεν θυμάμαι τι ήταν, θα το δω), με διαφορετική επεξεργασία, όλες οι υπόλοιπες φορές μου άρεσαν. Δεν ήταν καμια αποκάλυψη, αλλά είχαν μεγάλο εύρος, εύκολες συνταγές, ομοιομορφο ψησιμο και μου έβγαζαν το προφίλ αρκετά εύκολα. Το sweetshop ισχύει ότι χάλασε πολύ, μου φάνηκε αδιάφορο, ενώ ήταν πολύ καλό μέχρι και την προηγούμενη φορά. Το έχω πιει 3-4 φορές και μόνο την τελευταία δεν έλεγε.
Ολες τις φορές, πλην της τελευταίας, παρέλαβα σε λιγότερο απο βδομάδα. Coffee factory έχουν γενικά σκουρα ψησίματα, παίρνω το πιο ανοιχτόχρωμο, αλλά όλους τους μήνες αυτό που έχει έρθει μου άρεσε.
Nimrodel
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2018, 22:57
Ονομα: Αναστασία
Τοποθεσια: Τήνος
Μηχανη: Vbm dB mod
2η μηχανη: La pavoni lever
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Compak k10
Coffee Roaster: Gene
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι και light

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mplevris » 09 Ιαν. 2020, 19:40

Έτσι από περιέργεια έχετε δοκιμάσει και αποκλείσει τους Έλληνες roaster και βρήκατε κάτι το τόσο μαγικό σε Αγγλία μεριά ή έχετε άλλο λόγο;
Άβαταρ μέλους
mplevris
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 03 Νοέμ. 2019, 12:26
Ονομα: Μανόλης
Τοποθεσια: Ηράκλειο
Μηχανη: bezzera bz99
2η μηχανη: DeLonghi EC585
Μυλος: Mazzer jolly
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 09 Ιαν. 2020, 21:06

Αυτό είναι ένα άλλο off topic θέμα, προσωπικά ναι έχω
δοκιμάσει αρκετες φορες σχεδόν "όλους" και συνεχίζω να δοκιμάζω.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nimrodel » 09 Ιαν. 2020, 23:03

Δεν έχω αποκλείσει κανέναν. Φαντάσου ότι ακόμα και από αυτούς που, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα και γούστα, έχουν "χαλάσει" (aka αλλάξει ψήσιμο), τους ξαναδοκιμαζω ενίοτε για να δω αν άλλαξε κάτι. Αλλά αφού μας δίνεται η δυνατότητα να δοκιμάσουμε και κστι άλλο... Γιατί όχι?
Nimrodel
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2018, 22:57
Ονομα: Αναστασία
Τοποθεσια: Τήνος
Μηχανη: Vbm dB mod
2η μηχανη: La pavoni lever
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Compak k10
Coffee Roaster: Gene
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι και light

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 10 Ιαν. 2020, 18:32

Απο τη μερια μου οτι καλο ηπια το 19, ηταν απο ξενους roaster και να ειστε σιγουροι οτι υποστηριζω τους Ελληνες με ολη μου την καρδια.Ομως το καλυτερο που ηπια απο ξενο roaster το 19 ηταν μετριο σχετικα με καφεδες που ηπια το 18 και το 17.
Θελω να πω με αλλα απλα λογια οτι το 19 δεν ευχαριστηθηκα καφε :lol:
Ελπιζω το 20 να φερει καλυτερα καφεδακια. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Καφεδες απο καταστηματα εκτος Ελλαδος

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron