Καφέδες απο Αγγλία

Πειτε μας τι ενδιαφερον ηπιατε εξω απο την ελλαδα.

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 10 Ιαν. 2020, 21:24

και εγώ έχω δοκιμάσει σχεδόν από όλους τους Έλληνες roasters, από τους περισσότερους έχω παραγγείλει αρκετές φορές.
Μου έχουν συμβεί διάφορα ευχάριστα πράγματα , όπως :
-πέτρες.
-robusta μέσα σε ακριβό blend , το οποίο γράφει 100% arabica.
-roast dates που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
-περιγραφές προφίλ που δεν βγαίνουν με τίποτα.
-συσκευασίες οι οποίες έχουν αλλοιώσει την γεύση του καφέ.

Το 2019 , νομίζω ότι συνολικά ήπια 2 καφέδες από Έλληνες roasters που είχαν ενδιαφέρον.
Ο ένας δεν έχει καν e-shop , οπότε δεν έχω εύκολο τρόπο να ψωνίσω.
Από την άλλη , αν ρίξουμε μια ματιά στην κατάταξη του WRC πρωταθλήματος το 2018 είμασταν στην 7η θέση και το 2019 στην 11η/ από τις 23 θέσεις.

Οι λόγοι που προτιμώ να αγοράζω από εξωτερικό είναι οι εξής:
-Καλύτερη σχέση κόστους/ποιότητας.
-χαμηλότερη φορολογία (π.χ. φπα). Επίσης τα ταχυδρομικά σε πολλές περιπτώσεις είναι τα ίδια ή ελαφρώς ακριβότερα από Ελλάδα.
-Προσφορές με συχνές εκπτώσεις (κουπόνια) ή έκπτωση συνδρομής.
-Ποικιλία , βαριέμαι γρήγορα τον ίδιο καφέ.
Σίγουρα δεν είναι όλα μαγικά με τις αγορές από το εξωτερικό, μου έχουν τύχει και roasters που ήταν μάπα ή το χάλασαν στην πορεία.
Συνήθως ψωνίζω καφέδες στα 40-60 το κιλό. Το αναφέρω για να υπάρξει κάποια παρεξήγηση ότι αναφέρομαι σε καφέδες χαμηλού κόστους όπου δικαιολογούνται τα παραπάνω προβλήματα...
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristospet21 » 11 Ιαν. 2020, 12:16

Συμφωνω και εγω,καθε περσυ κ καλυτερα με τους καφεδες...
Συμφωνω επισης σε ολα οσα ειπε ο Φωτης και επισης υπαρχουν roasters στην Ελλαδα που πουλουν φρεσκοψημενο καφε μεν, καραμπαγιατικος ομως ο πρασινος κοκκος.
Ειδικα στο taf εχει καφεδες 2-3 χρονων σε σακια και δεν ειναι η ιδια φαρμα που ανανεωνεται καθε χρονο με νεα σοδια.Δεν πετανε τιποτα, θα πουλησουν και τον τελευταιο κοκκο.
Ιδιος καφες που ηταν καλος οταν πρωτοεμφανιστικε (πριν 2-3 χρονια) υπαρχει ακομα και πωλειται κ σχεδον δεν πινεται!Τιποτα απο προφιλ και το ψησιμο πολυ πιο σκουρο.
Το ιδιο συμβαινει και με τη σειρα limited edition που ειναι πανακριβοι.Ντροπη!
Τωρα ή παιρνουν μεγαλες ποσοτητες και τους μενουν ή δεν πουλανε οσο θα θελανε..
Σιγουρα συμβαινει και με αλλους ελληνες roasters αυτο γιατι οι καφεδες που εχω ψωνισει τον τελευταιο (αρκετα τελευταιο) καιρο ειναι "αδειοι".
Πραγματικα εχω πολυ καιρο να ψωνισω καλο καφε, τουλαχιστον οπως το θεωρω εγω το καλο.
Σε ξενους roasters τα πραγματικα ειναι αρκετα καλυτερα, αλλα δεν εχω βρει ακομα το λιμανι μου.
Ελπιζω το 2020 και με τις νεες σοδιες να βρουμε παλι κατι καλο. :priest:
Άβαταρ μέλους
xristospet21
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 27 Δεκ. 2016, 16:32
Ονομα: Χρήστος
Τοποθεσια: Αλεξανδρούπολη
Μηχανη: Izzo Alex Duetto IV
2η μηχανη: V60-Brewista Artisan
Μυλος: Woodsman's tAlΩs
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Natural

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nimrodel » 11 Ιαν. 2020, 13:25

Και όχι πάντα φρεσκοψημμένο. Off topic αλλά Taf και underdog έχω δει στο ράφι καφέ διμήνου. Στο ταφ το είχα πει κιόλας αλλά μου είπαν κάτι του τύπου ότι καφές που κάνει 36 ευρώ τα 200γρ δεν αγοράζεται εύκολα.
Nimrodel
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2018, 22:57
Ονομα: Αναστασία
Τοποθεσια: Τήνος
Μηχανη: Vbm dB mod
2η μηχανη: La pavoni lever
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Compak k10
Coffee Roaster: Gene
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι και light

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 11 Ιαν. 2020, 19:29

Νομιζω οτι παμε λιγο off topic, αλλα εχει ενδιαφέρον το ολο θέμα. woodman μήπως να μας μεταφέρεις σε αλλο thread ?

Είχα παραγγείλει απο Ελλάδα, υποτίθεται απο μεγάλο speciality eshop και τους αναφέρω οτι θελω να μου στείλουν καφε με ημερομηνία ψησίματος εως 10 ημερών. Με καλουν μετα απο 2 μερες και με ρωτάνε εάν επιθυμώ ενα καφε 2μηνων ή να περιμενω 10 μερες για να ψήσουν νεο; Διαλέγω φυσικά να περιμένω, μετα απο καμιά 20 μερες φτάνει ενας καφε 3μηνων..... Τους τηλεφωνώ και εξηγώ τα πράγματα και αμέσως μου στέλνουν φρέσκο, και να δωσω πισω το παλιό.....
Ο μεγαλύτερος speciality shop δεν έχει μύλο για να κόψει σε πελάτη λιανικής για εσπρέσσο.
Κάποιο αλλο speciality ειχε ψήσει omni roast σε βαθμο full Italian. Κτλπ

Απο Αγγλία μια φορα έπαιξε παρεξήγηση σε μια παραγγελία > 200€ για κάποια επιπλέον μεταφορικά και τους ζήτησα ευγενικά να ακυρώσουν, μου έστειλαν χωρις πολλα πολλά συγνώμη για την αναστάτωση και εστειλα εντελώς δωρεάν ολη την παραγγελία.

Γενικα οι Έλληνες ροαστερς δεν είναι κακοι αλλα κανένας δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για τους πελάτες λιανικής,
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nimrodel » 11 Ιαν. 2020, 23:41

Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο. Δεν σε αμφισβητώ, απλώς δεν έχω παρατηρήσει πουθενά τέτοιο πράγμα και έχω πάρει από τους περισσότερους Έλληνες roasters. Τις περισσότερες φορές μου έρχεται καφες που ακόμα δεν έχει κάνει καν ντεγκας. Και έχω να πω πολύ καλά λόγια για αρκετών παιδιων την εξυπηρέτηση. Ειδικά μικρες εταιρίες. Πχ ο Μιχάλης από cup10 μου μιλούσε ποσην ώρα στο τηλ για καφέ του που ρώτησα κάποια πράγματα. Και όχι μόνο μια φορά. Και παραλαμβανω καφέ με rd 1-3 μέρες πριν.. πάντα. Και δεν είναι ο μόνος.
(Βέβαια όντως βγήκαμε οφ τοπικ χαχα )
Nimrodel
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2018, 22:57
Ονομα: Αναστασία
Τοποθεσια: Τήνος
Μηχανη: Vbm dB mod
2η μηχανη: La pavoni lever
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Compak k10
Coffee Roaster: Gene
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι και light

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 12 Ιαν. 2020, 14:09

Roast date μηνών δεν έχω παραλάβει ποτέ, Ο καφές/κόκος να ειναι μπαγιάτικος και να έχει roast date 1-2 ημερών στην συσκευασία μου έχει τύχει πάρα πολλές φορές...
Αντώνη δεν πιστευώ να αναφέρεσαι σε κατ΄ ευφημισμόν speciality roasters , δηλαδή τις 3-4 γνωστές αλυσίδες για καφέ στο χέρι που βρίσκεις σε κάθε τετράγωνο... Αυτοί έχουν συνήθως κάτι σιτεμένους καφέδες τριμήνου οτι πρέπει για τον νεροχύτη.

και για να είμαστε on-topic , έφερα απο το coffee factory 2 σακουλάκια με blend (Big Red + Black Bear) γιατί ήθελα κάτι φτηνό να κάνω κάτι δοκιμές με ένα καινούριο μονό καλάθι που πήρα.
άργησαν πάρα πολύ να έρθουν κοντά στις 20 ημέρες. Συνολικά τους άνοιξα στις 30 περίπου ημέρες απο το roast data αλλά κρατούσαν μια χαρά. Έφυγαν σε 3 ημέρες , λόγω πειράματων. Σίγουρα καλύτερα από κάτι blends του 10ευρου που έχω πάρει απο Ελλάδα.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nimrodel » 12 Ιαν. 2020, 16:21

Ολες οι αποστολές από Αγγλία καθυστέρησαν πάρα πολύ από Νοέμβρη μέχρι τώρα. Coffee factory έπαιρνα πάντα μέσα σε μια βδομάδα από το ψήσιμο. Το σακουλάκι του Δεκέμβρη ήρθε στις 18 μέρες. Σε άλλους άργησε ακόμα περισσότερο. Black bear πως ήταν? Διάβασα μιντιουμ του νταρκ και φοβήθηκα να παρω δεδομένου ότι και καφέδες που έχουν στο προφίλ τους λάιτ του μιντιουμ είναι συνήθως μιντιουμ.
Nimrodel
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2018, 22:57
Ονομα: Αναστασία
Τοποθεσια: Τήνος
Μηχανη: Vbm dB mod
2η μηχανη: La pavoni lever
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Compak k10
Coffee Roaster: Gene
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι και light

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 12 Ιαν. 2020, 18:52

Το διάστημα των εορτών όλα τα ταχυδρομεία έχουν πολύ δουλειά, καλό είναι να παραγγέλνουμε αρκετα νωρίτερα ή αργότερα.

Το black bear, ειναι ενα οκ μπλεντ, γλυκο, σοκολατένιο και είχε μια επιγευση βύνης( μπυρας) η οποία ειχε μια περίεργη ομορφιά, νομιζω οξύτητα δεν έχει. Ισως ηταν dark, αλλα οχι κακο, δεν θα βρεις κατι καμένο ή πικρό.

Γενικά ο factory παει λιγο πιο σκούρο ψήσιμο αλλα κρατάει οξύτητες (σε αναλογους κοκους), αρκετά γλυκοι.Δοκιμάστε Ethiopia biftu guida που βλέπω οτι έχει τώρα ή οταν ξαναβγάλει Ethiopia aricha Edido.

Για όσους αρέσκονται σε omni roast, Αφρική δοκιμαστε απο tripleroast Kenya-Hadege το κιλό μαζί με έξοδα αποστολής περίπου 35ευρω.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 12 Ιαν. 2020, 19:08

Για όσους αγοράζουν τακτικά απο εκτός Ε.Ε. καλο θα ήταν να ανοιξετε εναν λογαριασμό Revolut ή καποιας αλλης ανάλογης τράπεζας. Ώστε να μην εχετε έξτρα χρέωση συναλλάγματος κ προμηθειών απο τις ελληνικές τράπεζες. Η ελληνική τράπεζα σας κάνει συνάλλαγμα σε χειρότερες τιμές + χρεώνει προμήθεια για καθε κίνηση ( τουλάχιστον αυτα μου έκανε η εθνική)

Στην (revolut) φορτώνεις τον λογαριασμό σου με ευρώ απο την ελληνική κάρτα σου χωρίς προμήθεια. Έπειτα κάνεις συνάλλαγμα σχεδόν στις καλύτερες τιμές, χωρίς έξοδα. Εγω συνήθως βλέπω τις τάσεις των νομισμάτων κ κανω συναλλαμα πχ 100€ οταν είναι ευνοϊκά. Σε σχέση με την τραπεζα κερδίζω εως και10 %
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 12 Ιαν. 2020, 23:10

Οχι δεν έχει οξύτητα, ένα απλό dark roast χωρίς παρατράγουδα.

στην παρακάτω εικόνα θα δείτε απο αριστερά προς τα δεξία:

καφέ απο το barn , το medium roast του coffee factory και το black bear.
Εικόνα


ψάχνω για τίμιο φθηνό καφέ για να κάνω κάτι δοκιμές που θέλω (περισσότερο καφέ πετάω παρά πίνω...)
λέω να βάλω μια παραγγελία στο Rave Coffee για το οποίο διαβάζω καλά λόγια.
έχω δει αυτά τα καφεδάκια που μου τράβηξαν το ενδιαφέρον :COLOMBIA SUAREZ PROJECT,INDIA MONSOON MALABAR AA,MYANMAR GREENLAND ESTATE,FUDGE BLEND EVOLUTION.

έχει δοκιμάσει κάποιος αυτόν τον roaster ; έχει πολύ καλές τιμές και 15% έκπτωση στην πρώτη παραγγελία.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Καφεδες απο καταστηματα εκτος Ελλαδος

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη