Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Ίσως ο σημαντικότερος "κρίκος" της αλυσίδας για την εκχύλιση του καφέ. Συζητήστε τους εδώ.

Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dean1976 » 10 Μάιος 2014, 01:04

Εχοντας βαλει στην ακρη 400 ευρωπουλα σκεπτομαι να παω αντιθετα απο το συνιθησμενο και να αγορασω πρωτα μυλο και του χρονου να προχωρισω στην αγορα μηχανης ( εχω μια φτηνη izzy και μια καψουλομηχανη dolce gusto ). Μετα απο αρκετο διαβασμα, για τα χρηματα που διαθετω έχω καταλήξει σε δυο επιλογες 1) Vario Malkhonig, 2) Mazzer super jolly μεταχειρισμενος. Τον Vario τον ξεχορισα λόγω των φοβερων κριτικων, του μικρου ογκου, της ευχριστιας κιοτι ειναι ιδανικος για οικιακη χρηση 2-3 καφεδων την ημερα με μειον την πλαστικουρα και την μικρη ιστορια του σε σχεση με τον mazzer που δειχνει αθανατος μυλος αλλα με επιφυλαξη για την ευχριστια του σε οικιακη χρηση. Τι προτεινεται αναμεσα στους δυο αυτους μυλους αλλα και γενικοτερα με max χρηματων τα 400 ευρω.
Dean1976
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Μάιος 2014, 00:29
Ονομα: Dean
Τοποθεσια: Peristeri
Μηχανη: Picolo Dolce Gusto
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:
{ TAGS }μύλος καφέ, coffee grinder, καφέδες,

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mitsos1311 » 10 Μάιος 2014, 01:59

Επειδή εγώ φίλε μου το έκανα , αυτό που σχεδιαζεις να κάνεις , σε πληροφορώ ότι θα χρειαστεί να πάρεις , πολύ γρηγορότερα μηχανή , από τον 1 χρόνο που υπολογίζεις αν θες πραγματικά να ανέβεις σε ποιότητα . Μπορεί κάτι να σου δώσει ο φρεσκοκομμενος καφές , αλλά δεν θα σου φανεί τρελή διαφορά με την izzy(izzy είχα κι εγώ και είπα να πάρω μύλο πρώτα και σε λιγότερο από μήνα πήρα την bezzera). Γι αυτό υπολόγιζε χρηματικά , για μύλο 150 με 300 και μηχανή 250-400€ . Καινούρια ή μεταχειρισμενα. Απο το να κανεις 1 χρόνο υπομονή καλύτερα ξεκινα να ψάχνεις αγγελίες μεταχειρισμένων και με λιγη τύχη θα βρεις καλες ευκαιρίες για σετ ή χωριστα και με 400-700 € θα έχεις απο βασικό εως αρκετά καλό εξοπλισμό(ανάλογα με τα χρήματα που έδωσες)!

Φαντασου να ήθελες να βλέπεις μόνο ταινίες blue ray , να είχες μια τηλεόραση 22 ιντσών και να πήγαινες να έπαιρνες ενα πολυ καλό blue ray(συσκευή) και να αναγκαζοσουν να το βλέπεις για κάνα χρόνο στην 22αρα , μέχρι να παρεις μεγαλύτερη τηλεόραση να το απολαύσεις όπως πρέπει και να το ευχαριστηθείς.
Άβαταρ μέλους
Mitsos1311
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 03 Μάιος 2014, 00:55
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera BZ99s
2η μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-steel I-1
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dean1976 » 10 Μάιος 2014, 09:02

Προτιμω να παρω αρχικα εναν καλο μυλο, να ασχοληθω αρκετα μαζι του και μετα να προχωρησω σε αγορα μηχανης αφου βαλω παλι στην ακρη καποια χρηματα. Δεν θελω να παρω καποιο σετ μηχανης + μυλου τωρα σε αυτα τα λεφτα και σε μερικους μηνες να ψαχνομαι για μυλο και μηχανη καλυτερες αλλα να μου λειπουν τα λεφτα. Εξαλλου παιζει να μου δανεισει φιλος μου λογω αγορας καψουλομηχανης francis για illy, μια saeco ( σιγουρα καλυτερης ποιοτητας απο την izzy, γιατι εχω πιει καφε ), οποτε τους επομενους μηνες θελω να ασχοληθω αρκετα με το θεμα του μυλου.
Dean1976
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Μάιος 2014, 00:29
Ονομα: Dean
Τοποθεσια: Peristeri
Μηχανη: Picolo Dolce Gusto
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 10 Μάιος 2014, 09:47

Καλημέρα Dean και καλωσόρισες!

Στην θέση σου θα κοιτούσα για κάποιον μεταχειρισμένο μύλο κάνοντας λίγο υπομονή μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος.
Ανά διαστήματα τυχαίνουν κάποιοι σε πολύ καλή κατάσταση που μπορεί να μην χρειαστεί να ξεπεράσεις τα 300 με 250€ ή κι ακόμα φτηνότερα. Έτσι αφενός θα έχεις έναν αξιόλογο μύλο που στην χειρότερη θα θέλει να του βάλεις ένα σετ μαχαίρια κόστος περίπου 50€, και αφετέρου θα σου περισσέψουν χρηματάκια στην άκρη και σιγά σιγά προσθέτοντας άλλα 100-150€ θα μπορείς να αγοράσεις μια Gaggia Baby με κόστος περίπου στα 200-250€ καινούρια ώστε να μπεις και πιο γρήγορα και πιο οικονομικά στο παιχνίδι. Αν θα έχεις δει, υπάρχουν πολλές μετατροπές για την Baby, έτσι όποτε έχεις λίγα χρηματάκια στην άκρη την αναβαθμίζεις σιγά σιγά και φτάνεις να είσαι άρχοντας :headbang3:

Μπορείς να δεις κάτι σε Mazzer super jolly όπως λες ή έναν Anfim Caimano Best όπως τον δικό μου.
Προσωπικά τον Vario Mahlkonig ποτέ δεν τον συμπάθησα παρότι έχει μικρομετρική ρύθμιση. Πάντα κοιτώ αυτό που θα αγοράσω να έχει αντοχή στον χρόνο χωρίς πολλά πολλά μπλιμπλίκια :) Βέβαια αυτός ο μύλος έχει περπατήσει αρκετά γιατί υπήρχε μια προσφορά με 500 ή 600€ που έπαιρνες και τον Vario και μια Rancilio Silvia μαζί. Προφανώς αν την πετύχαινα και δεν είχα μηχανή σε αυτήν την τιμή μαζί με την Silvia θα τον αγόραζα με κλειστά μάτια.

Μόλις ακούσω κάτι για μύλο θα σου πω εδώ.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 10 Μάιος 2014, 14:14

Σαν πρωην ιδιοκτητης mazzer super jolly και εχοντας επισκευασει μερικους vario (μιας και μιλησες γι αυτους τους δυο) θα προτιμουσα με κλειστα τα ματια τον mazzer.Συμφωνω με την αγορα του μυλου.Ως γνωστον ειναι το σημαντικοτερο κομματι του εξοπλισμου.O mazzer μονο δυσχρηστος δεν ειναι.Πολυ μικρο τουνελ που καθαριζει πανευκολα στη στιγμη με ανυπαρκτη η σχεδον ανυπαρκτη κατακρατηση στο χωρο της αλεσης και στιβαρη και υσηχη λειτουργια.Τα περι σκουπισματος του ντοσερ και πεταγμα στο πλαι του αλεσμενου καφε ειναι μικρο πταισματακια που διορθωνονται ευκολα.
Θεωρω βεβαια οτι προκειται για υπερεκτιμημενο μυλο και φταιμε εμεις οι χομπιστες γι αυτο αλλα για οικιακη χρηση ειναι οπλο.
Δυστηχως οντως αν τον αγορασεις θα πρεπει να κανεις τιτανια υπομονη μεχρι να αποκτησεις μηχανη γιατι με την izzy οντως δεν θα κανεις και πολλα.Με ενα ελευθερο καλαθακι θα την φτασεις στα ορια της και με μπολικη εμπειρια θα πιεις κατι αξιοπρεπες αλλα μακραν των δυνατοτητων του μυλου σου με μια καλη μηχανη.
Ο anfim best παντως ειναι μια εξαιρετικη επιλογη αν μπορεσεις να τον βρεις σε μια καλη και προσιτη τιμη ειτε καινουργιο ειτε μεταχειρισμενο.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mymenhir1971 » 10 Μάιος 2014, 18:24

Για να σου δωσω θαρρος αλλα και για να ανεβασω τα στανταρ σου θα σου πω πως αγορασα compak k10 wbc μεταχειρισμενο με 500€.....κουραγιο και συνεχισε το ιερο εργο της αποταμιευσης...
Your Friend Caffeine
Άβαταρ μέλους
mymenhir1971
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 734
Εγγραφή: 03 Φεβ. 2014, 10:53
Ονομα: Στέλιος
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Μηχανη: Vbm/Pressure Profile
2η μηχανη: Gaggia Classic Mod
Μυλος: HG-one Motorized
Coffee Roaster: Την πηρε ο Μανος
Αγαπημένοι Καφέδες: Αφρικη κι ας ειναι και Εμπολα

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό G.F. » 11 Μάιος 2014, 08:41

Καλημέρα,
Dean1976 έγραψε:Εχοντας βαλει στην ακρη 400 ευρωπουλα σκεπτομαι να παω αντιθετα απο το συνιθησμενο και να αγορασω πρωτα μυλο και του χρονου να προχωρισω στην αγορα μηχανης.


Συμφωνώ! :Yeah:
Άβαταρ μέλους
G.F.
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1081
Εγγραφή: 16 Ιαν. 2014, 11:31
Ονομα: George
Τοποθεσια: Dubai - CY
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 12 Μάιος 2014, 20:29

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τον Vario, με μια μικρή επιφύλαξη όμως γιατί τον έχω μικρό διάστημα. Σαν κατασκευή μπορεί να μην έχει τη στιβαρότητα ενός mazzer, αλλά είναι πολύ μικρότερος και δεν προκαλεί την κυρά σε :waf:
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mitsos1311 » 12 Μάιος 2014, 23:30

Η γνώμη μου είναι οτι το δύσκολο σε ότι αφορά την :waf: είναι να την πείσεις οτι αξίζει να πληρώσεις 400 ευρώ, για κάτι που δεν πωλείται στα hondos center , οπότε αν το λύσεις αυτό , μετά τα άλλα είναι παιχνιδάκι :Yeah:
Άβαταρ μέλους
Mitsos1311
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 03 Μάιος 2014, 00:55
Ονομα: Δημήτρης
Τοποθεσια: Αθήνα
Μηχανη: Bezzera BZ99s
2η μηχανη: Gaggia Classic
Μυλος: Mazzer Super Jolly
2ος Μυλος: Ascaso I-steel I-1
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Επιλογή μύλου με badget 400 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konn4312 » 12 Μάιος 2014, 23:47

Κολλα μια ταμπελα dolce & cabana στο μυλο κσι πες της οτι ειναι trendy και καθαρισες!
Άβαταρ μέλους
konn4312
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: 12 Δεκ. 2013, 23:17
Ονομα: Κωστας
Τοποθεσια: Κυψελη
Μηχανη: Black Evolution
2η μηχανη: euromatic ese pods
Μυλος: macap m4 stepless
2ος Μυλος: Αγιου Γεωργιου
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: απο τρακα

Επόμενο

Επιστροφή στο Μύλοι άλεσης καφέ

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Google [Bot]

cron