Αγορά Oscar II

Οδηγός Αγοράς Μηχανών Espresso

Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Algebar » 12 Απρ. 2020, 19:57

Ψάχνω για την πρώτη μου μηχανή και σχεδόν έχω αποφασίσει για την Oscar II καθώς κατά κύριο λόγο θα φτιάχνονται καπουτσίνο και αποτελεί μία σχετικά οικονομική λύση hx. Κατά τη γνώμη σας είναι καλή σαν μηχανή και εγώ σαν αρχάριος θα καταφέρω να φτιάξω καλά καφεδάκια με τον ascaso i2 που έχω ?
Algebar
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Απρ. 2020, 15:04
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Απρ. 2020, 20:12

Εφοσον βαζεις τον καπουτσινο σαν προτεραιοτητα ,τοτε ειναι μια καλη επιλογη αν και εγω θα πηγαινα σε καλη db Ε61μεταχειρισμενη βαζωντας λιγα παραπανω χρηματα ή σε ΗΧ Ε61 παλι μτχ εαν εβρισκα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Algebar » 12 Απρ. 2020, 20:39

Το θέμα είναι ότι σκοπεύω να την πάρω με δόσεις καθώς δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα μαζεμένα για μεταχειρισμένη και ήδη το ποσό είναι υπέρβαση για τα οικονομικά μου. Η μεγαλύτερη ανησυχία μου είναι αν θα καταφέρω να φτιάξω καφεδάκια της προκοπής όπως π.χ. ο καπουτσίνο που παραγγέλνω TAF Fazenda Daterra Sweet Blue - Brazil και τον απολαμβάνω και ίσως να εξερευνήσω και άλλα γευστικά μονοπάτια.
Algebar
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Απρ. 2020, 15:04
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Algebar » 14 Απρ. 2020, 16:35

Έγινε η παραγγελία, σε αναμονή τώρα για την παραλαβή και να δούμε τι καφεδάκια θα πιούμε :Yeah:


Εκτός από τoν TAF Brazil που πίνω και μου αρέσει έχετε να προτείνετε κανέναν άλλο γλυκο-σοκολατένιο που να ταιριάζει σε καπουτσίνο ?

Για αρχή βέβαια για να μάθω τη μηχανή θα παίξω με έναν φτηνό Riva του Makro (γύρω στα 11-12 ευρώ το κιλό) γιατί σαν αρχάριος προβλέπω πολύ νεροχύτη :P
Algebar
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Απρ. 2020, 15:04
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 15 Απρ. 2020, 21:39

Επειδη ακριβως εισαι αρχαριος καλυτερα να μην μπλεξεις με ρομπουστες και dark roast για να μαθεις γιατι πολυ απλα δεν μαθαινεις ετσι.Μαθαινεις πιο καλα με μιντιουμ ροαστ μπλεντακια αραμπικα ή και βραζιλιες μιας και σου αρεσει ο καπουτσινο.Ο νεροχυτης δεν ειναι προαπαιτουμενο.Προετοιμασου καλυτερα, τωρα που καθεσαι ,για να πιεις περισσοτερα εσυ και οχι ο νεροχυτης. :coffee:
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Algebar » 16 Απρ. 2020, 12:52

Καλά εννοείται ότι δεν θα δώσω τόσα χρήματα στη μηχανή για να πίνω μπαγιατίλες. Εννοούσα τα πρώτα 1-2 κιλά να μάθω/πειραματιστώ στο κόψιμο πάτημα κτλ. (πήρα και γυμνό για βλέπω τα λάθη μου).

Έκανα και μία πατεντούλα στον ascaso με μηχανικό counter 100 στροφών 4 ψηφίων (0000-9999 όπου κάθε μονάδα αντιστοιχεί στο 1/100 μιας πλήρους περιστροφής) για να αυξομειώνω το κόψιμο με ακρίβεια και φυσικά συνεχίζω το διάβασμα ;)
Algebar
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Απρ. 2020, 15:04
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Algebar » 13 Μάιος 2020, 22:39

Μετά από περίπου 3 εβδομάδες συμβίωσης με τη μηχανή να γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις.
H Oscar είναι στιβαρή κατασκευή που παραπέμπει περισσότερο σε επαγγελματική παρά οικιακή συσκευή. Το boiler είναι μονωμένο και η μηχανή ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα, σε 7-8 λεπτά κλείνει ο πρεσοστάτης, στα 20 το group ζεματάει και αν βιάζεσαι φτιάχνεις καφεδάκι, στα 30 είναι πανέτοιμη.
Μεγάλη βλακεία η βίδα της ντουζιέρας που δεν είναι φρεζάτη και προεξέχει 2mm και θα αλλαχτεί άμεσα.
Ο ατμός είναι πανίσχυρος και έχεις μόνο λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να ζεσταθεί αλλά σιγά σιγά φτιάχνω αξιοπρεπές αφρόγαλα.
Μετά από κανά μισόκιλο καφέ riva από το makro άρχισα να έχω σωστές εκχυλίσεις στο γυμνό αλλά με πολύ πικρίλα λόγω dark roast που όμως σαν καπουτσίνο πινόταν ευχάριστα. Με τον tigrato που μου έκαναν δώρο από το barista.gr η γεύση βελτιώθηκε δραματικά ενώ προς το τέλος παίζοντας με το cooling flush έβγαλα espresso με τιγρέ κρέμα που πινόταν άνετα χωρίς ζάχαρη ή γάλα, ενώ σε καπουτσίνο έβγαζε σοκολατα !!! Επόμενες δοκιμές με TAF (pianeta και brazil) και έχω παραγγείλει και brazil blend από cup10.

Για αρχή λοιπόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη μηχανή και ελπίζω σιγά σιγά βελτιώνοντας την τεχνική μου να πάρω ακόμα καλύτερα καφεδάκια.

Σχετικά με την καθυστέρηση του ανοίγματος της τρίοδης 3-4 sec μετά την ενεργοποίηση της αντλίας δεν διαπίστωσα πρόβλημα στο puck από απότομο "σκάσιμο" του νερού πάνω του. Η αύξηση της πίεσης γίνεται προοδευτικά και ίσως η simonelli έχει αλλάξει κάτι στο ζιγκλέρ περιορισμού ροής.
Δημήτρη μια και είχες ασχοληθεί τι είχες παρατηρήσει κατά την έναρξη της εκχύλισης μήπως και απλά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα λόγω απειρίας.
Algebar
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Απρ. 2020, 15:04
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gsisr » 15 Μάιος 2020, 10:11

δεν είναι απαραίτητα κακή αυτή η μικρή καθυστέρηση αύξησης της πίεσης. θα μπορούσες να το πεις και σαν ένα μικρό "preinfusion". μπορείς να το εξαλείψεις αν κουμπώσεις το τυφλό πριν την πρώτη εκχύλιση μετά το πρώτο άνοιγμα της μηχανής ή μετά από πολύ ώρα αδράνειας. έχοντας το προηγούμενο μοντέλο μπήκα σε πειρασμούς να την αλλάξω, αλλά τελικά αλλάζω μόνο μύλους. :Yeah:
Άβαταρ μέλους
gsisr
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 13 Σεπ. 2014, 15:55
Ονομα: Αντώνης
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Nuova Simoneli Oscar
Μυλος: Eureka Atom 75
2ος Μυλος: Compak K10
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Φρέσκοι Specialty

Re: Αγορά Oscar II

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Algebar » 15 Μάιος 2020, 12:46

Και εμένα δεν μου φαίνεται ότι κάνει κάποιο κακό ή δεν το καταλαβαίνω λόγω απειρίας. Ο Δημήτρης είχε γράψει εδώ viewtopic.php?f=28&t=848&start=10#p13850 ότι είδε προβλήματα γι αυτό και ρώτησα μήπως και κάτι μου ξεφεύγει.
Η ρουτίνα που ακολουθώ έχει ως εξής: cooling flush 3-5 δευτερόλεπτα κουμπώνω και δίνω εντολή, ξεκινάει η αντλία και μετά από 3 δευτερόλεπτα ανοίγει η τρίοδη, ο ήχος της αντλίας ανεβαίνει προοδευτικά και οι πρώτες σταγόνες καφέ βγαίνουν 5-6 δευτερόλεπτα μετά την τρίοδη. Δεν έχω chanelling στο γυμνό και στο puck δεν βλέπω κάτι περίεργο. Έχει μπει OPV από τον πωλητή αλλά δεν έχω μανόμετρο να δω πιέσεις.
Από πληροφορίες που βρήκα στο ιντερνετ και όσο μπορώ να καταλάβω η καθυστέρηση αυτή υπάρχει για να μπορέσει να γεμίσει γρήγορα ο σωλήνας του HX ξεπερνώντας την καθυστέρηση που προκαλεί το ζιγκλέρ το οποίο έχει μπει για βελτίωση της θερμοκρασιακής σταθερότητας της μηχανής. Ίσως η simonelli έχει βελτιώσει κάτι και δεν εγώ δεν έχω/βλέπω πρόβλημα στη μηχανή μου.

Αντώνη η μηχανή σου δεν νομίζω ότι έχει ουσιαστική διαφορά από το νέο μοντέλο και οι δύο πολύ καλό VFM και "σπρώχνε" σε μύλους :Yeah:
Algebar
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Απρ. 2020, 15:04
Ονομα: Γιάννης
Τοποθεσια: Παλλήνη
Μηχανη: NS Oscar II
2η μηχανη: Aeropress
Μυλος: Ascaso i2
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:


Επιστροφή στο Οδηγός αγοράς μηχανών Espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot]

cron