Coffee Lab - Χαλκίδα

Πείτε μας τα καλύτερα Cafe για έναν άριστο espresso!

Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 12 Αύγ. 2014, 09:14

Οποιος ερθει χαλκιδα αξιζει να επισκεφτει το Coffee Lab που βρισκεται χαμηλα στην Ελευθερίου Βενιζελου 6 στο ύψος των δικαστηριων λιγο πριν φτασεις παραλια (Τηλ: 22210 23577). Το μαγαζι ειναι του γνωστου στο χωρο Στελιου Ρουμελιωτη. η εταιρεια εκτος απο λιανικη πωληση καφε κανει και το καβουρδισμα του. Στα του μαγαζιου Η διακοσμιση στο μαγαζι ειναι πολυ ομορφη με στοιχεια ξυλου να υπαρχουν παντου.

Απο καφε υπαρχει δυνατοτητα αν θυμαμαι καλα για 5 διαφορετικες ποικιλιες που κβονται φυσικα on demand και στη συνεχεια γινεται η εκχυλιση απο μια υπερ μηχαναρα αυτη που ηταν στο wbc 2013 .

Γενικοτερα ειναι παρα πολυ καλο το μαγαζι με πολυ καλους καφεδες. Οποιος θελει υπαρχει και μεγαλη ποιικιλια σαντουιτς και μπακετας καθως και καποια γλυκα που δυσκολα θα αντισταθεις.


Το καλυτερο σημειο ειναι οτι πουλαει καφε take away με 1€ μαζι με νερο εμφιαλωμενο.

Αξιζει με χιλια να το δοκιμασετε!!
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean
{ TAGS }Coffee Lab, Coffee Lab Χαλκίδα, Espresso bar Χαλκίδα, Στέλιος Ρουμελιώτης,

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Googlis » 12 Αύγ. 2014, 09:23

Χμ... την σκέφτομαι μια βόλτα στην Χαλκίδα, τώρα που είπες και για το Coffee Lab, ένας λόγος παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Googlis
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 21:59
Ονομα: Νίκος
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Μηχανη: Gaggia B.B Mod
Μυλος: Anfim
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό turbakias!!! » 12 Αύγ. 2014, 12:10

μπορεις να σκεφτεις καφεδακι στη Χαλκιδα, μπανακι στα περιχωρα και θαλασσινα στην Αρτακη!!!!! :)
turbakias!!!
Member
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 29 Ιουν. 2014, 01:04
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Νεα Αρτακη, Μαντσεστ
Μηχανη: LSM 95
2η μηχανη: Gaggia Classic PID
Μυλος: LSM SM90t
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: HasBean

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim_cafe » 23 Απρ. 2015, 12:26

Καλησπέρα να ενημερώσω το φόρουμ οτι το εν λόγω μαγαζί άλλαξε (παραμένει με το όνομα coffeelab) και πλέον δεν χρησιμοποιεί specialty μονοποικιλιακούς καφέδες αλλα illy καφέδες με το ίδιο setup που είχε και πριν.
Πλέον έχει γίνει κατάστημα illy κατα κάποιον τρόπο μιας και πουλάει μηχανές francis και καψουλομηχανές, και απο καφέδες μόνο τους illy monoarabica και τον κλασσικό illy.
Κρίμα.
Άβαταρ μέλους
dim_cafe
Active Member
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 22 Απρ. 2014, 13:47
Ονομα: Dimitris
Τοποθεσια: Attiki
Μηχανη: Bezzera Unica PID
Μυλος: ascaso i-steel
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 23 Απρ. 2015, 22:22

Από εμπειρία μου σε μαγαζί της ιδιας εταιριας στην Αθήνα δεν έχω καθόλου καλή εντύπωση. Καφέ από Κολομβία που πήρα και ήταν μαύρος σχεδόν στο χρώμα, με καϊμάκι 2 δάκτυλα αλλά γεύση καμμένου. ..
Δοκιμάζοντας τον ίδιο καφέ από το κατάστημα έτσι για να δω μήπως δεν κάνω κάτι καλά, πολύ μέτριο το αποτέλεσμα σε σημείο να νομίζω ότι ο καφές έχει και robusta μέσα.
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Coffeeology » 20 Ιούλ. 2015, 13:25

Καλημέρα,

Να ενημερώσω τους αναγνώστες του forum για κάποιες παρερμηνείες που διάβασα στο συγκεκριμένο post.

Καταρχήν να αναφέρω ότι είμαι ο ιδρυτής των coffeelab Στέλιος Ρουμελιώτης.
Ορθά αναφέραται ότι το εν λόγο κατάστημα στην Χαλκίδα δεν συνεργάζεται πλέον με την εταιρεία μας άλλωστε 'εχει αλλάξει πλέον και την ταμπέλα του εδώ και πολλούς μήνες.
Θα ήθελα όμως να αναφερθώ στο σχόλιο του κύριου Gataros και να των ενημερώσω ότι τα εν λόγο καταστήματα στην Αθήνα πρώτα απ΄όλα δεν χρησιμοποιούν καφέ από την Colombia αλλά τέσσερις single origin coffees ( BRAZIL-GUATEMALA-ETHIOPIA-KENYA).
Δεύτερον στους συγκεκριμένους καφέδες δεν χρησιμοποιούμαι robusta άλλωστε πως θα μπορούσαμε αφού μιλάμε για single origin project. Εαν δεν το πιστεύεις τότε μπορείς να απευθυνθείς σε οποιοδήποτε coffeelab της αρεσκει'ας σου ( ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΓΛΥΦΑΔΑ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ) και θα δώσω εγώ εντολή να παραλάβεις δειγμα προς περαιτέρω ανάλυση. Αφού απ΄οτι καταλαβα έχεις κάποια εξειδίκευση που σου δίνει την δυνατότητα να ξεχωρ'ιζεις τις ποικιλίες του καφέ και τις χώρες προέλευσης
Ο βαθμός καβουρδίσματος που χρησιμοποιούμαι είναι συνηφασμένος με την ελληνική πραγματικότητα και όχι με τα παγκόσμια πρότυπα.
Επιλέγουμε καφέδες και προφίλ καβουρδίσματος έτσι ώστε να είναι αποδεκτοί στα ροφήματα που πίνουμε κατά κόρον στην Ελλάδα. Φρέντο το καλοκαίρι κ καπούτσινο τον χειμώνα.
Σε παρακαλώ πολύ θα ήθελα να επανορθώσεις για το λάθος που έχεις κανει
Σε ευχαριστώ πολύ
Στέλιος Ρουμελιώτης
Coffeeology
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Μαρ. 2015, 07:45
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Gataros » 20 Ιούλ. 2015, 16:08

Καλησπέρα κ. Ρουμελιώτη.

Στο κατάστημα Πειραιά δεν ήπια την Κολομβία όπως κατάλαβα από τα γραφόμενα σας.
Από το κατάστημα αγόρασα καφέ με origin την Κολομβία σε σπυρί, όπου και άλεσα στο σπίτι με τον μύλο μου.
Ειδίκευση στο να ξεχωρίζω στους καφέδες την χώρα προέλευσης δεν έχω, έχω σίγουρα εμπειρία στο να έχω αγοράσει σπυρί από Κολομβία από άλλους roasters, οι οποίοι βρίσκονται στην Αθήνα, Κόρινθο, Δράμα.

Οπότε σε γενικές γραμμές γνωρίζω τί να περιμένω σε όψη αλλά και σε γεύση.

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι είναι επιλογή σας το προφίλ ψησίματος που επιλέγετε, όμως είναι δικαίωμα μου να ενημερώσω ότι το γευστικό αποτέλεσμα κατά την άποψη που πλησιάζει έντονα καφέδες επιπέδου όχι specialty. (έντονο σκούρο χρώμα και λαδερή όψη σπυριού, έντονη κάπνα σε οποιοδήποτε συνδιασμό δοκίμασα, λίγα-πολλά γραμμάρια, χοντρό-ψιλό κόψιμο στο μύλο).

Από τη διαβεβαίωση σας, σας πιστεύω ότι δεν χρησιμοποιείτε robusta, μιας και ως πελάτης δεν θα μπω στη διαδικασία να κάνω ανάλυση του σπυριού σας. Επιτρέψτε μου όμως να μην μου αρέσει καθόλου το αποτέλεσμα σας.

Οπότε σας ζητώ συγνώμη για την αναφορά σε robusta.
Για όλα τα υπόλοιπα που σας αναφέρω, σας διαβεβαιώνω πως δεν επιθυμώ να δοκιμάσω ξανά κάποιο προιόν σας, από τη στιγμή που έχετε επιλέξει ένα τέτοιο προφίλ ψησίματος ''βαθμός καβουρδίσματος που χρησιμοποιούμε είναι συνιφασμένος με την ελληνική πραγματικότητα και όχι με τα παγκόσμια πρότυπα.''

Βασίλης Αγγελόπουλος
Άβαταρ μέλους
Gataros
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 25 Απρ. 2014, 16:58
Ονομα: Βασίλης
Τοποθεσια: Bέλγιο
Μηχανη: LM GS3 MP 2017
2η μηχανη: LP Prof. '83
Μυλος: Monolith Max2
2ος Μυλος: Comandante C40
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες: Friedhats, Manhattan Rosters

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Coffeeology » 21 Ιούλ. 2015, 12:07

Βασίλη καλημέρα,

Πρώτα απ όλα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η παρεμβαση μου έγινε για να ξεκαθαρίσω κάποιες ασάφειες του συγκεκριμένου post και όχι για να επιπλήξω την δημοσιευσή σου και την αποψή σου η οποία είναι απολύτως σεβαστή.

Επειδή στο συγκεκριμένο post αναφερθήκες ότι δοκίμασες και στο μαγαζί καφέ από την Colombia και δεν σου άρεσε γι αυτό και έκανα αναφορά στο συγκεκριμένο σχόλιο.

Όπως κατάλαβες είναι πολύ σοβαρό για μένα το σχόλιο που έκανες ότι ο καφές έχει σίγουρα robusta μέσα γιατί έτσι δίνεις την εντύπωση ότι παραπλανούμε τον κόσμο και άρα έπρεπε να απαντήσω καταλλήλως ζητώντας σου να κάνεις πιο εκτενής έρευνα.

Τα coffeelab υπηρετούν το specialty coffee και το twird wave coffee και αυτό νομίζω ότι δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει. Το ότι έχει μία δικιά του φιλοσοφία πάνω στον καφέ και στο πως τον καβουρδίζει είναι κάτι που ο χρόνος θα δείξει αν έχει απήχηση η όχι και σέβομαι απόλυτα την προσωπική σου άποψη αλλά επετρεψέ μου να σου αναφέρω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό πελατών στην Ελλάδα δεν αντέχουν γευστικά τους πολύ όξινους και επιθετικούς καφέδες λόγο κουλτούρας.
Όπως επίσης δεν έχω βρει πουθενά προτόκολλα ψησιμάτος συγκεκριμένα για specialty καφέδες.
Σκανδιναβικές χώρες ψήνουν πολύ πιο light από εμάς
Κάποιες πόλεις της Αμερικής πιο dark από εμάς.
Τη σημαίνει δλδ ότι αυτοί δεν υπηρετούν το specialty?

Τέλος σέβομαι απόλυτα την άποψη σου να μην θες να αγοράσεις πάλι καφέ από τα coffeelab αν και θα σε καλέσω να παρεβρεθείς σε κάποιο από τα coffee events που θα κάνουμε από Σεπτέβρη στα καταστηματά μας με θέμα τους καφέδες μοναδικής προέλευσης και ο τρόπος ψησίματος ανάλογα με τις γευστικές συνήθειες της κάθε χώρας.

Σε ευχαριστώ πολύ
Στέλιος Ρουμελιώτης
Coffeeology
New Member
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 21 Μαρ. 2015, 07:45
Ονομα:
Τοποθεσια:
Μηχανη:
Μυλος:
Coffee Roaster:
Αγαπημένοι Καφέδες:

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Ιούλ. 2015, 16:54

Θα μου επιτραπει να περεμβω ως Διαχειριστης του φορουμ μιας και εχει γινει καποια λανθασμενη εκτιμηση σε σχεση με τις δηλωσεις των μελων.
Καθε μελος δικαιουται να καταθετει την αποψη του ειτε ειναι αρνητικη ειτε θετικη αρκει να βασιζεται αυτη σε τεκμηριωμενα επιχειρηματα και οχι σε εκφρασεις του τυπου μου αρεσε δεν μου αρεσε κλπ.
Κατα βαση αποφευγουμε βεβαια τις αρνητικες κριτικες γιατι καλιστα μπορει να εχει γινει λαθος εκτιμηση αλλα αυτο δεν μας εμποδιζει να τις αναφερουμε κρατωντας καποιες αποστασεις για την αντικειμενικοτητα τους.
Το μελος gataros ουδεποτε ανεφερε οτι ο καφες εχει ρομπουστα αλλα ειπε οτι νομιζε οτι ειχε ρομπουστα.
Gataros έγραψε:Δοκιμάζοντας τον ίδιο καφέ από το κατάστημα έτσι για να δω μήπως δεν κάνω κάτι καλά, πολύ μέτριο το αποτέλεσμα σε σημείο να νομίζω ότι ο καφές έχει και robusta μέσα.

Αυτη ειναι μια εκφραση που την χρησιμοποιουμε αρκετες φορες προκειμενου να περιγραψουμε με εντονο τροπο την ποσοτητα της κρεμας που ειχαμε και που μας φαινεται αφυσικη για το ειδος του καφε που πηραμε.
Βεβαιως ειναι γνωστο επισης οτι τα πιο σκουρα ψησιματα δινουν περισσοτερη κρεμα σε πολλες περιπτωσεις ειδικα σε βραζιλιες.
Ομως ειπειδη η δηλωση μπορει οντως να εχει και αλλη ερμηνεια αλλα και εφοσον ζητησε συγνωμη για την εκφραση θεωρω οτι εχει ληξει το θεμα και ειδικοτερα επειδη ο κ.Ρουμελιωτης ξεκαθαρισε το τοπιο αναλυτικα.
Coffeeology έγραψε:
Όπως κατάλαβες είναι πολύ σοβαρό για μένα το σχόλιο που έκανες ότι ο καφές έχει σίγουρα robusta μέσα γιατί έτσι δίνεις την εντύπωση ότι παραπλανούμε τον κόσμο και άρα έπρεπε να απαντήσω καταλλήλως ζητώντας σου να κάνεις πιο εκτενής έρευνα.


Στέλιος Ρουμελιώτης
.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Re: Coffee Lab - Χαλκίδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό woodsman43 » 21 Ιούλ. 2015, 17:13

Coffeeology έγραψε:Ο βαθμός καβουρδίσματος που χρησιμοποιούμαι είναι συνηφασμένος με την ελληνική πραγματικότητα και όχι με τα παγκόσμια πρότυπα.

Στέλιος Ρουμελιώτης
Coffeeology έγραψε:
Το ότι έχει μία δικιά του φιλοσοφία πάνω στον καφέ και στο πως τον καβουρδίζει είναι κάτι που ο χρόνος θα δείξει αν έχει απήχηση η όχι και σέβομαι απόλυτα την προσωπική σου άποψη αλλά επετρεψέ μου να σου αναφέρω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό πελατών στην Ελλάδα δεν αντέχουν γευστικά τους πολύ όξινους και επιθετικούς καφέδες λόγο κουλτούρας.



Στέλιος Ρουμελιώτης

Σαν μελος του φορουμ ,αν και δεν ετυχε να γνωριστουμε προσωπικα, θα ηθελα να τονισω σε σχεση με τα παραπανω σχολια πως και εμεις αποτελουμε μερος της ελληνικης πραγματικοτητας και επισης πιστευω οτι ειμαστε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο απο οσο πιστευουν μερικοι συνανθρωποι μας και αυτο εχει ηδη αποδειχτει εδω και πολυ καιρο με την υποστηριξη που εχουμε παρασχει σε καταστηματα του τυπου taf,tailor made,kaya κλπ καθως και σαν φορουμ στηριζουμε αφιλοκερδως και παρουσιαζουμε χωρις να μας ζητηθει καταστηματα και roasters που προωθουν το σπεσιαλιτυ οπως καναμε και με το δικο σας σε αυτο το τοπικ.
Και φυσικα επειδη τα πραγματα δεν ειναι μαυρο-ασπρο θα τονισω πως πουθενα δεν συνανντησα πολυ οξινους καφεδες και επιθετικους παρα σε ιδιαιτερες ποικιλιες που δεν σερβιρονται φορα παρτιδα αλλα ενημερωνει ο μπαριστα για το γευστικο προφιλ.
Ουτε απαραιτητα σημαινει οτι light roast σημαινει εντονη οξυτητα και επιθετικο γευστικο προφιλ.Αυτο εξαρταται απο την ποικιλια και απο παραμετρους στο προφιλ ψησιματος.
Ετσι οπως το γραφετε κυριε ρουμελιωτη αφηνετε να εννοηθει οτι ειμαστε μια μειοψηφια με ιδιαιτερη κουλτουρα ολοι εμεις που μας αρεσει το πιο ανοιχτο ψησιμο και ενας απο αυτους ειναι και το μελος που αναφερθηκε σε εσας και δεν αξιζουμε την προσοχη σας γιατι πινουμε οξυτητες και επιθετικους καφεδες.
Θα χαιρομουν να το εβλεπα καπως αλλιως γραμμενο που να μην με θιγει σαν μελος και λατρη του αγαπημενου μου light roast ροφηματος μου.
Αν κανω καποιο λαθος εδω ειμαστε να μας διορθωσετε και παντα με εκτιμηση και χωρις κακεντρεχια απο μερους μου.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Άβαταρ μέλους
woodsman43
Regural Member
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 08 Δεκ. 2013, 12:54
Ονομα: Δημητρης
Τοποθεσια: Ολυμπιακο χωριο
Μηχανη: Της πλακας
2η μηχανη: Gaggia Evo Mod
Μυλος: μαπα φτιαχτος
2ος Μυλος: Anfim Caimano 64
Coffee Roaster: DIY Air home roaster
Αγαπημένοι Καφέδες: Home roast

Επόμενο

Επιστροφή στο Προτεινόμενα Cafe για έναν καλό espresso

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη

cron