Καφέδες απο Αγγλία

Πειτε μας τι ενδιαφερον ηπιατε εξω απο την ελλαδα.

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 12 Ιαν. 2020, 23:35

jf12 έγραψε:έχει δοκιμάσει κάποιος αυτόν τον roaster ; έχει πολύ καλές τιμές και 15% έκπτωση στην πρώτη παραγγελία.


Οχι, αλλα είναι στην λίστα μου. Οι περισσότεροι λένε οκ πράγματα για τους καφεδες του αλλα εχω δει καποιους απο τους καφεδες που αναφέρεις σε πολυ χαμηλές τιμές και με βάζει σε υποψίες.... Καποιες φορές δεν καφε απο Αφρική ....... :roll:

Απο την άλλη δεν μπορώ καταλάβω τι δοκιμές κάνεις και πετας καφε.......? Στις σημειώσεις απο τους roasters πέφτεις μεσα; espresso ή φίλτρου;
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nimrodel » 13 Ιαν. 2020, 12:40

jf12 έγραψε:έχει δοκιμάσει κάποιος αυτόν τον roaster ; έχει πολύ καλές τιμές και 15% έκπτωση στην πρώτη παραγγελία.



Τον είχα ψάξει αυτόν γιατί είχε και πράσινο κόκκο, αλλά τα μεταφορικά ήταν απαγορευτικά.
Αν θέλεις καφέ για δοκιμές, έχει και Ελλάδα αρκετά φτηνο, τίμιο καφεδάκι ο distretto με 30% μονιμη έκπτωση.
Nimrodel
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Οκτ. 2018, 22:57
Ονομα: Αναστασία
Τοποθεσια: Τήνος
Μηχανη: Vbm dB mod
2η μηχανη: La pavoni lever
Μυλος: Niche zero
2ος Μυλος: Compak k10
Coffee Roaster: Gene
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι και light

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 13 Ιαν. 2020, 22:35

antonis26 έγραψε:Νομιζω οτι παμε λιγο off topic, αλλα εχει ενδιαφέρον το ολο θέμα. woodman μήπως να μας μεταφέρεις σε αλλο thread ?

Μπαααα...Χαλαρωστε λιγακι βρε παιδια.Τοσο καιρο καναμε να σας διαβασουμε. να σας το χαλασω τωρα.... :lol:
Τα λετε και τοσο ωραια... :lol:
Αλλωστε η αφεντια μου το ξεκινησε το κακο 8-)
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 13 Ιαν. 2020, 23:56

antonis26 έγραψε:
jf12 έγραψε:Απο την άλλη δεν μπορώ καταλάβω τι δοκιμές κάνεις και πετας καφε.......? Στις σημειώσεις απο τους roasters πέφτεις μεσα; espresso ή φίλτρου;


Με espresso αποκλειστικά, Οι σημειώσεις βγαίνουν συχνά στην γευσή ή στο άρωμα. Κοίτα πάντα θα με βρεις να έχω αγοράσει κάποιο καινούριο gadget που υπόσχεται ότι θα βελτιώσει κάτι στο φλυτζάνι. Επίσης συνεχώς δοκιμάζω διαφορετικές παραμέτρους στις εκχυλίσεις , οπότε όπως καταλαβαίνεις ο καφές εξαφανίζεται με φρενήρης ρυθμούς.
Π.χ τις τελευταίες βδομάδες τα καινούρια μου «παιχνίδια» είναι αυτά:
Εικόνα

-Barista Pro "The Single" 8/10gr. Το μοναδικό μονό καλάθι που έχω δοκιμάσει και βγάζει σωστή εκχύλιση.
-E&B Lab B702TH24SF 14gr super fine (170μm) , κάτι σαν το reneka που είχε δοκιμάσει παλιότερα ο woodsman.
-To τρίτο είναι αποστάτης για την σίτα του group της μηχανής. Μειώνει το διαθέσιμο χώρο πάνω από το puck και υπάρχει σε τρία μεγέθη , ανάλογα το roast level (σιγά μην ήταν τόσο απλά τα πράγματα να υπάρχει ένα) . Η διαφορά που έδωσε αυτό το μαραφέτι στο φλυτζάνι ήταν συνταρακτική.
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antonis26 » 14 Ιαν. 2020, 00:43

Στην αρχή λεω τα έχει χάσει το παλικάρι....... Το μονο φιλτρο παει στο καλο, δεν με πολύ προβλημάτισε, κανενα καπουτσίνο σε περαστικους... Στο δεύτερο, αναρωτιέμαι εαν εχεις σκεφτεί ποτε οτι αλεθοντας τοσο λεπτα θα εχει υπερβολικα fines... Το τρίτο το σκέφτηκα κανενα 5 λεπτό και λεω τι σκατα μηχανή έχει ; Μετα βλέπω ποια μηχανή κ μύλο εχεις κ λεω α οκ.

Με την μηχανή σου είναι εύκολο να ξεφύγεις κανοντας υπερβολικές αλλαγές κ να χαθείς, θα μου πεις ευκολα ξαναγυρίζουν οι ρυθμίσεις, δύσκολα όμως επανέρχεται η γευστική παλέτα του στόματος κ δύσκολα φεύγει απο το μυαλό η απορία εαν είσαι στο σωστο δρόμο. Εύχομαι να εισαι στο σωστό.

Καμία φορα σκέφτομαι ολες αυτες τις περίεργες μεταβλητές του εσπρέσσο και ποσο εύκολο ειναι να παει κατα διαόλου και γελάω. Απο την αλλη κάνεις καφεδαρες οπου βρεθείς με ενα v60, porlex κ εναν οποιονδήποτε βραστηρα ή εστω μπρικι.
antonis26
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 08 Οκτ. 2019, 23:13
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Μηχανη: expobar office mod
2η μηχανη: V60
Μυλος: mignon specialita
2ος Μυλος: Porlex
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικής

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 14 Ιαν. 2020, 15:46

Παρακαλω οχι παραθεσεις ακριβως μετα την απαντηση.Δεν ειναι απαραιτητο και επιβαρυνουμε την σελιδα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PublicDomain » 14 Ιαν. 2020, 20:20

PublicDomain έγραψε:
Nimrodel έγραψε:Εξαιρετικοί ψηστες και στο square mile και στο cofeee factory. Εχω συνδρομή και στους δύο. Τελευταια δοκίμασα και round hill,επισης πολύ καλοί. Τον τελευταίο μήνα είχα καθυστερήσεις σε όλους τους καφέδες που μου ήρθαν από Αγγλία και οι μεν square mile μου ξαναέστειλαν την παραγγελία, οι δε round hill μου έκαναν refund και μου έδωσαν κουπόνι για την επόμενη παραγγελία μου 20%. Ευγενεστατοι και οι δύο.
Η πρώτη παραγγελία από το Coffee factory ήρθε παρεουλα με βιβλιαράκι με συνταγές. Και γενικά ίσως είναι τα πιο όμορφα πακετάκια καφέ που έχω ποτέ αγορασει.

παρήγγειλα και γω, ελπίζω να μην αργήσει πολύ...



ήρθε σήμερα το πακέτο στις 7 μέρες ακριβώς! πολύ συμπαθητική συσκευασία αλλά θα πρέπει να καταναλώσω πρώτα τον TAF και μετά ανοίγω το πακέτο! (έβαλα πρόγραμμα ρύθμισης του μύλου και ξόδεψα αρκετό καφέ σήμερα!!)
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Δεκ. 2019, 20:05
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Filicori Zecch, las ramblas

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jf12 » 14 Ιαν. 2020, 23:15

έβαλά 2 κιλά στον rave coffee το πρωί , για να δούμε τι λέει....
βρήκα και έναν με πραγματικά καλές τιμές , αλλά του έστειλα μήνυμα και μου είπε οτι δεν στέλνει Ελλάδα προς το παρόν :(

https://www.liminicoffee.co.uk/shop.php
jf12
Member
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 17 Φεβ. 2014, 15:21
Ονομα: Fotis
Τοποθεσια: Athens
Μηχανη: Decent DE1PRO v1.1
2η μηχανη: Simonelli Oscar
Μυλος: TalΩs
2ος Μυλος: mahlkoenig Vario G2
Coffee Roaster: όπως πάμε το βλέπω...
Αγαπημένοι Καφέδες: Bonanza,Tim Wendelboe

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PublicDomain » 15 Ιαν. 2020, 19:46

Τελικά το δοκίμασα σήμερα το πακέτο, φαίνεται πολύ καλός καφές, 1η φορά που είδα κρέμα στην bezzera

αν και δεν τον πέτυχα για σήμερα, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές!
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Δεκ. 2019, 20:05
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Filicori Zecch, las ramblas

Re: Καφέδες απο Αγγλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PublicDomain » 04 Φεβ. 2020, 18:18

PublicDomain έγραψε:
PublicDomain έγραψε:
Nimrodel έγραψε:Εξαιρετικοί ψηστες και στο square mile και στο cofeee factory. Εχω συνδρομή και στους δύο. Τελευταια δοκίμασα και round hill,επισης πολύ καλοί. Τον τελευταίο μήνα είχα καθυστερήσεις σε όλους τους καφέδες που μου ήρθαν από Αγγλία και οι μεν square mile μου ξαναέστειλαν την παραγγελία, οι δε round hill μου έκαναν refund και μου έδωσαν κουπόνι για την επόμενη παραγγελία μου 20%. Ευγενεστατοι και οι δύο.
Η πρώτη παραγγελία από το Coffee factory ήρθε παρεουλα με βιβλιαράκι με συνταγές. Και γενικά ίσως είναι τα πιο όμορφα πακετάκια καφέ που έχω ποτέ αγορασει.

παρήγγειλα και γω, ελπίζω να μην αργήσει πολύ...



ήρθε σήμερα το πακέτο στις 7 μέρες ακριβώς! πολύ συμπαθητική συσκευασία αλλά θα πρέπει να καταναλώσω πρώτα τον TAF και μετά ανοίγω το πακέτο! (έβαλα πρόγραμμα ρύθμισης του μύλου και ξόδεψα αρκετό καφέ σήμερα!!)


Η 2η παραγγελία δε λέει να έρθει εδώ και 10 μέρες, Παρασκευή έκανα παραγγελία, Δευτέρα τη στείλανε, σήμερα Τρίτη μετά από μια βδομάδα τίποτα...και δεν είχα και κάτι για backup εκτός του local coffee island και κάτι beans dalmayr για φίλτρου που τους κάνω εσπρέσο!
Άβαταρ μέλους
PublicDomain
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Δεκ. 2019, 20:05
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Filicori Zecch, las ramblas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Καφεδες απο καταστηματα εκτος Ελλαδος

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη