Κατασκευή conical μυλου

Μύλοι DIY που φτιάξατε με τα χεράκια σας...

Κατασκευή conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Ιαν. 2014, 20:01

Αποφασισα καποια στιγμη πριν απο κανα χρονο περιπου να προχωρησω στην κατασκευη ενος μυλου με κωνικα μαχαιρια.
Το σχεδιο του το ειχα ηδη στο μυαλο μου οχι επειδη εκανα ανακαλυψη και ηθελα να την υλοποιησω αλλα επειδη ειδα αυτο το μυλο σε καποιο λινκ που μου εδωσε ενας φιλος και αρωστησα.
Βλεπωντας για πρωτη φορα λοιπον τον versalab απλα ερωτευτηκα.
Φιλος που ερωτευτηκε κι εκεινος εστειλε e-mail για να τον παραγγειλει στην versalab αλλα δεν στελνουν ελλαδα με τιποτα.Απογοητευση.Ετσι κι αλλιως η τιμη του ειναι απαγορευτικη μιας και κομπλε κανει 2500$ :shock:
Παιρνωντας λοιπον ιδεες απο τον versalab αλλα και απο τον one,και μην υπολογιζωντας το κοστος τα εβαλα κατω και ξεκινησα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast
{ TAGS }conical burrs, μύλος καφέ, μύλος άλεσης, coffee grinder, κατασκευή μύλου

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Ιαν. 2014, 22:57

Ναι ξεκινησα αλλα πως ξεκινησα; :D
Καταρχην η κατασκευη ενος σωστου μυλου απαιτει μηχανολογικη ακριβεια με ακριβειες χιλιοστου του χιλιοστου και πιο συγκεκριμενα με run out κατω απο 0,03.Ειδικα επειδη μιλαμε για κωνικο μυλο και ακομα περισσοτερο για κωνικο μαχαιρι που κρεμεται σαν το σταφυλι απο εναν αξονα και οταν ο φορεας περιστρεφεται για να ρυθμισει την αλεση δεν θα πρεπει να χανεται η ευθυγραμμιση των μαχαιριων και να μην ξεκεντραρονται.
Οπως καταλαβαινετε οι εργασιες τορνου εδω ειναι πολλες και το μεγαλο προβλημα ειναι το ποιος τορναδορος θα ειναι αυτος που θα ασχοληθει και θα αποδοσει σωστα ολα αυτα που θα του ζητηθουν και μαλιστα οικονομικα.Εγω παντως δεν ξερω κανεναν.Βεβαια εχω στη διαθεση μου εναν τορνο ιδιοκατασκευη αλλα η ακριβεια που χρειαζομαι ειναι ονειρο θερινης νυκτος για αυτον τον τορνο.
Μονοδρομος λοιπον η αγορα τορνου.Αντε να δουμε τωρα τι θα στοιχισει τελικως αυτος ο μυλος :lol:
Τολμωντας λοιπον και αφου μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει παραγγελνω απο αγγλια αυτο:

9X20.JPG
.
Eπειτα απο 10 μερουλες αναμονη και ελαφρυτερο πορτοφολι κατα 1300 ευρουλακια εφτασε το μωρο μου και βεβαια αντιλαμβανεστε το πως το περιμενα!!!!
Το ανοιγω ,κατευθειαν στον παγκο ,καθαρισματα,σφιξιματα, επιθεωρηση και ξεκινημα.Αποτελεσμα.Εγκεφαλικο.
Ωιμε τι επαθα ο δυστηχος.Το μηχανημα ειναι μαπα κινεζια του κερατα και μαλιστα αποτυχημενο.Ηξερα οτι ειναι κινεζικο αλλα δεν περιμενα με τιποτα αυτο το χαλι.Κατευθειαν βιντεο με τα προβληματα του και αποστολη στον αγγλο μαζι με ενα ιδιαιτερο μαιλ.Καταλαβατε τωρα εσεις....Να και το βιντεο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 02 Ιαν. 2014, 23:43

Απλα εντυπωσιακη η αντιδραση του αγγλου και αμεση.Στα καπακια ζητωντας εκπληκτος ειλικρινη συγνωμη μου κανει αντιπροταση αναλαμβανωντας ολα τα εξοδα αποστολης για αλλαγη του τορνου με αλλον αμεσα.Τα εξοδα δεν ειναι και λιγα.280 ευρω μονο για να ερθει η ευρωπαλλετα πληρωσα.
Το λοιπον το αποφασιζω και ανεβαζω το κασε αλλαζωντας μοντελο τορνου ,πηγαινωντας σε μεγαλυτερο και σιγουρα καλυτερο ,οπως αποδειχτηκε και οταν τον παρελαβα.Μετα απο μια βδομαδα λοιπον εφτασε το μεγαλυτερο μωρο στα χερια μου:
20121213111720.jpg
Ετσι μου ηρθε κι εμενα μιας και δεν ειναι δικες μου αυτες οι φωτο.Ωστοσο ειναι ακριβως αυτο το εργαλειο.
.
20121213112111.jpg
.
20121213144231.jpg
.

Επειτα απο ενα μηνα αγχους και στεναχωριας επιτελους φως.Το εργαλειο απαιχτο πολυ πανω των προσδοκιων μου με εξαιρετικη ποιοτητα για κινεζικη υλοποιηση .Τωρα ο δρομος ειναι ανοιχτος για κατασκευεουλες και για παιχνιδι οσο βεβαια το επιτρεπουν τα οικονομικα μου μιας και το παραπανω πακετο πλησιαζει την τιμη του versalab :lol:
Aς ξεκινησουμε λοιπον την κατασκευη του μυλου μας.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 12 Ιαν. 2014, 22:04

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΜΥΛΟΥ.
PLAN A

Σπαζοκεφαλια κατεληξε η μεταφορα κινησης απο το μοτερ στον αξονα αλεσης και αυτο γιατι το μοτερ που ειχα στη διαθεση μου ανηκει στον γνωστο ενοχο RANCILIO MD 50.
Και εξηγω.Οι στροφες που γυρναει αυτο το γομαρακι των 450watt ειναι 1400,πολυ περισσοτερες απο τις 300 και πιο κατω που θελω να γυρναει ο δικος μου.Ναι εδω να πω (μιας και δεν το εχω αναλυσει) οτι σκοπευω να δουλεψω την αλεση του μυλου μου με κατω απο 300 στροφες προκειμενου να πλησιασω την χειροκινητη αλεση οσο αυτο ειναι δυνατον και αυτο για ολα τα γνωστα πλεονεκτηματα της αργης αλεσης.
Οποτε θα χρειαστει μειωση στροφων πραγμα το οποιο δυσκολευει αρκετα την κατασκευη απο τη μια ,αλλα δημιουργει τις προυποθεσεις για εργαλειο αφθονης ροπης που θα μπορει να κινησει αμεσα και ακουραστα οτιδηποτε κωνικο θηριωδες μαχαιρι υπαρχει στην αγορα.
Ετσι σχεδιασα μια μεταδοση κινησης σε πρωτη φαση με μειωση στροφων απο ιμαντες κινησης και παραθετω μια φωτο του πρωτου σχεδιου.
MΕΙΩΤΗΡΑΣ -ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΜΕ ΙΜΑΝΤΕΣ.png
Μεταδοση με μειωση 1/6
.
Για οποιν σκεφτει να υλοποιησει αυτο το σχεδιο μεταδοσης θα πρεπει να βρει εναν ευκολο τροπο αλλαγης των ιμαντων οταν ερθει η φθορα τους (μιας και εγω δεν βρηκα) οπως και να υπολογισει την δυσκολια κατασκευης τους λογω της αναγκης τεντωτηρων ιμαντα που μπορει να χρειαστουν.
Να μην τα πολυλογω αλλα τελικα εγκατελειψα αυτο το σχεδιο και προχωρησα στο plan B.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 14 Ιαν. 2014, 21:57

PLAN B
Το plan b περιλαμβανει πιο προκλητικη κατασκευη που θα δοκιμασει τις λιγοστες μηχανουργικες μου ικανοτητες εως εκει που δεν παει.
Φυσικα για καποιον γνωστη μηχανουργιας αυτα που εκανα ειναι για γελια αλλα για μενα ειναι αναριχηση στα ιμαλαια :lol:
Τεσπα το σχεδιο απαιτει μειωση στροφων με γραναζια.Σασμαν δηλαδη.Γραναζια αναγκαστικα προμηθευτικα απο το εμποριο ετοιμα με μειωση 1/3 και βαζωντας δυο μειωσεις στη σειρα βγηκα τελικα στο 1/6 με 230 στροφες περιπου στο μαχαιρι.Αφου φτιαχτηκαν οι απαραιτητες βασεις-φωλιες για τα ρουλεμαν των αξονων οι οποιοι κρατανε τα γραναζια ,εγινε το μονταρισμα τους πανω σε μια πλακα αλουμινιου παχους 15 χιλ. και πλατους 8 εκ.
1.jpg

2.jpg




Τα γραναζια αυτα ,οπως μου ειπαν απο εκει που τα πηρα ,ειναι σχεδιασμενα για λειτουργια μεσα σε λαδι ,ενω εγω τα εχω στεγνα μιας και δεν δουλευουν πολυ ωρα αφενος και αφετερου δεν περιστρεφονται με πολλες στροφες.Ωστοσο αυτο δεν ειναι τελειως ανωδυνο και αυτο φανηκε απο τον οχι και τοσο ησυχο τροπο που δουλεψαν τελικα.Οχι τιποτα τραγικο αλλα ουτε και κατι αθορυβο που θα ειχα με τους ιμαντες.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 16 Ιαν. 2014, 21:48

Μια δυσκολια που ειχα να αντιμετωπισω ειναι το φρεζαρισμα των αλουμινενιων τμηματων τα οποια ενωνονται μεταξυ τους σε διαφορα καιρια σημεια.Μερικα απο αυτα βλεπετε στην πιο πανω φωτο και ειδικα αυτα επρεπε να καθονται απολυτα γωνιασμενα πανω στην πλακα αλουμινιου και αυτο γινεται μονο με φραζαρισμα των σοκορων μεριων τους.
Ενα ενδεικτικο βιντεακι θα βοηθησει να καταλαβετε τι εννοω.



Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 19 Ιαν. 2014, 16:22

Αφου εφτιαξα τους φορεις των μαχαιριων τα μονταρισα οπως οπως πανω σε ενα αλουμινιο για να κανω τις πρωτες δοκιμες.



Χωρίς τίτλο.jpg
.

DSCN14592.jpg
.

DSCN14613.jpg
.

DSCN14624.jpg
.

DSCN14655.jpg
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ArroW » 21 Ιαν. 2014, 10:11

Φανταστικο το αποτελεσμα Δημητρη αλλα και η ιδεα , και υλοποιηση...
Εχεις θεμα με στατικο ηλεκτρισμο ;;
Υποθετω οτι η κατακρατηση ειναι 0..
To live I had to make myself more than what I was, to forge myself into a weapon. I am returning not the boy who was shipwrecked, but the man who will bring justice to those who have poisoned my city.
Άβαταρ μέλους
ArroW
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:55
Ονομα: Arrow - Νικος
Τοποθεσια: Ηλιουπολη
Μηχανη: Lelit Bianca PL162T
Μυλος: Sette 270W
Coffee Roaster: GeneCafe Roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Single Origin Fresh Roasted

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 21 Ιαν. 2014, 23:01

Ο μυλος ειναι σκετο ποιημα και προσωπικα θα ηθελα παρα πολυ να στολισει ενας τετοιος και το δικο μου παγκο(μη φοβασαι Μητσο δεν ειναι μπηχτη!)γιατι εχει καποια πραγματα που εμενα μου αρεσουν πολυ,οπως οι χαμηλες στροφες αλεσης που δεν ανεβαζουν θερμοκρασια στους κοκκους του καφε με αποτελεσμα να γεμιζει αρωματα ο χωρος τη στιγμη που αλεθεις.Επισης η μηδενικη κατακρατηση,οτι βαζεις τοσο βγαζεις,και βεβαια μου αρεσει και η εμφανιση του δεν το κρυβω!Αρε τρελε επιστημονα τι εφτιαξες παλι!!! :new_shocked:
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Re: Κατασκευη conical μυλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 22 Ιαν. 2014, 09:36

Νικο:
Ειχα σοβαρο θεμα με τον στατικο ηλεκτρισμο σε ολες τις προσπαθειες κατασκευης μυλου που εχω κανει αλλα επιτελους το ελυσα με αυτον το μυλο.
Και για την ιστορια ο στατικος σε ενα μυλο που αλεθει με ΑΡΓΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ και φοραει μεταλλικα κωνικα μαχαιρια ειναι αμμεσα εξαρτωμενος απο παραγοντες οπως η γειωση του σπιτιου,οι κοκκοι που βαζεις ,η υγρασια του περιβαλοντος στο οποιο βρισκεται ο μυλος και τα υλικα απο τα οποια ειναι φτιαγμενος.
Κωστα:
Πραγματι τα κινητρα κατασκευης αυτου του μυλου εχουν να κανουν με τα πλεονεκτηματα που εχει αυτη η τοπολογια που ειναι η ανυπαρκτη κατακρατηση ,η απιστευτη κατανομη μεσα στο καλαθακι και κυριολεκτικα το ανυπαρκτο clumbing.
Επιβεβαιωνω πως η μυρωδια οταν αλεθει δεν υπαρχει.
Κατεληξα να πουλησω τον mazzer super joly που ειχα και να αποθηκευσω τον anfim caimano μου.
Θα δειτε και στα επομενα βιντεο το αποτελεσμα.
Δεν παιρνει κεφαλια απο την τελεια αλεση που κανει.Οχι.Ισα ισα που δεν νομιζω οτι κανει την διαφορα σε αυτο το θεμα οσο αναφορα τα fines αλλα σε ολα τα αλλα διαφερει και αυτο το βλεπεις και στο φλυτζανι.
Βεβαια η εκπληξη ειναι με τι μαχαιρια τα κανει ολα αυτα και τι μαχαιρια θα φορεσει στο μελλον ;)


Σασ ευχαριστω και τους δυο για τα καλα σας λογακια φιλοι μου.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο MODS & DIY Μύλοι

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη